ازمیر در نگاه کلی

۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

ازمیر در جنوب غربی ترکیه و حاشیه دریای اژه، بواسطه زیبایی های طبیعی و تاریخی خود، به عنوان مروارید منطقه اژه، در ترکیه شناخته می شود. آب و هوای گرم و معتدل، سواحل زیبا، سبک زندگی اروپایی، سطح بالای رفاه اجتماعی-زندگی-کار و تحصیل، از عوامل محبوبیت ازمیر و انتخاب آن جهت گذراندن تعطیلات، اقامت، کار و تحصیل می باشد.

ویژگی های اقیلمی ازمیر

ازمیر که در منطقه ای با آب و هوای مدیترانه ای واقع شده، دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های ولرم و بارانی است. واقع شدن کوه ها در امتداد دریای اژه و گسترش دشت ها تا نزدیک منطقه آناتولی شرقی، سبب گسترش تاثیرات مجاورت با دریا در بخش های خارج از محدوده ازمیر نیز، شده ولی. با این حال، تفاوت های جغرافیایی مانند: ارتفاع، فاصله از غرب و فاصله ساحلی در کل استان، منجر به اختلافات مهم آب و هوایی از نظر بارش، دما و نور خورشید شده است. از این رو، ماه های جولای تا اوت گرم ترین و ژانویه تا فوریه، سردترین ماه های سال می باشند.

میانگین بیشترین دمای ثبت شده در این استان ºC 32.9 در ماه جولای و کم ترین میزان ºC 12.2 در ماه ژانویه می باشد. لذا، می توان گفت در زمستان تقریبا بارش برفی در ازمیر صورت نمی گیرد اما در کوه های حومه شهر، می توان لایه ای از برف را مشاهده نمود.

در ماه های گرم تابستان نسیم دریایی موسوم به «ایمبات»، هوا را خنک کرده و از آنجایی که در طول سال، تعداد روزهای آفتابی به 300 روز می رسد، لذا پتانسیل انرژی تابشی در این استان به میزان زیادی بالا است. این نوع باد که از تفاوت گرم و سرد شدن دریا و خشکی در شب و روز ایجاد می شود، تنها منحصر به ازمیر بوده و موجب وزش نسیمی خنک در روزهای داغ تابستان، از سوی دریا به شهر می شود. از دیگر ویژگی هایی که می توان درمورد تاثیر اقلیم ازمیر شمرد:

 • وجود خط ساحلی 629 کیلومتری و میزبانی 45 ساحل با پرچم آبی
 • مناسب برای موج سواری و مسابقات
 • با میانگین سالانه 150 سفر، میزبان 500,000 مسافر کشتی های کروز
 • به علت خاک حاصلخیز، ایده آل برای پرورش انواع میوه و سبزی
 • شهری غنی از بابت محصولات دریایی و انواع غذاهای سالم مدیترانه ای

پوشش گیاهی ازمیر

پوشش رایج ازمیر، متشکل از درختان و درختچه های بزرگ و مقاوم، با برگ های سوزنی و همیشه سبز که در برابر خشکسالی مقاوم می باشند، تشکیل شده است. در این پوشش گیاهی، درختانی چون: کاج بروسیا، کاج چتری، کاج سیاه، درختچه سرو و درختان زیتون، به طور گسترده به چشم خورده و باغ های میوه، منطقه قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند. کوه کوزاک یکی از بزرگترین مرکز استخراج کاج چتری می باشد.

همچنین، وجود آب و هوای فوق العاده در کنار عواملی چون خاک حاصلخیز، موجب شده تا ازمیر در حوزه کشاورزی نیز دارای تنوع محصولی مانند: زیتون، انگور، انجیر و پنبه، باشد و بتواند انواع شراب، گیاهان منحصر به فرد و فرآورده های تهیه شده از روغن زیتون را در سایه این پوشش گیاهی و تنوع آن، عرضه کند.

رودخانه های ازمیر

استان ازمیر از شمال با کوه های مادرا و استان بالیک اِسیر، از جنوب با کوش آداسی و استان آیدین، از غرب با شبه جزیره چشمه و خلیج ازمیر و از شرق با استان مانیسا، همجوار می باشد. رودخانه های: گِدیز، مندرس کوچک و باکیرچای که از مهمترین رودخانه های منطقه اژه هستند که در داخل این استان ازمیر جاری می باشند.

ازمیر با موقعیت اقتصادی ممتاز

علاوه بر آنچه تاکنون در مورد زیبایی ها و قابلیت های جغرافیایی و اقلیمی ازمیر گفته شد، باید به مواردی مانند: کیفیت بالای زندگی، امکانات تولیدی چند منظوره، منابع غنی طبیعی (به صورت یکجا و قابل توجه در ترکیه و هم در منطقه)، نیز اشاره نمود که در سطح جهان نیز مطرح بوده و در کلیه بخش های مادر چون: کشاورزی، صنایع و خدمات، نیز دارای پتانسیل بالایی می باشد. این عوامل در کنار هم، موجب شده تا ازمیر از لحاظ صادرات نیز یک شاخص مهم اقتصادی و در حال توسعه به حساب بیاید.

وجود بنادر، تنوع اقتصادی، نیروی کار ماهر و آموزش دیده و محیط مناسب به واسطه موقعیت جغرافیایی عالی اش، باعث شده که ازمیر رتبه سومین اقتصاد بزرگ ترکیه را داشته باشد. این شهر با سرعت رشد بالا، تبدیل به یکی از 5 کلانشهر بزرگ جهان با رشد اقتصادی سریع شده است. همچنین، با انجام زیرساخت های مناسب در زمینه: حمل و نقل، منابع انسانی متخصص، ساختار چند بخشی و استانداردهای بالای زندگی، توانسته مرکز مناسب و جذابی برای سرمایه گذاران به شمار بیاید. در زیر به برخی دیگر از این موارد اشاره شده است:

 • سومین شهر بزرگ ترکیه
 • سهم 5.3 درصدی از جمعیت کل کشور
 • سومین شهر پیشرفته در رده بندی اجتماعی-اقتصادی
 • صادرات 8.3 میلیارد دلاری
 • وجود 2235 شرکت بین المللی
 • حضور 1.8 میلیون گردشگر در سال
 • سهم 9.3 درصدی در تولیدات صنعتی ترکیه
 • سهم 6 درصدی از استخدام های ترکیه
 • رتبه نخست در شاخص کیفیت زندگی در کشور
 • رتبه نخست در شاخص سرمایه گذاری اجتماعی وزارت توسعه
 • دومین کلانشهر دارای رشد سریع در جهان (مطابق گفته انیستیتو بروکینگز)
 • دومین شهر جذاب ترکیه برای سرمایه گذاری

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه، شهری پیشرفته و یک مرکز تجاری پر رونق

ازمیر که در مورد آن سخن های بسیاری گفته شده، شهری مهم، برای گذر به مناطق مختلف می باشد. آتاتورک در مورد اهمیت ازمیر چنین می گوید: «ای مردمِ جهان به گوش باشید که اکنون خاک ازمیر به قدری مقدس است که پای هیچ گناهکاری نمی تواند بر روی آن نهاده شود»، هرودوت می گوید: «آنان شهرشان را در زیباترین آسمان این دنیا و در بهترین آب و هوا تاسیس کرده اند»، اسکندر می گوید: «اگر آن را نبینی، چیزی در تو ناتمام خواهد ماند»، ویکتور هوگو بدون دیدن این شهر و در وصف آن در شعری سروده است: «ازمیر به سان یک شاهزاده با کلاهی زیباست».

ازمیر که مانند مرواریدی در کرانه دریای اژه می درخشد، با تاریخ 8500 ساله اش، غنایم تاریخی و فرهنگی بزرگی را در خود گنجانده است. از این رو، ازمیر به دلایل زیر برای انواع سیستم های گردشگری مناسب می باشد:

 • موقعیت جغرافیایی عالی
 • غنایم فرهنگی و تاریخی
 • کلانشهر بودن
 • اروپایی ترین شهر ترکیه
 • سهولت دسترسی از انواع راه های دریایی، زمینی و هوایی
 • آب و هوای مناسب برای گردشگری
 • ساختار اجتماعی-فرهنگی مناسب برای فعالیت های فرهنگی و رویدادهای هنری
 • خط ساحلی 629 کیلومتری که 101 کیلومتر آن شامل سواحل طبیعی است

سایر نکات قابل توجه درمورد ازمیر

ازمیر با آب و هوای فوق العاده اش دارای محیط طبیعی و بی نظیری برای انواع محصولات کشاورزی از قبیل: زیتون، انگور، انجیر و پنبه، می باشد. همچنین این شهر به لحاظ: محصولات دریایی مختلف، شراب ها، گیاهان منحصر به فرد و فرآورده های تهیه شده از روغن زیتون و غذاهای لذیذش برای متخصصین غذا نیز، شهر جذابی محسوب می شود.

همچنین، ازمیر شهری است که فرهنگ های مختلف، با سبک های زندگی و عقاید گوناگون (مسلمان، مسیحی، یهودی، ارمنی، رومی و…)، برای هزاران سال در آن به صورت مسالمت آمیز کنار هم زیسته اند. این شهر دارای مناطق مسکونی با قدمت چند هزار ساله از قبیل: تپه کوله (بایراکلی)، اسمیرنا، افس، پرگامون (برگاما)، تِئوس (سیئاجیک)، لِبِدوس (اورکمَز)، کیمه (علی آقا)، آلیانوئی (یورتانلی)، تیرِئا (تیره)، فوکائیا (فوچا)، کولوفون (دئیرمَن دره)، اِری تاری (چشمه)، کلازومِنای (اورلا)، متروپلیس (توربالی)، کلارُس (احمد بِیلی)، و میرینا (علی آقا)، است که محل زندگی بسیاری از تمدن های حاکم در طول تاریخ و جایگاه میراث هایی است که حتی هنوز هم کشف نشده اند.

ازمیر در عصر حاضر

ازمیر امروزه نیز با دارا بودن مراکز درمانی مختلف از قبیل: آگامِمنون، آسکلِپیون، آلیانوئی، کاراکوچ و چشمه-شیفنه، ایلیجا و…، در هر مقطعی از تاریخ برای سلامت بشر مفید بوده و فرصت زندگی سالم را به ارمغان آورده است. از این رو، هر ساله مسافرین زیادی از اقصی نقاط جهان، بویژه کشورهای اسکاندیناوی، به ازمیر به عنوان یک مرکز با پتانسیل بالا برای احیای سلامت و آب درمانی و گردشگری، به شمار می رود.

دیدگاه بگذارید