مزایای سرمایه گذاری در حوزه فناوری های مالی در ترکیه

فین تک (Fintech – Financial Technology)، یا «فناوری های مالی»، علم نسبتا جدیدی است که که با ارائه راه کارهای نوین در حوزه مالی و پرداخت آنلاین، قدم های مثبتی برای آسان تر و امن تر کردن خدمات مختلف این حوزه ارائه می دهد. استفاده از اینترنت و همراه بانک، دستگاه های خودپرداز و …، همگی بخشی از کاربردهای فین تک محسوب می شوند.

اگرچه مدت زمان طولانی از استفاده گسترده فناوری در دنیای مالی می گذرد، اما در سال های اخیر اهمیت فناوری های مالی (Fintech)، همگام با دیجیتالی شدن، بیشتر شده است. از این رو، با توجه به گسترش تاثیرات این موضوع در اکثر کشورهایی مانند ترکیه، می توان گفت عواملی چون: تحولات فناوری، تغییر خواسته های مشتری و اثرات کلان اقتصادی، مهمترین عواملی هستند که باعث محبوبیت فناوری های مالی می شوند. بر همین اساس، در ترکیه شاهد افزایش میزان سرمایه گذاری های در حوزه فین تک هستیم که با بهره مندی از حمایت ها و زیرساخت های قوی بانکی و نیز سرمایه گذاری های جدید، روز به روز با سرعت زیادی در حال افزایش می باشند.

آشنایی با  Fintech

در عمومی ترین تعریف Fintech، می توان گفت ترکیبی از امور مالی و فناوری جهت ارائه خدمات بهتر، سریعتر و آسان تر به مردم می باشد. از دیدگاه دیگر، به کمک این فناوری می توان خدمات مالیِ مشتری پسندتر و دسترسی مردم را به راهکارهای جدید خدمات مالی امکان پذیرتر کرد. در چنین شرایطی و همانند سایر نقاط جهان، در ترکیه نیز کلیه مطالعات در حوزه فین تک، به منظور رقابت و تحقق انتظارات مشتریان هر روزه در حال افزایش می باشد؛ بطوریکه در سال 2016 همراه با رشد بالای اقتصادی، شاهد این رشد در سرمایه گذاری های Fintech نیز بوده است.

ظرفیت ترکیه برای سرمایه گذاری در حوزه Fintech

با توجه به جمعیت جوان ترکیه ونیز عوامل دیگری چون: موقعیت جغرافیایی، منابع کارآفرینی پویا و بخش مالی قوی و خلاقانه، این کشور دارای ظرفیت های بالای سرمایه گذاری در حوزه Fintech می باشد. علاوه بر این مزایا، برخی شرکت های مستقل بر این عقیده اند طی سال های اخیر، اقدامات انجام شده در ترکیه آن را به یک کشوری ایده آل برای سرمایه گذاری های فین تک بدل کرده است؛ از این رو، انتظار می رود این کشور با جلب حداکثری رضایت و توجه سرمایه گذاران، در آینده تبدیل به اکوسیستمی با برندهای جهانی شود. گواه این موضوع، افزایش میزان روزافزون استفاده از سیستم های پرداخت کارتی در کلیه حوزه ها و نیز استفاده مستمر از فناوری های تلفن همراه توسط مردم، فرصت های مهمی را برای نوآوری های فین تک فراهم می کند. این وضعیت دلالت بر این دارد که ترکیه دارای جایگاه مهمی در سرمایه گذاری های فین تک خواهد شد.

در همین راستا، سرمایه گذاری های انجام شده در سطح جهان طی سال 2019 در حوزه فین تک، معادل رقمی برابر با 137.5 میلیارد دلار بود که به رکورد جدیدی دست یافته است. تعداد 94 سرمایه گذاری انجام یافته در حوزه Fintech در سال 2019 در ترکیه، با رشد 66 درصدی، شاهد سرمایه گذاری 102 میلیون دلاری بود که بیانگر افزایش سرمایه گذاری های فین تک و تداوم این روند در ترکیه می باشد.

مزایای سرمایه گذاری در حوزه Fintech در ترکیه

علیرغم رشد و توسعه سریع، حوزه فناوری مالی در ترکیه نسبتا جدید بوده و نرخ رشد کلی اقتصاد در آن بالا نیست. بنابراین، این یک واقعیت استثنایی برای بخش فین تک است که هنوز خیلی گسترده نمی باشد، چراکه عواملی مانند: اقتصاد در حال توسعه و فرصت های رشد و نوآوری، در سرمایه گذاری های Fintech افزایش می یابند. هرچند ترکیه با توجه به عملکرد شاخص کل خود در سطح جهان، در رتبه های نخست نیست، اما از نظر رشد و نوآوری در سرمایه گذاری های فین تک به همان میزان جلوتر است. از سوی دیگر، وجود یک بخش مالی قوی در ترکیه، در ایجاد ساختار زنده که رشد سریعی در حوزه سرمایه گذاری های Fintech دارد، بسیار موثر می باشد. نیروی کار جوان و پویای ترکیه به ویژه نیروی انسانی ماهر در بخش های: فناوری، مالی و بانکی، دارای نقش مهمی در سال های اخیر و حوزه فین تک بوده است.

حوزه های Fintech برای جذب سرمایه در ترکیه

معمولا در ترکیه: پرداخت ها، بانکداری موبایل، مدیریت دارایی، بازار سرمایه و واحد های پولی دیجیتالی، از جمله بخش های جذب سرمایه می باشند. همچنین، در حوزه هایی مانند: کارت های اعتباری، برنامه های کیف پول، ردیابی پرداخت، پرداخت آفلاین، انتقال پول، مدیریت بودجه، دریافتی ها، مدیریت POS، حسابداری، VPOS، صندوق پول و نرم افزارهای بانکی، شاهد نوآوری های پویایی در حوزه فین تک می باشیم. بر این اساس، پیش بینی می شود در آینده با اقدامات مبتکرانه فنی به ویژه در حوزه امنیت سایبری، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده و فناوری بلاک چِین (Blockchain)، که بخش های زیادی از حوزه خدمات مالی را در بر می گیرد، از جمله حوزه هایی است رو به رشد در آینده باشند.

 

دیدگاه بگذارید