بازارهای قدیمی ازمیر

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳

ازمیر از جمله شهرهای ترکیه است که دارای بازارهای معروف و تاریخی می باشد. این بازارها که دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند، علاوه بر معماری قدیمی و مغازه های رنگارنگ، به نظر می رسد در برخی نقاط آن زمان از حرکت ایستاده است. کوچه ها و حیاط های متعددی که در نقاط مختلف آن پنهان شده، آماده کشف شدن توسط گردشگران می باشند.

کمرآلتی بازاری تاریخی در ازمیر است که طی قرن 17، ابتدا درحوالی خیابانی پیرامون خلیج کم عمق شهر، با انبوهی از مغازه ها شکل گرفت و بهره گیری از آن به سرعت موجب گسترش و توسعه بازار در منطقه گردید. این خیابان که به شکل یک منحنی گسترده یافته، امروزه با نام Anafartalar (Caddesi)، شناخته می شود؛ اما پیش از این، به Mevlevis معروف بوده که اشاره به وجود «Dergah» واقع در خیابان داشته که بخشی از محور اصلی کمرآلتی است. این منطقه که دربرگیرنده محدوده وسیعی ای می شود، از آگورای سمیرنا (محله های: Namazgah، Mezarlıkbaşı و İkiçeşmelik)، تا ساحل کناری میدان کوناک، امتداد دارد که این یکی از پر جنب و جوش ترین مناطق ازمیر به شمار می آید.

نخستین گام در مسیر امروزی کمرآلتی، با بنای مسجد حصار (Hisar)، در سال 1592 آغاز گردید. اگرچه ابن بنا توسط Aydınoğlu Yakup Bey ساخته شده که از نوادگان سلسله ای است که Beylik  را با همان نام (Aydınoğlu)، بنا کرده و پیش از اشغال ازمیر توسط عثمانی ها اداره می شده، اما این مسجد از قدیمی ترین و یکی از مهمترین نقاط دیدنیِ دوره عثمانی در ازمیر به شمار می آید. نام این مسجد که به معنای «قلعه» است، اشاره به قلعه جنواییِ «سن پیترو» دارد که در دوره بیزانس، با نام « نئون کاسترون» شناخته می شده است؛ پیش از این، بخشی از این بنا به تدریج کلا ویران شد و ساخت و ساز ساختمان های جدید در این طی ساخت تاسیسات جدید بندری بین سال های 1867-1876 از بین رفت.

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، این بازار در بین سال های 1650-1670 و در بخش های کم عمق خلیج ساخته شد؛ این روند حتی تا سال 1744 با ساخت Kzzlarağası Han، که یک کاروانسرای تحسین برانگیز به عنوان هسته اصلی است درکنار دو «مسافرخانه» قدیمی تر، ادامه پیدا کرد؛ اما دیگر هیچ اثری از ویژگی های شهری آن دوران بجا نمانده است. این دو مهمانخانه که در قرن 17 ساخته شده اند، یکی با نام «مهمانخانه وزیر اعظم – Great Vezir Han» یعنی Köprülü Fazıl Ahmed Pasha، و دیگری به نام «مهمانخانه وزیر کوچک – Little Vezir Han» جانشین وزیر اعظم یعنی Merzifonlu Kara Mustafa Pasha، ساخته شده اند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم تاریخی، «مهمانخانه جزیره – Cezayir Han» (مهماخانه الجزیره – Han of Algiers)، مکانی است که قرن ها از آنجا نیروی کار مازادِ آناتولی غربی، هر سالاه به الجزیره از کشورهای تحت الحمایه عثمانی بود، اعزام می شدند. در حقیقت، باوجود تمام ویژگی هایی مانند مهمانخانه های ذکر شده در کمرآلتی، این مکان تا آغاز قرن بیستم که بطور مشخص در نقشه برداری ای انجام شده توسط یک نقشه بردار فرانسوی در سال 1905، صورت گرفت، زیاد به چشم نمی آمد؛ اما از آن سال به بعد، در نقشه های بجامانده از این نماینده شرکت بیمه بین المللی، کمرآلتی کاملا قابل مشاهده است (در حالی که بیشتر آنها در جریان آتش سوزی بزرگ Smyrna در سال 1922 یا پس از آن ویران گردید).

بخش بجامانده از حاشیه داخلی خلیج، که مربوط به قرن 18 می شد، موجب شد در اوایل قرن نوزدهم خط ساحلی که رو به کمرآلتی قرار دارد، به تدریج شکل امروزی خود را بدست آورد؛ هرچه برخی از زمین های موجود در اسکله، تا اواخر آن قرن بلا استفاده مانده بودند. در سال 1829، Sarı Kışla (Yellow Casern)، که از بزرگترین و اصلی ترین سربازخانه های دوره عثمانی بوده، به همراه یک عمارت خصوصی در پشت سربازخانه و در كنار دریا (در كوناك)، ساخته شود. این عمارت بعدها گسترش داده شدو تبدیل به عمارت فرمانداری در میدان كوناک گردید كه نام خود را نیز از این عمارت گرفته و تبدیل به منطقه مرکزی شهری ازمیر شده است. عمارت فرمانداری برخلاف Sarı Kışla که در سال 1955، به دستور نخست وزیر وقت «هدنان مندرس» تخریب گردید، همچنان پابرجاست. این اقدام که با هدف بیشتر به چشم آمدن میدانِ کوناک صورت گرفت، بعدها موجب تاسف بسیاری از اسمیری ها (مردم ازمیر)، گردید؛ اما امروزه ساختمان عمارت مذکور، به عنوان یکی از نمادهای اصلی ازمیر بدل گشته است.

دیدگاه بگذارید