سرمایه گذاری املاک در ترکیه

 ترکیه، توانسته به خوبی اولویت ها و انتظارات اتباع خارجی که قصد سرمایه گذاری املاک در ترکیه را دارند، پیش بینی کند. طی سال های اخیر این بخش توانسته پروژه های موفق، فنی، با کیفیت و مدرنی را در سطح بین المللی به اجرا در آورد.

سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه

در ترکیه امروزی سرمایه گذاری در حوزه املاک، اراضی کشاورزی و مسکن تبدیل به جاذبه ای برای افراد و شرکت ها شده است. به خصوص سرمایه گذاری در زمینه مسکن، زمین و زمین های کشاورزی از سوی کشورهای خاورمیانه و خلیج به سرعت در حال رشد می باشد. امروزه کشورهایی که زیرساخت های محکمی دارند، با فروش مسکن و زمین به خارجی ها، منابع جدی کسب می کنند. کشور ترکیه برای اتباع خارجی که می خواهند در زمینه های املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنند، امکانات زیادی را فراهم می آورد.

سرمایه گذاری های انجام شده در زمینه نوسازی، اصلی ترین عامل افزایش ارزش املاک

ترکیه با سرمایه گذاری های کلان انجام شده در سطح کشور و حوزه نوسازی، باعث غافلگیری کشورهای پیشرفته جهان شده است. بسیاری از سرمایه گذاری های انجام شده در بخش نوسازی از قبیل: اتوبان ها، فرودگاه ها، پل های عظیم، تونل های چندین کیلومتری و …، توانسته اند به این امر دست یابند. از جمله این موارد، می توان به پروژه های: مارمارای، پل عثمان قاضی، پل یاووز سلطان سلیم، تونل اوراسیا و فرودگاه سوم استانبول (فرودگاه جدید)، اشاره کرد. برخی از پروژه های کلان دیگر که به زودی آماده بهره برداری خواهند شد نیز، عبارتند از: کانال استانبول و تونل بزرگ سه طبقه ای استانبول. این گونه سرمایه گذاری ها، زمینه را برای سرمایه گذاری در زمینه های زمین، اراضی کشاورزی و املاک، مستعدتر کرده است.

تاثیر موقعیت ژئوپولیتیکی و ساختار جمعیتی مطلوب در سرمایه گذاری املاک در ترکیه

ترکیه هزاران سال است که بواسطه موقعیت ژئوپولتیک (سیاسی-جغرافیایی)، خود به عنوان یک نقطه ارتباطی ارزشمند، در جهان مطرح می باشد. همچنین، این کشور بدلیل داشتن آب و هوای خوب، با امکان تجربه هر چهار فصل سال یکجا و بهره مندی از زیبایی های طبیعی می باشد. از سوی دیگر، با کمتر بودن تراکم جمعیتی به نسبت گستردگی کشور ترکیه، از دیگر عواملی است که شرایط مناسبی را برای سرمایه گذاری در بخش املاک فراهم آورده است. این کشور با داشتن جمعیت جوان و پویا، در جهان به مهمان نوازی نیز معروف می باشد.

تسهیلات و مزایای دولت ترکیه برای سرمایه گذاری در بخش مسکن

با تسهیل روند اخذ تابعیت کشور ترکیه بواسطه خرید ملک در ترکیه که از سال 2018 به تصویب و اجرا درآمده، موجب سرمایه گذاری های موفق و بسیاری در حوزه: زمین، اراضی کشاورزی و مسکن شده که از حمایت دولت نیز برخوردار می باشند.

میزان سرمایه گذاری و افراد سرمایه گذار در حوزه املاک در ترکیه

براساس داده های یک وب سایت اینترنتیِ سرمایه گذاریِ متعلق به دولت ترکیه (www.invest.gov.tr)، از سال 2017 سرمایه گذاری های مستقیم اتباع خارجی در بخش های مختلف، در حدود 10.8 میلیارد دلار آمریکا به ثبت رسیده که 4.6 میلیارد دلار (42.9%)، آن در بخش املاک صورت گرفته است. در شاخص قیمت های جهانیِ مسکن نایت فرانک، با صعود املاک ترکیه در سه ماهه سوم سال 2017 در بین 56 منطقه، توانست در رتبه ششم قرار گیرد. بدین ترتیب، ترکیه با رشد11.1 درصدی در قیمت، توانسته کشورهای: استرالیا، لتونی و هندوستان، را پشت سر بگذارد. از این رو، ترکیه با عملکرد بالایی که در بازار جهانی املاک از خود نشان داده، توانست یکی از کشورهای پیشگام شود. در سال 2017 اتباع خارجی 1 میلیون و 400 هزار مسکن از ترکیه خریداری کرده اند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مزایای خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: قوانین جدید کسب اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

مهمترین نکات برای سرمایه گذاران حوزه ملک در ترکیه

در سال های اخیر، بخش املاک یکی از محبوب ترین حوزه های سرمایه گذاری در ترکیه بشمار می آید؛ در نتیجه، با در نظر گرفتن سرمایه گذاری های بلند مدت می توان گفت سرمایه گذاری در حوزه املاک، یکی از سودآورترین سرمایه گذاری ها می باشد.

پیش از هر چیز و به منظور اطمینان از افزایش ارزش ملک موجود طی روزها و سال های آتی، ابتدا می بایست درمورد مناطق سرمایه گذاری تحقیق و آنها را با توجه به قابلیت رشد «ارزش منطقه آنها» انتخاب نمود. نکته قابل توجه در این خصوص، اهمیت املاک ارزان قیمت می باشد که نباید آنها را از یاد برد. این قبیل املاک که به عنوان «فرصتی استثنایی» به شمار می آیند، پس از عرضه برای فروش، بلافاصله فروخته می شوند. لذا برای از دست ندادن چنین فرصتی، بازار املاک باید از نزدیک و به طور نظام مند، پیگیری و گزارشات ارزیابی کارشناسان املاک از نزدیک دنبال شوند.

مفهوم بازگشت واقعی سود

مهمترین نکته هنگام سرمایه گذاری در حوزه املاک ترکیه پس از کسر «میزان رشد تورم» و «مالیات»، امکان درآمدزایی بالا در هنگام فروش ملکِ موردنظر می باشد. از این رو، برای دستیابی به بازده واقعی در مقایسه با سایر فرصت های سرمایه گذاری موجود مانند: سپرده های مدت دار، ارز خارجی و طلا، دو حالت وجود دارد؛ درحقیقت، «بازده واقعی» افزایش قدرت خرید سرمایه گذار را نشان می دهد که اگر هیچ افزایشی در قدرت خرید نباشد، به معنی عدم دستیابی به بازده واقعی است. بدیهی است باید ارزش ملک خریداری شده با گذشت زمان، رشد کرده یا سود لازم، هنگام خرید آن با توجه به مبلغ پرداختی حاصل شود.

توجه: هرگز نباید بر روی املاکی که قیمت فروش آنها در مقایسه با املاک مشابه در همان منطقه ارزش کمتری دارند، سرمایه گذاری کرد.

نحوه شناسایی منطقه سرمایه گذاری مناسب

در تمام شهرهای ترکیه، برخی مناطق به صورت دوره ای شاهد افزایش زیادی بوده و رشد فزاینده ای را همچنان نشان می دهند. در همین خصوص، شهرهایی نظیر استانبول، آنکارا و ازمیر که مهاجرت پذیر بوده و میزان تقاضا برای خرید ملک در آنها بالا می باشد، همواره سرمایه گذاری پر سودی را به همراه دارند. تحولات شهری، سرمایه گذاری ها و طرح های تشویقی دولت، به عنوان عوامل اصلی افزایش ارزش مناطق عنوان شده اند. از این رو، گام هایی که برای تحقیق و سرمایه گذاری برداشته خواهند شد، می بایست پیوسته انجام گیرند. در مناطقی که همواره سرمایه گذاری هایی از قبیل: زیرساخت های مترو و حمل و نقل، پل، اتوبان و فرودگاه صورت می گیرد، قیمت هر متر زمین دائما در حال افزایش خواهد بود. این مناطق که روند صعودی پیوسته ای دارند، به عنوان منطقه های مناسب جهت سرمایه گذاری شناخته می شوند.

بهترین مکان های سرمایه گذاری در مرکز شهر ها

با توجه به اینکه معمولا پروژه های سرمایه گذاری سودآور در خارج شهر یا مناطق در حال توسعه قرار دارند، لذا تصور می شود سرمایه گذاری در مرکز شهر کاری اشتباه است؛ اما حقیقت اینجاست که این نتیجه گیری همواره صحیح نبوده و سرمایه گذاری ملک در مرکز شهر نیز فرصت های مهم و سودآوری را به همراه خواهد داشت. مهمترین نکته قابل توجه در اینجا، سرمایه گذاری در املاکی است که سریع به فروش می رسند که این امر با بررسی گزارشات موثق از بازار امکان پذیر می باشد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای اشنایی با مزایای خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید : اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملکی به ارزش 400 هزار دلار

سایر نکات قابل توجه هنگام سرمایه گذاری در حوزه ملک

 • ضرورت درخواست گزارش مستقل ارزیابی ملک از مشاور املاک
 • اولویتِ یافتن و اقدام سریع به خرید املاک ارزان قیمت
 • غیر قابل پیش بینی بودن شرایط بازار املاک در خصوص خرید املاکی که با وام های سرمایه گذاری بالای 5 سال انجام می گیرند
 • ضرورت اندازه گیری دقیق ملک توسط مشاور املاک
 • ضرورت پاسخگویی مشاوران املاک به تمام سوالات شما درخصوص زمین و منطقه بندی آن
 • انجام تجزیه و تحلیل امکان هرگونه ریسک سرمایه گذاری در مورد سند زمین و طبقات (واحد مسکونی)
 • بررسی علل احتمالی عدم امکان سکونت در املاک خریداری شده
 • بررسی امکان افزودن یک طبقه بیشتر به املاکی که در آینده قرار است جزو برنامه نوسازی بافت فرسوده شهری قرار گیرند
 • ضرورت انجام محاسبات TAKS & KAKS از سوی مشاور ملکی (TAKS: روش اندازه گیری زیربنای مفید ساختمان – KAKS: روش اندازه گیری مساحت کلی زمین که ملک روی آن ساخته شده است)
 • ضرورت پرداخت مالیات بر درآمد برای املاکی که پیش از موعد 5 سال واگذاری می شوند
 • ضرورت محاسبه ضریب اجاره برای محاسبه مدت زمان بازگشت سود (ضریب اجاره با تقسیم قیمت ملک بر درآمد اجاره ماهانه محاسبه می شود؛ این امر کمک به میزان بازگشت سرمایه در ازای اجاره ماهانه خواهد نمود.)
 • ضرورت ارتباط با موسسات معتبری که دارای پیشینه قابل توجهی هستند

دیدگاه بگذارید