کسب شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری و شرط ۳ ساله برای آن

با تسهیل در قوانین و شرایط اخذ شهروندی ترکیه (پاسپورت)، از سپتامبر سال 2018، یکی از روش هایی که اتباع خارجی می توانند در این رابطه اقدام کنند، سرمایه گذاری در ترکیه می باشد؛ این موضوع که دارای شرایط  و قوانین جدیدی است، به آنها اشاره خواهیم داشت.

روش های دریافت پاسپورت ترکیه (شهروندی)

پیش از هرچیز، باید اشاره داشت که درصورت دریافت مجوز اقامت یا شهروندی ترکیه (پاسپورت)، نه تنها خود تبعه خارجی، بلکه همسر و فرزندان زیر 18 سال وی نیز، می توانند مشمول قانون اقامت یا شهروندی شوند (برای فرزندان بالای 18 سال، نیاز به دریافت اجازه اقامت دائمی است). روش های دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه (شهروندی)، عبارتند از:

  • سرمایه گذاری در حوزه املاک و خرید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار دلار
  • سپرده گذاری در بانک های ترکیه به مبلغ حداقل 500 هزار دلار
  • راه اندازی کسب و کار در ترکیه و استخدام حداقل 50 شهروند این کشور

کسب شهروندی ترکیه و شرط 3 ساله برای سرمایه گذارن خارجی

بنا بر قوانین تصویب شده در سال 2018، آن دسته از اتباع خارجی که قصد دریافت شهروندی یا همان پاسپورت ترکیه را از 3 طریق ذکر شده دارند، تا 3 سال اجازه: فروش ملک، کاهش مبلغ سپرده در بانک، انحلال کسب و کار یا تعدیل نیرو از حد تعیین شده را، ندارند.

شرایط عمومی برای دریافت تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در حوزه ملک

از سال 2018، سرمایه گذاران و اتباع خارجی، دیگر نیازی نیست فقط املاک ساخته شده را خریداری کرده و امروزه، می توانند حتی مجوز اقامت یا پاسپورت ترکیه را (شهروندی)، با خرید املاکی که در مرحله ساخت یا پیش فروش هستند، بدست آورند به شرط آنکه:

  1. خرید ملک از طریق پیش پرداختی به مبلغ 250 هزار دلار یا معادل آن به ارز خارجی یا لیره ترکیه.
  2. سند Kat Mülkiyeti برای پروژه های در حال ساخت و سند Kat İrtifakı برای املاک در مرحله پیش ساخت، وجود داشته باشد.
  3. دریافت تعهد قرارداد فروش که علاوه بر تایید در دفترخانه اسناد رسمی، باید دارای توضیحات تعهد 3 ساله مبنی بر عدم فروش یا انتقال به شخص سوم، در سند نیز قید شده باشد.

مراحل درخواست تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

مهمترین نکته در فرآیند درخواست تابعیت ترکیه (شهروندی/پاسپورت)، ارائه کامل اسناد و مدارک می باشد. از این رو، اگر قرار است شهروندی یا همان پاسپورت ترکیه را از یکی از 3 روش اشاره شده بدست آورید، ابتدا باید:

  • ملک را خریداری کرده و گواهی ارزش واقعی ملک را از شهرداری دریافت کنند (که حداقل ارزش ملک 250 هزار دلار است)، تا بتوانند سند قطعی را تحویل بگیرند.
  • از بانک گواهی سپرده گذاری به مبلغ 500 هزار دلار دریافت نمایند.
  • گواهی کسب و کار راه اندازی شده و استخدام 50 نیروی کار ترکیه ای را اخذ کنند.

پس از اتمام این مراحله، حال شما باید همراه با گواهی حائز شرایط اخذ شهروندی ترکیه (پاسپورت)، ابتدا اقدام به دریافت مجوز اقامت موقت نموده و بعد تکمیل مراحل درخواست، برای اخذ تابعیت اقدام نمایید که تا 6 ماه به طول می انجامد.

دیدگاه بگذارید