نحوه اجاره ملک خریداری شده در ترکیه

گاهی برای اتباع خارجی پیش می آید بنا به دلایلی، امکان زندگی در ملک خریداری شده خود در کشوری دیگر را بطور دائم و پیوسته ندارند. در چنین مواقعی، منطقی ترین راه برای آنان، اجاره ملک به شخصی دیگر می باشد. اما اینکه نحوه اجاره ملک خریداری شده در ترکیه چگونه است، موضوع این مقاله می باشد.

برخی از خریداران ملک در ترکیه، به دلیل عدم داشتن اقامت دائم در این کشور یا اقامت طولانی مدت، هزینه نگهداری ساختمان ازجمله شارژ ماهانه یا روبرو شدن با هر نوع خرابی احتمالی در بخشی از منزل به دلایل مختلف، برای صاحب ملک به صرفه نمی باشد. در چنین شرایطی، بهترین و به معقولانه ترین راه، اجاره ملک در ماه های خروج از ترکیه می باشد.

باوجودی که ممکن است این راه حل برای برخی از صاحبان ملک نامطمئن بنظر آمده و دردسرهای اجاره منزل آنها را از این کار منصرف سازد، مسائلی چون: پیدا کردن مستاجر مناسب و اعتماد به او، آسیب احتمالی به ملک و سایر هزینه های احتمالی، اکثر آنها را مجاب می سازد منزل خود را خالی نگه دارند. درصورتی که تمام این مسائل، به سادگی قابل حل بوده و با آگاهی از نجوه اجاره صحیح ملک، می توان آن را انجام داد.

روش های اجاره ملک خود در ترکیه

قدم اول در این خصوص، تنظیم قرارداد اجاره منزل به بهترین شیوه ممکن می باشد. بر اساس قوانین کشور ترکیه، این قرارداد شماست که حرف اول و آخر را می زند؛ این امر موجب می شود اکثر حقوق مورد بحث، بیشتر به نفع مالک باشد تا مستاجر. برای مثال، شما می توانید منزلتان را در برابر هرگونه آسیب احتمالی مستاجر، بیمه کرده و با بیان همین موضوع در متن قرارداد، مستاجر را مسئول تمامی خسارات وارده معرفی کنید. همچنین، شما می توانید با جستجو و مرور سایر قراردادها، خودتان قراردادی مناسب تنظیم کنید؛ اما باوجود این، بهترین و مطمئن ترین راه استفاده از یک مشاور املاک مطمئن جهت مشورت و تنظیم قرارداد می باشد.

اغلب اوقات، خدمات شرکت ها، کارشناسان و بنگاه های ملکی در ترکیه برای اجاره ملک، ارزان قیمت می باشند. به طور کلی، اطمینان از درستی قرارداد نه تنها می تواند سود حاصل از خرید ملک در ترکیه را تضمین کند، بلکه به صرفه نیز خواهد بود. علاوه بر این، اغلب شرکت ها، کارشناسان و بنگاه های ملکی، مسئولیت مدیریت ملک شما را در زمان خروج از ترکیه نیز، برعهده خواهند گرفت. جالب است بدانید برخی از این شرکت ها، کارشناسان و بنگاه های ملکی، حتی در زمانی که خانه شما خالی از مستاجر بود و آنها نتوانند مستاجر جدیدی پیدا کنند، اجاره بهای ماهیانه را به حساب شما واریز می کنند.

یافتن بهترین کارشناس یا بنگاه ملکی در ترکیه

یکی از مهمترین اقدامات جهت یافتن بهترین کارشناس یا بنگاه ملکی، بررسی سوابق و تجربه آنها می باشد. همچنین، حتما نمونه تبلیغات پیشین آنها را نیز بررسی کنید؛ چراکه تبلیغات ضعیف می تواند مانع اجاره مناسب ملک شما شود. پس از تحقیق  و بررسی های لازم و انتخاب یکی از این کارشناسان یا بنگاه های ملکی، اغلب جهت اجاره و بررسی مرتب وضعیت ملک، با شما قرارداد خواهند بست.

در یک قرارداد مناسب، حق بررسی و مشاهده کلیه مدارک مربوط به فعالیت اجاره ملک، برای شما محفوظ خواهد ماند. برای مثال، می بایست مدارکی مبنی بر شخص مسئول جهت پرداخت قبوض و نیز زمان پرداخت اجاره ها به حساب چه فردی، مشخص گردند. حتما قرارداد را پیش از امضا، با وکیلتان بررسی کنید. همچنین، اگر ملک شما در یک منطقه توریستی یا پرطرفدار واقع شده، بهتر است از سپردن آن به کارشناسان یا بنگاه های ملکی خودداری کنید؛ چراکه ممکن است آنها، ملک شما را به صورت روزانه اجاره داده و بدین طریق از ملک شما برای خودشان کسب درآمد کنند؛ پس بهتر است در چنین شرایطی و برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده، حتما این نکته را در قرار داد خود ذکر نمایید.

همچنین، پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید: گواهی بازدید ملک برای خرید یا اجاره خانه در ترکیه

ویژگی های اجاره ملک در ترکیه

از آنجا که نرخ اجاره ملک در کشور ترکیه از سوی دولت تعیین و در طول سال ثابت می باشد، سالانه حدودا با 10% افزایش، از شرایط قانونمند و با باثباتی برخوردار است. اما درصورتی که بنا باشد اجاره مقرر، به ارز خارجی چون دلار و یورو دریافت شود، این مبلغ همچنان ثابت خواهند ماند. از سوی دیگر، پرداخت اجاره در ترکیه نه بصورت ماهانه که معمولا مبلغ دو تا سه ماه، یکجا و بصورت امانت به مالک پرداخت می گردد. لازم به ذکر است نرخ اجازه تعیین شده، تا حد زیادی به موقعیت و نوع بنا و امکانات آن بستگی دارد.

طول مدت اجاره

  1. اجاره طولانی مدت

درصورت تمایل به اجاره طولانی مدت ملک، بهتر است اجاره بها را برای حداقل 6 ماه دریافت و خودتان را کمتر درگیر محاسبات بیشتر کنید. درصورتی که مبلغ اجاره ملک شما، بیش از 500 لیر در ماه باشد، پرداخت ها حتما باید از طریق بانک انجام تا درصورت لزوم، به راحتی قابل پیگیری باشند. توصیه می شود اگر قصد اجاره بلند مدت ملک خود را داشته باشید و در عین حال قصد اقامت طولانی مدت در ترکیه را ندارید، از یک وکیل یا مشاور املاک معتبر کمک بگیرید. استفاده از یک نماینده قانونی در چنین مواردی، می تواند در هرگونه پیشامد احتمالی، بسیار مفید واقع شود و دردسرهای شما را کاش بدهد.

  1. اجاره کوتاه مدت

از سال 2016 و با تصویب قانون «ضرورت ثبت نام افرادی که در ترکیه اقدام به اجاره کوتاه مدت ملک می کنند»، در سیستم GIYKIMBIL، امکان نظارت بیشتر چه از سوی دولت و چه از سوی مالکان اصلی، بیشتر گردید. مالکان به منظور استفاده از این سیستم، کافی است با در دست داشتن مدارک اثبات مالکیت آنها، به نزدیک ترین کلانتری محل سکونت خود مراجعه و این نرم افزار را دریافت کنند. این دست مالکان که موفق به دریافت رمز ورودی به سیستم می شوند، از این پس مسئول ثبت و ارسال نام مستاجران خود خواهند بود.

نکته بسیار مهم:

  • لازم به ذکر است، مالکان تنها در صورتی قادر به دریافت رمز ورود به سیستم GIYKIMBIL می توانند باشند که دارای مجوز کار در ترکیه باشند. در غیر این صورت، بهتر است اجازه ملک و این مسئولیت را بر عهده شرکت ها و بنگاه های ملکی بگذارید.
  • اگر ملک خود را برای اجاره به شرکت یا بنگاه های ملکی سپرده اید، می بایست حتما در قرارداد موضوع مسئولیت ثبت اسامی مستاجران در سیستم GIYKIMBIL، به این موسسات ذکر و آنها متعهد به این کار گردند. عدم انجام این کار، جریمه به دنبال خواهد داشت؛ پلیس ترکیه مرتبا کلیه فعالیت اجباری تمامی منازل را زیر نظر دارد.

سایر اقدامات لازم

حتما در بازه های کوتاه مدت به ملکتان زنگ بزنید و ببینید چه کسی به تلفن پاسخ می دهد؛ مشخصات او را یادداشت و در صورت مغایرت با مشخصاتی که کارشناس یا بنگاه ملکی به شما اعلام کرده بود، سریعا کنترل اوضاع را به دست بگیرید. اگر با کارشناس یا بنگاه ملکیتان از پیش آشنایی دارید، از وی بخواهید مدارک را به شکل حضوری بررسی و از صحت آنها اطمینان حاصل کند؛ حتی می توانید بطور سرزده به ملکتان سر بزند و از درستی اوضاع مطمئن شود. علاوه بر این، می توانید یکی از دوستان را به عنوان مشتری نزد کارشناس یا بنگاه ملکیتان فرستاده و برخورد آنها و شرایط را زیر نظر بگیرید.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با نحوه اجاره ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: مراحل و نحوه اجاره ملک دادن خود در ترکیه

مزایای خرید ملک جهت اجاره دادن در ترکیه

همانگونه که پیش تر اشاره شد، شرایط بازار املاک و مستغلات در ترکیه به گونه ای است که طی سال های اخیر، از آن به عنوان موتور نیروی محرکه اقتصاد این کشور، نام برده شده و توانسته سرمایه و توجه اتباع خارجی زیادی را به خود جلب نماید. از سوی دیگر، با توجه به محبوب ترکیه به عنوان یکی از مقاصد گردشگری در جهان، هر ساله مسافران و گردشگران خارجی زیادی برای گذراندن تعطیلات به آن سفر می کنند. در چنین شرایطی، اقتصاد ترکیه توانسته رشد قابل توجهی بدست آورده و بواسطه وجود زیرساخت ها لازم، پیشرفت های مختلف آموزشی-علمی و ظرفیت های بالای تجاری و سرمایه گذاری، اتباع خارجی زیادی آن را برای زندگی، کار، تحصیل، درمان و سرمایه گذاری، انتخاب می کنند.

همین عوامل، موجب شده تا بازار املاک و مستغلات در ترکیه، خرید و فروش ملک، سرمایه گذاری در ترکیه برای انواع پروژه های ملکی و اجاره املاک خریداری شده توسط سرمایه گذاران و خریداران خارجی، به حوزه ای سودآور بدل شود. همچنین، باید به یاد داشت غنای منابع طبیعی و ویژگی های فرهنگی منحصر به فرد، موقعیت ژئوپلیتیک آن در نقطه تلاقی آسیا به اروپا، شبکه گسترده و توسعه یافته حمل و نقلی، سطح بالای رفاه اجتماعی و خدمات شهری و بسیاری عوامل دیگر، در مجموع کمک زیادی به رونق بازار املاک و مستغلات در ترکیه و بخش های مختلف آن کرده اند.

در همین راستا، مجموعه معتبر اوکازیون، با سابقه ای طولانی و درخشان در حوزه خرید ملک در ازمیر و سایر شهرهای ترکیه و سرمایه گذاری در شهرهای مختلف آن، با تیم پشتیبانی 24 ساعته در خدمت شما عزیزان، برای پاسخگویی به تمام سوالات شما، در حوزه خرید و فروش ملک و اخذ شهروندی و پاسپورت این کشور از این طریق می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه می توانید با شماره زیر تماس گرفته و یا از طریق وب سایت اوکازیون با ما در ارتباط باشید.

905434131173+

مواردی که اتباع خارجی هنگام اجاره دادن خانه خود در ترکیه، باید در نظر داشت

  1. مراجعه به یک بنگاه ملکی یا مشاور املاک

همیشه در ترکیه به یاد داشته باشید، بهتر است هرگونه اقدام به خرید و فروش یا اجاره ملک در این کشور، از طریق مشاوران املاکی که در منطقه شما فعالیت می کنند، انجام شود تا از مشکلات قانونی احتمالی، گیری شود. دلیل دیگر این امر، آشنایی آنها به قوانین اجاره ملک، نرخ های مناسب برای اجاره بها و ودیعه، تنظیم صحیح اجاره نامه، توانایی در مذاکره و نیز یافت بهترین مستاجر برای ملک شما می باشد؛ در عین حال، شما می توانید از سایر روش های دیگر برای یافتن مستاجر، استفاده کرده ولی حتما مراحل اجاره دادن ملکتان و تنظیم اجاره نامه را از طریق بنگاه ملکی انجام دهید.

  1. تبلیغات هوشمندانه و حرفه ای برای ملک خود

پس از آنکه اجاره ملک خود را به یک مشاور املاک مطمئن سپردید، می توانید با هماهنگی وی، اقدام به درج آگهی تبلیغاتی برای اجاره ملکتان در روزنامه های محلی و وب سایت های معتبر و مرتبط کنید. به یاد داشته باشید، هرچه شما هنگام تبلیغ خانه حرفه ای و با جمله بندی مناسب انجام شود، به همان اندازه شانس اجاره دادن آن و یافت یک مستاجر خوب، بیشتر خواهد شد.

  1. مدنظر قرار دادن مبلغ صحیح ودیعه

یکی از مهمترین نکات در اجاره ملک، تعیین مبلغ مناسب ودیعه و اجاره بها، متناسب با ویژگی های ملک می باشد؛ چراکه اگر مبلغ پیشنهادی شما کم باشد، شاید بتوانید سریع ملکتان را اجاره دهید، اما مطمئنا به لحاظ مالی ضرر خواهید کرد. در عین حال، اگر مبلغ اجاره و ودیعه را بیشتر از آنچه در بازار ارزش دارد، قیمت گذاری کنید، شانس شما برای اجاره دادن ملک کمتر خواهد شد. شما می توانید قیمت صحیح اجاره بها و ودیعه را از بنگاه ملکی جویا شوید.

درحالت کلی، عامل تاثیرگذار در تعیین مبلغ ودیعه و اجاره ماهانه، عبارتند از: موقعیت ملک در شهر، ارزش منطقه ای که ملک در آن قرار دارد، امکانات موجود در ملک، قدمت بنا، نوع کاربری آن به عنوان ملک مسکونی/ویلا/تجاری/اداری و سایر موارد.

  1. تنظیم دقیق اجاره نامه و اشاره به تمامی جزئیات لازم در آن

بی شک، هیچ معامله و توافقی هرگز جنبه قانونی و رسمی پیدا نمی کند، مگر آنکه به صورت مکتوب و بنا بر قوانین مرتبط با آن حوزه، تنظیم و به امضای طرفین معامله برسد. در همین راستا، حتما تنظیم اجاره نامه ملک خود را به مشاور املاک سپرده و از وی بخواهد تمامی شرایط لازم و هرآنچه مدنظر شما می باشد را به همراه توافقاتی که با مستاجر خود داشته اید، در اجاره نامه لحاظ کند. بدین طریق، نه تنها منافع شما در این رابطه حفظ خواهد شد، بلکه درصورت بروز هرگونه مشکل با مستاجر، می توانید از طریق قانون اقدامات لازم را انجام دهید.

به یاد داشته باشید، هرگونه تصمیم به تمدید اجاره نامه یا عدم آن، باید حداقل یک ماه پیش از پایان اجاره نامه و بطور کتبی، به مستاجر یا موجر اعلام گردد. در غیر این صورت و بنا بر قوانین ترکیه، اگر طرفین در این رابطه اقدامی نکنند، قرارداد با همان شرایط پیشین، تمدید شده تلقی خواهد شد؛ لذا، بهتر است طرفین در این رابطه مجددا توافق کرده و یک اجاره نامه جدید تنظیم کنند.

  1. شناختن مستاجر خود از نزدیک

یکی از اقدامات رایج در ترکیه در رابطه با اجاره ملک، تلاش موجر برای آشنایی با مستاجر و شناخت بهتر او می باشد. این موضوع به شما کمک می کند علاوه بر مدنظر قرار دادن برخی نکات احتمالی، سایر موارد ضروری را نیز در اجاره نامه اضافه کرده یا در تمدید مهلت اجاره، به آنها توجه کنید؛ بطور مثال، اگر مستاجر شما زیاد اهل مهمانی دادن باشد، یا شغل او به گونه ای است که ممکن است نتواند اجاره خود را بطور مرتب پرداخت کند، یا احتمال دارد افراد بیشتری به آنها اضافه شود، شما می توانید از این موارد اطلاع یافته و متناسب با آن، مبلغ اجاره یا قرارداد خود را تنظیم کنید. به یاد داشته باشید، نباید به هیچ عنوان ابهامی در اجاره نامه شما و در رابطه با مستاجرتان، باقی بماند!

همچنین، پیشنهاد می کنیم درمورد نحوه پرداخت اجاره ملک توسط اتباع خارجی این مقاله را بخوانید: نحوه پرداخت اجاره ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی

مالیات مربوط به اجاره ملک در ترکیه

یکی از دلایلی که برخی مالکان تمایل به تنظیم رسمی اجاره نامه و ثبت مشخصات ملک و مستاجرشان در سیستم GIYKIMBIL ندارند، امتناع از مشمول شدن به مالیات بردرآمد است که می بایست سالانه پرداخت کنند. شاید این اقدام آنها را برای مدتی از چشم مسئولان دور نگه دارد، اما درصورتی که مقامات ذی ربط متوجه این موضوع شوند، مالک ملزم به پرداخت جریمه سنگینی خواهد بود. البته، باید خاطر نشان کرد آن دسته از املاک که اجاره بهای آنها  کمتر از 5.400 لیر در سال می باشد، مشمول مالیات بر درآمد نمی شوند.

اما املاکی که مالکانشان سالانه اجاره بهایی بیشتر از 5.400 لیر از مستاجر خود دریافت می کنند، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد و طی 2 قسط در سال می باشند. نکته مهم دیگر برای اتباع خارجی در این رابطه، امکان ارائه درخواست معافیت مالیاتی برای خدماتی مانند: آب، برق و اینترنت می باشد؛ شایان ذکر است، اگرچه میزان مالیاتی مالکان ملزم به پرداخت آن هستند، به درآمد آنها بستگی داشته و به دلیل عوامل تاثیرگذار متعدد در این رابطه، درصد مشخصی برای آن نمی توان اعلام کرد، اما معمولا در حدود 15٪ یا بیشتر محاسبه می شود.

دیدگاه بگذارید