روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر

روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر

Table of Contents

روستای بارباروس ازمیر، روستایی با چشم اندازهایی شگفت انگیز

روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر
روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر

این روستا (BARBAROS KÖYÜ – VİZYONU İLE DÖVEN KÖY) در منطقه ای دور از چشم، دنج و آرام و در بخش داخلی ازمیر واقع می باشد و چه روستایی! که آب های آرام در آن جاری هستند. اهالی این روستا، شیوه زندگی خود را اینگونه توصیف می کنند: «ما بدون آسیب رساندن به آرامش روستایمان، بدون ایجاد اختلال در بافت طبیعی، برای احیای سنت ها، نشان دادن قدرت تولید و بدون به خطر انداختن برکت زندگی روستایی مه به ما عرضه شده، توسعه پایدار مان را تضمین می کنیم» این قدرت بیان نظیر پتکی کوبنده ای بر فارغ التحصیلان دانشگاهی به نظر می رسد؛ دیدگاهی روشن فکرانه.

مردم ای روستا، این دیدگاهشان را با «جشنواره مترسک ها» و با هدف حفظ سنت های برخاسته از خاک و اتحاد در کارهای زراعی، جشن می گیرند. اهالی روستا مترسک های ساخته شده خود را به مسابقه می گذارند و در آن جشن، به خوردن و آشامیدن می پردازند. انها در ادامه، مترسک ها را در کوچه های روستا به نمایش می گذارند؛ مترسک هایی که هم دوست داشتنی و اگر بخواهیم دروغی کوچک بگوییم، آنها کمی هم ترسناک به نظر می رسند؛ فضایی که کمی حس هالووین را به شما القا می کند. بنظر ما، این منظره می توان در شب کمی نیز جالب تر بنظر بیاید.

در این روستا، خانه هایی به نام «خانه های سرزده» ساخته شده است که می توانید به خانه هایی که روی درب آنها عبارت «خانه سرزده» نوشته، به عنوان «مهمان سرزده» وارد شوید. همچنین، اگر به اینجا روستا سفر کردید، گردش در میان «تاکستان باغیولی اورلا» را از دست ندهید و از ترجمه های دلپذیر در آن لذت ببرید.

موقعیت روستای بارباروس و نحوه دسترسی به آن

این روستا در فاصله نیم ساعتی از شهر ازمیر و در مسیر اتوبان E881 ازمیر_چشمه، و پس از طی ۵ کیلومتر در مسیرO-32 ، واقع شده است.

روستای گرمیان ازمیر، اولین روستای Slow Food ترکیه

این داستانِ روستایی (GERMİYAN KÖYÜ – TÜRKİYE’NİN İLK SLOW FOOD KÖYÜ)که اهالی آن، با دست های خود روستایشان خود را متمایز کرده اند. ماجرای روستای گرمیان واقع در چشمه، از آنجایی آغاز شد که نور خانم، پالت رنگ و قلموهایش را به دست گرفت و ظاهر روستا را تغییر داد. حال خیابان های این روستا مملو از نقاشی های گل بر روی دیوار (نقاشی دیواری)، می باشد. این روستا همچنین، عنوان اولین روستای «اسلو فود» را دارا می باشد.

نخستین روستای Slow Food در ترکیه

در پی توافق انجام شده توسط شورای روستا و مقامات محلی با کشور ایتالیا طی 3 سال و در تاریخ مِی 2016، با هدف حمایت از تولیدات داخلی، شیوه های سنتی، تدام و حفظ روش های مختص هر فرهنگ طی روندی جدید، یک توافق در قالب محلی نه بین المللی و صنعتی، بسته شد که به موجب آن، این روستا توانست عنوان نخستین «اسلو فود» ترکیه را به خود اختصاص بدهد. ما نیز به نوبه خود این موضوع را تبریک می گوییم.

در نتیجه، از این پس محصولاتی که با استفاده از بذرهایی که دَه ها سال است توسط روستاییان و اجدادشان به روش مخصوص گرمیان و بدون استفاده از مواد شیمیایی، کاشته و تولید می شوند، می توانند با برچسب «حلزونی که شاخه زیتونی در دهان دارد»، به فروش برسند. از این رو، در مراکز خریدی که قرار است این محصولات عرضه شوند، فروش هر گونه محصول خارج از فصل و گلخانه ای با روش های غیرمعمول و طبیعی، انجام نخواهد شد.

جاذبه های روستای گرمیان

از جمله مواردی که نباید امتحان نکرده، از آن بگذرید، غذاهای مختص این منطقه شامل نان گرمیان پخته شده با خمیرمایه ترش و ذغال و نیز پنیر کوپانیستی است. همچنین، در قهوه خانه روستا حتما نوشیدن چای مریم گلی و اسطوخودوس را امتحان کنید. در آخر نیز پیشنهاد می کنیم سری به خانه معروف «دیلک خانم» از اهالی روستا بزنید؛ این خانه که درِ آن همیشه به روی گردشگران باز است، یکی از بهترین خانه هایی است که تا به حال دیده اید و مزین به اشیایی با قدمت ۱۰۰-۱۵۰ ساله می باشد. محبوبیت این خانه به اندازه ای است که در تهیه سریال ها نیز از آن استفاده می شود. توجه داشته باشید که این روستا عادت چندانی به گردشگران ندارد، پس پیش از رفتن به خانه «دیلک خانم»، حتما با وی تماس بگیرید: 05333696863.

موقعیت روستای گرمیان و نحوه دسترسی به آن

روستای گرمیان در فاصله ۱ ساعته از مرکز ازمیر واقع شده و مسیر دسترسی به آن، از طریق جاده ازمیر_چشمه در D300 و گردش در مسیر انحرافی به طرف گرمیان می باشد.

روستای بادملر ازمیر، روستایی مدرن با قابلیت بازیافت زباله و دارای سالن تئاتر

روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر
روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر

روستای بادملر از توابع اورلا، بروی تپه ای مابین شهرستان های «گوزل باغچه» و «سفرحصار» واقع شده و روستایی شیعه نشین می باشد. براساس آنچه گفته شده، نام این روستا برگرفته از درختان بادامی است که در زمان شکل گیری، در آن وجود داشته اند. میزان ارزشی که اهالی این روستا برای تحصیلات، سلامتی، محیط زیست و فرهنگ و هنر قائل می باشند، قابل مقایسه با شهرهای بزرگ نیست؛ چرا که میزان باسوادی در این روستا ۱۰۰٪ می باشد.

این روستا همچنین دارای: کتابخانه، موزه، انجمن فرهنگ و هنر و باشگاه ورزشی، نیز می باشد؛ همچنین، کوچه ها هر روز شسته و تمییز می شوند و زباله ها برای بازیافت جداسازی می شوند و در کل، آگاهی های زیست محیطی در بادملر بسیار بالا می باشد. در مسابقه ای که در سال ۲۰۱۲ توسط وزارت محیط زیست و برنامه ریزی شهری برگزار شد، عنوان تمیزترین شهر ترکیه به این روستا اختصاص داده شد. جوانان در این روستا فعالانه سرگرم زندگی روستایی خود می باشند و هرساله مردم آن، «نوروز» و «روزخضر» را به باشکوه ترین شکل ممکن جشن می گیرند. در روستای بادملر، زن و مرد از تمامی جهات با هم برابرند و در هر کاری که قرار باشد در روستا انجام شود، همگی با هم و با همکاری کامل، آن را انجام می دهند.

نخستین تئاتر روستایی ترکیه در ازمیر

وجود مراسمی چون: بز گردانی، اعیاد، جشن ها، مسابقات، کارهای گروهی روستایی، نقش آفرینی در قالب شخصیت های مختلف، طنز پردازی، انواع بازی ها و صد البته اجرای تئاتر بعهنوان مشخصه اصلی روستا، ۸۴ سال است در حال فعالیت می باشد. سنت تئاتر در سال ۱۹۳۲ و با تلاش های شخصی به نام «مصطفی آنارات» که معلم و افسر ارتش بوده، تشکیل و با فعالیت گروهی از جوانان در آن، آغاز شد. امروزه درحالی که روزانه شاهد بسته شدن سالن های تئاتر یکی پس از دیگر هستیم، تئاتر در روستای بادملر همچنان توانسته به فعالیت خود را ادامه بدهد.

امروزه این تئاتر تبدیل به جزء جدایی ناپذیر از این روستا شده و همه کادر آن را روستاییان تشکیل می دهند؛ صبح ها در مزرعه و عصرها در تئاتر! اگر بخواهیم ریشه سنت تئاتر را بیابیم، می توان به انجمن «هنرمندان دیونیسوس» که در عصر «هلنیستیک» در شهر باستانی «تئوس» تشکیل شده، اشاره کنیم که در نزدیکی این روستای بادملر بوده و این امر یک اتفاقی نیست!

جاذبه های روستای بادملر

طبیعتا اولین جایی که در این روستا باید دیده شود، تئاتر آن است؛ در این مکان که تا به امروز بالغ بر ۱۵۰ نمایش به روی صحنه رفته، همه ساله در نخستین هفته ماه می، جشنواره تئاتر بادملر برگزار می شود. مکان جالب دیگر که دیدن آن را به شما نیز توصیه می کنیم، بازدید از نخستین موزه «اسباب بازی های کودکان» می باشد که توسط باستان شناس «دکتر موسی باران» و به واسطه تبدیل خانه خود به موزه، تشکیل شده است. در این موزه که در میدان روستا واقع شده، علاوه بر اسباب بازی های سنتی کودکان، مدارکی در مورد تاریخ روستا نیز به چشم می خورد اما متاسفانه درِ آن همیشه باز نیست.

در همین میدان، هر هفته بازار محلی در روزهای یکشنبه نیز دائر می شود. اگر روز یکشنبه در این جا هستید، حتما سری به رستوران «شرمین آنه» بزنید؛ در آن جا می توانید در کنار آتش ذغال: گوزلمه، چای، دوغ، آبلیمو (البته اگر خوش شانس باشید چون همیشه موجود نمی باشد)، را امتحان کنید. نان روستایی و کالبورا باستی نیز جزو خوردنی های معروف می باشند.

در این روستا هیچ کس فکر نمی کرد روزی بتواند جایگزینی برای کلاس های تابستانی: ریاضی، شنا، بسکتبال و تنیس، پیدا کرد؛ اما امسال در روستای بادملر، به همت معلم ریاضی با سابقهء ۳۰ ساله «طوفان دولنکن»، مزرعه ریاضیات نیز شکل بگیرد. نخستین نوع از این مزرعه، در روستای «شیرینجه» تشکیل شده و در واقع بر پایه این فلسفه بنا شده که در زندگی، هر چیزی دارای محاسبات ریاضی می باشد و در این مزرعه، این درس از حالت تئوری خارج شده و در قالب: بازی ها، فعالیت ها، هنر، ورزش و طبیعت، به یک کمپ تابستانی تبدیل شده است.

از جمله موارد دیگری که این روستا به آن افتخار می کند، انتخاب آن عنوان محل فیلم برداری یکی از فیلم های مشهور ترکیه می باشد. در سال ۱۹۶۳ فیلم «تابستان خشک» در جشنواره فیلم برلین، جایزه خرس طلایی را از آن خود کرده و کاندید نامزدی جایزه اسکار برای بهترین فیلم خارجی نیز شد. این فیلم برگرفته از کتابِ «نجاتی جومالی» بوده که درمورد افراد زحمت کش در زمینه کاشت تنباکو می باشد؛ این روستا از این طریق این فیلم توانست به شهرتی جهانی برسد.

موقعیت روستای بادملر و نحوه دسترسی به آن

این روستا در فاصله ۳۵ کیلومتری از ازمیر و در ۴۰ دقیقه ای آن واقع می باشد که ۱۰ کیلومتر با سفرحصار و ۹ کیلومتر با اورلا فاصله دارد. در مسیر ازمیر_سفرحصار، پس از عبور از ۱۵۰۰۰ امین کوچه و پیچیدن به سمت راست، می توان به روستای بادملر رسید. همچنین، از ایستگاه فخرالدین آلتای در کاراباغلار ازمیر، هر یک ساعت یک اتوبوس به مقصد بادملر حرکت می کند.

روستای کئوس دره در ازمیر ترکیه

روستای کئوس(KÖSEDERE KÖYÜ) دره از توابع کارابورون، با خانه های سنگیِ قدیمی، مسجد تاریخی، آرایشگاه محلی «دمیرباش»، قهوه خانه و زندگی دست نخورده روستایی، در ۳ کیلومتری دریا واقع شده است؛ مرکز میدان در این روستا، جایی است که در آن قهوه خانه و مسجد ۱۲۹۹ ساله و تاریخی بنا شده اند.

جاذبه های روستای کئوس دره

از جمله کارهایی که انجام آن به گردشگران در این روستا توصیه می شود، انجام داد: ۱- گشتن در مسجد و کوچه ها با خانه های سنگی و تاریخی ۲- استراحت و نوشیدن چای در قهوه خانه تاریخی و ۳- امتحان کردن غذاهای کئوس دره.

تنوع غذایی کئوس دره فراوان است که می توان به: زیتون خرمایی، گیاهان بومی منطقه اژه، پکسیمت، مانتی کئوس دره، بورک ماسیر، چوللاما، زینگاتا، بازینا، جیزلمبه، دلمه گل کدو تنبل، دلمه خام، بورک قارچ و برنج، کاتمر، بورک پوف، کوفته کورمن، بورک پخته شده در فر، پنیر کوپانیستی، سوندورمه، دسر داماد، باقلوای خانگی و…، اشاره کرد؛ اما غذای ناب این روستا، کوفته اوکوز (پخته شده از گوش گاو نر)، می باشد و علت نام گذاری آن نیز، به کار بردن گوشت کوبیده شده با ساتور است نه گوشت چرخ کرده. همچنین، زیتون خرمایی که تازه برداشت شده، از جایگاه ویژه ای در بین خوراکی های روستای کئوس دره برخوردار است.

مسافران می توانند روزهای شنبه و یکشنبه به رستوران شکران کاندیرالی واقع در میدان روستا رفته و از غذاهای لذیذ آن امتحان کنند. به شما پیشنهاد می کنیم قبل رفتن با شماره: 05556621858، تماس بگیرید.

کئوس دره نیز از جمله جاهایی است که سعی می کند میراث باغداری کهن را حفظ کند. زیتون و انگور به عنوان محصول زراعی، همانند هزاران سال پیش، در رده نخست تولیدات کشاورزی قرار دارد. همه ساله در هفته سوم آگوست، جشنواره انگور برگزار می شود که حضورو تماشای آن را به شما توصیه می کنیم.

این روستا محل فیلم برداری بسیاری از سریال های تابستانی نیز می باشد. روستاهای ایلن هوجا و اینجیک نیز به گفته مسافران جاهای زیبایی هستند که ارزش دیدن دارند.

موقعیت روستای کئوس دره و نحوه دسترسی به آن

این روستا واقع در ۹۳ کیلومتری ازمیر و در فاصله یک ساعت و سی دقیقه ای از آن قرار گرفته است. از راه ازمیر_کارابورون، وارد مسیر روستای اینجیک وارد شوید و آن را تا رسیدن به روستای کئوس دره، ادامه بدهید. فاصله این روستا از مرکز کارابورون نیز ۱۴ کیلومتر و حدود ۲۰ دقیقه می باشد.

روستای اوزبک ازمیر، روستای ماهیگیری

روستای اوزبک همانطور که از نامش هم پیداست، در دوران عثمانی ها توسط اهالی ازبکستان که به آنجا کوچ کرده اند، تشکیل شده است. این روستا بر خلاف سایر روستاها که در دامنه کوه ها جای دارند، در ساحل بوده و یک دهکده ماهیگیریِ معروف با خانه های سنگی می باشد؛ ناگفته پیداست که منبع اصلی درآمد اهالی این روستا، ماهیگیری و صید ماهیانی چون: قزل آلا، سردوز، سوف، مرجان، کفال، راک فیش، میگو و…، و برخی دیگر از انواع این ماهی ها می باشد.

متاسفانه مدارک مربوط به پیشینه این روستا (زمانی که هنوز کامپیوتری در کار نبوده)، در آتش سوزی رخ داده درخانه دولت اورلا، نابود شده اند. از این رو، اثبات زندهء پیشینه این روستا، یک درخت سرو موجود در حیاط مسجد تاریخی می باشد که ۱۰۰۰ سال قدمت دارد.

جاذبه های روستای اوزبک

حراج ماهی که آخر هفته ها در ساحل آککوم صورت می پذیرد، با تجمع زیادی همراه می باشد. در این حراجی، رستوران های زیادی بصورت ردیفی وجود دارند و همه آن ها به لحاظ کیفیت در یک سطح می باشند؛ اما در بین آنها، «رستوران آکین» که نسل در نسل از پدر به پسر رسیده، از همه معروف تر است و پاتوق افراد مشهور زیادی نیز، به شمار می رود.

«بازارِ آخر هفته» که توسط زنان برپا می شود نیز ارزش دیدن دارد؛ ارائه محصولاتی چون: هزاران نوع گیاه منطقه اژه، ادویه، رب خانگی، مربا، رشته و ترخینه، زیتون، انگور، نان روستایی و…، به ویژه «کاتمر اوزبک»، همگی از مشخصه های این جاست. گل سرسبد سفره صبحانه نیز، نوعی خمیر سرخ شده به نام «یونگا» می باشد.

موقعیت روستای ازبک و نحوه دسترسی به آن

این روستا واقع در ۴۸ کیلومتری و فاصله ۵۰ دقیقه ای از مرکز ازمیر می باشد که با اورلا نیز، ۲۳ دقیقه و حدود ۱۸ کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به این روستای زیبا، می بایست از اتوبان ازمیر_چشمه به طرف جاده ارتباطی و انحرافی اورلا پیچیده و سپس به سمت خیابان اوزبک پیش می روید. از ترمینال اورلا نیز برای رفتن به روستای اوزبک، اتوبوس موجود می باشد.

روستای سائیپ ازمیر ترکیه، قهوه خانه ای در چمن زار با منظره ای زیبا

روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر
روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر

هنگامی که از کاربران شبکه های اجتماعیمان، در خصوص مکان های دیدنی ازمیر و اینکه خوردن چه چیزی را توصیه می کنند، سوال کردیم، همگی با اتفاق نظر به «قهوه خانه سرسبز سائیپ» اشاره کردند؛ برخی ها از آنها که نام این قهوه خانه را بیاد نمی آوردند، صرفا مکان آن را توصیف می کردند و برخی نیز نامش را به خاطر آورده و اظهار داشتند که لذت صرف صبحانه در این قهوه خانه قابل وصف نیست و باید آن را امتحان کرد. مکانی که این قهوه خانه معروف در روستایی سائیپ جای دارد، حدودا در فاصله ۳ کیلومتری از مرکز «کارابورون» و در سمتی از «یاریم آدا» واقع شده که رو به «فوچا» و مشرف به دریا می باشد.

این روستا از نظر تاریخی نیز بواسطه حضور و زندگی رومی ها و مسلمانان باهم، دارای پیشینه ای کهن می باشد. متاسفانه به دلیل کوچ های صورت گرفته از این روستا (بمانند روستاهای اطراف)، جمعیت کمی در آن زندگی می کنند؛ این در حالی است که این روستا دارای اسکله ای به نام «سائیپ آلتی» می باشد که از مراکز تجاری قدیم به شمار می رود. منابع اصلی درآمد روستاییان از راه: کشاورزی، دامپروری و ماهیگیری، تامین می شود.

جاذبه های روستای سائیپ

وجه مشخص این روستا، «قهوه خانه سرسبز سائیپ» می باشد که مدیریت آن را کارمند بازنشسته ای به نام «آقای اشرف» و همسرش «خانم نهال» که بازنشسته امور مالی است، به عهده دارند. این قهوه خانه به قدری محبوب است که اگر بگوییم تبدیل به سَنبلی برای روستا شده، اغراقی نکرده ایم. این دو همسر که از دغدغه های استانبول به این روستا کوچ کرده اند، در همین جا باهم آشنا و ازدواج کردند؛ آنها در ابتدا این قهوه خانه را برای سرویس دهیِ چای و قهوه باز کرده بودند اما، بعد ها توانست به مکانی برای فرهنگ وهنر، گرد هم آمدن، آموزش و توسعه محلی، تبدیل شود. درحقیقت، مکان قهوه خانه سائیب، برای اهداف چند منظوره ای چون: کلاس زبان، محوطه نمایشگاهی، ایستگاهی برای افرادی که پیاده روی می کنند و…، به کار می رود؛ داستان یک موفقیت واقعی!

در قهوه خانه سائیب، غذاها توسط زنان روستا (با ۴۰ نوع تنوع محلی!)، و مربا را خود خانم نهال تهیه می کنند. با وجدی که بیشتر شهرت این قهوه خانه به صبحانه محلی اش می باشد، اما شربت های عثمانی آن را نیز نمی توان نادیده گرفت.

موقعیت روستای سائیپ و نحوه دسترسی به آن

از مرکز ازمیر تا این روستا با ماشین حدود یک ساعت و نیم و از مرکز کارابورون نیز ۶ دقیقه فاصله می باشد.

روستای ایلدیر (ایلدیری) ازمیر، مکان محبوب سریال های ترکیه ای

روستای ایلدیر(ILDIR KÖYÜ (ILDIRI) – TÜRK DİZİLERİNİN FAVORİ SETİ)، از جمله روستایی نادری که صنعت فیلم و سریال سازی ترکیه، موجب رونق صنعت توریسم در آن شده است. این روستا با مجموعه تلوزیونی «گناه فاطما گل چیست؟»، شهرت زیادی به دست آورد و افزایش محبوبیت این مجموعه تلوزیونی، زیبایی های ایلدیر و اطراف آن بیش از پیش دید شد.

نام «ایلدیر» برگرفته از شهر باستانی «Erythrai»

سکونت در ایلدیر و با نام قدیمی اریترای، به دوران برنز برمی گردد و در واقع منطقه مسکونی درجه دو به حساب می رود چرا که به قدری قدیمی است که هر جایی از آن را حفر کنید، حتما به مجموعه ای از بقایای تاریخی برخواهید خورد. نام باستانی این روستا، به معنای «قرمز» می باشد و تصور می شود برگرفته از « اریتروس »، پسر «رادامانتیس» بنیانگذار شهر، می باشد. در فاصله کمی از روستای ایلدیر، شهر قدیمی اریترای از بقایای گریت (جزیره ای در یونان)، واقع شده است که برای بازدید از آن برای بازدیدکنندگان امکان پذیر می باشد. در این مکان می توان به آثار بسیاری از تمدن ها حاکم که قدمت آنها به ۳۰۰ سال پیش از میلاد برمی گردد، برخورد نمود.

تماشای غروب آفتاب در این منطقهء فوق العاده به قدری زیباست که «افلاطون»، فیلسوف معروف یونان باستان، درباره آن چنین گفته است: «زیباترین غروب آفتاب در اریترای می باشد!»

خوردنی های ایلدیر

خوردن میدیه (نوعی صدف)، در رستوران «اوزگور» در نوع خود تجربه ای فوق العاده است افسانه به شمار می رود؛ همچنین، دلمه کنگرفرنگی با میدیه را در جای دیگری جز این رستوران نمی توانید پیدا کنید، پس شاید بد نباشد پیش از رفتن به آنجا، جای خود را رزرو کنید (تلفن: 1842356-0507). البته، لقمه ایلدیر نیز بسیار مشهور است و خوردن آن را هم به شما توصیه می کنیم.

شایان ذکر است، ایلدیر یک دهکده ماهیگیری بوده و برخی از بهترین ماهی فروشی های «یاریم آدا» در این جا قرار دارند؛ برای همین، پیشنها ما به شما «رستوران ماهی ایلدیر علی» می باشد. اما غذای مخصوص این روزهای منطقه، گیاه «شیپیلداک» می باشد؛ چراکه در سریال «زندگی با عشق زیباست»، گویا «ظریفه» که شخصیت اصلی سریال می باشد، با این گیاه که بومی این منطقه است، مرهم هایی برای زخم تهیه کرده است!

موقعیت روستای ایلدیر و نحوه دسترسی به آن

فاصله روستای ایلدیر از مرکز شهر ازمیر، ۷۱ کیلومتر و در فاصله زمانیِ ۱ساعت و ۱۰ دقیقه ای از آن، واقع شده است. در مسیر اتوبان ازمیر_چشمه، به سمت جاده انحرافی و روستای بارباروس بپیچید و در مسیر کوچه 7026، به راه خود ادامه دهید؛ سپس در امتداد 7032 و در جهت خیابان «کمال توغرول»، تا ساحل به مسیرتان ادامه بدهید تا به این روستای زیبا برسید. همچنین، فاصله ایلدیر از مرکز چشمه، ۳۵ کیلومتر و حدود ۲۳ دقیقه می باشد.

روستای بیرگی ازمیر ترکیه

روستای بیرگی (BİRGİ KÖYÜ)از توابع اودمیش که در دامنه بوزداغ گسترده شده، با ویژگی هایی چون: مکان های تاریخی، میراث فرهنگی با تاریخچه ۲۰۰۰ ساله (پیش از میلاد)، درختان چنارِ چند صد ساله و خانه های سنگی با پنجره های چوبین، نه تنها زیباترین روستای ازمیر، بلکه یکی از قشنگ ترین روستاهای ترکیه نیز می باشد.

این روستا که در دوران بیزانس و با نام «پیرگیون» شناخته می شده، در دوارن «خان آیدین اوغولاری» پایتخت بوده است. لذا، در طول این مدتی که بیرگی بهترین دوران خود را سپری می کرده، در اژه بعنوان یکی از مراکز مهم: فرهنگی، علمی و دینی، نیز محسوب می شده که توانست آن را در دوران عثمانی نیز، همچنان ادامه بدهد. اما در سال ۱۹۲۲، و در دوران جنگ بزرگ که یونانیان در حال خروج از منطقه بودند، آنها با آتش زدن این روستا، آن را تَرک کرده و متاسفانه بیرگی با خاک یکسان شد. درنتیجهء این آتش سوزی، بسیاری از آثار تاریخی نیز از بین رفتند و امروزه بعنوان یک منطقه مسکونی مورد استفاده قرار گرفته که تا حد ممکن، معماری سنتی، عمارت های تاریخی، مکتب، مساجد و زیارتگاه ها، در آن حفاظت می شوند.

جاذبه های روستای بیرگی

از جمله مکان های دیدنی در بیرگی، می توان به عمارت های: چاکیرآقا و صاندیک اوغولاری، مسجد جامع، مسجد درویش آقا و زیارتگاه بیرگی، اشاره کرد. با وجود ویرانگری ها و آتش سوزی های رخ داده در سال های دور، هنوز نیز میراث تاریخی و فرهنگی این روستای کوچک، انسان را به تعجب وا می دارد. «کمال کیا» که یک وبلاگ نویس نامی در سطح جهان می باشد، نوشته ای زیبا در مورد بیرگی دارد که در آن اظهار داشته: «لذت منحصر به فرد این منطقه خوردن «پیده» منحصر به فرد تونگول و به شیوه پخت اودمیش، می باشد»

موقعیت روستای بیرگی و نحوه دسترسی به آن

روستای بیرگی در ۱۱۰ کیلومتری از مرکز ازمیر می باشد که فاصله اش با اودمیش نیز ۱۱ کیلومتر و در حدود نیم ساعت است. لذا، شما با حرکت در اتوبان ازمیر_آیدین و رفتن به مسیر انحرافی، می توانید از این روستا بازدید کنید. لازم به ذکر است، از مرکز اودمیش به بیرگی، هر نیم ساعت یک مینی بوس به این مقصد حرکت می کند.

روستای لوب بی، روستای ارواح

نام دیگر روستای لوب بی (LÜBBEY KÖYÜ)، روستای ارواح می باشد. این روستا که در دامنه کوه و از توابع اودمیش، با ریشه ترکمن می باشد، با ساکنین آن انگشت شمار خود، جزو آن دسته از روستاهای اژه می باشد که جمعیتش در نتیجه کوچ دهی، تخلیه شده است. از این رو، در لوب بی هیچ صدایی از اطراف به گوش نمی رسد و سکوتی سنگین در آن حاکم است. افرادی که در اینجا مانده اند، جزو خانواده های قدیمی و یک دنده روستا می باشند. مردم بجا مانده در این روستا، از طریق دامداری گذران زندگی می کنند و به هیچ عنوان حاضر به ترک آن نیستند.

جاذبه های روستای لوب بی

از مکان های دیدنی در این روستا، می توان به مسجد روستای لوب بی و پلکانی که طبقه دوم را به پشت بام وصل می کند و نوشته های علی و حسین روی دیوار (هر چند این روستا به امان خدا رها شده)، اشاره کرد. تعداد کم ساکنین و آرامش و سکوت فوق العاده عمیق محیط این روستا، موجب شده این روزها به مکانی ایده آل و مورد علاقه عکاسان تبدیل شود. وجود خانه هایی با بافت قدیمی و تاریخی که سقف های کاشی کاری شده دارند و با سنگ، خاک، خشت و چوبی (هرچند بسیاری از آنها از بین رفته)، ساخته شده اند، بسیار فتوژنیک می باشند.

از این رو، بنیاد ÇEKÜL از سال ۱۹۹۷، تلاش های خود را در راستای حفظ و بقای زندگی در این منطقه، ادامه داده است. گفته می شود، درصورت انجام برخی زیرساخت های لازم، این روستا نیز می تواند همانند روستاهای جومالی کیزیک (از توابع بورسا)، و شیرینجه (از توابع ازمیر)، نبز به یک جاذبه توریستی تبدیل شود.

موقعیت روستای لوب بی و نحوه دسترسی به آن

در نقشه گوگل، این منطقه با نام «چام یایلا» نمایش داده می شود. فاصله روستای لوب بی که در دامنه بوزداغ جای دارد، از مرکز ازمیر ۲ ساعت و حدود ۱۲۷ کیلومتر و از اودمیش ۱۳ کیلومتر فاصله می باشد که صبح و عصر، اتوبوس به سمت در حرکت است.

روستای شیرینجه ازمیر ترکیه، روستایی مهم از نظر مایاها

روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر
روستاهای زیبا و دیدنی اطراف ازمیر

شیرینجه، یک روستای قدیمیِ رومی و از توابع شهرستان سلجوقِ ازمیر می باشد. معروفیت این روستا بیشتر به دلیل: باغداری، شراب سازی و خانه های بازسازی شده رومی، و وجود تشکُل های فوق العاده ای چون روستای ریاضیات و مدرسه تئاتر می باشد. لذا، روستای شیرینجه دارای توریست های خارجی مختص خود می باشد هرچند، برای گردشگران داخلی نیز یک مقصد مناسب به شمار می رود. نکته قابل توجه درخصوص این روستا، ان است که جدا از مکان های لوکس و گران قیمت توریستی می باشد و بدلیل حفاظت بافت معماری خانه های رومی، به پانسیون تبدیل شده اند.

کسانی که حتی اسم این منطقه را تا به حال نشنیده بودند، در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ و با مطابق تقویم تمدن مایا که وقوع قیامت یا همان دنیا را پیش بینی کرده بود، از روستای شیرینجه به عنوان تنها نقطه امن در روی کره زمین نام برده شده و همین امر موجب شد، بیش از پیش شناخته تر شود. درنتیجه، افراد زیادی از سرتاسر دنیا که این پیشگویی را باور کرده بودند، به این روستا آمدند.

جاذبه های روستای شیرینجه

از جمله ویژگی هایی که در سال های اخیر باعث شده محبوبیت شیرینجه بیشتر شود، شربت های تولیدی از میوه های مختلف در سطح خرده فروشی ها و امکان چشیدن آن در خانه های شربت در تولیدی های کوچک می باشد. حقیقت این است که معمولا، نوشیدنی های میوه های گوناگون با ذائقه ما سازگار نیست، اما چشیدن شربت «گل مورور» در کافه کلیسای «John Baptist» را حتما به شما توصیه می کنیم.

البته، گشتن در «بازار روستایی» دائر شده در مرکز و پیاده روی در سنگفرش «آرناووت» که پر از خانه های تاریخی رومی است، جزو کارهایی است که نباید در شیرینجه از آن ها غافل شد. اما، اگر می خواهید بدانید چه جاهای دیدنی دیگری در شیرینجه وجود دارد، باید بگوییم: کلیسای باپتیست سنت جان، برج هودری میدان (برای دیدن تمامی روستا به شکل پانارومیک و گسترده)، مدرسه تئاتر (مکانی برای اجرا و یادگیری کسانی که در بخش هنرهای نمایشی فعالیت دارند)، و روستای ریاضیات نسین (که فراگیری ریاضیات را از حالت چهار دیواری خارج و به شکلی نامحدود تبدیل کرده و کاملا با حمایت های داوطلبین و خیریه فعالیت می کند)، را می توانید ببینید.

موقعیت روستای شیرینجه و نحوه دسترسی به آن

فاصله روستای شیرینجه از مرکز ازمیر ۸۷ کیلومتر و حدود یک ساعت و نیم و از مرکز سلجوق، ۸ کیلومتر و در حدود ۱۵ دقیقه می باشد. برای دستیابی به این روستا، از اتوبان ازمیر_آیدین با ماشین به سمت سلجوق بروید و وارد اتوبان سلجوق_ازمیر بشوید تا از طریق خیابان شهید سرباز یوکسل اوزاولکو، به روستای شیرینجه برسید.

دیدگاه بگذارید