محله های از آنتالیا که اتباع خارجی اجازه اقامت ندارند

آنتالیا یکی از زیباترین و توریستی ترین شهرهای ترکیه است که به سبب امکانات رفاهی و آب و هوای خوب، اغلب اتباع خارجی به اقامت در این شهر، به خصوص مناطق سواحلی آن علاقه زیادی دارند. با توجه به افزایش مهاجرت اتباع خارجی به این کشور پس از جنگ روسیه و اوکراین، قیمت مسکن و اجاره بها به ارقام گزافی رسیده است، به نحوی که اجاره بها بین 10 هزار تا 50 هزار لیر در مناطقی که شهروندان روسی و اوکراینی در آن زندگی می کنند، رسیده است.

اداره مهاجرت ترکیه به منظور کاهش این ارقام، اقدام به تعیین بخش های ممنوعه در این مناطق کرده است تا بتواند این روند افزایشی را کنترل و قیمت ها را کاهش دهد. طی این ابلاغیه از اول تیرماه ۱۴۰۱ در مجموع 1169 محله در ۵۸ شهرستان آنتالیا به روی اتباع خارجی بسته شده است.

 

کدام محله ها به روی اتباع خارجی بسته شده است؟

 

در میان 1169 محله ای که به روی اتباع خارجی بسته شده است، 10 محله از شهر آنتالیا وجود دارد. این محله ها عبارتند از: در منطقه کنیالتی؛ محله های هورما، ساریسو و لیمان که در آلانیا هستند. محله های Kargicak، Mahmutlar، Kestel و Avsallar به عنوان Topçular Mahallesi در موراتپاشا و محله های AOSB2 و AEOSB3 Section در Döşemealtı ذکر شده اند. با این تصمیم، اتباع خارجی دیگر اجازه اقامت در این 10 محله در آنتالیا را نخواهند داشت.

 

آیا خارجیانی که قبلاً اجازه اقامت دریافت کرده اند تحت تأثیر این ابلاغیه قرار می گیرند؟

 

اتباع خارجی که قبل از این ابلاغیه در شهرک های مربوطه اقامت داشته اند، مشمول این آیین نامه نمی شوند. پس از تنظیم مقررات، اتباع خارجی که برای اقامت در محله های مربوطه اقدام خواهند کرد، می توانند ملک خریداری کنند، اما نمی توانند مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند.

 

آیا اتباع خارجی که در این محل خرید ملک می کنند می توانند اجازه اقامت دریافت کنند؟

 

اتباع خارجی که در این محله ها خانه خریداری کرده و یا خواهند خرید، با ویزای توریستی می توانند تا 180 روز اقامت داشته باشند. با این ترتیب پیش بینی می شود قیمت اجاره در محله های مربوطه کاهش یابد. اما ممکن است در محله های اطراف که در حیطه تعیین شده نیستند، افزایش اجاره بها رخ دهد. مصطفی آیا اوغلو، عضو هیئت مدیره ATSO(اتاق صنایع و تجارت آنتالیا) ، اظهار داشت که این قانون ممکن است قیمت اجاره و خرید ملک را در محله های مذکور تا حدودی کاهش دهد.

دیدگاه بگذارید