گام ترکیه برای شبکه حمل و نقل هوشمند

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

وزارت حمل و نقل و زیرساخت های ترکیه، برنامه کاربردی 2020-2023 را برای ساخت یک شبکه حمل و نقل هوشمند ارائه نمود که بر اساس آن، سیستم های حمل و نقل هوشمند ملی (AUS)، مراکز کنترل ترافیک استانی و جایگاه های شارژ برای وسایل نقلیه برقی، ساخته خواهد شد.

دولت ترکیه به منظور دستیابی به 5 هدف استراتژیک خود که جزو اهداف کوتاه مدت این کشور می باشند، 31 اقدام لازم را در قالب عناوین زیر مشخص نموده است:

  • توسعه زیرساخت AUS
  • تضمین امنیت جاده و رانندگی
  • ایجاد محیط زیست قابل زندگی و جامعه آگاه
  • اشتراک اطلاعات و تضمین امنیت آنها

از این رو و به منظور مدیریت سیاست ها و پروژه های AUS کشور به شکلی موثر و کارآمد، یکسری مطالعات قانونی در مورد موضوعات ضروری در این زمینه انجام و یک کارگروه جهت تهیه ساختار سیستم های حمل و نقل هوشمند، تشکیل خواهد شد؛ پیشتر نمونه هایی از این موارد در ایالات متحده و اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گرفته است.

تاسیس مراکز کنترل ترافیک استانی

به منظور حمل و نقل سریع، ایمن و راحت در شهرها، قرار است مراكز كنترل ترافيك استانی ایجاد گردد که در آنها عملیات نظارت و کنترل ترافیک انجام و بر اساس داده های بدست آمده، برنامه ریزی های لازم صورت انجام شود. همچنین، در مدیریت منطقه ای اداره کل بزرگراه ها نیز، مراکز کنترل ترافیک تاسیس خواهد شد که از طریق این مراکز، می توان: جریان ترافیک،‌ میزان آن و داده ها را به صورت لحظه ای، مشاهده نمود. با تحلیل و دریافت داده های لحظه ای جریان ترافیک، می توان ‌زیرساخت های لازم را بررسی و برای برنامه ریزی های آتی و نیز پیش بینی رویدادها، استفاده کرد. این امر کمک می کند تا مراکز کنترل ترافیک موجود با طراحی فعلی AUS سازگار و با کلیه مراکز کنترل (مانند تونل و پل ها)، در استان مربوطه ادغام شوند. همچنین، به منظور پاسخگویی به نیازهای ارتباطی سیستم های AUS که برای اهداف نظارت بر ترافیک، اندازه گیری و مدیریت نصب خواهد شد، زیرساخت ارتباطات فیبر نوری در جاده ها و بزرگراه های منشعب، با نظارت و تحت مسئولیت اداره کل بزرگراه ها (KGM)، ایجاد می گردد.

پروژه های پارکینگ هوشمند وفضای مورد نیاز آن

برای مشکلات پارکینگ که یکی از دلایل عمده ترافیک در سطح شهر می باشد، و نیز در راستای حل مشکلات جای پارک در کلانشهرها و صرفه جویی در زمان و سوخت، پروژه پارکینگ هوشمند درنظر گرفته شده است. در چارچوب این مطالعات، یک زیرساخت آنلاین با قابلیت نظارت آنلاین بر تعداد پارکینگ های خالی یا پر، فراهم و تا سال 2022، در نقاط مناسب پارکینگ ها، جایگاه شارژ برای وسلیه های نقلیه برقی نصب خواهد شد.

در پارکینگ های هوشمند، فضایی نیز برای وسایل نقلیه حامل کالاهای مهم و باری ایجاد و سیستم های کنترل ترافیک هوشمند به منظور کاهش تلفات جانی و مالی در گذرگاه های مسطح و برای اطمینان از رانندگی ایمن و عبور و مرور کنترل شده، نصب می شوند. همچنین، خدماتی از قبیل: دریافت اطلاعات مربوط به وضعیت خودرو و جاده، جمع آوری الکترونیکی کرایه، ارائه اطلاعات مربوط به حوادث و فوریت ها، اطلاع رسانی به راننده برای اطمینان از ایمنی جاده و رانندگی با «سیستم اطلاعات و ارتباطات درون خودرو»، بکارگیری فناوری های ارتباطی بی سیم و نیز برای تعیین الزامات زیرساخت های فنی مورد نیاز جهت جمع آوری داده ها، اقداماتی انجام خواهد شد.

پیشنهاد راه حل هایی برای افراد معلول

با درنظر گرفتن مکانیسم های تشویقی برای توسعه فناوری های داخلی در سیستم های حمل و نقل هوشمند، بویژه مطالعات در مورد: سیستم های خودکار و روباتیک، داده هایی با حجم بالا، هوش مصنوعی و فناوری های ارتباطی نسل جدید تحت AUS، در برنامه های پشتیبانی گنجانده می شوند. از این رو، برای افراد معلول و دارای اختلالات حرکتی، با جمع آوری داده های لازم در رابطه با مشکلات، نیازها و پیشنهادات، راه حل های مناسب در حوزه حمل و نقل با موسسات و  سازمان ها به اشتراک گذاشته خواهد شد. همچنین، سیستم های اطلاعاتی مسافر برای ارائه اطلاعات مستقیم و لحظه ای در مورد خدمات حمل و نقل عمومی برای مسافران راه اندازی می شود.

سیستم های الکترونیکی برای جلوگیری از تصادفات

با ایجاد یک سیستم پرداخت مشترک در سراسر کشور، امکان سفر با کلیه وسایل نقلیه عمومی با یک کارت از پیش تهیه شده، امکان پذیر خواهد بود. برای این منظور، یک ایستگاه رادیویی برای ارائه اطلاعات جاده ها، آب و هوا و شرایط اضطراری برای رفت و آمدهای ایمن و راحت، ایجاد می شود. همچنین، در نقاط کوری که بیشتر تصادفات رخ می دهند، سیستم های الکترونیکی برای جلوگیری از تصادفات نصب خواهن گردید.

انتشار بخشنامه

بخشنامه مربوط به این موضوع نیز در روزنامه رسمی با امضای «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه منتشر گردید که در آن، چشم انداز «سیستم متمرکز بر حمل و نقل انسانی و زیست محیطی در ترکیه با فناروی های پیشرفته اطلاعات»، در چارچوب «سند استراتژی ملی سیستم های حمل و نقل هوشمند و برنامه عملی 2020-2023» تهیه و با هماهنگی وزارت حمل و نقل و زیرساخت ها،‌ از نهادها یا سازمان های عمومی ذی ربط، خواسته شد تا وظایف و مسئولیت های خود را انجام دهند.

دیدگاه بگذارید