دیکیلی

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳

دیکیلی واقع در بخش شمالی اژه به: دریای آبی، ساحل 40 کیلومتری و چشمه آب های گرم شفابخش، معروف می باشد. این منطقه که میزبان فرهنگ های گوناگونی بوده،‌ به دلیل جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی-هنری، تبدیل به نماد این منطقه شده است. هر سال ده ها هزار مسافر برای دیدن این بخش به آن سفر می کنند.

دیکیلی با بندری به همین نام، به عنوان یک دروازه گمرک پر تردد محسوب می شود. از این رو، بخشی از گردشگرانی که به ازمیر سفر می کنند، از دیکیلی وارد این شهر می شوند. بسیاری از این افراد، گردشگرانی هستند که روزانه برای بازدید از زیبایی های تاریخی-فرهنگی برگاما (پرگامون)، که در آن نزدیکی قرار دارد، به دیکیلی می آیند. دیکیلی که در عصر باستان بندر پرگامون بوده، امروزه نیز عملکرد مشابهی دارد.

 1. قلعه پیتانه

پیتانه نام منطقه ای مسکونی واقع در ساحل شمالی خلیج چاندرلی است که در شمال دیکیلی جای دارد. این قلعه که تصور می رود ساخت آن در قرن 13 یا 14 صورت گرفته، یکی از قلعه های تحت حفاظت مناسب ترکیه است که در قرن 15 توسط ترک ها بازسازی و در سال 1957 مرمت گشته است.

 1. جنگل های آلاچام

در جنگل های آلاچامِ دیکیلی با وجود محوطه هایی برای کمپینگ و استراحت، پتانسیل بالا برای گردگشری طبیعت وجود دارد. همچنین، در مناطق: یایلا، ببک، گولجوک و حاجی کریم نیز، می توانید کمپ برپا کرد.

 1. سواحل

دیکیلی شهری ساحلی در کرانه دریای اژه و روبروی میدیللی است که با پرچم های آبی سواحلش (نماد پاکیزگی)، امکان تفریح بی نظیری را برای مسافران فراهم می کند. گردشگران می توانند در هر نقطه از خط ساحل 40 کیلومتری زیبا، براحتی شنا کرده و از مناظر زیبای ساحلی لذت ببرند. دیکیلی علاوه بر خط ساحلی 20 کیلومتری پیوسته و در مجموع ساحل 40 کیلومتری، دارای 5 ساحل با پرچم آبی نیز می باشد که نماد پاکیزگی سواحل هستند:

 • مجموعه تفریحی Bimeyko
 • ساحل Kale Önü چاندارلی
 • ساحل شهرداری دیکیلی
 • ساحل کایرا
 • استراحتگاه Oliviera جزیره قلم
 1. آب گرم و آبشار نبی لر

شما در هر فصلی از سال می توانید از آبشار نبی لر که در محدوده داخلی دیکیلی واقع شده، دیدن کنید. علاوه بر آبشار، درختان کهن و آب های گرم، از جمله مکان های دیدنی نبی لر می باشند.

 1. کاراگول

کاراگول که یک دریاچه آتشفشانی در کوه کاراداغ است، با زیبایی خیره کننده اش جلب توجه می کند. این منطقه برای گردشگری طبیعت مکانی ایده آلی می باشد.

 1. چاندارلی

طبق افسانه چاندارلی که در تاریخ نامش «پیتانه» ذکر شده، منطقه ای است که تحت فرماندهی مبارزان زن آمازون قرار دارد. در حفاری های صورت گرفته در اطراف چاندارلی، سرامیک ها و گلدان های عتیقه متعلق به قرن ششم پیش از میلاد کشف شده اند.

 1. بادِملی

بادملی روستایی واقع در 15 کیلومتری مرکز دیکیلی است که با ساحل های بی نظیرش شناخته می شود. «کوروک سویو» که با روش های سنتیِ مخصوص بادملی طبخ می شود، یکی از لذت های منطقه است که حتما باید آن را امتحان کنید.

 1. منطقه مقدس زندانجیک

حومه دیکیلی دارای پیشینه باستان شناسی و انسان شناسی غنی، متعلق به دوران ماقبل تاریخ می باشد. طبق یافته های باستان شناسی، تمدن های بسیاری در دیکیلی مستقر بوده و زندگی کرده اند. نام منطقه ای که دیکیلی در آن واقع شده، میسیا (در زبان هیتی Assuwa)، نام دارد. طبق گفته های «هرودوت» تاریخ نگار مشهور و «استرابون» جغرافیدان سرشناس، این منطقه یک بخش غنی کشاورزی بوده است. دیکیلی در طول تاریخ میزبان تمدن های: میسیا، ایولی ها، لیدی ها، پارس ها، یونانیان و رومیان، بوده است. در قرون وسطی نیز این منطقه تحت سلطه: بیزانس، جنوایی ها، سلجوقیان و عثمانیان، قرار داشته است.

 1. قلعه چاندارلی

این قلعه تاریخی واقع در چاندارلی که در فهرست موقت یونسکو نیز قرار دارد، از مهمترین غنایم دیکیلی به شمار می رود. قلعه چاندارلی که توسط مردمی از جنوای ایتالیا ساخته شده، در قرن 15 توسط «خلیل پاشا چاندارلی» صدراعظم عثمانی بازسازی شده است.

 1. آیانیکولا

این شبه جزیره که در عصر باستان با نام «کانائی (کانه)» شناخته می شده، علاوه بر مناطق: چاندارلی، بادملی و دنیزکوی، کلیسای نیکولا را نیز در آن جای دارد که امروزه تنها بقایایی از آن قابل مشاهده است. طبق باور اورتودکس ها، سنت نیکولا شخصی مقدس بوده که از ملوانان محافظت می کرده است.

 1. شهر باستانی آتارنِئوس

در مطالعات انجام شده در حومه شهر باستانی آتارنئویس توسط موسسه باستان شناسی آلمان، بسیاری از بقایای باستان شناسی از قبیل: قبرهای باستانی و دیوارهای بزرگ سنگی، یافته شده اند. طبق گفته هرودوتِ مورخ، در منطقه مالِنا در جوار آتارنئوس، یونانیان و پارس ها با هم جنگیده اند. در حفاری های انجام شده نیز یافته هایی از دوران: کلاسیک، هلنیستی و اواخر بیزانس، کشف شده است. همچنین، شهری باستانی روی تپه ای که به نام «حاتیب لر» شناخته می شود، کشف و دیده شده که یافته های این منطقه در موازات با توسعه آتارنئوس صورت گرفته است.

 1. فرش و کلیم های یاغجی بِدیر

فرش ها و گلیم هایی که در محله های: کوجا اُبا، مازیلی، یِنیجه، سامانلیک و چائلایان، توسط زنان بافته می شوند، در بسیاری از مغازه ها به فروش می رسد.

دیدگاه بگذارید