خرید سیم کارت ترکیه

۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳

راه اندازی سیم کارت اعتباری ترکیه (Turkish Prepaid Sim Card)، اغلب ارزان نمی باشد؛ باوجودیکه فروشندگان معدودی آنها را با قیمت رسمی، به اتباع خارجی می فروشند، با این حال، سرعت انتقال داده ها و نیز پوشش شبکه، مناسب می باشد.

در حالت کلی، ترکیه کشور گرانی برای مسافرت به حساب نمی آید؛ هرچند، نمی توان همین موضوع را درخصوص استفاده از شبکه مخابراتی نیز، عنوان نمود. توجه داشته باشید که کلیه تلفن همراه های همراه اتباع خارجی، پس از 120 روز از تاریخ اولین استفاده در کشور ترکیه، از کار می افتند مگر آنکه به اداره مالیاتی مراجعه و برای ثبت شماره تلفن همراه خود، هزینه قابل توجهی پرداخت کنند. معمولا این مسئله تاثیر زیادی بر بازدیدکنندگانی که برای مدت کوتاهیبه ترکیه می آیند، نگذاشته مگر آنکه بخواهید مجدد با همان تلفن همراه همراه، به ترکیه برگردند.

به لحاظ فنی آنچه مسدود می شود، IMEI (International Mobile Equipment Identity – شناسه جهانی تجهیزات سیار)، است که به هر ورودی سیم کارت (Sim Card Slot)، اختصاص داده است. اگر تلفن همراه همراهی دارای دو ورودی سیم کارت باشد، می توان پس از 120 روز با جابجایی سیم کارت ها، مشکل را حل نمود. در غیر این صورت، لازم است در سفر بعدی از یک تلفن همراه دیگر یا تلفن همراه همراهی که WiFi (Hotspot)، آن قفل نشده، خریداری نمایید.

شبکه تلفن همراه در ترکیه

ترکیه در زمینه فناوری تلفن همراه، کشوری کاملا پیشرفته بوده و این موضوع به دلیل وسعت بالای آن و نیز علاقه وافر مردم به اینترنت، کاملا قابل درک می باشد؛ همین امر موجب رونق بازار سیم کارت ها در ترکیه شده است. متاسفانه، سیم کارت های اعتباری در ترکیه گران بوده و هرچند موضوع «قیمت» اهمیت زیادی دارد، اما در عین حال میزان شبکه آنها نیز، بالا می باشد. از این رو، تمام مقصد های گردشگری پرطرفدار در ترکیه به اینترنت 4G دسترسی داشته و در حال حاضر نیز به 5G در حال ارتقا می باشند.

این درحالی است که به دلیل وسعت بالای ترکیه، با خروج از محدوده شهر و حرکت در مسیرهای حاشیه ای و پردست انداز، پوشش اینترنت 4G کمتر می گردد؛ موضوعی که حتی در کشورهای اروپای غربی چون آلمان، امری طبیعی می باشد. در زیر می توانید نقشه پوشش اینترنت تلفن همراه ترکیه را برای هر ارائه دهنده، که در ژوئیه 2019 به روز شده است، مشاهده کنید:

 

نقشه پوشش اینترنتی اینترنت تلفن همراه تلکام

 نقشه پوشش اینترنت تلفن همراه Vodafone Turkey

نقشه پوشش اینترنت تلفن همراه Turkcell 

 

براساس نقشه های پوشش اینترنت 4G در ترکیه، شرکت Turkcell هنوز بهترین پوشش را در ترکیه ارائه می دهد. بنابراین، اگر قصد تردد به مناطق دورتر ترکیه را دارید، سیم کارت های شرکت Turkcell بهترین گزینه برای شما می باشد. همچنین، بر اساس نقشه های پوشش اینترنتی تلفن های همراه در ترکیه، هرچند Turk Telecom خارج از محدوده شهر پوشش مناسبی را ارئه نمی دهد، اما اگر فقط قصد اقامت در شهرهایی مانند: استانبول، ازمیر یا آنتالیا، را داشته باشید، خرید سیم کارت های این شکت گزینه مناسبی خواهد بود.

سرعت اینترنت در ترکیه

با دارا بودن رده 33 در رتبه بندی جهانی، انتظار می رود سرعت اینترنت تلفن های همراه ترکیه به طور متوسط ​​حدود 30 مگابیت بر ثانیه باشد.

ارائه دهندگان اینترنت تلفن همراه در ترکیه

در ترکیه سه شرکت ارائه دهنده اینترنت برای تلفن های همراه، شامل: Vodafone، Turkcell و Turk Telekom، می باشد که دارای فروشگاه هایی در سراسر: استانبول، ازمیر، آنتالیا و سایر مناطق محبوب توریستی در ترکیه، هستند. همچنین، می توانید در اکثر فرودگاه های داخلی و بین المللی نیز، فروشگاهی برای خرید سیم کارت اعتباری ترکیه پیدا نمود.

خرید آنلاین سیم کارت ترکیه (ارزان ترین گزینه)

از دسامبر سال 2019، با فراهم آمد امکان خرید آنلاین سیم کارت های ترکیه، می توانید پس از ورود به این کشور، آنها را در فرودگاه یا هتل محل اقامتتان بصورت رایگان دریافت نمایید؛ این ارزان ترین راه تهیه سیم کارت های ترکیه می باشد. شما می توانید تنها با پرداخت 30 دلار، 15GB حجم اینترنت، تماس نامحدود در ترکیه و 1000 دقیقه تما بین المللی، دریافت نمایید.

دستگاه WiFi قابل حمل در ترکیه

خرید سیم کارت جدید شامل معایبی می باشد که شامل: نخست، تلفن همراه شما نباید تحت انحصار شرکت دیگری باشد (be unlocked!)، و دوم، بدست آوردن یک شماره جدید می باشد، که البته می تواند آن را نادیده گرفت. بنابراین، بهتر است از Tep Wireless به عنوان WiFi قابل حمل، جهت اتصال: تلفن های هوشمند، لپ تاپ یا تبلت، به اینترنت در هر مکانی با پرداخت روزانه فقط دو دلار، استفاده نمود.

قیمت سیم کارت های ترکیه در سال 2020

  1. سیم کارت اعتباری Vodafone : حتی اگر شما در ترکیه به چندین فروشگاه Vodafone مراجعه کنید، تنها 1 نوع سیم کارت اعتباری ویژه گردشگران خواهید دید. این سیم کارت اعتباری که برای 30 روز دارای اعتبار بوده و فقط در ترکیه قابل استفاده می باشد:
  • 200 TL ($ 35): 750 minutes – 250 SMS and 20GB data
  1. سیم کارت اعتباری Turk Telekom: مطمئنا ارزان ترین سیم کارت اعتباری در ترکیه، متعلق به شرکت Turk Telekom می باشد؛ آنها نه تنها ارزان ترین سیم کارت که بیشترین تعداد سیم کارت ویژه گردشگران را نیز، به مشتریانشان ارائه می دهند:
  • 150 TL ($ 26): 750 minutes and 10GB data
  • 200 TL ($ 35): 750 minutes and 25GB data

و مجموعه های داده های بزرگ دیگری نیز وجود دارد که در زیر مشاهده می کنید.

 

 

  1. کارت سیم کارت اعتباری Turkcell: این شرکت نیز همانند شرکت Vodafone، صرفا یک نوع سیم کارت اعتباری را برای گردشگران به فروش می رساند:
  • 150 TL ($ 26): 200 minutes – 1000 SMS and 20GB data

این بسته ها دارای اعتبار 30 روزه و upsهای بیشتر و ارزانتری می باشند:

  • 39 TL ($ 7): 6GB
  • 49 TL ($ 9): 10GB

سیم کارت ویژه گردشگران در ترکیه

اگر در ترکیه به دنبال یک سیم کارت گردشگری هستید، متاسفانه گزینه های زیادی برایتان وجود ندارد. حقیقت این است در ترکیه تنها سه شرکت ارائه دهنده اینترنت برای تلفن های همراه وجود دارد؛ درحالیکه شما می توانید فقط با پرداخت کمتر از 3 دلار، یک ساندویچ، چای و یک بطری آب بخرید، متاسفانه خرید سیم کارت ترکیه ای برای گردشگران در مقایسه با کشورهای همسایه، گران تر می باشد.

مدارک لازم جهت تهیه سیم کارت در ترکیه

برای خرید سیم کارت ترکیه ای، شما فقط نیازمند گذرنامه خود می باشد که با ارائه آن، می توانید سیم کارت اعتباری شرکت موردنظرتان را خریداری و استفاده نمایید. هرچند توصیه می شود آن را بصورت آنلاین خریدار کنید (ارزان ترین گزینه).

دیدگاه بگذارید