5 دلیل محبوبیت ازمیر از سوی مردم استانبول

بنابر نتایج مطالعات مهاجرتی انجام شده طی چند سال اخیر بین شهرهای ترکیه، ازمیر اولین اولویت مردم استانبول جهت مهاجرت می باشد که آمار سالانه مهاجرت حدودا 15-20 هزار نفر از استانبول به ازمیر، خود بزرگترین اثبات بر این امر می باشد.

شاید بتوان دلایل کاهش محبوبیت استانبول و تصمیم به ترک آن توسط ساکنین این شهر را به راحتی حدس زد؛ فضای آشفته شهری، کاهش فضای سبز و آزاد، ازدحام بیش از حد مردم، کُند شدن تعاملات اجتماعی بواسطه مشکلات حمل و نقلی و نیز هزینه های بالای زندگی، همگی جزو دلایل اولیه برای ترک استانبول می باشند که همچنان می توان به موارد این فهرست اضافه نمود. اما دلایل آنکه چرا مردم استانبول در بین سایر شهرهای ایترکیه، ازمیر را بیشتر می پسندند، بطور خلاصه در زیر آمده است:

  1. تجمع زیبایی های منطقه اژه

هنگامی که صحبت از ترک استانبول و انتخاب ازمیر می باشد، در واقع علاوه بر یک شهر، شما ارزش های متعلق به منطقه اژه را نیز انتخاب کرده اید. اژه به معنی سکوت است و از این رو، طبیعی است افرادی که از زندگی پر استرس شهری خسته شده، تمایل به زندگی در شهری در منطقه اژه داشته باشند. شهرهای منطقه اژه چون ازمیر که به لحاظ قابلیت پذیرش فرهنگ متنوع زندگی و پایدار، موجب می شود با محیط آن وقف پیدا کرد، در کنار نزدیکی به مناطق گردشگری، تفریحی و امتیازات بسیاری چون شرایط مطلوب آب و هوایی، از جایگاه ویژه ای در منطقه اژه برخوردار بوده و به لحاظ فرهنگی نیز مطلوب می باشد.

  1. مجاورت با طبیعت و دریا

همه می دانند که خیابان های ازمیر بوی دریا می دهند. از طرف دیگر هرچند استانبول با تنگه بسفر و دریای خود شهری منحصر به فرد و مطرح در جهان به شمار می آید، اما به دلیل تداوم زیر و رو شدن شهر، همیشه وضع در آن بدتر می شود. در چنین شرایطی، ازمیر، به عنوان اولین انتخاب اهالی استانبول که زندگی بدون فضای سبز برایشان معنی ندارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته و دریای اژه و هوای پاک آن، نخستین جواب کسانی است که می پرسند:‌ «چرا ازمیر؟».

  1. گستردگی سیستم حمل و نقل، بزرگترین مزیت ازمیر

یکی از مهمترین مشکلات استانبول، مسئله تردد و سیستم حمل و نقل آن می باشد که دلیل اصلی آن ازدحام بالای جمعیت می باشد. یکی از دلایل مهم کسانی که ازمیر را ترجیح می دهند، گستردگی سیستم حمل و نقل در آن است. دسترسی به مناطق مختلف در ازمیر در مقایسه با استانبول بسیار بیشتر و راحت تر بوده و وجود امکاناتی چون: قطار و مترو، حمل و نقل از مرکز شهر به سایر مناطق اطراف آن را تسریع می دهد؛ بزرگراه استانبول-ازمیر نیز شرایط در حمل و نقل شهر ایجاد خواهد کرد.

  1. ازمیر فراموش نشدنی

حتی اگر اصالتا ازمیری نباشید، ولی در دوره ای مثلا زندگی دانشجویی یا شغلی داشته اید، پس خوب می دانید که نمی توانید به راحتی این شهر را فراموش کرد. افراد زیادی هستند که می خواهند دوباره به ازمیر برگردند، چراکه از نظر آنها برگشت به ازمیر همیشه در گوشه ای از ذهنشان است. از این رو، همیشه برخی ها منتظر فراهم شدن دوباره شرایط برای رفتن و اقامت در آن می باشند.

  1. شهر محبوبِ جدید برای شرکت های جهان

امروزه برخی از شرکت های جهان به منظور کاهش هزینه ها و بهره مندی از نیروی کار واجد شرایط، در حال انتقال یا آماده سازی برای انتقال فعالیت های خود به ازمیر هستند. این وضعیت باعث می شود کارمندان اداری ساکن شهرهای اطراف، در ازمیر ساکن شوند که در بین آنه امی توان مردم بسیاری از استانبول را دید؛ به عبارت دیگر، نه تنها مهاجرت بلکه فرار مغزها نیز از استانبول به ازمیر صورت می گیرد. البته کسانی که از استانبول به ازمیر مهاجرت می کنند، به دنبال استاندارد زندگی، برندهای معتبر و کیفیت خدماتی هستند که در استانبول به آن عادت کرده اند.

دیدگاه بگذارید