۹ ایلول چه روزی است؟

۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

ازمیر یکی از زیباترین شهرهای ترکیه در غرب کشور که به عنوان «مروارید منطقه اژه» نیز شناخته می شود، بواسطه قدمت و آثاری که در آن از گذشته های بسیار دور بجای مانده، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تاریخی و طبیعی در ترکیه می باشد. زمامداری حکومت هایی مانند: یونان و روم باستان، امپراتوری ایران، بیزانس و امپراتوری عثمانی، نشانگر اهمیت و تاثیرگذاری آن به عنوان یک منطقه مهم استراتژیکی و اقتصادی است که همچنان نیز ادامه دارد.

نگاهی به تاریخچه ازمیر

یکی از مهم ترین مواردی که همیشه موجب رونق و اهمیت ازمیر بوده، دسترسی به آب های مدیترانه، دریای اژه، آب و هوای گرم و مدیترانه ای و دسترسی به سایر مناطق مهم مانند استانبول (قسطنطنیه)، می باشد. بر همین اساس، همیشه مورد توجه حکومت های مختلف، بویژه یونانیان بوده است. این منطقه که تا پیش از 1922، بخشی از یونان بوده، در دوره عثمانی بخش مهمی از این امپراتوری شده ولی یونانیان همواره در تلاش برای بازپس گیری آن بوده اند.

به بیان دیگر، ازمیر سال‌ زیر سلطه یونانیان و بلغارهای ارتودوکس بوده که در نهایت، ترکان عثمانی برای چندمین بار و نهایتا در سال 1922، آن را برای همیشه تصرف و به ترکیه امروزی ملحق می کنند. تا پیش از تشکیل جمهوری ترکیه، بیشتر ساکنان این منطقه یونانی بوده که پس از آخرین نبرد، از ازمیر رانده شدند.

روز 9 ایلول در ازمیر و ترکیه

روز «دوکوز ایلول» مصادف با ۹ سپتامبر، سالروز آزادی شهر ازمیر از دست یونان می باشد. این روز که در نزد مردم ترکیه، یک روز تاریخی مهم و حساس به شمار می رود، هر ساله جشن بزرگی در این روز در ترکیه و به خصوص ازمیر، برگزار می شود. بنا بر اسناد تاریخی، حمله بزرگی که توسط یونان در 26 اوت 1922 آغاز شد، با «آزادسازی ازمیر» در 9 سپتامبر به پایان رسید و این روز «پیروزی بزرگ» و  روز «مبارزه ملی» در ترکیه نام گرفت.

جشن امسال دوکوز ایلول

شهردار ازمیر طی بیانه ای در همین رابطه می گوید: “امسال، این پیروزی به مناسبت صدمین سالگرد خود، به بهترین شکل ممکن برگزار خواهد شد. جشن تاریخی و باشکوه «9 سپتامبر ترکیه» که برابر با ۱۸ شهریور می باشد، طی یک راهپیمایی 400 کیلومتری از «کوجاتپه (Kocatepe)» آغاز و در «ازمیر متروپولیتن (Izmir Metropolitan)» به پایان خواهد رسید. عصر همان روز نیز بزرگ ترین نمایش نور در میدان «گوندوغدو (Gündoğdu)» برگزار خواهد شد که نمایش تصویری بزرگی از مبارزات آزادی بخش ازمیر را زنده خواهد کرد.”

جشن بزرگ ۹ ایلول

این جشن به قدری بزرگ و باشکوه برگزار خواهد شد که شهردار کلان شهر ازمیر، از تمام مردم ترکیه دعوت کرده در این جشن عظیم که «جشن یک قرن آزادی» نام گرفته، شرکت کنند و شور، شادی و هیجان آزادی ازمیر و کشور ترکیه را در کنار هم جشن بگیرند. علاوه بر پیاده روی 400 کیلومتری، نمایش و تئاتری بزرگ در این روز با حضور 180 رقصنده و 300 بازیگر، برگزار خواهد شد.

ایم مراسم توسط یک صفحه نمایشگر LED ای به اندازه 1300 متر مربع و به صورت 360 درجه، برای تمام تماشاگران قابل مشاهده خواهد که در نوع خود نیز بزرگ ترین نمایش تصویری در تاریخ ترکیه می باشد؛ همچنین، در انتهای مراسم کنسرتی توسط «تارکان» خواننده معروف ترکیه برگزار خواهد شد.

به گفته ریس جمهور ترکیه: “۹ ایلول مهم ترین رویداد در تاریخ ترکیه است که ما آن را باشکوه جشن خواهیم گرفت.”

دیدگاه بگذارید