نحوه خرید خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه

نحوه خرید خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه

تا پیش از سال 2018، روند خرید ملک در ترکیه پیچیده و زمان بر بود؛ اما طی سال های اخیر، دولت الزامات لازم برای خرید ملک توسط اتباع خارجی را ساده تر کرده است. گرچه این سیستم با اکثر کشورهای دیگر کمی متفاوت می باشد، اما بسیار آسان تر است. در همین راستا، معمولا فرآیند خرید املاک آماده تحویل، بین 4-8 هفته به طول انجامیده و این موضوع نیازمند اطلاع از برخی موارد مهم، بویژه برای اتباع خارجی می باشد.

اهمیت خرید ملک از شرکت های معتبر و نمایندگی های رسمی فروش در ترکیه

در وهله اول، به خریداران خارجی توصیه می گردد خرید هرگونه ملک را تنها از طریق شرکت های معتبری که دارای نمایندگی رسمی فروش از شرکت های سازنده هستند، انجام دهند. دلیل اصلی این امر، افزوده شدن نرخ دلالی توسط شرکت های واسط به مبلغ اصلی ملکی می باشد؛ از این رو، به یاد داشته باشید نمایندگان رسمی فروش، املاک را به همان قیمتی به شما خواهند فروخت که قیمت اصلی ملکی بوده و حتی برای خود شهروندان ترکیه ای نیز یکسان و بدون افزوده شدن هرگونه مبلغ اضافی می باشد.

پیشتر، خرید ملک در ترکیه بویژه برای سرمایه گذاران و اتباع خارجی، به دلیل عدم آشنایی به قوانین، مناطق مختلف شهر، ارز منطقه، قیمت های واقعی، کیفیت ساخت بنا و مراحل معامله ملک، امری دشوار و گاها پرخطر بود، اما امروزه با توجه به قوانین دولت ترکیه در این خصوص و تعدد شرکت های فروش، نه تنها به راحتی می توان اطلاعات لازم را بدست آورد، بلکه با اطمینان بیشتری اقدام به سرمایه گذاری و خرید ملک کرد.

مدارک و موارد لازم هنگام خرید ملک در ترکیه

پیش از هرچیز، به یاد داشته باشید که هرگونه معامله رسمی و قانونی ملک در ترکیه، حتما باید در دفترخانه اسناد انجام و به ثبت برسد. همچنین، هرگز تمامی مبلغ را از پیش، پرداخت نکرده و فقط مقدار کمی را به عنوان پیش پرداخت بپردازید (مابقی هنگام ثبت سند). مدارک و موارد لازم هنگام خرید ملک در ترکیه، عبارتند از:

 • شناسه یا گذرنامه
 • اجازه اقامت (در صورت لزوم)
 • ترجمه رسمی مدارک لازم به ترکیه ای
 • برگه ارزش گذاری ملک توسط کارشناس رسمی (بدون وجود آن، سند صادر نخواهد شد)
 • گواهی ثبت ساختمان (مشخص کننده کیفیت ساخت بنا و ویژگی های آن می باشد)
 • گواهی Iskan برای املاک تازه ساخت
 • در اختیار داشتن شماره مالیاتی
 • حضور وکیل یا فرد آشنا به قوانین معامله ملک جهت بررسی سند مالکیت (Tapu)
 • مترجمی رسمی و مسلط به زبان ترکیه ای و زبان کشور شما (اگر به زبان ترکیه ای تسلط ندارید)
 • پرداخت مابقی مبلغ خرید ملک

نکته مهم 1: در فروش قانونی ملک در ترکیه و بر اساس قوانینی که در سال 2018 به تصویب رسیده، خریداران خارجی می توانستند به شرط خرید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار دلار، اقامت این کشور را دریافت نمایند که امروزه با تغییر این عدد به ۴۰۰ هزار دلار؛ تعیین ارزش واقعی ملک توسط کارشناس رسمی، اهمیت بسیاری دارد. معمولا، این ارزیابی 3 تا 4 روز کاری به طول انجامیده و اعتبار آن 3 ماهه می باشد.

نکته مهم 2: حتما پیش از پرداخت مابقی مبلغ معامله، گواهی Iskan و سند مالکیت (Tapu)، باید ارائه شوند.

دریافت بیمه اجباری زلزله، شماره مالیاتی و گواهی Iskan

 • بیمه اجباری زلزله در ترکیه یا همان (DASK)، از مواردی است که تهیه آن برای تمامی بناها در ترکیه، الزامی است. این موضوع، نه تنها به منظور اطمینان از مقاومت ساختمان در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله است، بلکه معامله ملک بویژه برای اتباع خارجی را قابل اطمینان تر می کند. درصورتی که ملک تازه ساختی دارای این بیمه نامه نباشد، باید سریعا آن را تهیه نمود.
 • شما می توانید شماره مالیاتی خود را با مراجعه به شعب اداره مالیات در منطقه سکونت خود، دریافت کنید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر امکان افتتاح حساب در یکی از بانک ها ترکیه، به راحتی نیز بتوانید از طریق حساب بانکی خود، در ترکیه خرید کرده و هزینه های مربوط به قبوض خود را پرداخت نمایید.
 • اگر در ترکیه یک ملک تازه ساخت را خریداری می کنید، باید مطمئن شوید ملک موردنظر دارای گواهی Iskan می باشد. این گواهی، دربرگیرنده اطلاعات و تاییدیه های لازم درخصوص ساخت و تکمیل درست بنا توسط سازنده بوده و بدون آن، نمی توانید اشتراک آب و برق را برای ملکتان دریافت کنید.

دیدگاه بگذارید