زندگی در ترکیه

۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳

پیشرفت و روند رو به رشد هر کشوری، یکی از اصلی ترین نشانه های بهبود شرایط زندگی در آن بوده و مواقعی که این ویژگی ها با استانداردهای جهانی مطابقت پیدا می کند، رفاه اجتماعی قابل قبول را بوجود می آورد. از جمله چنین کشورهایی، ترکیه است که در دهه های اخیر، به نمونه بارزی از کشورهای توسعه یافت تبدیل و شرایط زندگی در آن بسیار بهبود یافته است؛ لذا، اتباع خارجی بسیاری علاقه مند به زندگی در ترکیه شده و در پی اقدام هستند.

ترکیه در یک نگاه

ترکیه از مهم ترین و تاثیرگذار ترین کشورهای خاورمیانه، بواسطه موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود در قرار داشتن در نقطه تلاقی آسیا به اروپا، طبیعت زیبا، پیشرفت های مهم در حوزه های مختلف، دستیابی به توسعه های مهم شهری-صنعتی-تجاری، بهبود شرایط و کیفیت تحصیل-کار-درمان و …، جزو کشورهایی به شمار می آید که مورد توجه بسیاری است. از سوی دیگر، تعدد جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی، حوزه های فراوان برای سرمایه گذاری، مراکز درمانی و تحصیلی پیشرفته، شرایط خوب اقتصادی، دسترسی سریع و آسان به کشورهای مختلف و بسیاری امتیازات دیگر، ترکیه را بیش از پیش به کشوری مناسب جهت زندگی بدل کرده است.

آنچه موجب شده ترکیه بتوان به چنین موفقیت هایی دست پیدا کند، تا حد زیادی به پیشینه تاریخی آن از زمان یونان باستان تا امپراتوری عثمانی، تحولات موثر پس از روی کار آمدن جمهوری ترکیه، اصلاح و تصویب قوانین کارآمدتر، جذب سرمایه های داخلی و خارجی کلان، روابط بسیار خوب تجاری و سیاسی با بیشتر کشورها و …، بوده است.

آب و هوا و جغرافیایی ترکیه

یکی از جاذبه های ترکیه، آب و هوای گرم و معتدل این کشور مخصوصا در سمت غرب ترکیه بوده و درحالیکه بیشتر مناطق دشت های ملانیا  و قونیه (Malatya and Konya)، خشک و کم بارش هستند، حاشیه دریای سیاه در شمال ترکیه، جزو مناطق پربارش این کشور هستند؛ بر همین اساس، زمستان در نواحی مشرف به دریای مدیترانه نسبت به سایر بخش ها در ترکیه، ملایم تر و سرمای کمتری دارد.

از سوی دیگر، به دلیل آنکه شبه جزیره ترکیه از شمال با دریای سیاه و از غرب با دریای اژه و از جنوب با دریای مدیترانه همجوار می باشد، تنوع پوشش گیاهی و جانوری آن نیز زیاد بوده و کوه هایی مانند آرارات و دشت هایی مانند مالانیا، تاثیر زیادی بر ویژگی های جغرافیایی ترکیه داشته اند؛ همین موضوع، از عوامل تاثیرگذار در علاقه مندی قبایل مختلف ابتدایی در سکونت در مناطق این سرزمین و حکومت های قدرتمندی چون یونان و روم باستان، امپراتوری ایران، بیزانس و عثمانی، در تسلط به آن باشند؛ صحت این گفتار را می توان در آثار تاریخی فراوان بجامانده از دوره های پیشین در اقصی نقاط ترکیه، به خوبی مشاهده کرد.

زندگی در ترکیه

بر اساس آنچه تاکنون گفته شد، ترکیه کشوری است که تا به امروز، همواره کانون تحولات تاریخی، سیاسی و اجتماعی مهمی بوده و نتیجه آنها، موجب پیشرفت و بهبود شرایط زندگی در آن شده است؛ لذا، نه تنها در عصر حاضر شاهد کیفیت بالای زندگی در این کشور هستیم، بلکه اتباع خارجی زیادی نیز برای ارتقای سطح زندگی خود، علاقه مند به مهاجرت و زندگی در ترکیه هستند. به بیان دیگر، شرایط ایده آل زندگی در ترکیه، در دسترس بودن تمامی امکانات شهری، ارائه خدمات درمانی پیشرفته، کیفیت بالای سیستم آموزشی، تعدد فرصت های کاری و سرمایه گذاری های سودآور، پاین بودن هزینه های در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی و امریکایی و بسیار عوامل دیگر، نقش بسزایی در علاقه مندی اتباع خارجی به زندگی، کار و تحصیل در ترکیه داشته است.

به عنوان مثال، شما در بیشتر شهرهای ترکیه، می توانید وسایل نقلیه عمومی متنوعی را برای دسترسی به اقصی نقاط شهر انتخاب کنید (تاکسی، ون، مینی بوس، اتوبوس، متروبوس، مترو، تراموا و اتوبوس دریایی)، یا اگر در پی کالای خاصی هستید، به راحتی می توانید بین تولیدات باکیفیت داخلی و خارجی که در مراکز خرید مدرن به فروش می رسند، آن را یافته و خریداری کنید؛ این درحالی است که بازارهای قدیمی ترکیه و بازارچه هایی که در اقصی نقاط شهر برپا می شوند نیز، همانند مغازه ها و سوپرمارکت ها، اقلام موردنیاز مردم را فراهم کرده و ارائه می کنند. همچنین، اعمال استانداردهای روز دنیا در سیستم آموزشی ترکیه و فعالیت شعب مراکز آموزشی معتبری چون آکسفورد و رتبه های بالای دانشگاهای مطرح این کشور، از نشانه های توسعه و اهمیت دولت به بهبود شرایط زندگی در ترکیه هستند.

از سوی دیگر، فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای پیشرفت بخش های مختلف جامعه و صنعت، ایجاد فرصت های متعدد شغلی متناسب با نیاز جامعه (هم برای شهروندان ترکیه و هم برای اتباع خارجی)، جذب سرمایه های فراوان داخلی و خارجی و شرایطی که بتوانند به سوددهی بالا دست یابند، فعالیت شرکت های بین المللی و شعب مجموعه های بزرگ و معروفی چون اپل در ترکیه، تصویب قوانینی چون امکان دریافت شهروندی/پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار یا اخذ مجوز اقامت ترکیه با خرید ملکی به ارزش حداقل 75 هزار دلار، روابط بهینه تجاری و سیاسی با سایر کشورها، ارزش بالای پاسپورت ترکیه و …، ‌همه موجب شده اند نه تنها شهروندان ترکیه در رفاه زندگی کنند، بلکه اتباع خارجی زیادی نیز تمایل به زندگی، تحصیل و کار در این کشور شوند.

تجربه زندگی در ترکیه

بی شک، تجربه هر فرد از زندگی در هر شهر یا کشوری، کاملا منحصر به فرد و وابسته به عواملی زیادی چون: شرایط زندگی، میزان درآمد، هزینه های فردی یا مربوط به خانواده، امکانات موجود محل اقامت، ویژگی های شهر/کشور محل سکونت، افراد حاضر در محل سکونت یا کار شما، میزان تحصیلات و آگاهی و …، بوده و نمی توان آن را به تمامی افراد یک شهر یا جامعه تعمیم داد؛ در عین حال، سطح زندگی عموم مردم آن منطقه/شهر/کشور، تا حدی می تواند حاکی از کیفیت زندگی، شرایط اجتماعی، رفاه عمومی، فرصت های موجود برای پیشرفت و …، باشد؛ از این رو، وقتی به زندگی شهروندان و اتباع خارجی ساکن در ترکیه و شاخصی های یک زندگی خوب توجه می کنیم، می توان نتیجه گرفت زندگی در ترکیه، تجربه ای خوشایند و تا حدی ایده آل است.

دلیل آنکه ما تجربه زندگی در ترکیه را تا حدی ایده آل می خوانیم، بخاطر این است که شاید شما به دلیل مدیریت هزینه های خود، محل اقامتتان را در فاصله نسبتا دور به محل کار یا تحصلتان انتخاب کرده و به همین دلیل، تردد بین خانه و مقصدتان آسان نبوده یا کیفیت و ویژگی های خانه ای که در آن زندگی می کنید، برای شما چندان مطلوب نیست؛ اما حقیقت این است، شرایط و تجربه زندگی در ترکیه به گواه شهروندان و تعدد اتباع خارجی که هر روز بیش از گذشته علاقه مند به خرید ملک در ترکیه، تحصیل، کار و زندگی در این کشور می شوند، حاکی از مناسب بودن شرایط زندگی در ترکیه، در دسترس بودن امکانات متعد، رفاه بالای اجتماعی و امنیت در اقصی نقاط این کشور برای داشتن بهترین تجربه زندگی در ترکیه است.

مزایای زندگی در ترکیه

 1. شهروندان ترکیه، مردمی مهمان نواز و خونگرم هستند.
 2. تنوع بالای غذایی که بیشترشان نیز دارای شهرت جهانی هستند.
 3. پایین بودن هزینه های زندگی در ترکیه در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی، امریکایی و آسیایی.
 4. فرهنگ غنی و آداب و رسومی بر پایه احترام به یکدیگر بویژه بزرگترها (تشابهات متعدد فرهنگی با مردم ایران).
 5. بسترهای فراوان و سودآور برای راه اندازی کسب و کار و فرصت های سرمایه گذاری توسط اتباع خارجی.
 6. قوانین مشخص و به روز که مطابق با معیارهای زندگی در عصر حاضر هستند (مانند اصلاح قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه بر اساس استانداردهای اتحادیه اروپا).
 7. آب و هوای گرم و معتدل با مناظر عالی ()بویژه در نواحی غرب و جنوب غربی ترکیه.
 8. مراکز آموزشی سطح بالا و امکان تحصیل دانش آموزان و دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه.
 9. مراکز درمانی پیشرفته و در دسترس بودن خدمات عمومی درمان برای همگان (شهروندان ترکیه ای و اتباعی که داری مجوز اقامت در این کشور هستند).
 10. فراوانی و تنوع کالاهای مختلف از برندهای داخلی و خارجی.
 11. اجرای انواع پروژهای توسعه شهری جهت بهبود شرایط زندگی در ترکیه.
 12. برگزاری انواع رویدادهای مفرح، ورزشی، فرهنگی و هنری برای افزایش روحیه همبستگی، مشارکت در فعالیت های عمومی و …

معایب زندگی در ترکیه

 1. یکی از اصلی ترین مواردی که می تواند زندگی در ترکیه را سخت و به تجربه ای ناخوشایند بدل کند، ناآشنایی به زبان ترکیه ای می باشد؛ چراکه در چنین شرایطی، شما نمی توانید به راحتی با همه مردم ارتباط برقرار کرده و به امور خود بپردازید.
 2. از دیگر موارد مشکل ساز در ترکیه برای اتباع خارجی، ناآشنایی آنها به فرهنگ مردم این کشور است؛ چراکه با وجود غالب بودن فرهنگ اروپایی در بیشتر شهرها نواحی غربی ترکیه، برخی از مردم در شهرهایی مانند استانبول یا مناطق کرد نشین، همچنان پابند آداب و رسوم قدیمی بوده و مهم است که به آنها احترام بگذارید.
 3. ناگفته پیداست، هر کشوری روال منحصر به خود را در برخی امور داشته و بری آنکه شما برای مثال، بتوانید تجربه زندگی در ترکیه را به دور از دردسر و مشکل داشته باشید، باید از روند مسائلی چون: پرداخت مالیات، بوروکراسی اداری و …، اطلاع داشته باشید.

زندگی در ترکیه بهتر است یا ایران

در حالت کلی، صرف نظر از تفاوت زبانی بین مردم ترکیه و بیشتر مناطق ایران، تشابهات فرهنگی بین مردم این دو کشور، زندگی در ترکیه را برای مردم ایران آسان کرده است؛ اما آنچه ممکن است زندگی در این کشور را با چالش هایی برای ایرانیان همراه کند، عبارتند از:

 • ناآشنایی به زبان ترکیه ای.
 • بی اطلاعی از روند کارهای اداری.
 • ناآشنایی به آداب و رسوم ویژه مردم ترکیه.
 • کم توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه.
 • نادیده گرفتن روند پرداخت برخی هزینه ها مانند: شارژ ماهانه، اجاره، قبوض، جریمه های رانندگی، عوارض جاده ای و …
 • اعتماد به توصیه های افراد غریبه و خودداری از طی کردن روند قانونی برخی موارد.
 • عدم تحقیق و بررسی پیش از اقدام به کاری.
 • بی احترامی به سنت ها، آداب و رسوم، پیشینه، قوانین و مردم این کشور.
 • شرکت در فعالیت های سیاسی و غیرقانونی (مانند کار کردن اتباعی که دارای مجوز کار در ترکیه نیستند).

درصورتی که شما از موارد ذکر شده در بالا خودداری کنید، پس لازم نیست نگران بروز مشکل و چالش های کار، تحصیل و زندگی در ترکیه باشید. از دیگر مواردی که باعث می شود زندگی در ترکیه بهتر از ایران باشد، می توان به این موارد اشاره داشت: روابط آزاد و خوب تجاری با تمامی کشورهای جهان، امکان فعالیت بدور از تحریم های تجاری-اقتصادی و بانکی، فراوانی امکانات شهری و خدمات اجتماعی، بهره مندی از خدمات آموزشی و درمانی پیشرفته، در دسترس بودن فرصت های متعدد جهت پیشرفت و سرمایه گذاری، امکان سفر آسان به اروپا یا امریکا (درصورت اخذ پاسپورت ترکیه)، و …

هزینه زندگی در ترکیه 2023

پیش از هر چیز، باید اشاره داشت هزینه های زندگی در هر شهر و کشوری، تا حد زیادی وابسته به سبک زندگی شما، میزان درآمد، هزینه های جاری، هزینه های متفرقه، منطقه ای که در آن زندگی می کنید، تعداد نفرات همراه شما، نحوه تردد به مناطق مختلف شهر و تعداد دفعات آن، نحوه مدیریت بودجه، میزان پس انداز یا سرمایه گذاری، برنامه شما برای زندگی خود و همراهانتان و …، دارد؛ از این رو، نمی توان به راحتی گفت که هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با ایران، کمتر است یا بیشتر می باشد؛ چراکه گاها، هزینه برخی کالاها و خدمات در ترکیه نسبت به ایران، ارزان تر  یا گران تر می باشد.

به همین دلیل، هرچند طی سال های اخیر به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی در ایران و رشد بسیار بالای تورم، شاهد بالا رفتن هزینه های زندگی بوده، ترکیه نیز از این امر مستثنی نبوده و نسبت به سال های گذشته، محتمل تورم نسبی گشته است. در چنین شرایطی، هزینه زندگی در ترکیه به صورت تقریبی در سال 2023، به شرح زیر می باشد:

حقوق ماهیانه و تامین مالی مبلغ تقریبی $ استفاده از حمل و نقل عومی مبلغ تقریبی $
میانگین خالص حقوق ماهیانه پس از کسر مالیات 410.49 بلیط یک طرفه به خارج از شهر 0.38
نرخ سالانه بهره وام مسکن به % برای 20 سال با نرخ ثابت 21.61 هزینه تردد در یک ماه 29.57
خرید آپارتمان مبلغ تقریبی $ تعرفه عادی هنگام سوار شدن به تاکسی 0.55
قیمت هر متر مربع در مرکز شهر 1,383.45 تعرفه عادی تاکسی به ازای هر کیلومتر 0.42
قیمت هر متر مربع دورتر از مرکز شهر 821.41 1 لیتر بنزین 0.92
اجاره ماهانه ملک مبلغ تقریبی $ خرید اقلام روزمره مبلغ تقریبی $
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 367.43 شیر معمولی (1 لیتری) 0.91
آپارتمان 3 خوابه دورتر از مرکز شهر 432.07 نان سفید تازه (500 گرم) 0.40
قبوض حمل های انرژی مبلغ تقریبی $ برنج سفید (1 کیلوگرم) 1.45
برای یک آپارتمان 85 متری 62.15 پنیر محلی (1 کیلوگرم) 6.43
اینترنت 60 Mbps یا بیشتر، نامحدود، ADSL 6.13 تخم مرغ معمولی (1 کیلوگرم) 1.57
طرح ماهانه تلفن همراه با تماس و 10 GB + داده 8.64 فیله مرغ (1 کیلوگرم) 3.87
رفتن به رستوران مبلغ تقریبی $ گوشت گاو (1 کیلوگرم) 10.74
غذای یک نفره در رستوران ارزان 4.22 سیب (1 کیلوگرم) 0.76
غذای 2 نفره در رستوران میان رده 19.01 موز (1 کیلوگرم) 1.16
خرید کفش و لباس مبلغ تقریبی $ گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 0.91
یک عدد شلوار جین 34.99 سیب زمینی (1 کیلوگرم) 0.54
لباس تابستانی زنانه (از فروشگاه های زنجیره ای) 28.78 پیاز (1 کیلوگرم) 0.62
یک جفت کفش ورزشی 67.72 کاهو (1 عدد) 0.57
یک جفت کفش چرمی مردانه 54.66 آب (بطری 1.5 لیتری) 0.28
انجام فعالیت های ورزشی و مفرح مبلغ تقریبی $ سیگار (بسته 20 عددی) 1.52
باشگاه بدنسازی بزرگسالان (برای یک ماه) 21.74 مدرسه کودکان مبلغ تقریبی $
سینما (برای یک صندلی) 3.17 مدرسه ابتدایی 5,344.195

نکته مهم: خرید ملک و هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ و مناطقی که به عنوان اصلی ترین مقاصد گردشگری در ترکیه محسوب می شوند، بالاتر بوده و اگر بطور جد، قصد کاهش هزینه های خود را دارید، می توانید شهرهای نسبتا کوچک تر و غیرگردشگری این کشور را، مدنظر قرار دهید (مانند: آنکارا، قونیه، آدانا، ماردین و …).

توزیع آماری هزینه های ماهانه در ترکیه

خطرات زندگی در ترکیه

اینکه بخواهیم ادعا کنیم در ترکیه هیچ جرم و جنایتی وجود نداشته و کشور کاملا امن است، سخنی کاملا اشتباه و خلاف واقع می باشد، اما میزان آن در مقایسه با بیشتر کشورهای آسیایی، اروپایی و امریکایی، نسبتا پائین و در حالت کلی، کشوری امن به شمار می آید. به بیان دیگر، صرف نظر از اینکه به کدام کشور سفر می کنید یا قصد اقامت، کار یا تحصیل دارید، معقولانه است خودتان اقدامات اولیه جهت محافظت و مراقبت از خود، همراهانتان، وسایل و سایر اقلام گران بهایتان را انجام داده و از اعتماد به افراد غریبه، خودداری کنید.

همچنین، نادیده گرفتن آداب و رسوم مردم ترکیه و بی احترامی به مقدسات یا تاریخ و ملیت این کشور، می تواند موجب برخورد ناخوشایند شهروندان ترکیه با شما شده و عواقب نامطلوبی را به همراه داشته باشد. از سوی دیگر، در ترکیه همانند اکثر شهرها نیز تردد در برخی محلات در ساعات پایانی شب، ممکن است با خطراتی برای افراد ناآشنا به منطقه، همراه باشد؛ اما در یک نگاه کلی، با توجه به اینکه مهمان نوازی از خصوصیات بارز مردم این کشور بوده و بواسطه تعدد گردشگران و اتباع خارجی حاضر در ترکیه، می توان آن را یکی از امن ترین کشورها دانست که همچنان نیز از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان جهت زندگی، کار، تحصیل و سرمایه گذاری می باشد.

نکته مهم: توجه داشته باشید، شهرها و مناطقی از ترکیه که در شرق این کشور هستند، بیشتر تابع آداب و رسوم قدیمی و سبک زندگی سنتی را داشته ولی در شهرها و مناطق غربی ترکیه، بیشتر سبک اروپایی و همگام با بیشتر کشورهای جهان می باشند؛ از این رو، درحالیکه می توانید در مناطق غربی ترکیه لباس های سبک اروپایی بویژه در تابستان بپوشید، بهتر است در نواحی شرقی این کشور، لباس های پوشیده تری به تن داشته باشید.

مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان

شاید بتوان عمده ترین مشکل زندگی در ترکیه نه تنها برای ایرانیان بلکه اکثر اتباع خارجی که به این کشور می آیند، ناآشنایی به زبان ترکیه ای جهت برقراری ارتباط با سایر و انجام امور مختلف دانست. از این رو، اکیدا توصیه می شود یکی از نخستین اقداماتی که پیش از سفر به ترکیه انجم می دهید، یاد گرفتن زبان این کشور می باشد. از دیگر مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان که می توان به آن اشاره داشت، بی اطلاعی از روند برخی امور روزمره یا اداری در ترکیه است؛ چراکه با وجود تشابهات فرهنگی بین مرد ایران و ترکیه، روند برخی امورد در این کشور متفاوت با ایران بوده و بی اطلاعی از آنها، می تواند مشکلات عدیده ای را برای ایرانیان بوجود آورد.

به عنوان مثال، شاید شما در ایران بتوانید پرداخت شارژ ماهانه خود در مجتمع های مسکونی را برای چند ماه به تعویق بیندازید، ولی این موضوع در ترکیه مرسوم نبوده و بی توجهی به آن، می تواند شما را حتی با مشکلات قانونی مواجه کند. همچنین، با توجه به اینکه قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه مطابق استانداردهای اتحادیه اروپا می باشد، لذا پلیس این کشور به شدت متخلفین برخورد کرده و می تواند همراه با جریمه های سنگین یا برخوردهای قانونی گردد. یکی دیگر از مواردی که می توان به عنوان مشکلات زندگی در ترکیه برای ایرانیان به آن اشاره داشت، متفاوت بودن خدمات مرتبط با حامل های انرژی در ترکیه می باشد.

بر این اساس، در ترکیه بر خلاف ایران، لوله کشی گاز وجود نداشته و شما باید برای محل سکونت خود، کپسول یا تانکر گاز خریداری کنید؛ در رابطه با کنتور برق نیز، شما می بایست پس از اطلاع از میانگین برق مصرفی همسایگان خود، به دفاتر شرکت های ارائه خدمات برق شهری در منطقه محل سکونت خود مراجعه کرده و متناسب با میزان برق مصرفی خود، کارت شارژ دریافت و آن را وارد کنتور برق خود کنید. در عین حال، به دلیل آنکه در ترکیه برخلاف ایران، آب مصرفی و لوله کشی شده برای خانه ها مناسب آشامیدن نیست، برای همین، شما باید به منظور تامین آب قابل شرب خود، اقدام به خرید آب معدنی کنید.

نکته مهم دیگری که ایرانیان برای زندگی بدور از مشکل در ترکیه باید مدنظر داشته باشند، انتخاب شهر یا منطقه ای است که بتوانند به راحتی هزینه های زندگی خود را تامین کنند. مثال دقیق برای این موضوع، مقایسه شرایط و هزینه های زندگی در تهران با رشت یا کاشان می باشد یا زندگی در مناطق مرفه با مناطق سطح متوسط شهر؛ بر این اساس، پرواضح است که زندگی در شهرهای بزرگی مانند استانبول، بسیار پرهزینه بوده و هزچه ملک شما به مرکز شهر نزدیک تر باشد، به همان اندازه هزینه های زندگی و تردد شما نیز، افزایس خواهد یافت.

آیا زندگی در ترکیه ایده خوبی است؟

حقیقت این است که پاسخ به این سوال، تا حد زیادی بسته به هدف شما از زندگی (کار، تحصیل، سرمایه گذاری و مهاجرت)، به ترکیه بوده و هرچه آگاهی از شما از شرایط زندگی در ترکیه و هدفتان واقع بینانه و مشخص تر باشد، به همان اندازه زندگی در این کشور برای شما آسان تر خواهد شد؛ چرا که نکته مهم در این رابطه، پیشرفت های قابل توجه ترکیه در سال های اخیر در حوزه های مختلفی چون: توسعه خدمات شهری و اجتماعی، بهبود کیفیت خدمات آموزشی و درمانی، افزایش فرصت های کاری و سودآور سرمایه گذاری، روابط تجاری و سیاسی موثر با بیشتر کشورها و …، بوده و افزایش کیفیت زندگی در این کشور می باشد.

گواه این موضوع، محبوبیت ترکیه نزد گردشگران بواسطه تعدد خدمات مرتبط با آنها و کیفیت بالای چنین مواردی بوده و در رابطه با زندگی در ترکیه نیز، تعداد بالای درخواست های اتباع خارجی برای زندگی، کار، تحصیل و سرمایه گذاری در این کشور بوده که همگی، حاکی از مساعد بودن شرایط برای زندگی در ترکیه هستند؛ از این رو، بطور حتم می توان زندگی در ترکیه را ایده ای خوبی دانست، به شرط آنکه تصمیم شما کاملا آگاهانه، با درنظر گرفتن تمامی شرایط (خود شما و شهری که قص اقامت در آن را دارید)، پس از مشورت با افراد کاملا با تجربه و از طریق مجموعه های معتبری چون «اوکازیون (Okaziyon.com)» باشد.

بهترین مکان برای زندگی در ترکیه کجاست؟

همانگونه که پیش تر اشاره شد، پس از آنکه شما هدف خود از مهاجرت به ترکیه، نحوه تامین هزینه های خود، کسب درآمد، شرایط خود و افراد همراهتان و سایر نکات مهم را مشخص کردید، در آن صورت شما نه تنها می توانید بهترین شهر و منطقه را برای زندگی در ترکیه انتخاب کنید، بلکه ملک مناسبی را جهت خرید یا اجاره درنظر گرفته و هزینه های خود را مدیریت کنید. در چنینی شرایطی، اگر قصد شما از اقامت در ترکیه صرفا برای گذراندن تعطیلات باشد، پس در آن صورت، بهتر است در شهرهایی غربی و جنوب غربی این کشور مانند: ازمیر، آنتالیا، مارماریس، فتحیه و …، یک ویلا خریداری کنید؛ اما اگر هدفتان از زندگی در ترکیه، اقامت کوتاه مدت یا دائمی بوده و قصد مدیریت هزینه های خود را نیز دارید، بهترین مکان برای زندگی در ترکیه، ازمیر می باشد.

در عین حال، اگر هدف شما راه اندازی کسب و کار در ترکیه یا سرمایه گذاری می باشد، اقامت در استانبول یا آنکارا، بهترین مکان برای خرید ملک یا زندگی در این کشور بوده و درصورتی که آن را با بررسی دقیق قوانین و از طریق کارگزاران مجرب و معتبر انجام دهید، مطمئنا همراه با سود قابل توجهی برای شما خواهد بود. بر این اساس و با توجه بدآنچه گفته شد، بهتر است شما برای یک زندگی راحت و آسوده در این کشور، ابتدا شرایط خود را به درستی ارزیابی کرده تا متناسب با آن، بتوانید بهترین مکان برای زندگی در ترکیه را انتخاب کنید.

دیدگاه بگذارید