معاینه فنی خودرو در ترکیه

باتوجه به ضرورت بازرسی های فنی و دوره ای وسایل نقلیه موتوری و جاده ای، این موضوع در برخی کشورها مانند ترکیه، بسیار جدی تلقی شده و می بایست آن را در مراکز مجاز انجام داد. بر همین اسا و مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه، خودروهایی اقدام به معاینه و تست های فنی نکنند، مجاز به تردد نبوده و ملزم به پرداخت جریمه های سنگینی می باشند.

به موجب قوانین تصویب شده توسط وزارت راه و ترابری ترکیه که با جدیت تمام از سوی سازمان راهنمایی و رانندگی این کشور نیز به اجرا درمی آید، کلیه وسائل نقلیه موتوری ملزم به انجام معاینه و تست فنی هر سه ساله یکبار و پس از آن، هر دو سال یکبار می باشند. بر همین اساس، وسایل نقلیه تجاری نیز پس از یک سال از آغاز به استفاده، می بایست بطور سالیانه اقدام به معاینه ها کنند. همچنین، کلیه وسایل نقلیه بنزینی یا دیزلی (گازئیلی)، پیش از انجام هر یک از تست فنی، ملزم به گذراندن تست آلایندگی و وسایل نقلیه مجهز به سوخت گاز مایع (LPG – Liquefied Petroleum Gas)، ملزم به گذراندن تست نشت گاز خواهند بوند.

معاینه فنی دوره ای موتور خودروها

انجام بازرسی های دوره ای خودروها (Vize Günü)، که شامل بررسی منظمِ کارکرد و ایمنی همه وسایل نقلیه موتوری می شود، درخصوص خودروهای سنگین نیز، صرفا برای: خودروهای باری، تراکتور و کامیون های ترانزیتی (ویژه حمل بار در جاده)، و بصورت بازرسی های جاده ای یا همان معاینه و تست فنی، انجام می گیرد. برای این منظور، لازم است کلیه وسایل نقلیه موتور به مراکز معتبر معاینه  فنی (Araç Muayene İstasyonları)، مراجعه تا تحت بررسی و آزمایش های لازم قرار بگیرند. باتوجه به اینکه ایستگاه های سیار معاینه فنی نیز به برخی شهرهای کوچک خدمات خود را ارائه می دهند، لذه همه خودروها می توانند بدون تعیین وقت قبلی از این خدماتی استفاده کنند.

شرکت TÜVTURK

این شرکت که تنها شرکت مجاز در ترکیه برای انجام: تست، معاینه و بازرسی فنی خودرو می باشد، تنها کافی است برای گرفتن وقت قبلی، با شماره تلفن: 0850 222 8888، تماس حاصل بگیرید. پس از تعیین وقت، لازم است در روز موعود با خود مدارک زیر را حتما همراه داشته باشید؛ توجه داشته باشید که کپی هیچ یک از مدارک پذیرفته نخواهد شد: گواهی ثبت خودرو، اصل بیمه نامه معتبر خودرو، کارت شناسایی، گذرنامه یا گواهینامه رانندگی، اصل گواهی آخرین تست آلایندگی خودرو برای خودروهای بنزینی و دیزلی/گازوئیلی (کمتر از یک ماه)، اصل گواهی تست نشت گاز برای خودروهای LPG(سن کمتر از یک ماه)، گواهی پرداخت مالیاتی، اثبات عدم وجود بدهی مالیاتی و جریمه راهنمایی و رانندگی و نهایتا گواهی معاینه فنی پیشین (در صورت وجود).

هزینه های مربوط به انجام معاینه و تست فنی خودروها

با توجه به متغییر بودن نرخ انجام معاینه فنی و تست خودروها و نیز تنوئع موجود در خود خودروها به لحاظ نوع سوخت و کارکرد: شخصی، تجاری و صنعتی، لذا برای اطلاع از این موضوع می توانید به سایت وزارت راه و ترابری ترکیه مراجعه نمایید. توجه داشته باشید، آن دسته از وسایل نقلیه موتوری که با تاخیر اقدام به امر می کنند، ملزم به پرداخت 5% جریمه خواهند بود.

مراحل و نحوه انجام معاینه و فنی خودروها

پس از بررسی و مطابقت شماره شاسی (بدنه)، موتور خودرو و نیز پلاک ثبتی، با مدارک، نکته دیگری که مورد ارزیابی قرار می گیرد، وجود: جعبه کمک های اولیه، دو مثلث هشدار، کپسول آتش نشانی و تایر یدکی (به جز موتورسیکلت)، است؛ سپس، به ترتیب سایر مواردی چون:  عملکرد سیستم ترمز (Fren sistemi)، عملکرد فرمان (Direksiyon sistemi)، وضعیت میدان دید راننده (Dikiz sistemi)، کارکرد: چراغ ها، آینه و سایر تجهیزات برقی، عملکرد: محورها، تایرها و فنرندی (Dingil, lasktik)، وجود تجهیزات ضروری (Zorunlu ekipman)، میزان آلودگی صوتی (Gürültü kirliliği)، و نهایتا کارکرد: موتور، گیربکس، بررسی نشت روغن (Motor, gaz kaçak kontrolü)، زیر مورد تست و معاینه دقیق انجام می گیرند.

اعلام نتیجه بررسی های انجام شده

خودروهایی که با موفقیت این مراحل را پشت سر بگذارند، برچسبی مبنی بر انجام معاینه و تست فنی و مدت زمان اعتبار آن، دریافت می کنند که باید آن را روی پلاک خودرو نصب کنند. همچنین، از سوی مرکز انجام این اقدامات، یک گواهی به مالک خودرو صادر می شود که باید در تست بعدی، حتما آن را ارائه دهد. اما اگر خودرویی دارای مشکلاتی باشد که آنها قابل برطرف کردن هستند، برچسبی مبنی بر داشتن «نقص موقت فنی» روی پلاک آن نصب و مشخصات آنها به اداره راهنمایی و رانندگی ترکیه گزارش می شود. در چنین شرایطی، مالک خودرو باید تعمیرات و نقص های مشخص شده را ظرف 30 روز از تاریخ انجام تست، برطرف و دوباره به مرکز معاینه فنی مراجعه نماید؛ انجام بررسی های دوباره برای این قبیل خودروها رایگان خواهد بود.

معاینه فنی برای خودروهای سنگین در جاده

در ترکیه انجام بازرسی های جاده ای برای انوع وسایل نقلیه: باری، تراکتور و کامیون های نیمه سنگین (ویژه حمل بار)، امری رایج می باشد. انجام تست فنی و معاینه های لازم برای این قبیل خودروها، بصورت سالانه انجام شده و به آن اهمیت داده می شود. مدارک لازم برای انجام معاینه و تست فنی خودروهای سنگین عبارتند از: گواهی ثبت خودرو، گواهی CEMT (سند فنی ارائه شده توسط سازنده)، و گواهی معتبر بازرسی دوره ای موتور خودرو.

معاینه فنی خودروهای کرایه ای در ترکیه

با توجه به حضور فراوان گردشگران و اتباع خارجی در ترکیه و علاقه مندی آنها به کرایه خودرو در این کشور، در صورتی که شما نیز اقدام به چنین کاری کرده اید، نیازی به انجام معاینه فنی خودرو نخواهد بود؛ چراکه اگر شما خودروی خود را از شرکت های معتبر اجاره ماشین در ترکیه کرایه مانند «شرکت گوتوسفر (GotoSafar)» کرده باشید، به دلیل آنکه چنین شرکت هایی خودروهای خود را پیش از تحویل به مشتری، مورد معاینه فنی قرار می دهند، دیگر نیازی به این اقدام از سوی شما نخواهد بود.

از این رو، فرقی نمی کند کرایه ماشین را در استانبول انجام داده باشید یا ازمیر، اگر اجاره خودرو را از شرکت های معتبر انجام دهید، می توانید با اطمینان از خودرو استفاده کرده و دیگر نگران هرگونه نقض فنی خودرو هنگام استفاده نباشید.

دیدگاه بگذارید