نکاتی برای انجام نظافت بهاری در خانه

۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

همیشه نشانه های آمدن بهار به شکل جذابی در طبیعت قابل مشاهده می باشد، اما در کنار آن، فصل بهار به خاطر انجام نظافت ویژه این فصل نیز معروف است! اکنون که ماه های نظافت خانه در فصل بهار فرا رسیده، انجام این کار نیاز مند اطلاع از روش هایی است که می تواند آن را برای شما آسان تر کند.

مشخص کردن بخش یا اشیایی که نیاز به تعمیر دارند

هر چند انجام این کار به «نظافت بهاره» معروف است، اما در واقع انجام اقداماتی بیش از نظافت بوده و مرمت اشیا یا بخش های خانه را نیز شامل می گردد.. بدین ترتیب، با انجام بازسازی های لازم و بعد نظافت خانه، نه تنها شما خانه را به شرایط بهتری برمی گردانید، بلکه با نظافت آن، خود را از شر آلودگی های فصلی نیز خلاص خواهید کرد. تعمیراتی که معمولا لازم است در خانه انجام گیرند، عبارتند از:

  1. اگر در خانه خود کولر دارید، توصیه می کنیم قطعا در ماه های بهار، یعنی پیش از شروع فصل گرما که کولر قرار است بطور مستمر در آن استفاده شوند، تعمیر و نظافت شوند. به این ترتیب می توانید تا حد زیادی از ورود باکتری یا ویروس ها در خانه جلوگیری کنید؛ البته باید فیلتر کولر را حداقل هر 15 روز یکبار تمیز کنید.
  2. بهترین زمان برای انجام تغییراتی مانند: تعویض کابینت های دستشویی، نصب کفپوش های جدید یا رنگ کردن دیوارها، فصل بهار می باشد.
  3. نظافت خانه در فصل بهار، مناسب ترین زمان برای ایجاد تغییرات کوچک در دکوراسیون منزل است. استفاده از ظروف شیشه ای، گلدان های، عکس های متنوع، پرده های جدید و …، از جمله مواردی هستند که شما می توانید با انجام دادنشان، تغییرات زیادی در خانه بوجود آورید.

تعیین زمانی برای نظافت و تنظیم و برنامه های خود

اگر برنامه تعمیرات یا نوسازی دارید، نظافت خانه پیش از اتمام این کارها، نادرست است. علاوه بر این، اگر می خواهید هنگام نظافت بهاری، مبلمان خود را تمیز کرده و فرش ها را بشویید، انجام این کارها در حین عملیات بازسازی، کار عاقلانه ای نبوده و شما مجبور به نظافت مجدد آنها خواهید بود. برای همین، توصیه می شود پیش از هر اقدامی، ابتدا برنامه ریزی کرده و هر یک از کارها را بر طبق آن انجام دهید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید دیوارهای خود را رنگ کنید، ابتدا باید این کار را انجام داده و پس از خشک شدن دیوارها، نظافت را شروع کنید (معمولا خشک شدن رنگ دیوارها، 48 ساعت طول می کشد). همچنین، می توانید فرش ها را یک هفته قبل شروع به هرگونه نظافت خانه، به قالیشویی بدهید و بعد اتمام نظافت، فرش های تمیز خود را پهن کنید.

اگرچه زمان مشخصی برای نظافت بهاری وجود ندارد، اما می توانید زمان جمع کردن لباس های زمستانی و جایگزین کردن آن با لباس های بهاری را یک ماه پس از فصل بهار و پیش از نظافت خانه انجام دهید. یکی دیگر از پیشنهادهای ما با توجه به بسیار خسته کننده انجام نظافت در یک روز، این است که آن را برای چند روز برنامه ریزی کنید. مثلا برای اتاق نشیمین و اتاق خواب را در یک روز، و اتاق پذیرایی، سپس آشپزخانه و …، را در روز های دیگر نظافت نمایید.

تهیه اقلام مورد نیاز خانه

پس از برنامه ریز برای نظافت خانه، حال می توانید ببینید که آیا اقلام لازم برای نظافت مانند: انواع پاک کننده های، دستمال گردگیری به تعداد لازم، حتی بسته های وکیوم برای نگهداری لباس های زمستانی و …، را در اختیار دارید یا نه. از این رو، به راحتی می توانید فهرستی از وسایل موردنیاز خود را تهیه کرده و آنها را خریداری نمایید تا در کارتان وقفه ای بوجود نیاید. نکته مهمی که باید به خاطر داشت، بهتر است به منظور حافظت از منابع آبی، از محصولات تمیزکننده غیرشیمیایی که منابع آبی را آلوده نمی کنند، استفاده کنید.

استفاده از برخی ترفندها، برای نظافت بهتر و صرفه جویی در زمان

  • حتما یک نقطه مشخص از خانه را برای آغاز نظافت کاری مشخص کنید؛ اما این مکان کجا می تواند باشد؟ در واقع، هیچ پاسخ روشنی برای این سوال وجود ندارد. اما بهتر است آن را از بخشی که کمتر استفاده می شود، شروع کنید و بعد به بخش های دیگر خانه بپردازید. به عنوان مثال، شما می توانید ابتدا اتاق خواب خود را تمیز کنید، سپس اتاق خواب های دیگر، اتاق پذیرایی، آشپزخانه، اتاق نشیمن، ورودی و در آخر حمام، بروید.
  • نظافت بهاری یعنی تمیزکاری بنیادین! زیر پایه ها و کمد های اتاق خواب، کنسول و کمد اتاق نشیمن، کابینت های آشپزخانه و حمام، باید تمیز شوند! توصیه می کنیم برای راحتی کار، ابتدا داخل کمدها را تمیز کنید. پس از بیرون آوردن کامل یا بخشی از وسایل کمد، باید محل مربوط را با یک تمیز کننده مناسب برای سطوح، پاک و خشک کنید، سپس وسایل را دوباره به طور مرتب بچینید. در این مرحله، می توانید اشیای غیرضروری را دورانداخته یا به کسانی که نیاز دارند، بدهید. قسمت بیرونی کمد ها را نیز هنگام نظافت کلی اتاق، تمیز کنید.
  • تمیزی اتاق را با نظافت و مرتب کردن کمد آغاز و سپس یک نظافت عمومی در اتاق انجام دهید. یکی از مهمترین مواردی که باید هنگام تمیز کردن به آن توجه کنید، انجام این کار از بالا به پایین (ابتدا لوستر، سپس پره های بالای شوفاژ و در آخر کف)، است. به این ترتیب، روند موفقیت آمیزتری در از بین بردن گرد و غبار در خانه خواهید داشت. همچنین، می توانید پنجره ها را قبل از جارو کردن اتاق، پاک کنید.
  • گرد و غبار، جارو کشیدن و پاک کردن کف در قسمت مربوطه، آخرین اقدامی است که انجام می دهید. دستمال های مخصوص گردگیری، برای این منظور بسیار موثر و مناسب هستند.

دیدگاه بگذارید