قوانین جدید کسب اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

۲ اردیبهشت, ۱۴۰۳

بنا بر تصمیم اخیر «ساواش اونلو (Savaş Önlü)» ریاست اداره مدیریت مهاجرت ترکیه (Presidency of Migration Management of Turkey)، آن دسته از اتباع خارجی که تمایل به دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت یا خانوادگی از طریق خرید اموال ملک در ترکیه دارند، می بایست با توجه به قوانین جدید، ارزش ملک موردنظرشان حداقل 75 هزار دلار باشد.

در حالت کلی، اتباع خارجی که در ترکیه دارای ملکی می باشند، بر اساس قانون مصوب سال 2012 به شماره 6458 در بخش B ماده 31، در خصوص اتباع خارجی و حمایت های بین المللی (LFIP)، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت می باشند. این موضوع که قوانین مربوط به آن در سال های قبل تر و بر اساس نوع املاک خریداری شده متفاوت بود، صرفا به اتباع خارجی اجازه اقامت در ترکیه را حداکثر تا سه ماه می داد؛ اما امروزه و بنا بر قوانین جدید، به آن دسته از اتباع خارجی که در ترکیه داری ملکی هستند، حداکثر تا 2 سال اجازه اقامت اعطا می گردد.

موارد تغییر یافته در قوانین جدید سال 2022

به موجب آنچه در 5 مه 2022 به اجرا درآمده، درصورتیکه تمایل به اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک دارید، باید مطمئن شوید ملک موردظرتان دارای ویژگی های زیر می باشد:

  1. حداقل ارزش ملک، در هر یک از 30 کلان شهر ترکیه، می بایست برابر با 75000 دلار باشد.
  2. حداقل ارزش ملک، می بایست در هر یک از 51 شهر کوچک ترکیه، برابر با 50000 دلار باشد.

نکته مهم: از 13 آوریل 2012، درصورتی که شما قصد کسب شهروندی ترکیه (پاسپورت/تابعیت)، را از طریق خرید ملک دارید، می بایست حداقل ارزش ملک موردنظرتان، 400000 دلار باشد.

اسامی کلان شهرهای ترکیه

همانگونه که می دانید، کشور ترکیه از 81 استان تشکیل شده که 30 شهر آن به عنوان کلان شهر و مابقی، شهرهای کوچک 81 تلقی می گردند؛ در زیر، اسامی این 30 شهر به همراه موقعیت آنها در نقشه، ارائه شده ست.

ردیف نام شهر ردیف نام شهر ردیف نام شهر
1 آدانا (Adana) 11 غاضی آنتپ (Gaziantep) 21 مرسین (Mersin)
2 آنکارا (Ankara) 12 هاتای (Hatay) 22 موغلا (Muğla)
3 آنتالیا (Antalya) 13 استانبول (Istanbul) 23 اردو (Ordu)
4 آیدین (Aydın) 14 ازمیر (Izmir) 24 ساکاریا (Sakarya)
5 بالیکسیر (Balıkesir) 15 کوهرامانماراش (Kahramanmaraş) 25 سامسون (Samsun)
6 بورسا (Bursa) 16 قیصری (Kayseri) 26 شانلی اورفا (Şanlıurfa)
7 دنیزلی (Denizli) 17 کوجالی (Kocaeli) 27 تکیرداغ (Tekirdağ)
8 دیاربکر (Diyarbakır) 18 قونیه (Konya) 28 ترابزون (Trabzon)
9 ارزروم (Erzurum) 19 مالاتیا (Malatya) 29 وان (Van)
10 اسکی شهیر (Eskişehir) 20 مانیسا (Manisa) 30 مرسین (Mersin)

نحوه تعیین ارزش واقعی ملک در ترکیه

افرادی که از تاریخ تصویب قانون جدید، با هدف دریافت مجوز اقامت ترکیه اقدام به خرید ملکی به ارزش حداقل 75 هزار دلار کرده اند، کلیه درخواست های آنها برای اقامت منوط به ارائه گزارش رسمی ارزیابی ملک توسط کارشناسان رسمی و تایید شده، می باشند. توصیه می شود اگر قصد اخذ مجوز اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را دارید، برای آنکه واجد شرایط گردید، بهتر است پیش از نهایی کردن خرید ملک دلخواهتان، خود اقدام به تهیه گزارش ارزیابی کنید تا از این بایت مطمئن شوید.

نکته مهم 1: در صورتی که با درخواست شما به دلایلی چون: اعلام ناقص بودن مدارک، نامعتبر بودن مشخصات، کمتر بودن ارزش ملک یا نادرست اعلام شدن ارزش آن و …، موافقت نگردد، شما می توانید ظرف 10 روز از تاریخ اولیه رد درخواست، مجددا تحت «مجوز اقامت کوتاه مدت» برای مقاصد گردشگری، درخواست بدهید.

نکته مهم 2: مهمترین شرط برای آن دسته از اتباع خارجی که خرید ملک در ترکیه را با هدف کسب اقامت انجام می دهند، استفاده از ملک مزبور جهت سکونت می باشد؛ در چنین شرایطی، اعضای خانواده تبعه خارجی در صورت داشتن سهم یا مالکیت مشترک از ملک خریداری شده، می توانند برای دریافت مجوز اقامت، اقدام کنند. در طبقه بندی اعضای خانواده، مقامات ترکیه افراد زیر را جزو اعضای خانواده فرد متقاضی درنظر می گیرند:

  • همسر وی
  • فرزند (زیر 18 سال)
  • فرزند بزرگسال (تحت تکفل متقاضی)

دیدگاه بگذارید