ترکیه امن ترین اقتصاد آسیا و خاورمیانه در سال 2020

طی سال های اخیر، ترکیه شریک تجاری و سرمایه گذاری مطمئنی برای ایرانیان شناخته می باشد. دولت ترکیه بواسطه سیاست های تیم اقتصادی دولت، توانسته توازن و ثبات خوبی را در اقتصاد ایجاد کرده و به گزارش بانک جهانی، می توان شاهد تداوم این رشد در سال 2020 بود.

اولین و مهمترین منشا رشد اقتصادی در ترکیه، تسهیل شرایط اقامت به همراه سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه است و بی شک تغییر قوانین، تسهیل شرایط و امتیازهای مناسب برای سرمایه گذاری، توانسته ترکیه را به عنوان مناسب ترین کشور برای سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات به دنیا معرفی کند. لذا، اگر بدنبال سرمایه گذاری مطمئن در سال میلادی آتی هستید، به راحتی خواهید دید که انجام یک جستجوی اینترنتی ساده، به شما نشان می دهد که خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه جزو ترندهای جستجو در خاورمیانه می باشد، چراکه ترکیه به لحاظ اقتصادی مقصدی امن بشمار می آید.

سرمایه گذاری غول های اقتصادی اروپا و آمریکا در ترکیه

کمپانی های بزرگی همچون: فولکس واگن، هلدینگ های بزرگ املاک و مستغلات، خطوط هواپیمایی و شرکت های فعال در حوزه گردشگری، سرمایه گذاری های گسترده ای را در ترکیه انجام داده اند که بخش اعظم این سرمایه گذاری ها، در سال 2020 و طی جهش اقتصادی ترکیه به چشم خواهند آمد. همچنین، با اتمام تونل اوراسیا، پس از اتمام فرودگاه بین المللی استانبول، آسیاو اروپا در کمترین زمان به یکدیگر متصل خواهند شد و ترکیه شاهراه صادرات و واردات به اروپا خواهد شد. لذا از سال های پیش شاهد حضور شرکت های بزرگ و کوچک از سرتاسر جهان در ترکیه جهت تاسیس و فعالیت بوده ایم؛ بسیاری از برندهای صاحب نام ایرانی نیز برای عقب نمانده و اقدام به راه اندازی دفاتر نمایندگی خود در ترکیه نموده اند.

شاید بهترین فرصت برای عقب نماندن از توسعه تجاری و اقصادی ترکیه طی سال آتی و سال های پیش رو، سرمایه گذاری در بخش های مولد باشد؛ باتوجه به توسعه روابط اقتصادی روسیه و اتحادیه اروپا با ترکیه به عنوان پل تجاری میان خاورمیانه و اروپا، بهترین نوع سرمایه گذاری را می توان در بخش های ذیل دانست:

  • املاک و مستغلات
  • فناوری و اطلاعات
  • ساخت و ساز
  • گردشگری
  • زیرساخت های اثر بخش مانند انرژی، ترانزیت، پتروشیمی، سیمان، محصولات کشاورزی
  • صادرات، محصولات غذایی، فرش، خشکبار، صنایع دستی و محصولات و مصنوعات دکوراتیو
  • بهداشت و سلامت (گردشگری سلامت)

منافع مشترک ایران و ترکیه

ایران و ترکیه خواسته یا ناخواسته، به دلیل موقعیت ژئوپولتیک در منطقه، دارای منافع مختلف سیاسی، اقتصادی و تجاری بسیاری می باشند. هرچند شرکت های ترکیه ای و چند ملیتی خواهان ایجاد خط ارتباط تجاری میان بازرگانان ایران و سایر کشورها در ترکیه هستند، اما از یک سو تحریم های تجاری و از سوی دیگر نبود ساز و کار حمایتی در بخش توسعه تجارت، بار تصمیم گیری را به عهده شرکت ها و فعالین بازار انداخته است؛ لذا هرگونه فعالیت در این راستا، موجب سودآوری اقتصادی و باز شدن افق های تازه برای سرمایه داران و بنگاه های اقتصادیِ ایرانی خواهد شد.

آمار شاخص های کلان اقتصادی ترکیه (2019)

آمار شاخص های کلان اقتصادی ترکیه (2019)، که از سوی سازمان آمار ملی ترکیه منتشر شده است به شرح زیر می‌باشد:

در سال 2019 حوزه مورد بررسی
171 میلیارد و 530 میلیون دلار صادرات 12 ماهه
2 میلیارد و 315 میلیون دلار صادرات به ایران 12 ماهه
202 میلیارد و 704 میلیون دلار واردات 12 ماهه
3 میلیارد و 270 میلیون دلار واردات از ایران 12 ماهه
374 میلیارد و 234 میلیون دلار حجم تجارت خارجی 12 ماهه
5 میلیارد و 585 میلیون دلار حجم روابط تجاری با ایران 12 ماهه
13.3 نرخ بیکاری 11 ماهه
11.84 نرخ تورم
0.9 درصد رشد اقتصادی سه ماهه سوم
545 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی GDP 9 ماهه
اعلام نشده درآمد سرانه
433.9 میلیارد دلار بدهی خارجی 9 ماهه
875 میلیارد لیر

999.5 میلیارد لیر

123.7 میلیارد لیر

بودجه

درآمد

مصارف

کسری بودجه

3 میلیارد و 611 میلیون دلار میزان جذب سرمایه گذاری خارجی
7 هزار و 44 لیر خط فقر
3500 لیر ترک متوسط درآمد

 

دیدگاه بگذارید