ترکیه هفتمین کشور در ارائه فرصت کار و زندگی برای اتباع خارجی

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

هرساله بررسی های مختلفی درخصوص سطح کمی و کیفی زنگی و کار در جهان انجام می شود. یکی از نکات قابل توجه در چنین تحقیقاتی، معرفی کشورهایی چون ترکیه است که بواسطه شاخص های بالای زندگی و کار و نیز قابفهرست مهاجرپذیری، اتباع خارجی بسیاری را در قالب سرمایه گذار، نیروی کار و …، به خود جذب می نمایند.

براساس نظرسنجی «Expats Explorer» که توسط HSBC درخصوص سطح کمی و کیفی کار و زندگی از 18 هزار کارمند خارجی در 163 کشور جهان انجام شده، ترکیه با قرار گرفتن در رتبه هفتم و یک پله بالاتر از آلمان و بسیاری کشورهای مطرح دیگر، توانست جزو 10 کشور نخست جهان جای بگیرد. لیست 10 کشور نخست به شرح زیر می باشد:

 1. سوئیس
 2. سنگاپور
 3. کانادا
 4. اسپانیا
 5. نیوزلند
 6. استرالیا
 7. ترکیه
 8. آلمان
 9. امارات متحده عربی
 10. ویتنام

ترکیه کشوری است که بواسطه وجود دریاهای: مرمره، اژه و مدیترانه، دارای آب و هوای مطلوب دریایی، بی نظیر و متفاوت می باشد. همچنین این کشور با بافت تاریخی و فرهنگی منحصر بفرد، همزمان مدرنیته و سنت را یکجا همراه خود دارد. از این رو، ترکیه یکی از معدود کشورهایی است که از گذشته تاکنون، مردم مختلفی با ادیان و فرهنگ های متفاوت، زندگی مسالمت آمیزی در کنار یکدیگر آنجا گذراند؛ همین امر موجب شده این کشور با تاریخ، طبیع و فرهنگ غنی خود، همواره در کانون توجه بازدیدکنندگان قرار گرفته است. ترکیه با اقتصادی که هر روزه در حال رشد است، درتلاش دارد بیش از پیش به استانداردها بالای زندگی برای شهروندان خود و اتباع خارجی مقیم در این کشور، نزدیک تر می شود.

دیدگاه خوب ترکیه نسبت به نیروی کار خارجی شاغل

دولت ترکیه برای تسهیل کار و زندگی خانوادگی نیروی کار خارجی که در این کشور حضور دارند، همواره درحال انجام اقداماتی را در رابطه با آنها می باشد. در همین راستا، اجازه صدور مجوز کار برای شهروندان خارجی از سوی شرکت ها، حاکی از استقبال فعالیت نیروی کار خارجی در این کشور دارد. با افزایش افرادی که در ترکیه به زبان های خارجی صحبت می کنند، چنین نیروهای کاری می توانند راحت تر فرصت ابراز خود را بدست آورند. همچنین، باید اشاره داشت که دولت مزایای بسیاری را در بخش های دولتی و خصوصی برای کارمندان خارجی ارائه می دهد.  طبق نظرسنجی Expats Explorer، ارزیابی نیروی کار خارجیِ شاغل در ترکیه، از این کشور بدین شرح می باشد:

 • %72 معتقد به مناسب و غنی بودن شهر درحال سکونتشان از لحاظ: اماکن تفریحی، پارک ها، بناهای یادبود و سازه های معماری، فرهنگی و تاریخی است.
 • %63 از آنها به منظور تردد راحت تر، در مرکز شهر زندگی می کنند.
 • %62 معتقد به بالاتر بودن استانداردهای زندگی نسبت به کشور خود هستند.
 • %60 شرایط کار در ترکیه زا در مقایسه با کشور خود، بهتر می دانند.
 • %59 از آنها، از ساختار فرهنگی ترکیه ابراز رضایت کرده اند.
 • %59 معتقدند از ترکیه راحت تر می توانند به سایر کشورها سفر کنند.
 • %58 بر این باورند در ترکیه غذاهای باکیفیت و خوشمزه ای وجود دارد.
 • %57 از آموختن یک مهارت جدید نظیر: یادگیری یک زبان، غواصی و طبخ غذاهای ترکیه ای، سخن گفته اند.
 • %55 معتقدند دسترسی به اهدافی از قبیل خرید ماشین یا خانه ای بهتر در ترکیه، آسان تر است.
 • %50 از آنها اظهار داشتند می توانند زمان بیشتری را برای خانواده و سرگرمی های خود اختصاص دهند.

دیدگاه بگذارید