افزایش جذابیت بخش تولید با خودروی ملی ترکیه

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

دره بیلیشیم (Bilişim Vadisi)، منطقه اختصاص یافته برای تولید خودروی ملی ترکیه که در شهر کوجا اِلی(Kocaeli)، می باشد. تولید خودروی ملی در حالی توانسته توجه غول های بزرگ خودرو سازی جهان را به خود جلب کند که پس از ماه دسامبر و رونمایی از آن، تا کنون تعداد متقاضی برای مشارکت در این پروژه 50% افزایش داشته است.

با رونمایی نخستین خودروی ملی ترکیه با نام TOGG در اواخر سال 2019، مراسم کلنگ زنی کارخانه تولید آن در منطقه گِملیک شهر بورسا، مطابق بیانیه کتبی وزارت صنعت و فناوری، منجر به تحرک بازار گردید. در محل تاسیس کارخانه و همچنین منطقه بورسا، اکوسیستم مربوط به وسایل نقلیه الکتریکی و خودران (حرکت بدون نیاز به دخالت راننده)، در حال شکل گیری بوده و شرکت های بین المللی فناوری که از ذی نفعان TOGG هستند یا تمایل به مشارکت در فرآیندهای تولید دارند، در حال تاسیس دفاتر خود در این منطقه می باشند.

تغییر در بخش تامین کنندگان

مصطفی وارناک (Mustafa Varank)، وزیر صنعت و فناوری در ارزیابی خود در رابطه با این موضوع اظهار داشت: “قصد داریم اولین و تنها مدل خودروی SUV برقی اروپا را در سه ماه پایانی سال 2022 وارد بازار کنیم. ما با تولید یک خودروی الکتریکی و دوستار محیط زیست که آلودگی تولید نمی کند، به تحول بخش تامین کنندگان کشور نیز کمک خواهیم کرد.”

افزایش تعدد شرکت های منطقه از 79 به 112

مصطفی وارناک با اشاره به محل تولید این خودور در پایگاه فناوری کشور، گفت: “از ماه دسامبر که رونمایی اولیه این خودرو صورت گرفت، شاهد افزایش 50 درصدی درخواست های تاسیس شرکت در این منطقه بوده و تعداد شرکت های موجود از 79 به 112 عدد رسیده است. از این رو، این مکان تبدیل به یک مرکز جذاب برای شرکت های بین المللی فناوری که در صنعت خودروسازی فعالیت می کنند، شده است. شرکت EDAG که از جایگاه مهمی در صنعت خودروسازی برخوردار است، جایگاه خود را در این منطقه بدست آورده و یک قرارداد با شرکت بین المللی FEV نیز بسته شده است.”

تاسیس صندوق 100 میلیون لیری

وزیر صنعت و فناوری ترکیه با اشاره به علاقمندی جهت تبدیل دره بیلیشیم به مرکز کارآفرینی مبتنی بر فناوری، اظهار داشت: “بدین منظور، اقدام به ایجاد صندوق سرمایه گذاری 100 میلیون لیری، کردیم؛ با ایجاد این صندوق قصد داریم پروژه هایی را در زمینه هایی چون: حمل و نقل، ارتباطات، اینترنت، امور مالی، امنیت سایبری، روباتیک و اتوماسیون، ارزیابی کنیم.”

شرکت های بین المللی

مجموعه EDAG که یک شرکت بین المللی مهندسی می باشد، علاوه بر ارائه خدمانت به تولیدکنندگان بخش خودرو، خدمات مهندسی را نیز به تامین کنندگان خودرو در حوزه فناوری ارائه و دارای یک شبکه گسترده جهانی متشکل از 60 دفتر در مراکز مهم جهان می باشد. در همین راستا، FEV که یکی از بازیگران مهم صنعت خودرو سازی جهان به شمار می رود، در حوزه تولید: موتور، رانندگی و مهندسی خودرو می باشد، خدمات دیگری چون: طراحی، شبیه سازی، تولید نرم افزار، کالیبراسیون، سیستم های برقی و ابزارهای هوشمند، خدمات پیشرفته مهندسی در زمینه آموزش را نیز، ارائه می دهد.”

دیدگاه بگذارید