امکان دریافت کارت اقامت شما توسط فرد دیگر در ترکیه

اخیرا با تبدیل ترکیه به یکی از کشورهای محبوب جهت اقامت برای اتباع خارجی، درخواست برای دریافت مجوز اقامت از این کشور، به میزان چشمگیری افزایش یافته است. مجوزهای اقامت تحت شش عنوان به اتباع خارجی ارائه می شود که عبارتند از مجوز اقامت: کوتاه مدت، بلند مدت، خانوادگی، دانشجویی، بشردوستانه و قربانیان قاچاق انسان.

در حالی که تعداد آن دسته از اتباع خارجی که توانستند مجوز اقامت ترکیه را تا سال 2016 بدست آورده اند، به 460 هزار نفر رسیده بود، این رقم تا پایان سال 2019 به 600 هزار نزدیک شد. این میزان که هر ساله در حال افزایش است، طی 1.5 سال گذشته به دلیل همه گیری کرونا در سراسر جهان، کمی کاهش یافت؛ اما با توجه به تدابیر و رعایت پروتکل های بهداشتی، دوباره ترکیه توانست شاهد افزایش تمایل اتباع خارجی بسیار برای دریافت مجوز اقامت این کشور جهت زندگی و کسب و کار شدند.

در گذشته، کارت های اقامت فقط به آدرس درخواست کننده ارسال می شد و جز خود او، کس دیگری نمی توانست کارت اقامت را دریافت نماید. اما بنا بر قانون جدیدی که به تصویب دولت ترکیه رسیده، در صورت اعلام فرد جایگزین توسط فرد درخواست دهنده، کارت اقامت به وی تحویل داده می گردد. برای این امر، قوانین و شرایطی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

افراد مجاز برای معرفی به عنوان جایگزین

از سال 2021، با به روزرسانی در قوانین مربوط به اقامت ترکیه، اداره مهاجرت این کشور آنها را در وب سایت رسمی خود «e-ikamet» اعلام نموده است. بر این اساس، شما می توانید در بخش «آدرس پستی»، شخصی دیگری را به عنوان دریافت کننده جایگزین خود جهت دریافت کارت اقامت، معرفب نمایید. از این رو، نمایندگان قانونی شما می تواند فردی مانند: وکیل (دارای وکالتنامه رسمی و به ثبت رسیده در دفترخانه اسناد رسمی ترکیه یا تایید شده در کنسولگری)، یا یک از افراد نزدیک خانواده (مادر، پدر، همسر، پسر یا دختر)، بوده و کارت اقامت شما را دریافت نماید. با این حال، نباید فراموش شود که هنگام ارائه اطلاعات پستی در مرحله درخواست آنلاین، شخصی که قرار است کارت را دریافت می کند، باید به بخش «گیرنده جایگزین تحویل کارت» اضافه شود.

اقدامات لازم درصورت عدم امکان دریافت کارت اقامت توسط خود شما

نخست باید یادآوری کنیم که نتیجه اقدام برای مجوز اقامت حداکثر 90 روز طول می کشد و در صورتی که بعد این مدت چیزی به دستتان نرسید، باید یا با شماره تلفن: 157، تماس گرفته یا به وب سایت «YİMER» مراجعه نمایید. علاوه بر این، پس از تایید مجوز اقامت، کارت اجازه اقامت شما به آدرس اقامتی که ثبت کرده اید، ارسال می شود. موارد احتمالی که ممکن است موجب تاخیر یا عدم ارسال کارت اقامت شوند، عبارتند از:

  1. احتمال ثبت اشتباه اطلاعات یا عدم پایان رساندن تمامی مراحل، هنگام ثبت درخواست مجوز اقامت در سیستم. در این حالت، شما باید به اداره کل مهاجرت در استان محل سکونت خود مراجعه کنید؛ البته، درنظر داشته باشید گاهی چنین تاخیرهایی به دلیل همزمانی یا وجود تعطیلات رسمی مانند اعیاد می باشد.
  2. اگر ثبت درخواست مجوز اقامت تایید و توسط پست به آدرستان ارسال شده باشد، و شما هنوز آن را دریافت نکرده اید، احتمالا کارت اقامتتان به شعبه پست (PTT)، و سپس به اداره کل مهاجرت استان تحویل داده می شود. پس باید فورا به اداره کل مهاجرت در استان محل سکونت خود مراجعه کنید.
  3. از آنجا که شماره شناسایی اتباع خارجی شما هنوز ارائه نشده، ممکن است چاپ کارت مجوز شما به تاخیر بیفتد. در چنین شرایطی، می توانید با شماره 157 تماس بگیرید یا به اداره کل مهاجرت استان مراجعه کنید.

 

دیدگاه بگذارید