راهکارهایی برای خانه هایی که آفتاب نمی گیرند

۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

ساخت خانه ها کنار هم به خصوص در شهرهای بزرگ، یکی از دلایل شاکی بودن افراد در رابطه با نورگیر نبودن خانه هایشان می باشد؛ البته کاملا حق دارند، چراکه این موضوع باعث می شود خانه ها: تاریک، کوچکتر و خسته کننده به نظر برسند. با این حساب، آیا می خواهید خانه خود را طوری بچینید که فضای آن را روشن تر، جادارتر و بزرگتر بنظر بیایند؟ قطعا جوابتان مثبت است! پس حتما خواندن این مقاله را از دست ندهید.

همه قسمت های خانه خود را روشن کنید

خانه های تاریک می توانند فضایی کسل کننده ایجاد کنند. علاوه بر این، بدلیل تاریکی ممکن است فضای دیدتان در خانه کمتر و منجر به بروز حوادث خانگی گردد. برای انجام اقدامات احتیاطی در برابر چنین حوادثی و نیز جادارتر کردن خانه، باید به نورپردازی منزل خود توجه کنید. نخستین اقدامی که باید برای این کار انجام دهید، توجه به پرده و تزئینات مربوط به آن می باشد. انتخاب تور و پرده های نازک و تا حد امکان ساده، به شما کمک می کند از نور طبیعی در فضای خانه خود بیشتر بهره مند شوید.

البته، نباید از تجهیزات نورپردازی برای منازل غافل شد چراکه کمک می کنند فضای خانه شما زیبا، جادار و روشن تر شده و استفاده از نورپردازهای سقفی در کنار لوازمی از قبیل آباژور یا لامپ دیواری، تاثیر زیادی در این رابطه خواهند داشت. در این میان نباید مصرف برق را فراموش کرد؛ بطور مثال، لامپ های LED به طرز قابل توجهی در مصرف برق صرفه جویی می کنند که علاوه بر کاهش مصرف انرژی، از طبیعت و بودجه شما نیز، محافظت می کنند. لامپ های LED به لحاظ طول عمر نیز کاملا مقرون به صرفه بوده و می توانند تا %80 انرژی کمتری نسبت به لامپ های معمولی مصرف کنند.

از رنگ های روشن برای دکوراسیون منزل استفاده کنید

اگر خانه شما به خوبی آفتابگیر نباشد و شما از رنگ های تیره برای دکوراسیون آن استفاده کنید، با این کار فضا را تاریک تر و خسته کننده تر خواهید کرد. رنگ های روشن دارای قدرت فوق العاده ای برای روشن تر نشان دادن اتاق ها هستند. قطعا باید از این مزیت بهره مند شوید! شما می توانید دیوارهای خود را با رنگ های روشن مانند: سفید، خاکستری روشن و شیری، رنگ کنید. اگر می خواهید حال و هوای دیوارهای خانه را کمی تغییر دهید، می توانید روی یکی از دیوارها کاغذ دیواری بزنید یا از لوازم دکوری مانند تابلو و قاب استفاد کنید.

همچنین، استفاده از رنگ برای کف خانه همانند رنگ کردن دیوار ها، توصیه می شود تا به این طریق، فضای اتاق ها بزرگتر و جادارتر به نظر برسد؛ به عنوان مثال، پارکت و فرش هایی با رنگ روشن، انتخاب مناسبی برای اتاق هایی با نورگیری کم هستند.

از آینه ها، سطوح براق و شیشه های شفاف کمک بگیرید

همانگونه که می دانید، سطوح براق و آیینه ها نور را منعکس کرده و این امر باعث می شود خانه شما روشن تر به نظر برسد. علاوه بر این، نصب آیینه به دیوارها، عمق فضا را افزایش داده و به بزرگتر نشان دادن اتاق کمک می کند. محصولات فلزی تزئینی از جنس: برنج، مس، نقره ای و طلایی نیز، از جمله پیشنهادات برای دکوراسیون اتاق هایی با نورگیری کم هستند که می تواند ظرافت خانه شما را چندین برابر کند!

همچنین، انتخاب سطوح شیشه ای بی رنگ در مبلمان، روش دیگری است که می توانید از آن بهره ببرید، زیرا اختلالی در یکپارچگی فضا ایجاد نمی کند. اگر علاوه بر کمبود نور، با کوچک بودن اتاق خود نیز مشکل دارید، می توانید از مبلمان های پایه دار با طراحی مینیمال استفاده کنید؛ مثلا اگر بین زمین و پایه مبل فاصله وجود داشته باشد، این امر به وسیع تر دیده شدن فضا کمک خواهد کرد.

به جای کمدهای بسته در دیوارها، از قفسه های باز استفاده کنید

اگر برای انبار کردن وسایل خود به کمدها احتیاج دارید، پس در انتخاب آنها دقت کنید! کمدهای بسته و بزرگی که در دیوارها تعبیه شده اند، ممکن است باعث کوچکتر دیده شدن اتاقتان شود، چراکه این نوع کمدها در اتاق هایی که به اندازه کافی نورگیری ندارند، می تواند فضای دلگیری ایجاد کند. راه حل این مشکل ساده و استفاده از: قفسه های باز می باشد!

شما در صورت تمایل می توانید با قفسه هایی که تضاد رنگ با دیوارها دارند، دکور اتاق خود را زیباتر جلوه دهید؛ در ضمن، می توانید از لوازم تزئینی فلزی که نور را در قفسه ها منعکس می کنند نیز، استفاده کنید.

به مرتب بودن خانه توجه کنید

به لحاظ روانشناسی، بی نظمی و نامرتبی تاثیر منفی روی شما می گذارد، چرا که بهم ریختگی باعث می شود اتاق شما آشفته، تاریک و کوچک به نظر بیاید؛ به این دلیل، به مرتب بودن فضا توجه کنید. همچنین، لازم به ذکر است وجود اشیای بیشتر، به معنی نیاز به فضای بیشتر برای انبار کردن می باشد؛ لذا، بهتر است در خانه سبک مینیمالی را استفاده نمایید که شیوه خانه آرایی با لوازم کمتر را پیشنهاد و یکی از رازهای داشتن خانه ای وسیع تر می باشد!

توجه به امنیت خانه

همانگونه که می دانید، سپری کردن اوقاتی خوش در فضای خانه از اهمیت بالایی برای همه برخوردار است. با این حساب، آیا خانه تان را که خاطرات خوش در آن برایتان رقم می خورد، در برابر حوادث غیرمنتظره بیمه کرده اید؟ در ترکیه بیمه اجباری زلزله (DASK) و بیمهضمانت امنیت (Çağdaş Güvence Sigortası) برای مجتمع ها، آماده ایمن سازی خانه و محافظت از شما در برابر شرایط نامطلوب می باشد.

بیمه DASK برای پوشش آسیب های ناشی از زلزله در بخش های اصلی خانه بوده و تمدید هر ساله آن اجباری است. این بیمه آرامش خاطر را در کنار بیمه ضمانت امنیت (Contemporary Assurance Insurance)، در برابر حوادثی از قبیل سرقت یا اتفاقات غیرمنتظره برای شما، فراهم خواهد کرد.

 

دیدگاه بگذارید