بازدید از ازمیر در 72 ساعت

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳
بازدید از ازمیر در 72 ساعت

یک ساعت پرواز از استانبول، شما را به شهر ازمیر مشرف به ساحل غربی دریای اژه در ترکیه می رساند. در این مقاله، ما به برنامه ریزی یک سفر سه روزه به شما برای بازدید از دیدنی ترین مناطق ازمیر در چندین وجه: تاریخی، طبیعی و زمانی، کمک می کنیم.

روز اول: گشت و گذار در ازمیر مدرن

10 صبح، روزتان را با نوشیدن cay (چای)، یا kahve (قهوه)، که حتی در کافه های کوچک ترکیه نیز قابل تهیه می باشد، آغاز کنید (معمولا بدون شیر ارائه می شوند). قهوه های ترک غالبا تلخ و همراه با کمی تفاله در ته آن می باشد، درحالیکه طعم چای کمی ملایم تر می باشد و معمولا بیشتر از چند لیر نیز، نمی شوند. اولین توقفگاه شما باید بازار رومی باشد که بقایا و ویرانه های یک میدان عمومی مربوط به قرن چهارم است. اگرچه این مکان غالبا در حال حفاری و توسعه می باشد، اما هنوز هم می توانید در بین طاق ها و ستون های آن را پرسه زد و زندگی روزمره تمدن های باستانی را تصور نمود.

12 ظهر، به بازار 500 ساله کمرآلتی بروید، و در فضای وسیع و غرفه های روباز و مغازه های سنتی آن، کالاهای مختلفی از لباس گرفته تا ادویه جات، از آب میوه گرفته تا انواع مختلفی از سوغاتی ها را ک در آنجا می فروشند، خریداری نمایید.

3 بعد از ظهر، زمان مناسبی برای رفتن به میدان کوناک با برج ساعت زیبا و تاریخی می باشد که به سبک عثمانی ساخته و قلب تپنده این شهر است. این ساعتِ 117 ساله، هدیه ای از امپراتور آلمان «ویلهلم دوم» بوده و یک شاهکار معماری و چشم نواز می باشد. مسجد کوچک در حاشیه میدان نیز بعدها به این میدان افزوده شده و باغ های اطراف آن، همچون نگین سبز رنگی جلوه می کنند.

6 عصر، پیاده روی در حاشیه دریا و در یک شهر ساحلی، تقریبا اجتناب ناپذیر بوده که علاوه بر آن، می توانید برای رفتن به: سینما، تئاتر، مراکز خرید و رستوران، به Konak Pier سری بزنید.

9 شب، خود را دعوت به خوردن Kumpir (نوعی سیب زمینی تنوری شکم پر)، کنید که در ترکیه آنطورکه شایسته آن است، درموردش حرف زده نشده و شناخته شده نمی باشد. همچنین، حتما به کافه Atıştır نیز سری بزنید که در آنجا می توانید با انتخاب مواد اولیه افزودنی به این غذا، آن را به گونه ای که می پسندید، طبخ و میل کنید. حق انتخاب های شما فراوان می باشند: ذرت، گوشت، سس، سبزیجات و پنیر.

روز دوم: ویرانه های عصر باستان

10 صبح، برای اکثر گردشگران، ازمیر همچون یک سکوی پرتاب جهت بازدید از افسس (Ephesus)، می باشد. در روز دوم با استفاده از اتوبوس یا قطار و رفتن به سلجوک (Selçuk – نزدیکترین منطقه به افسس)، می توانید در نزدیکی محدوده باستان شناسی پیاده شده و به آنجا بروید. افسس یک شگفتی بزرگ تاریخی است، پس خود را برای گشت و گذاری حدودا سه ساعته در تاریخ، آماده کنید. با توجه به تابش خورشید بویژه در فصل تابستان، توصیه می شود همراه خود یک بطری آب معدنی و کرم ضد آفتاب، داشته باشید.

4 بهد از ظهر، فراموش نکنید پیش از بازگشت به محل اقامت خود در ازمیر و پس از پیاده شدن از اتوبوس (پس از بازدید از افسس)، به بازدید بقایای کلیسای باسیلیکای سنت جان بروید. این کلیسا با جوی سنگینی که بر آن حاکم است، یکی از اولین کلیساهای منطقه و مروری بر دوره های نخستین مسیحیت می باشد. درست در مجاورت این کلیسا، مسجد عیسی بی (Isa Bey)، قرار دارد که کاملا برخلاف کلیسا، ساخته آن به سبک سلجوقیان در 1300 پیش و بر روی آنچه احتمال می رود زمانی معبد آپولو به سبکیونانی-رومی بوده، ساخته شده است. هنگام بازگشت از این مکان به ایستگاه اتوبوس نیز، بد نیست Pide (پیتزا ترکی)، را امتحان کنید. پیده که به شکل های مختلفی درست می شود، عموما متشکل ا ز نان ساده که درون آن با مخلفات گوناگون و نوعی پنیر پُر می شود، تهیه می گردد.

روز سوم: وقت گذرانی در ساحل و دریا

10 صبح، برای صبح روز سوم فقط یک کار می توان انجام داد: گذراند یک روز آرامش بخش در ساحل. با بازدید از منطقه کوچک ارولا (Urla)، در فاصله حدودا یک ساعت و نیمی از ازمیر، می توانید با سوار شدن به اتوبوس که از حاشیه ساحل عبور می کند، یک سفر درون شهری آرامش بخش را که به خودی بخود نوعی گردش نیز محسوب می شود، تجربه کرده و در امتداد دریا حرکت کنید.

همچنین، به محض اینکه چشمتان به مردمی افتاد که لباس شنا به تن دارند، می توانید از اتوبوس پیاده شده و برای حداکثر استفاده از تعطیلات خود، روی ماسه یا صندلی هایی که دارای سایه بان بوده و برای یک روزکامل قابل کرایه می باشند، دراز بکشید و استراحت کنید. دریا در این منطقه آبی است (بسیار بسیار آبی)، و هوا در روزهای تابستان گرم می باشد، درنتیجه وقتی وارد آب می شوید، احساس خوشایندی به شما دست خواهد داد. شرایط آب دریا بی نظیر بوده و با عمق کم و دمایی کاملا معتدل، لحظات دلپذیری را برای شما رقم خواهد زد. شام را نیز می توان در راه بازگشت به ایستگاه اتوبوس، در مکانی با تهیه ماهی و سیب زمینی سرخ کرده، تهیه و میل کنید.

اطلاعات بیشتر درخصوص ازمیر

با توجه به قدمت تاریخی و موقعیت جغرافیایی ازمیر، درکنار بهره وری مناسب از تمام ظرفیت های گردشگری چون: طبیعی، تاریخی و مدرنیته، موجب تعدد جاذبه هایی مختلفی در اطراف آن شده است. از این رو، جذابیت های گردشگری ازمیر و اطراف آن واقعا قابل توجه بوده و ارزش گذراندن زمانی جهت تعطیلات و بازدید را دارا می باشد.

دیدگاه بگذارید