اقامت توریستی ترکیه

محبوبیت ترکیه به عنوان یکی از مقاصد معروف و پر جاذبه گردشگری، موضوعی است که هر ساله علاقه مندان زیادی را از اقصی نقاط جهان و در فصل های مختلف، به این کشور جهت گذراندن تعطیلات می کشاند. این دسته از مسافران که می بایت پیش از سفر به ترکیه، اقدام به دریافت مجوز اقامت توریستی ترکیه کنند، می توانند بدین طریق برای 3 ماه در این کشور اقامت داشته و از تعطیلاتشان لذت ببرند.

اقامت توریستی ترکیه

اقامت گردشگری ترکیه به عنوان یکی از رایج ترین زیرمجموعه های «مجوز اقامت کوتاه مدت» در این کشور، هر ساله برای گردشگران خارجی زیادی صادر می گردد؛ این گردشگران که عمدتا شهرهایی مانند استابول را بواسطه تعدد جاذبه های تاریخی و ازمیر و آنتالیا را جهت لذت بردن از سواحل گرم و زیبا انتخاب می کنند، برای سفر به ترکیه باید اقدام به دریافت مجوز اقامت توریستی کنند. این مجوز اقامت که 90 روزه (3 ماهه)، و قابل تمدید نیز می باشد، به گردشگران اجازه می دهد به صورت قانونی در ترکیه تردد کرده و به شهرها و انواع جاذبه های گردشگر، تاریخی، طبیعی و …، آن رفته و بازدید کنند.

لازم به ذکر است، آن دسته از اتباع خارجی که با هدف گردشگری و گذراندن تعطیلات خود از طریق اقامت توریستی به ترکیه سفر می کنند، نمی توانند بطور قانونی در این کشور به کار و تحصیل بپردازند. در عین حال، باید اشاره داشت که اخذ این نوع از مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه، دارای مزایای دیگری نیز می باشند که عبارتند از: امکان اقامت قانونی و بلند مدت در ترکیه و تعدد دفعات ورود و خروج از مرزهای این کشور.

مدت اقامت توریستی در ترکیه

در حالت کلی، مدت اقامت توریستی در ترکیه 3 ماه یا 90 روز بوده که قابل تمدید نیز می باشد؛ البته، باید به این موضوع اشاره داشت که در برخی موارد به دلیل توافق نامه های دو جانبه بین ترکیه و کشورهای مشخص، برخی از این اتباع نیاز به دریافت ویزای گردشگری نداشته ولی برخی دیگر، ملزم به دریافت مجوز توریستی هستند. در عین حال، باید به یاد داشت اعتبار 90 روزه اقامت توریستی ترکیه، صرف برای 6 ماه بوده و گردشگران پس از گذشت ایم 180 روز، می توانند مجددا برای دریافت ویزای گردشگری ترکیه اقدام کنند.

نکته: در موارد بسیار معدودی (بویژه در سال های قبل)، اقامت توریستی ترکیه با اعتبار 12 ماهه صادر می گردد که از عوامل تاثیرگذار در این رابطه، می توان به روابط سیاسی ترکیه با کشور تبعه خارجی و نوع توافقات به عمل آمده بین دو کشور، اشاره داشت؛ چنین افرادی، می بایست اقدام به اجاره ملک در ترکیه کنند، اما صرف اجاره کردن ملک، هیچ الزامی به موافق با درخواست آنها مبنی بر صدور مجوز اقامت گردشگری با اعتبار 1 ساله، نخواهد شد.

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه

همانگونه که پیش تر اشاره شد، مدت اعتبار اقامت توریستی در ترکیه تا بیش از 2023، تا حدود 1 سال امکان پذیر بود و حتی گردشگران می توانستند با اجاره خانه در ترکیه، به راحتی برای این موضوع اقدام کند؛ اما در حال حاضر و بنا بر قوانین به تصویب رسیده در سال 2023، مجوز اقامت کوتاه مدت گردشگری ترکیه معمولا فقط با اعتبار 3 ماهه و در برخی موارد 6 ماهه، صادر می گردد.

مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه

 • پاسپورت معتبر
 • 4 قطعه عکس بیومتریک
 • ووچر هتل، اجاره نامه ملک محل اقامت یا آدرس مشخصات فردی که قرار است گردشگری، نزد آن فرد اقامت داشته باشد
 • بیمه سلامت و درمانی معتبر (این موضوع برای مسافرین زیر 18 سال و بالای 65 سال، اختیاری است)
 • گواهی پرداخت تمامی هزینه های مربوطه
 • سند ازدواج برای افراد متاهل
 • رضایت نامه برای مسافرین زیر 18 سالی که قرار است به تنهایی سفر کنند
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای اقامت توریستی ترکیه
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • برنامه دقیق سفر
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی موجودی و گردش حساب بالای مالی مربوط به 3 ما اخیر
 • و …

نکته مهم: لازم به ذکر است، ممکن است مدارک اشاره شده برای برخی مسافرین از کشورهای مختلف، اجباری و برای برخی دیگر، غیرضروری باشند؛ لذا، مدارک دقیق را مسافرین می توانند از آژانس های مسافرتی درخواست و آماده نمایند. همچنین، در رابطه با کسانی که قصد تمدید اقامت توریستی خود در ترکیه را دارند، مدارک لازم را می توانند با مراجعه به وب سایت: https://e-ikamet.goc.gov.tr/، مشاهده کنند.

اقامت یکساله ترکیه با اجاره خانه

بنا بر آنچه در بخش «قانون جدید اقامت توریستی ترکیه» اشاره شد، تا پیش از سال 2023 گردشگران می توانستند بواسطه اجاره ملک در این کشور، موفق به دریافت مجوز اقامت یک ساله گردشگری در ترکیه شوند. این قانون که امروزه دیگر لغو شده، دیگر به گردشگران خارجی اجازه حضور در ترکیه را برای بیش از 3 ماه نمی دهد.

هزینه اقامت یکساله ترکیه

همانگونه که پیش تر اشاره شد، به دلیل منسوخ شدن قانون صدور مجوز اقامت گردشگری با اعتبار یک سال، دیگر نمی توان به هزینه های این امر اشاره داشت؛ اما، عوامل تاثیرگذار در این رابطه نه به عنوان هزینه اقامت یکساله ترکیه، بلکه به عنوان عوامل قابل توجه در هزینه های چنین اقدامی، عبارتند از: بودجه و هدف شما برای سفر و اقامت، کیفیت و ویژگی های ملک اجاره شده یا هتلی که قصد اقامت در آن را دارید، سبک زندگی شما، تعداد نفراتی که قصد سفر و اقامت در ترکیه را با آنها دارید، تعداد مراکزی که قصد بازدید از آنها را دارید یا فعالیت هایی که می خواید به آنها بپردازید و …

شرایط تمدید ویزای توریستی ترکیه

در این رابطه، توجه به این نکته بسیار مهم است که مسافران و گردشگران خارجی در سفر به ترکیه یا سایر کشورها، باید پیش از به پایان رسیدن اعتبار مجوز اقمت توریستی خود، از کشور مقصد خارج شوند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند؛ در چنین شرایطی، اگر گردشگران به هر دلیل تمایل به استمرار اقامتشان در ترکیه داشته باشند، می بایست اقدام به تغییر نوع مجوز اقامت خود داشته باشند، یا اقامت توریستی ترکیه خود را از حداقل یک ماه قبل تمدید کنند.

بر همین اساس، آن دسته از گردشگران خارجی که قصد اقامت برای بیش از 3 ماه و تا یک سال را در ترکیه دارند، باید مجوز اقامت گردشگری خود را تمدید کنند؛ این مدارک، عبارتند از:

 • چهار قطعه عکس
 • اصل و کپی پاسپورت (کپی از صفحه درج مهر ورود به ترکیه الزامی است)
 • دریافت وقت مصاحبه موسوم به «راندوو (Randevu)» از اداره مهاجرت ترکیه
 • دریافت بیمه سلامت و درمانی معتبر (الزام برای افراد بین 18 تا 65 سال)
 • ووچر هتل یا آدرس و مشخصات فردی که قرار است نزد وی اقامت داشته باشید یا قرارداد یک ساله اجاره نامه ملک (این قرارداد باید به در دفتر ثبت اسناد رسمی ترکیه بع نام مسافر خارجی، به ثبت رسیده باشد)
 • دریافت کد مالیاتی از اداره مالیات محل زندگی خود در ترکیه موسوم به «Vergi Numarasi»
 • پرداخت هزینه های مرتبط

دیدگاه بگذارید