رتبه سوم ترکیه در تولید قایق های تفریحی لوکس در جهان

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

تولید قایق های تفریحی لوکس (یات-Yacht)، در منطقه آزاد آنتالیا که یک برند جهانی است، از سال 2000 تاکنون توانسته با تولید 460 یات به ارزش فروش 1.2 میلیارد دلار، ترکیه را در رتبه سوم تولید قایق های تفریحی لوکس، در جهان قرار دهد.

به گفته «زکی گورسِس (Zeki Gürses)»، مدیر کل سرمایه گذاری منطقه ‌آزاد آنتالیا (ASBAŞ)، در این منطقه 83 شرکت در حال فعالیت اند که 56 عدد آنها با سرمایه گذاری داخلی و 45 عدد از آنها در بخش قایق های تفریحی لوکس کار می کنند. ساخت این نوع قایق تفریحی که از دهه 2000 میلادی در منطقه آغاز شده، آنتالیا را به یک «برند» در این حوزه تبدیل کرده است. بر این اساس، تا پایان سال 2019 تعداد 442 قایق تفریحی ساخته شده و تا پایان ماه جولای سال جاری 18 قایق تفریحی دیگر به این تعداد اضافه شده است؛ ارزش کل فروش یات ها به 1.2 میلیارد دلار دست پیدا کرده است.

افزایش تعداد سفارشات با وجود شیوع کرونا

بنا به اظهارات زکی گورسِس، هدف آنها تحویل 35 یات تا پایان سال، به صاحبانشان می باشد. وی با تاکید بر افزایش میزان سفارشات علیرغم شیوع کرونا، گفت: ” آنها اوایل نگران این موضوع بودند، اما در رایزنی هایی که با نمایندگان بخش خارجی کشورها و شرکت های سرمایه گذار انجام دادند، تحولات مثبتی حاصل شد.”

ترکیه در رتبه سوم تولید یات

زکی گورسِس با بیان اینکه سفارشات قابل توجهی به خصوص برای قایق تفریحی 12 تا 30 متری (که طول آنها یک عامل تعیین کننده محسوب می شود)، دریافت کرده اند گفت: “علایق مردم در حال تغییر است و آنها کمی بیشتر از زندگی اجتماعی فاصله گرفته اند. حجم تجارت ما در منطقه آزاد طی 6 ماه نخست سال رشد 12 درصدی داشته و درحالیکه این میزان در سال گذشته 351 میلیون دلار بوده، امسال به 392 میلیون دلار رسیده است؛ بر این اساس، شرکت های آنتالیایی سفارشات یات را از بسیاری از کشورها چون: ایتالیا، انگلستان، ایالات متحده آمریکا، روسیه، هلند و امارات متحده عربی، دریافت کرده اند. ما در حالی کشتی های خود را به ایتالیا و هلند می فروشیم که آنها به ترتیب در مقام اول و دوم جهان بوده و این موضوع مایه افتخار ما محسوب می شود.”

از سرگیری مجدد سفارشات قایق های یات

زکی گورسِس با ابراز این موضوع که صاحبان قایق های تفریحی برای حمایت از یات های خود اقدام به خرید قایق های تجاری کرده اند، اظهار کرد: “اخیرا علاوه بر قایق تفریحی لوکس، قایق های حمایتی نیز تولید شده اند. همچنین، در این منطقه قایق های گارد ساحلی نیز تولید می شوند که در این رابطه نیز سفارشات بسیاری مخصوصا توسط 2 شرکت دریافت شده است.” وی در ادامه نیز اضهار داشت که فروش به خارج از کشور نیز انجام و قایق های گارد ساحل به چندین کشور و از جمله قطر و عمان صادر می شوند.

دیدگاه بگذارید