نحوه دریافت مجوز اقامت و کار ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که طی سال های اخیر به دلیل شرایط خوب: اقامتی، زندگی، کار، تحصیل، اقتصادی و …، مورد توجه اتباع خارجی بسیاری قرار گرفته است. از این رو، هر ساله متقاضیان زیادی علاقه مند به دریافت مجوز اقامت و مجوز کار در ترکیه هستند؛ لذا، آگاهی از شرایط و قوانین موجود در این رابطه، موضوعی مهم می باشد.

در حالت کلی و بنا بر قوانین ترکیه، دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت که مدت اعتبار آن حداقل 90 روز (سه ماه)، و حداکثر یک سال می باشد، بیشتر مورد استفاده کسانی است که یا قصد رسیدگی به برخی امور کاری و تجاری خود در ترکیه را دارند، یا می خواهد به عنوان گردشگر در ترکیه حضور داشته و تعطیلاتشان را سپری کنند. این افراد که به هیچ عنوان اجازه کار در ترکیه را ندارند، در صورت اقدام که کسب درآمد و کار در ترکیه، فعالیت های آنها به عنوان تخلف قانونی محسوب شده و مشمول جریمه های نقدی سنگین یا حتی اخراج از این کشور می گردند.

اما در صورتی که شما از قبل و با ارائه درخواست به کنسولگری ترکیه در کشور خود و نیز بنا به درخواست یک کارفرما در ترکیه، می توانید برای یک سال به صورت قانونی مشغول به کار شده و علاوه بر کسب درآمد، مشمول دریافت بیمه نیز گردند. در ادامه، اطلاعات بیشتری درخصوص شرایط و نحوه دریافت این مجوزها، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 • نکته مهم: اداره مهاجرت ترکیه دارای یک خط تلفن به شماره: 157 است که اپراتورهای آن مسلط به زبان های خارجی می باشند.

اجازه اقامت در ترکیه (ikamet)

همانگونه که می دانید، در بین انواع مجوز اقامت در ترکیه که شامل مجوزهای: اقامت کوتاه و بلند مدت، گردشگری، کار، تحصیلی، بشردوستانه و قربانبان تجارت انسان می گردند، دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت و کار، جزو مواردی هستند که درخوست های زیادی از سوی اتباع خارجی به سازمان های ذی ربط ترکیه در رابطه با آنها، ارسال می شوند.

به صورت پیش فرض، کسانی که توانسته اند مجوز اقامت بلند مدت یا دائمی در ترکیه را بدست آورند، می توانند در این کشور به کار مشغول شده و بدون مشکل، در موسسات، شرکت ها و مشاغل مجاز برای اتباع خارجی، به کار مشغول گشته و از مزایای برابر با شهروندان ترکیه ای (بیمه)، استفاده نمایند. اما کسانی که هنوز موفق به دریافت مجوز اقامت بلند مدت نشده و صرفا دارای یکی از مجوزهای: کوتاه مدت، تحصیلی و گردشگری هستند، فقط می توانند در یک دوره 180 روزه، 90 روز را در ترکیه اقامت داشته و نمی توانند به کار مشغول شوند (منع شدید قانونی).

لذا، اگر شما یکی از این نوع اقامت ها را داشته و قصد تمدید آن را دارید، باید حداقل 60 روز پیش از پایان مجوز اقامتتان، نسبت به تمدید آن اقدام نمایید. همچنین، گاهی در صورت اجازه مقامات ذی ربط، مجوز اقامت کوتاه مدت و گردشگری، یک ساله نیز صادر می گردند. بر این اساس، می توان گفت یکی از شروط صدور مجوز اقامت یک ساله، عدم انقضای گذرنامه شما پیش از این مدت می باشدد.

نحوه دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه

برای این منظور، تنها کافی است به صورت آنلاین یک درخواست در وب سایت اداره مهاجرت ترکیه ثبت و پس از درج اطلاعات درخواستی و بازگذاری مدارک موردنیاز، یک قرار ملاقات (Randevu)، جهت دریافت یکی از انواع مجوز اقامت، تمدید یا تغییر آن دریافت کنید. معمولا، مدارکی لازم برای این منظور، عبارتند از: اطلاعات درج شده در پاسپورت، بیمه سلامت، فایل عکس بیومتریک 5*6 که بیش از 6 ماه از تاریخ آنها نگذشته باشد، آدرس ملک شخصی یا اجاره ای در ترکیه (اگر نمی توانید یک اجاره نامه محضری برای اثبات اقامت خود ارائه کنید، می توانید از قبوض آب و برق که به نام شما ثبت شده اند، استفاده کنید)، و پرداخت هزینه های مرتبط به صورت آنلاین یا در بانک (آپلود رسید پرداخت در سیستم ضروری است).

نحوه دریافت مجوز کار در ترکیه

بطور معمول، از آنجا که دریافت مجوز کار در ترکیه با مجوز اقامت این کشور متفاوت می باشد، علاقه مندان می تواند به یکی از دو روش زیر در این رابطه، اقدام نمایند:

 • روش اول: مراجعه به کنسولگری ترکیه در کشور خود و ارائه درخواست برای دریافت مجوز کار در ترکیه
 • روش دوم: دریافت درخواست همکاری در ترکیه از سوی یک کارفرما در این کشور (که شرکت وی در ترکیه به ثبت رسیده باشد)

مدارکی که برای دریافت مجوز کار در ترکیه درخواست می شوند، عبارتند از: پاسپورت، یک قطعه عکس بیومتریک 5*6 که بیش از 6 ماه از تاریخ آنها نگذشته باشد، مدرک فارغ اتحصیلی یا دیپلم یا گواهی مهارت فنی به همراه ترجمه رسمی ترکیه ای آن.

مشاغل غیرمجاز برای اتباع خارجی در ترکیه

پیش از هرچیز، درنظر داشته باشید اگر تبعه خارجی بتواند شهروندی ترکیه را بدست آورد، می تواند در مشاغل زیر نیز به فعالیت مشغول شود؛ در غیر این صورت، اتباع خارجی اجازه فعالیت در این مشاغل را نخواهند داشت.

 • دندانپزشکی، مامایی و پرستاری
 • داروسازی
 • دامپزشکی
 • مدیر مسئول در بیمارستان های خصوصی
 • ناخدای کشتی در محدوده آب های درون مرزی، صادرات ماهی، صدف، اسفنج، مروارید، مرجان و غیره، غواصی، جستجو، هدایت، تکنیسین کشتی، دستیاری و خدمه کشتی و غیره
 • قضاوت و وکالت
 • مشاغل مربوط به دفاتر اسناد رسمی
 • مشاور و کارگزار گمرکی
 • افسر امنیتی در نهادهای خصوصی یا دولتی
 • راهنمای گردشگری

نکته مهم: فسخ قرارداد کاری شما در ترکیه، منجر به ابطال مجوز کار شما شده و دیگر نمی توانید در این کشور اقامت داشته باشید (البته، دوباره می توانید بلافاصله برای اقامت یا اجازه کار دیگری درخواست داده و همچنان در ترکیه به کار بپردازید).

تمدید مجوز کار در ترکیه و مدارک آن

به یاد داشته باشید، هرگونه درخواست اتباع خارجی مبنی بر تمدید مجوز کار در ترکیه، باید حداقل 1 ماه پیش از تاریخ انقضای آن، ثبت شود. مدارک مورد نیاز برای این منظور نیز همانند درخواست برای بار اول بوده، با این تفاوت که شما نیازی به حضور در قرار ملاقات حضوری ندارید (مگر اینکه وضعیت شخصی شما نسبت به درخواست قبلیتان، تغییر کرده باشد). در صورت تمدید مجور کار شما، مدت اعتبار آن برای بار دوم، 2 ساله بوده و پس از گذراندن 8 سال متوالی در ترکیه (اگر همچنان دارای مجوز اقامت یا کار باشید)، ممکن است بتوانید واجد شرایط برای دریافت مجوز اقامت دائم گردید.

دیدگاه بگذارید