نحوه استفاده از سیستم جدید راندوو (Randevu) ترکیه

در ترکیه از تاریخ  18 ماه می 2015، یک سیستم جدید راندِوو بصورت آنلاین راه اندازی شده که درصورت تمایل به ارائه درخواست، تمدید یا تغییر نوع مجوز اقامت (ikamet)، باید از طریق آن اقدام گردد. ما در این مقاله مراحل و نحوه استفاده از این سیستم را به شما آموزش داده و نکات لازم را اشاره خواهیم کرد.

مراحل تمدید آنلاین مجوز اقامت

 1. ابتدا شما می بایست به وب سایت جدید اداره مهاجرت ترکیه (Goç aresdaresi Genel Müdürlüğü)، وارد و همانند تصویر زیر، بر روی گزینه E-ikamet (e-Residence – اقامت الکترونیکی)، کلیک نمایید:
 2. پس از کلیک روی این گزینه، وارد صفحه ای خواهید شد که سه گزینه در آن وجود دارد: اولین گزینه از سمت چپ برای کسانی است برای اولین بار قصد اقدام برای دریافت مجوز اقامت (ikamet) دارند، گزینه میانی برای تمدید مجوز اقامت می باشد و گزینه سوم برای تغییر مجوز اقامت به سایر انواع آن.
 3. با انتخاب گزینه او.ل، شما به صفحه ای وارد می شوید که حاوی قواین و شرایط موجود است.
 4. در صفحه بعد فرم نسبتا بلندی با نام ترکیه ای: kamet beyanname formu، وجود دارد که باید آن را پر کنید. در این فرم، باید بخش هایی که با رنگ قرمز تیره مشخص شده اند، حتما پر شوند؛ سایر موارد نیز که با رنگ سیاه هستند، اختیاری می باشند. اگر متقاضیدریافت مجوز اقامت برای اولین بار هستید، می توانید بخش مربوط به شماره شناسه ترکیه ای را خالی بگذارید، چراکه شما این شماره را پس از دریافت ikamet دریافت خواهید کرد. مطمئن شوید در زمان تکمیل درخواست، اسکن شده عکس بیومتریک خود را از پیش آماده کرده اید، زیرا نیاز به بارگذاری آن می باشد (سیستم بدون درج عکس، به شما اجازه رفتن به مرحله بعدی را نخواهد داد). تمام بخش های این فرم به زبان انگلیسی بوده و جزییات لازم و موارد خواسته شده در آن و نیز قسمتی که باید به آنها پاسخ دهید، کاملا مشخص می باشد. درنظر داشته باشید اگر متقاضی نوع اقامت خانوادگی هستید، سیستم اطلاعاتی نیز درباره همسر و فرزندانتان خواهد پرسید.
 5. پس از پر کردن کلیه بخش ها و بارگذار عکس خود، به صفحه بعد می روید که در حاوی فهرست کاملی از مدارک لازم و موردنیاز در روز ملاقات می باشد و شما باید آنها را آماده کنید (یا درصورت تمدید مجوز، از طریق پست ارسال کنید)؛ درحالت کلی، الزامات مربوط به اسناد همچنان مانند سابق می باشد.

توجه داشته باشید، سیستم پیش از آنکه شما را به صفحه مربوط به فهرست مدارک لازم ارجاع دهد، محاسبه هزینه های مربوط را با توجه به کشور تابعه شما انجام و به شما اعلام خواهد کرد. لذا، برای اطمینان از دقت محاسبات، صفحه مربوط به شما، صرفا هزینه های مرتبط با مدارکتان را محاسبه و اعلام می کند كه باید طبق شهروندی خود، آنها را پرداخت کنید. لازم به ذکر است سیستم بصورت خودکار و برحسب آدرس مکانی ای که برای خودتان در ترکیه اعلام می کنید، مکان برگزاری ملاقات (Randevu)، را تعیین و لاعلام خواهد نمود.

 1. مرحله بعد، انتخاب تاریخ و زمان راندوو توسط شما می باشد.

به منظور تمدید تاریخ راندووی خود در سیستم، بخش خاصی وجود دارد که می تواند در آن، تاریخ و زمان لازم را برای Randevu را انتخاب کنید. این صفحه در زبان ترکیه ای، اینگونه می باشد:

 1. پس از اتمام مرحله پیشین، حالا دیگر قرار ملاقات شما تعیین و صفحه آخر را مشاهده خواهید کرد که مجددا، مدارک مورد نیاز، هزینه های لازم پرداختی و تاریخ، زمان و آدرس Randevu را به شما اعلام و یادآوری می کند. شما می توانید هزینه های لازم را از طریق: Dıstrıct Vergi Dairesi (اداره مالیات)، یا Ziraat Bankasi پرداخت کنید. به منظور دریافت ذخیره فرم درخواست ikamet، یک لینک با رنگ آبی در صفحه مشخص شده که می توانید با کلیک روی آن، یک نسخه از فرم تکمیل شده خود را  در اختیار داشته باشید. توصیه می شود نه تنها این فرم را ذخیره کنید، بلکه حتما یک پرینت رنگی از آن تهیه کنید.

خطاهای رایج سیستم

با توجه به اینکه گاهی ممکن است سیستم ها و ب سایت های اینترنتی با اشکالات و نقص هایی روبرو شوند، لذا توصیه می شود هرگاه از صحت مدارک و اطلاعات درج شده اطمینان دارید و با خطاهایی چون: نمایش پیغام خطا، ورود به یک صفحه اشتباه یا محاسبه نادرست هزینه های لازم، مدتی صبر کرده و بعدا دوباره امتحان کنید.

تغییرات مهم در سیستم آنلاین Randevu

با توجه به اینکه اطلاعات درج شده در زیر براساس وب سایت رسمی اداره مهاجرت ترکیه (Goç aresdaresi Genel Müdürlüğü)، می باشند، لذا برای توجه به هرگونه تغییرات و نکات مهم (بویژه اگر برای اولین بار به این کار اقدام کرده اید)، به بخش هایی که Bold شده اند، توجه کنید (چون برخی از این نکات، جدید بوده پیش از این بدین شکل نبوده اند):

 1. تغییرات کلی

با توجه به بروزرسانی وب سایت و مواردِ جدید افزوده شده به آن، روند ثبت درخواست بهینه شده و از همین رو، اصطلاحا به آن «سیستم متمرکز و آنلاین راندوو» اطلاق می گردد که در کلیه استان های ترکیه قابل استفاده و در دسترس می باشد. این سیستمِ جدید آنلاین Randevu، صرفا برای ثبت درخواست و تغییر نوع اقامت مانند: کوتاه مدت، بلند مدت، خانوادگی و دانشجویی، بوده و هنوز درخواست مجوز اقامت برای پناهندگان یا قربانیان قاچاق انسان، مستقیما باید در دفاتر مهاجرت انجام گیرند.

 1. تعیین تاریخ و شرایط Randevu

ثبت هرگونه درخواست یا تغییر نوع مجوز اقامت، می بایست پیش از پایان مهلت اعتبار ویزا یا ikamet انجام و تمامی بخش های درخواست شده در فرم باید به دقت تکمیل و همراه اطلاعات و اسناد رسمیِ شما، مطابقت داشته باشند. پس از انجام کلیه مراحل ثبت درخواست بصورت آنلاین، سیستم برگه ای را به شما ارائه می دهد که می توانید اطلاعات Randevu خود را که شامل: تاریخ، زمان، شماره مرجع و فهرست مدارک مورد نیاز می باشد، مشاهده کنید. شما بواسطه دراختیار داشتن این برگه، می توانید قانونا تا تاریخ راندوو در ترکیه اقامت داشته باشید، اما نمی توانید از این برگه برای ورود/خروج به ترکیه استفاده کنید. در طی مراحل درخواست آنلاین، یکی از نکات مهم، بارگذاری عکس اسکن شده شما می باشد که نباید این عکس بیومتریک، بیش از 6 ماه از تاریخ گرفتن آن گذشته و دارای تصویر کامل صورت شما با پیش زمینه سفید باشد.

توجه: شما باید دقیقا در تاریخ و زمان تعیین شده توسط خودتان برای قرار ملاقات، در دفتر مهاجرتی حضور داشته باشید، در غیر این صورت، راندوو شما لغو می شود. همچنین، شما نمی توانید اطلاعات ثبت شده در برگه درخواست Randevu را لغو یا تغییر دهید. اگر همه مدارک شما درت و تکمیل باشد، تاریخ شروع جدید ikamet شما، از تاریخ انقضا ویزا یا ikamet پیشین شما درنظر گرفته خواهد شد.

 1. مدارک مورد نیاز

فهرست دقیق اسناد لازم، بستگی به نوع ikamet شما برای درخواست دارد و اداره مهاجرت اجازه دارد از شما اطلاعات و اسناد اضافی نیز درخواست کند. گذرنامه شما باید حداقل 60 روز بیشتر از مدت زمان لازم برای ikamet اعتبار داشته باشد. شملا می بایست شخصا در جلسه راندوو حضور داشته باشید و درصورت وجود نماینده ای از سوی شما، این شخص ملزم به دراختیار داشتن سند رسمی در این رابطه می باشد. همچنین، اگر گذرنامه شما شامل اطلاعاتی با حروف لاتین نباشد، باید ترجمه معتبر آن را نیز انجام دهید. درخصوص كودكان و نوجوانان زیر 18 سال، وجود شناسنامه و گواهی تولد الزامی بوده و اگر هر دو والدین خارج از ترکیه باشند، نماینده قانونی آنها باید در تاریخ راندوو حضور داشته باشد.

شما می توانید هزینه های لازم برای ikamet را در دفاتر تایید شده از سوی وزارت دارایی (Maliye Bakanlığı)، یا بانک هایی که مجوز قانونی برای آن نوع نقل و انتقالات مالی دارند، پرداخت کنید. توجه داشته باشید که شما 2 پرداخت جداگانه را باید انجام دهید: یکی برای کارت ikamet و دیگری برای سایر مراحل اداری و کاغذبازی؛ فراموش نکنید برای هر یک از آنها رسید جداگانه دریافت کنید.

 1. درصورت ناقص بودم مدارک

در صورتی که افسر مهاجرت اعلام ناقص بودن مدارک کند، شما می بایست ظرف 30 روز آنها را تکمیل یا اصلاح نمایید؛ درغیر این صورت، روند ikamet شما لغو می شود. همچنین، اگر به هر دلیلی اداره مهاجرت شما را فرابخواند، موظفید در زمان تعیین شده حضور یافته و پاسخگو باشید؛ درصورت عدم تمکین و هرگونه احساس ظن به شما، این امر موجب نقض قانون از سوی شما شده و آنها می توانند به زور شما را به اداره مربوط آورده یا تحویل دهند.

 1. نحوه تماس

بمنظور آگاهی از کلیه مراحل درخواست خود، لازم است شماره تلفن همراه و یک ایمیل کاری داشته و دائما آن را برای اطلاع از روند ikamet خود بررسی کنید؛ درنظر داشته باشید که اداره مهاجرت فقط از آدرس هایی با این پسوند: «@goc.gov.tr» به شما ایمیل ارسال می کند؛ بنابراین سایر ایمیل ها جعلی و نامعتبر می باشند. فهرست آدرس دفاتر مهاجرت در هر استان را می توانید از این قسمت بیابید: فهرست آدرس دفاتر مهاجرت براساس استان.

 1. Randevu قبلی شما

هنگام ثبت آنلاین درخواست، وقتی به بخش زیر می رسید، از شما خواسته می شود تاریخ و زمان راندوو خود را تعیین نمایید:

بدین ترتیب، شما یک تاریخ Randevu جدید دریافت خواهید کرد و باید در تاریخ قرار ملاقات، یک نسخه پرینت شده از Randevu پیشین خود را نیز همراه داشته باشید!

سایر موارد حقوقی

تا زمان ثبت درخواست ikamet جدید، شما تا تا پایان اعتبار و انقضای ویزا یا ikamet پیشین خود، مهلت حضور در ترکیه را دارید؛ درصورت ثبت درخواست نیز، شما مسئول صحت و درستی کلیه اطلاعات وارد شده خواهید بود. درصورتیکه اداره مربوط متوجه هرگونه اطلاعات نادرست یا مدارک جعلی از سوی شما شود، مطابق قانون، درخواست ikamet شما لغو یا اگر صادر شده باشد، از درجه اعتبار ساقط و شما از کشور اخراج می شوید.

دیدگاه بگذارید