قوانین جدید اخذ اقامت و شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

ترکیه به عنوانی یکی از کشورهای رو به رشد با شرایط خوب رفاهی، زندگی، کاری، تحصیلی، اقتصادی و …، یکی از محبوب ترین کشورها نزد سرمایه گذاران و اتباع خارجی، جهت اقامت یا کسب شهروندی است. همین امر موجب شده ترکیه طی سال های اخیر، اقدام به تسهیل قوانین اقامتی و تابعیت خود گرفته و متناسب با شرایط، آنها را تغییر دهد؛ بر همین اساس و بنا بر آنچه در 13 آوریل 2022 اعلام گردید، برخی قوانین جدید اخذ اقامت و شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک به اجرا در خواهند آمد.

ترکیه کشوری است که بواسطه قرار گرفتن در نقطه اتصالی آسیا و اروپا و بهره مندی از منابع متعدد طبیعی، توانسته از طریق: توسعه زیرساخت ها، وضع قوانین کارآمد، استفاده از ظرفیت های موجود، همگام شدن با فناوری های روز، تعامل سازنده با سایر کشورها و …، رشد و توسعه خوبی داشته باشد. همین موارد، موجب جذب سرمایه گذاران و اتباع خارجی جهت: زندگی، کار و تحصیل در این کشور شده است. در چنین شرایطی با توجه به تغییر برخی از قوانین مربوطه، لازم است علاقه مندان به کسب شهروندی یا اقامت در ترکیه بویژه از طریق خرید ملک، از این موارد اطلاع داشته باشند.

موضوع و واژه های مهم در این مقاله:

موضوع واژه های مهم
کسب شهروندی و اخذ مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه از طریق خرید ملک شهروندی ترکیه = دریافت پاسپورت = تابعیت ترکیه
اقامت ترکیه = دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت

روش های کسب شهروندی ترکیه

در حالت کلی، شما می توانید تابعیت ترکیه را از 3 طریق زیر که بسیار رایج می باشند، بدست آورید:

  1. خرید ملکی به ارزش حداقل 400.000 هزار دلار
  2. افتتاح حساب بانکی به ارز حداقل 500.000 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه (عدم امکان برداشت از این مبلغ تا 3 سال)
  3. راه اندازی کسب و کار و استخدام حداقل 50 شهروند ترکیه ای به عنوان نیروی کار.

نکته بسیار مهم: توجه داشته باشید که خرید ملک در ترکیه، همچنان بهترین و ارزان ترین روش برای دریافت پاسپورت این کشور می باشد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: لیست جدید مناطق ممنوعه برای دریافت اقامت ترکیه از طرف اداره مهاجرت

انواع مجوز اقامت در ترکیه

  1. مجوز اقامت کوتاه مدت
  2. مجوز اقامت بلند مدت
  3. مجوز اقامت خانوادگی
  4. مجوز اقامت دانشجویی
  5. مجوز اقامت کار
  6. مجوز اقامت گردشگری
  7. و سایر

نکته بسیار مهم: همانگونه که می دانید، هر یک از انواع مجوز اقامت تابع قوانین و شرایط مختص به خود بوده که موضوع بحث این مقاله نیست؛ اما به اختصار، مجوز اقامت کوتاه مدت که گردشگری نیز زیرمجموعه آن می باشد، دارای اعتبار 1 یا 2 ساله است. مجوز اقامت بلند مدت نیز در ادامه تمدید مرتب مجوز اقامت کوتاه مدت برای 7 سال صادر و مجوز اقامت صرفا برای اعضای درجه یک فردی که در ترکیه سکونت دارد، مجوز اقامت تحصیلی برای کسانی که در هر یک از مراکز علمی ترکیه قصد تحصیل دارند، مجوز اقامت کاری برای اتباعی که به دعوت یک کارفرمای ترکیه ای در این کشور دعوت به کار شده اند.

کسب شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

همانگونه که اشاره شد، خرید ملک در ترکیه توسط سرمایه گذاران و اتباع خارجی، یکی از ساده و امن ترین روش های دریافت پاسپورت ترکیه با سوددهی بالاست. این اقدام که به 400 هزار دلار افزایش پیدا کرد تا با توجه به امتیازات و شرایط ترکیه، بیشتر طبقه مرفه تر به این کشور آمده و بدین طریق نیز شهروندی ترکیه را بدست آورند.

یکی از نکات مهم در این رابطه، اقدام به خرید ملک توسط شرکت ها، بنگاه ها یا مشاوران ملکی معتبر در ترکیه است تا نه تنها شما از طریق آنها خرید مطمئن تری را انجام دهید، بلکه از انجام صحیح و قانونی سایر مراحل خرید ملک و دریافت تابعیت ترکیه نیز، اطمینان حاصل نمایید. این موضوع که بسیار مهم می باشد، انجام آن با راهنمایی و کمک شرکت های باتجربه ای مانند «اوکازیون (Okaziyon.com)» با سال ها تجربه موفق، می تواند سود و مزایای خرید ملک در ترکیه را فزایش دهد.

نکته مهم دیگر، اطمینان از ارزش واقعی ملک و مطابقت آن با قوانین جدید، یعنی حداقل 400.000 هزار دلار می باشد. توجه داشته باشید، ارزش گذاری ملک در ترکیه تنها توسط کارشناس رسمی شهرداری یا شرکت های مورد تایید و دارای مجوز رسمی از سازمان های مربوطه یعنی «اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر (Cadastre)» صورت گرفته و سایر موارد مانند برگه ارائه شده از سوی مشاورین املاک، غیرمعتبر می باشند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: لیست جدید مناطق ممنوعه برای دریافت اقامت ترکیه از طرف اداره مهاجرت

اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از قوانینی که در سال 2022 و از ماه می در ترکیه به اجرا درآمد، تغییر حداقل ارزش ملک خریداری شده برای دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه می باشد. بر این اساس، در صورتی که شما قصد خرید ملک در یکی از کلان شهرهای ترکیه را داشته باشید، حداقل ارزش ملک شما می بایست 200.000 هزار دلار باشد.

اسامی کلانشهرهای ترکیه عبارتند از: استانبول (Istanbul)، آنکارا (Ankara)، ازمیر (Izmir)، آنتالیا (Antalya)، آیدین (Aydın)، آدانا (Adana)، بورسا (Bursa)، مانیسا (Manisa) ترابزون (Trabzon)، وان (Van)، موغلا (Muğla)، قونیه (Konya)، بالیکسیر (Balıkesir)، دنیزلی (Denizli)، دیاربکر (Diyarbakır)، ارزروم (Erzurum)، اسکی شهیر (Eskişehir)، غاضی آنتپ (Gaziantep)، هاتای (Hatay)، کوهرامانماراش (Kahramanmaraş)، قیصری (Kayseri)، کوجالی (Kocaeli)، مالاتیا (Malatya)، اردو (Ordu)، ساکاریا (Sakarya)، سامسون (Samsun)، شانلی اورفا (Şanlıurfa)، تکیرداغ (Tekirdağ) و مرسین (Mersin).

به یاد داشته باشید، علاوه بر فردی که ملک را با شرایط تعیین شده خریداری می کند، همسر وی، فرزند زیر 18 سال و فرزند بزرگسالش که هنوز تحت تکفل او می باشد، مشمول مجوز اقامت کوتاه مدت می گردند که اعتبارش حداکثر 2 ساله است. در صورتی که با درخواست مجوز اقامت ما موافقت نگردید، می توانید ظرف 10 روز از تاریخ اعلام رد درخواست، اقدام به دریافت مجوز اقامت گردشگری نمایید.

دیدگاه بگذارید