راهنمای خرید و فروش ملک برای اتباع خارجی در ترکیه

از سال 2018 و تغییر قوانین مربوط به خرید ملک برای اتباع خارجی در ترکیه که بواسطه آن می توانستند مجوز اقامت یا شهروندی این کشور را دریافت کنند، حوزه املاک و مستغلات تبدیل به موتور نیرو محرکه اقتصاد ترکیه گردید. به بیان دیگر، رشد و شکوفایی در این حوزه به اندازه ای شد که سرمایه گذاران و خریداران خارجی زیادی تصمیم به سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه گرفتند؛ از این رو، ضروری است این افراد هر چه بیشتر با راهنمای خرید و فروش ملک برای اتباع خارجی در ترکیه آشنا شوند.

خرید ملک در ترکیه

با توجه به قوانین دولت ترکیه، در بین روش هایی که اتباع خارجی می توانند شهروندی ترکیه (پاسپورت)، یا مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند، خرید ملک در ترکیه است؛ بر این اساس و با توجه به آخرین تغییرات مربوط به این حوزه در 12 آوریل 2022، سرمایه گذاران و اتباع خارجی می توانند مجوز اقامت ترکیه را با خرید ملکی به ارزش حداقل 200 هزار دلار دریافت کرده و شهروندی ترکیه را نیز (پاسپورت)، از طریق خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار، بدست آورند.

لازم به ذکر است، در بین سایر روش های موجود، خرید ملک به عنوان سریع و امن ترین روش شناخته می شود. در حالت کلی، مجوز اقامت ترکیه به 6 دسته تقسیم شده که عبارتند از: مجوز اقامت کوتاه مدت، مجوز اقامت بلند مدت، مجوز اقامت تحصیلی، مجوز اقامت خانوادگی؛ همچنین، سایر روش های دریافت پاسپورت ترکیه (شهروندی)، به شرح زیر می باشند:

 • راه اندازی کسب و کار و استخدام حداقل 50 شهروند ترکیه ای به عنوان نیروی کار
 • افتتاح حساب بانکی به ارز حداقل 500.000 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه (عدم امکان برداشت از این مبلغ تا 3 سال)

نکته مهم: توجه داشته باشید، تفاوت های عمده ای بین اقامت دائم و شهروندی در ترکیه وجود دارد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: نحوه خرید خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه

مزایای خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

 • کسب مجوز اقامت یا شهروندی ترکیه مطابق شرایط ذکر شده در فوق (تا 3 سال امکان فروش ملکی که بواسطه آن شهروندی یا مجوز اقامت ترکیه کسب شده، وجود ندارد).
 • برای کسب مجوز اقامت ترکیه یا تابعیت این کشور، فرقی نمی کند شما اقدام به خرید مغازه در استانبول کرده باشید یا خرید ویلا در آنتالیا یا خرید آپارتمان در ازمیر، تا زمانی که حداقل ارزش ملک شما مطابق با میزان تعیین شده باشد، شما می توانید نسبت به موارد درخواستی خود اقدام کنید.
 • حتی اگر قصد شما از خرید ملک در ترکیه سرمایه گذاری نباشد، اما با توجه سودآوری حوزه املاک و مستغلات در ترکیه، درصورت اجاره ملک خود یا فروش آن پس از 3 سال، منافع مالی زیادی برای خریداران به همراه خواهد داشت.
 • در صورت خرید ملک نزدیک به خلیج، دریاچه یا جنگل، می توانید در منابع طبیعی ترکیه نیز سرمایه گذاری کنید.
 • هزینه زندگی در ترکیه بسیار کمتر از اکثر کشورهای آمریکای شمالی و اروپایی می باشد.
 • ترکیه به لحاظ خدمات رفاهی-اجتماعی، آموزشی، درمانی و شرایط کار، یکی از کشورهایی با استانداردهای بالاست.

معایب خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

 • با توجه به استقبال زیاد سرمایه گذران و خریداران خارجی در خرید ملک در ترکیه، از اواسط سال 2022، خرید ملک در برخی مناطق شهرهایی مانند استانبول، برای اتباع خارجی ممنوع شده است.
 • هرچند مراحل خرید خرید ملک در ترکیه آسان است، اما فرآیند کسب شهروندی یا مجوز اقامت این کشور، در شهرهای مختلف می تواند متفاوت و بعضا طولانی مدت باشد.
 • بنا بر قوانین دولت ترکیه، ملکی که اتباع خارجی خریداری می کنند، نباید بیش از 30 هکتار و به دور از مناطق مرزی یا مراکز نظامی-استراتژیکی ترکیه باشد.
 • هر چند بیشتر بانک های ترکیه شرایط سختی برای ارائه وام مسکن به اتباع خارجی دارند، اما باید درنظر داشت که نرخ بهره وام های آنها نیز در مقایسه با بیشتر کشورها، بسیاری بالاست؛ همچنین، خریداران خارجی نمی توانند زمینی خریداری کنند که بیش از 10 درصد کل زمین یک شهر یا منطقه را در اختیار داشته باشد.
 • تنها آن دسته از اتباع خارجی می توانند در ترکیه اقدام به خرید ملک کنند که مورد تایید شورای وزیران این کشور آن باشند.

فروش ملک در ترکیه

در حالت کلی، فروش ملک در ترکیه نیز مراحلی شبیه به خرید را داشته که اکیدا توصیه می گردد هرگونه اقدامی در این رابطه را یا از طریق همان مشاور املاکی که ملک موردنظر خود را خریداری کرده اید، به انجام برسانید یا به چندین بنگاه ملکی در منطقه خود مراجعه و با کمک آنها، نسبت به فروش ملکتان اقدام کنید.

از دیگر روش های رایج در ترکیه برای فروش ملک، درج آگهی در روزنامه های محلی و معتبر و وب سایت های مرتبط می باشد که فقط به افرادی توصیه می شود که قبلا نیز از این طریق ملکی را به فروش رسانده اند. کمک گرفتن از دوستان و آشنایان نیز، از دیگر روش های می باشد؛ اما به یاد داشته باشید، حتما برای نهایی و قانونی کردن مراحل فروش ملک خود، به یکی از دفترخانه های اسناد رسمی ترکیه مراجعه نمایید.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: نحوه خرید خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه

فرآیند و راهنمای خرید و فروش ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

پیش از هرچیز، باید یادآور شد که اگر به زبان ترکیه ای آشنایی ندارید، می توانید یک مترجم استخدام، یا از مشاور املاکی که به زبان شما و ترکیه ای تسلط دارد، استفاده نمایید. در برخی موارد، گفته می شود که شما می توانید تمامی اقدامات لازم را از طریق یک وکیل نیز به انجام برسانید که به هیچ عنوان توصیه نمی گردد؛ مگر اینکه صرفا قرار باشد بواسطه یک وکالتنامه رسمی که در دفترخانه اسناد رسمی ترکیه یا یکی از کنسولگری های این کشور به ثبت قانونی رسید، وکیل مراحل خرید یا حضور در دفترخانه برای ثبت خرید و دریافت سند مالکین را، انجام دهد.

از اصلی ترین دلایل این امر، عدم آشنایی و تسلط کامل وکلا به گزینه های ملکی موجود در هر شهر یا منطقه، قیمت های به روز املاک، ویژگی های هر ملک و منطقه شهری، محدود بودن گزینه های پیشنهادی آنها و مواردی از این دست، اشاره داشت.

مرحله 1 – تحقیق و بررسی پیش از سفر به ترکیه

یکی از ساده ترین روش های کسب اطلاعات اولیه، جستجو در اینترنت یا پرسیدن از دوستان و آشنایانی است که پیش تر برای خرید ملک در ترکیه، اقدام کرده اند؛ بدین طریق، شما می توانید یک طرح کلی از شرایط و مراحل کلی خرید ملک در ذهن بدست آورید.

مرحله 2 مشاوره با یک مشاور املاک یا بنگاه ملکی معتبر

شما می توانید از طریق مرحله یک، یک یا چندین مشاور املاک یا بنگاه ملکی معتبر را یافته و از آنها با توجه به شرایط خود، مشاوره های رایگان دریافت کنید تا دید بهتری نسبت به اقدامات خود کسب کنید.

مرحله 3 – به ترکیه سفر برای آشنایی بیشتر

پس از دو مرحله فوق، حال زمان آن فرا رسیده تا با هماهنگی با بنگاه ملکی یا مشاور املاک خود، به ترکیه سفر کرده و با فرهنگ مردم و موقعیت شهری که قصد خرید ملک در آن را دارید، آشنا شوید؛ بدین طریق، شما علاوه بر کسب اطلاعات لازم، می توانید از میزان امکانات رفاهی-اجتماعی، آموزشی، درمانی و تجاری شهر آگاه شده و نکات لازم را هنگام انتخاب ملک دلخواهتان، مدنظر قرار دهید.

مرحله 4 بازدید از املاک یا پروژه های موردنظر و پیشنهادی

یکی از اصلی ترین اقداماتی که با حضور بنگاه ملکی یا مشاور املاک خود باید در ترکیه انجام دهید، بازدید از املاک جهت خریداری یا پروژه های موجود  برای سرمایه گذاری است.

مرحله 5 مقایسه قیمت و شرایط موارد نظر

در پایان بازدیدهایی که از گزینه های بالقوه انجام داده اید، حال زمان آن رسیده تا با مقایسه قیمت ها و شرایط موارد پیشنهادی، گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید تا بتوانید سایر مراحل مانند مذاکره را انجام دهید.

مرحله 6 پرداخت پیش پرداخت

اگر اکنون موفق به انتخاب و قطعی کردن ملک یا پروژه دلخواه خود شده اید، می توانید با هماهنگی با فروشنده و مشاور ملکی خود، مبلغی را به عنوان پیش پرداخت داده تا طی روزهای پیش رو و با خیال راحت، نسبت به سایر مراحل لازم، اقدام کنید. مبلغ پیش پرداخت بسته به شرایط ملک، فروش آن یا سرمایه گذاری، می تواند متفاوت و در برخی موارد، قابل مذاکره است.

مرحله 7 نهایی کردن خرید ملک مورد نظر

نکته مهمی که در این رابطه باید اطلاع داشته باشد، این است که هرگز هیچگونه معامله ملکی در ترکیه به رسمیت شناخته نمی شود، مگر آنکه با حضور طرفین معامله یا نماینده قانونی آنها (که دارای وکالتنامه های رسمی هستند)، قانونا در یکی از دفترخانه های اسناد رسمی ترکیه، به ثبت و مدارک به امضای طرفین برسد. نکته مهم اینکه، اگر فرد خریدار یا فروشنده به زبان ترکیه ای آشنایی نداشته باشند، می توانند درخواست یک مترجم قسم خورده و ترجمه مدارک به زبان خود را بدهند.

مرحله 8 مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی

همانگونه که پیش تر نیز اشاره شد، در ترکیه هیچ قرارداد خرید و فروش ملکی قانونی شناخته نمی شود، مگر آنکه با حضور طرفین معامله، در دفترخانه اسناد رسمی به ثبت برسد. نکته مهمی که در این رابطه برای خریداران یا سرمایه گذاران خارجی وجود دارد، ضرورت دریافت سند خرید ملک یا سرمایه گذاری خود برای اقدامات لازم جهات اخذ مجوز اقامت ترکیه یا کسب شهروندی این کشور می باشد.

مرحله 9 – دریافت سند مالکیت (TAPU)

در پایان تمامی مراحل فوق، اکنون شما می توانید سند مالکتتان موسوم به «تاپو (TAPU)» را پس از صدور، دریافت و برای کسب شهروندی ترکیه (پاسپورت)، یا مجوز اقامت این کشور، اقدام کنید.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: نحوه خرید خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه

لازم به ذکر است، وب سایت «اوکازیون (Okaziyon.com)» با تجربه موفق بسیار و کادر مجرب حرفه ای، سال ها خدمات خود را در در حوزه خرید و فروش ملک در ترکیه و کسب مجوز اقامت و شهروندی در ترکیه، از سال 2020 با گسترش فعالیت های خود، خدماتش را در سراسر ترکیه ارائه می نماید.

دیدگاه بگذارید