مناسب ترین مناطق ازمیر جهت خرید ملک در ترکیه

از زمان اعمال تغییرات در قوانین خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه، خریداران و سرمایه گذارن زیادی برای این منظور، در شهرهای مختلف این کشور اقدام به خرید ملک نموده اند؛ در همین راستا، ازمیر به عنوان یکی از محبوب ترین شهرها برای چنین سرمایه گذاری هایی است. انتخاب مناسب ترین مناطق ازمیر جهت اولین خرید ملک در ترکیه، اهمیت زیادی دارد.

ازمیر، شهری ایده آل و محبوب

ازمیر، شهری ساحلی و زیبا در غرب ترکیه که به «مروارید منطقه اژه» و «اروپایی ترین شهر ترکیه» نیز شهرت دارد، لقب های آن به تنهایی گویای ویژگی ها و جایگاه آن در این کشور می باشد؛ به بیان دیگر، طبیعت و مراتع سرسبز در اقصی نقاط ازمیر و آب ها و سواحل آرام و زیبا در اطراف آن، در کنار آب و هوای گرم و معتدل مدیترانه ای، موجب شده این شهر به بهشتی در ترکیه بدل گردد. ازمیر که بواسطه نزدیکی به اروپا، مردم آن لیبرال و فرهنگی مشابه آنها را دارند، از گذشته های دور دارای اهمیت و جایگاه ویژه ای در دوران یونان باستان، روم، بیزانس، عثمانی و ترکیه، داشته است و به همین دلیل، مردم آن همیشه پذیرای مردم سایر کشورها و فرهنگ ها می باشند.

همین امر موجب شده، ازمیر همواره از تعدد امکانات رفاهی و اجتماعی و شرایط ایده آل تجاری و اقتصادی، بهره مند بوده و امروزه نیز علاوه بر بهره مندی از مراکز آموزشی و درمانی پیشرفته، از موقعیت خوبی نیز در انواع حوزه های صنعتی و سرمایه گذاری نسبت به بیشتر شهرهای ترکیه، برخوردار است. همین موضوع، باعث شده نه تنها ازمیر همیشه مورد توجه مردم ترکیه به عنوان مکانی جهت زندگی، کار، تحصیل، درمان و سرمایه گذاری قرار گیرد، بلکه اتباع خارجی نیز علاقه مند باشند از امتیازات آن استفاده کنند؛ یکی از چنین مزایایی بویژه در سال های اخیر، خرید ملک در ازمیر و سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات در آن، به عنوان سودآورترین اقدام می باشد.

خرید ملک در ازمیر و مزایای آن

همانگونه که می دانید، ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بوده و شرایط جغرافیایی و مدیریت درست شهری در آن، از عوامل هستند که موجب شده اند طی سال های اخیر، بیشتر مناطق شهر دارای شرایط ایده آلی برای خرید ملک یا سرمایه گذاری در این حوزه توسط خریداران و سرمایه گذاری خارجی باشند. در چنین شرایطی، علاوه بر امکان اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه از طریق خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار و دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه با خرید ملکی به ارزش حداقل 200 هزار دلار، مزایایی متعدد دیگری در ازمیر در اختیار ساکنین و اتباع خارجی در این شهر وجود دارند که عبارتند از:

توسعه شهری متناسب با معیارها و استانداردهای بین المللی، کمتر بودن هزینه های زندگی در مقایسه با استانبول و آنکارا، انواع فرصت های شغلی و سرمایه گذاری، امنیت بالا در مقایسه با شهرهایی مانند استانبول و آنکارا، گستردگی شبکه حمل و نقل عمومی و تنوع بالای آن، شعب یا دفاتر نمایندگی شرکت های خارجی و بین المللی، محصولات کشاورزی تازه و ارگانیک که تامین کننده نیازهای ترکیه و اروپای می باشند و بسیاری موارد دیگر.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با محله های محبوب ازمیر برای خرید ملک این مقاله را بخوانید: مناطق و محله های محبوب ازمیر برای خرید ملک

مناطق محبوب ازمیر برای اقدام به اولین خرید ملک در ترکیه

شاید بتوان در یک نگاه کلی، مناطق ازمیر را جهت خرید و سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات، به 3 دسته تقسیم کرد عبارتند از: مناطق و محله های محبوب ازمیر برای خرید ملک، بهترین مناطق ازمیر جهت سرمایه گذاری در حوزه املاک و مناطق محبوب ازمیر برای اقدام به اولین خرید ملک در ترکیه؛ در چنین شرایطی، معمولا به آن دسته از خریداران ملک در ازمیر که برای اولین بار است در ترکیه اقدام به خرید خانه یا سایر انواع ملک می کنند، توصیه می شود صرف نظر از محبوبیت محله های این شهر نزد شهروندان یا اتباع خارجی و نیز مناطقی که بیشتر مناسب جهت سرمایه گذاری هستند، ملک موردنظر خود را در مناطقی خریداری کنند که بواسطه شرایط، امکانات، هزینه های زندگی و …، برای آنها ایده آل تر هستند. بر همین اساس، مناطق محبوب ازمیر برای اولین دفعه خرید ملک در ترکیه و ازمیر، به شرح زیر می باشند:

  1. بورنوا (Bornova)

بورنوا در شرق مرکز ازمیر، منطقه ای روبه رشد با سرعت بالاست که امروزه املاک نوساز زیادی مانند خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری و اداری، در آن احداث شده اند؛ آنچه این منطقه را جزو نخستین گزینه ها جهت خرید ملک توسط اتباع خارجی قرار می دهد (بویژه کسانی که برای بار اول اقدام چنین کاری می کنند)، دسترسی به تمامی امکانات رفاهی-اجتماعی موردنیاز مانند مراکز خرید، مدارس معتبر، مراکز تفریحی، و …، می باشد.

  1. چشمه (Çeşme)

منطقه چشمه یا به عبارتی «شبه جزیره چشمه» در غرب ازمیر، منطقه ای نسبتا وسیع و کم جمعیت بوده که در سال های اخیر با قرار گرفتن در طرح توسعه شهری، امروزه تردد به آن آسان تر شده و زیرساخت ها و امکانات متعددی در آن وجود دارد. در چنین شرایطی و با پیشرفت ها و توسعه های صورت گرفته در این منطقه، موارد دیگری که در موجب قرار گرفتن چشمه در این فهرست شده، عبارتند از: هزینه کم زندگی در آن، تعدد مناظر زیبای ساحل، آرامش و امنیت بالاتر نسبت به سایر مناطق شهر، اتصال به جاده کمربندی و …

  1. سِفِری حیصار (Seferihisar)

این منطقه نسبتا که در جنوب غربی شهر قرار دارد، از مناطق ساحلی و اصیل ازمیر بوده و بیشتر معروفیت آن به دلیل استراحتگاه «سیتااِسلو (Cittaslow)» می باشد. از دیگر ویژگی های منطقه سفری حیصار، هماهنگی زندگی در آن با محیط زیست، طبیعت سرسبز در اطراف آن، غذاهای معروف و خوش طعم محلی، رایج بودن استفاده از انرژی های پاک مانند انرژی خورشیدی و …، می باشند.

  1. سیغاجیک/سیعاجیک (Sığacık)

منطقه کوچک سیغاجیک در غرب سفری حیصار و جنوب غربی ازمیر، مکانی است که بیشتر آن را به عنوان منطقه ای آرام و به دور از ازدحام و هیاهوی سایر مناطق ازمیر می شناسند؛ این منطقه که برخی آن را با چشمه مقایسه می کنند، دارای بخش ها و سواحلی آرام و زیبا، محصولات تازه کشاورزی و مردمی است که بسیار به ریشه های خود وفادارند.

  1. بوجا (Buca)

بوجا، منطقه ای نزدیک به مرکز شهر ازمیر، برخی آن را به عنوان گنجی پنهان در این شهر می دانند که عمده ترین دلایل آن نیز، عبارتند از: خیابان های زیبا، تعدد مکان های تاریخی، غذاهای محلی معروف و مناطق سرسبز در بخش جنوبی آن. این منطقه از شهر که زندگی در آن بسیار مقرون به صرفه می باشد، علاوه بر در دسترس بودن تمامی امکانات مورد نیاز، معمولا مورد توجه خانواده هایی است که برای فرزندانشان به دنبال مدارس مناسب و معتبر هستند (بطور مثال، دانشگاه Dokuz Eylül Üniversitesi).

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با بهترین مناطق ازمیر جهت سرمایه گذاری در حوزه املاک این مقاله را بخوانید: بهترین مناطق ازمیر جهت سرمایه گذاری در حوزه املاک

  1. گوزل باغچه (Güzelbahçe)

این منطقه که حدود مابین کوناک در مرکز ازمیر و چشمه در غرب شهر می باشد، منطقه ای بسیار سرسبز و آرام بوده که نام خود به معنای «باغ زیبا» را نیز به همین دلیل بدست آورده است. ناگفته پیداست، همین ویژگی یعنی دوری از ازدحام شهری از عمده ترین دلایل محبوبیت و مناسبی بودن آن جهت خرید ملک در ازمیر توسط اتباعی است که برای اولین بار قصد خرید خانه در این شهر را دارند. لازم به ذکر است، اتصال به جاده کمربندی جهت تسهیل در تردد و دسترسی به کلیه نقاط شهر می باشد.

  1. قاضی اِمیر (Gaziemir)

قاضی امیر در جنوب ازمیر که فرودگاه بین المللی عدنان مندرس (Izmir Adnan Menderes)، و مراکز خرید «ازمیر اوپتیمیوم (Izmir Optimum AVM)» و «مترو تاپتانیسی (Metro Toptancı Marketiniz)» نیز در آن قرار دارد، منطقه ای سرسبز با مراکز صنعتی توسعه یافته است؛ از این رو، این منطقه دارای گزینه ای متعدد برای تردد به سایر مناطق شهر بوده و در عین حال، تمامی آنچه ساکنان قاضی امیز به آن نیاز دارند، در آن وجود دارد.

  1. اورلا (Urla)

منطقه اورلا در غرب ازمیر و حدفاصل بین گوزل باغچه و چشمه، منطقه ای کوچک ولی بسیار معروف در شهر است که از مناطق قدیمی و آرام ازمیر نیز، به شمار می آید. این منطقه که علیرغم حفظ بافت اولیه خود و دوری از مرکز شهر، مکانی ایده آل برای اقامت در ازمیر و خرید ملک می باشد، تمامی امکانات لازم و مورد نیاز برای ساکنین آن، کاملا در دسترس می باشد.

دیدگاه بگذارید