فرصت های سرمایه گذاری در حوزه املاک برای اتباع خارجی در ترکیه

از سال 2018 با تغییر و تسهیل در قوانین خرید ملک و سرمایه گذاری در این حوزه برای اتباع خارجی در ترکیه، خریداران و سرمایه گذران خارجی فرصت های سرمایه گذاری در حوزه املاک برای اتباع خارجی در ترکیه داشته اند. از جمله این مزایا، می توان به: سودآوری زیاد، امکان اخذ مجوز اقامت یا کسب شهروندی ترکیه، کیفیت بالای خدمات رفاهی-اجتماعی-فرهنگی-آموزشی-درمانی، شرایط مناسب زندگی و پایین بودن هزینه ها در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی، اشاره داشت.

مزایای خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

از اصلی ترین مزایای خرید انواع ملک در ترکیه برای سرمایه گذاران و خریداران خارجی، امکان کسب شهروندی ترکیه (پاسپورت)، از طریق خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار و اخذ مجوز اقامت ترکیه با خرید ملکی به ارزش حداقل 200 هزار دلار می باشد؛ چراکه این اقدام، سریع و امن ترین روش برای این منظور است. همین ویژگی، از اصلی ترین دلایلی است که حوزه املاک و مستغلات در ترکیه را تبدیل به نیرومحرکه اقتصاد این کشور کرده و هرگونه خرید ملک یا سرمایه گذاری در ترکیه منجر به سودآورترین تصمیم هر تبعه خارجی شده است.

این در حالی است که پیشرفت های ترکیه در حوزه های مختلفی مانند: درمان، آموزش، صنعت و تکنولوژی، تعدد خدمات: رفاهی، اجتماعی، آموزشی و درمانی، بالا رفتن کیفیت و سطح زندگی مردم ترکیه، بهبود شرایط اقتصادی و کار در ترکیه و بسیاری موارد دیگر، از جمله مزایایی هستند که نه تنها شامل حال مردم ترکیه می گردد، بلکه آن دسته از اتباعی خارجی که برای: زندگی، کار، تحصیل، سرمایه گذاری و درمان به ترکیه می آیند نیز، می گردد.

نکته مهم: آن دسته از اتباع خارجی که برای بار اول اقدام به خرید ملک در ترکیه با هدف کسب تابعیت این کشور یا اخذ مجوز اقامت ترکیه می کنند، نمی توانند تا 3 سال از تاریخ خرید ملک، آن را به روش برسانند؛ هرچند ممکن است این موضوع در نگاه اول برای برخی از این افراد ناخوشایند باشد، اما با توجه به پویایی و رونق حوزه املاک و مستغلات در ترکیه، آنها می توانند پس از پایان 3 سال، ملک خود را با مبلغ بیشتری فروخته و سود زیادی بدست آورند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با سرمایه گذاری املاک در ترکیه این مقاله را بخوانید: سرمایه گذاری املاک در ترکیه

املاکی که اتباع خارجی می توانند در ترکیه خریداری کنند

 1. یک واحد آپارتمانی: از رایج ترین گزینه ها برای خرید خانه در ترکیه، بویژه در شهرهای پرجمعیتی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر که آپارتمان های بسیار زیبا با امکانات فراوان در آن ساخته شده، خرید خانه در مجتمع های مسکونی و آپارتمان های می باشد. این آپارتمان ها در اندازه ها و امکانات متفاوت، می توانند ساده، مبله یا بسیار مجلل با امکاناتی فراوان در مرکز شهر یا سایر مناطق باشند.
 2. ویلا: اگر قصد شما از خرید ملک در ترکیه، داشتن مکانی جهت استراحت و گذراندن تعطیلات می باشد یا حتی به دنبال یک ملک شخصی و زیبا هستید، خرید ویلا در شهرهایی مانند آنتالیا، ازمیر، و بورسا، اقدامی بسیار عالی است؛ در چنین املاکی، شما نه تنها دارای حریم خصوصی زیاد و امکانات زیادی مانند استخر، اتاق های بزرگ و حیاط خواهید بود، بلکه ویلای شما مطمئنا دارای چشم اندازی قابل توجه نیز خواهد بود.
 3. زمین: معمولا، افرادی اقدام به خرید زمین در ترکیه می کنند که قصد اصلی آن، سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات این کشور بوده و اهدافی بلند مدت داشته یا تمایل به احداث کارخانه یا کارگاه، به عنوان یک فعالیت اقتصادی دارند. در چنین شرایطی، دولت ترکیه حمایت های خوبی از سرمایه گذاران خارجی انجام داده و تسهیلات زیادی نیز مانند معافیت مالیاتی برای مدت مشخص، به آنها اختصاص می دهد.
 4. مزرعه: خرید مزرعه، یکی از روش های سرمایه گذاری یا راه اندازی کسب و کار در ترکیه است که بواسطه زمین های حاصلخیز بویژه در غرب و جنوب غربی ترکیه، مورد توجه برخی از سرمایه گذران می باشد؛ نکته مهمی که می تواند این اقدام را توجیه نماید، صادرات انواع محصولات کشاورزی ترکیه به کشورهای اطراف و تاثیر زیاد آنها در محبوبت غذاهای معروف ترکیه ای است.
 5. مغازه یا واحد اداری/تجاری: خرید هرگونه مغازه در ترکیه یا واحد تجاری/اداری، به معنای تصمیم شما به راه اندازی کسب و کار و فعالیت اقتصادی در ترکیه است. در چنین شرایطی، شما می توانید علاوه بر اخذ نمایندگی از انواع شرکت های ترکیه ای یا خارجی جهت فعالیت به عنوان شعبه ای از آنها، می توانید تجارت و فعالیت اقتصادی خود را راه اندازی و از شرایط خوب اقتصاد و مراودات تجاری این کشور با سایر کشورها، منفعت بسیاری ببرید؛ چنین اقداماتی در ترکیه نیز، مشمول بهره مندی از حمایت های دولتی و طرح های تشویقی ترکیه می گردد.
 6. مشارکت در ساخت پروژه هایی مانند مراکز خرید، مدارس و هتل ها: اگر شما هم جزو آن دسته از اتباع خارجی با سرمایه کلان هستید، می توانید سرمایه خود را با توجه به رونق و پویایی حوزه املاک و مستغلات در ترکیه، در ساخت یکی از پروژه های متعدد واحدهای مسکونی، تجاری، آموزشی، درمانی و غیره، سرمایه گذاری کرده و سود زیادی را هنگام بهره برداری از آنها، بدست آورید.

نکته مهم: انتخاب هر یک از موارد فوق به عنوان سرمایه گذاری یا حتی اجاره دادن برای کسب درآمد، اقدامی درست و سودآور خواهد بود.

محدودیت های موجود برای خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه

در حالت کلی، محدودیت خاصی برای اتباع خارجی در رابطه با خرید انواع ملک در ترکیه، وجود ندارد جز مواردی که عبارتند از: عدم امکان خرید ملک بیش از 30 هکتار، عدم امکان خرید ملک در نواحی نزدیک به مرز و مناطق استراتژیکی ترکیه، عدم امکان خرید ملک توسط شهروندان کشورهای کوبا، کره شمالی، سوریه، ارمنستان و قبرس و نهایتا، عدم امکان خرید ملک در استانبول در برخی مناطق و چند شهر دیگر.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با بهترین مناطق استانبول برای خرید ملک و سرمایه گذاری این مقاله را بخوانید: بهترین مناطق استانبول برای خرید ملک و سرمایه گذاری

بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک

 1. استانبول

بی شک استانبول معروف و محبوب ترین شهر ترکیه نه تنها برای اتباع خارجی است، بلکه شهروندان ترکیه نیز می باشد؛ این شهر که از گذشته های بسیار دور، مهمترین مرکز سیاسی، تجاری و اقتصادی کشور بوده، همچنان نیز همین نقش را در عصر حاضر دارد. همین امر موجب شده تا استانبول، پرجمعیت ترین شهر ترکیه باشد و بواسطه تعدد امکانات رفاهی و اجتماعی، فرصت های شغلی، مراکز آموزشی و تجاری مهم و بسیاری موارد دیگر، با وجود هزینه های بالای زندگی در آن، گزینه اول بسیاری از مردم ترکیه و اتباع خارجی جهت زندگی، کار و تحصیل باشد.

 1. ازمیر

ازمیر یا مروارید منطقه اژه که اروپایی ترین شهر ترکیه نیز می باشد، یکی از ایده آل ترین مناطق کشور با آب و و هوای گرم و معتدل و فرصت های فراوان برای سرمایه گذاری، تحصیل، گذراندن تعطیلات و مهمتر ای همه، زندگی در ترکیه است. این شهر که جاذبه های تاریخی و طبیعی آن هر دو به یک اندازه موجب محبوبیتش شده، در غرب ترکیه و همجوار با دریای مدیترانه می باشد؛ شاید گفتن این نکته در رابطه با ازمیر، بتواند اصلی ترین توجیه و دلیل برای خرید ملک در ازمیر، سرمایه گذاری، زندگی، کار و تحصیل در این شهر زیبا باشد و آن، انتخاب توسط اهالی استانبول برای فرار از شلوغی و هزینه های بالای این شهر جهت اقامت است.

 1. آنتالیا

همانگونه که می دانید، آنتالیا از اصلی ترین مقاصد گردشگری در ترکیه است که هر ساله میزبان بازدیدکنندگان بسیاری از داخل و خارج ترکیه می باشد. سواحل زیبا، آب و هوای دلپذیر و فرصت های متعدد برای سرمایه گذاری در پروژه هایی مانند هتل، این شهر را به مقصدی برای خرید ویلا و گذراندن تعطیلات در ترکیه بدل کرده است.

 1. آنکارا

آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه، یکی از شهرهای پر جمعیت ترکیه با موقعیت های متعدد برای سرمایه گذاری در انواع پروژه های تجاری، تحصیلی و مسکونی است. این شهر که دارای اهمیت زیادی در ترکیه است، بیشتر مورد توجه کسانی است که قصد راه اندازی کسب و کار یا تحصیل در ترکیه هستند. آنکارا دارای آب و هوایی معتدل بوده و امکانات رفاهی و اجتماعی زیادی در آن برای ساکنین، وجود دارد.

 1. بورسا

با توجه به اینکه آنتالیا گزینه اول گردشگران خارجی در ترکیه است، لذا برخی از خریداران و سرمایه گذاران خارجی ترجیح می دهند بورسا را که به لحاظ آب و هوا و موقعیت جغرافیایی (سواحل و طبیعت زیبا)، شرایطی همانند آنتالیا دارد، به عنوان مقصد جایگزین خود انتخاب کنند. گواه این موضوع نیز، معروفیت این شهر به «بورسای سرسبز»، نزدیکی آن به استانبول و ازمیر، دسترسی آسان به آن از طریق خطوط دریایی، زمینی، هوایی و ریلی، جمعیت نه چندان زیاد به نسبت استانبول و آنکارا، و تعدد فرصت های سرمایه گذاری و خرید ملک می باشد.

لازم به ذکر است، وب سایت «اوکازیون (Okaziyon.com)» با تجربه موفق بسیار و کادر مجرب حرفه ای، سال ها خدمات خود را در در حوزه خرید و فروش ملک در ترکیه و کسب مجوز اقامت و شهروندی در ترکیه، از سال 2020 با گسترش فعالیت های خود، خدماتش را در سراسر ترکیه ارائه می نماید.

دیدگاه بگذارید