ارزش بالای ملک و دلایل محبوبیت ازمیر پس از آلمان

۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳
ارزش بالای ملک و دلایل محبوبیت ازمیر پس از آلمان

ازمیر از جمله شهرهای محبوب در ترکیه می باشد که بواسطه موقعیت جغرافیایی، قرارگرفتن در منطقه اژه، مجاورت با دریای مدیترانه، آب و هوای گرم و معتدل، نزدیکی به اروپا، رشد بالای اقتصادی و …، سرمایه گذاران داخلی و خارجی زیادی علاقمند به خرید و سرمایه گذاری در حوزه املاک در این شهر می باشند؛ این در حالی است که ازمیر رتبه دوم را پس از آلمان در ارزش بالای ملک و محبوبیت نزد خریداران دارد.

دلایل محبوبیت ازمیر در حوزه املاک

بنا بر اظهارات «بورچین اوندَر (Burçin Ünder)»، مدیر دانشگاه و عضو هیئت علمی İEÜ (دانشگاه اقتصاد ازمیر)، دلایل محبوبیت ازمیر و میزان رشد بالای ملک در این شهر پس از آلمان، عبارتند از:

  • امنیت بالا حتی در مقایسه با شهرهایی مانند استانبول و آنکارا،
  • امکانات رفاهی مناسب
  • کمتر بودن میزان ترافیک (در مقایسه با استانبول)
  • آب و هوای بسیار مناسب و مطبوع در تمامی طول سال
  • وجود آرامش در شهر (ازمیر در رتبه 49 و استانبول در رتبه 230 جهان)
  • مجاورت با دریای آبی
  • کمتر بودن هزینه زندگی در ازمیر نسبت به استانبول (11% )
  • ظرفیت بالای علمی و موقعیت های تحصیلی مناسب (حضور متعدد مهاجران تحصیلی در هر سال، گواه این مطلب می باشد)
  • وجود شعبات مدارس خصوصی عالی در ازمیر (علاوه بر استانبول)

رتبه دوم ازمیر در جهان به لحاظ افزایش قیمت ملک

طی سال های اخیر و با به کارگیری فناوری های دیجیتالی در حوزه های مختلف در ترکیه بویژه املاک، بورچین اوندَر معتقد است این امر موجب رقابتی تر شدن بازار در سطح جهان شده و به عنوان مثال، دبی قصد دارد بنابر برنامه ریزی های خود در بخش مسکن و تا سال 2030، به اجرای پروژهای ساخت و ساز با استفاده از چاپگرهای سه بعدی بپردازد؛ یعنی یکی از هر چهار ملک موردنظر.

بورچین اوندَر معتقد است: “ترکیه نیز باید در بخش ساخت و ساز نیز مسیر دبی را در پیش داشته باشد و از آنجا که صنعت ساخت و ساز همچون نیروی محرکه ترکیه می باشد، مسئولان باید این گونه تغییرات را از نزدیک دنبال و پیگیری کنند؛ در غیر این صورت، نه تنها ترکیه از این حیث نسبت به سایر کشورهای رقیب باز می ماند، بلکه شهرهایی مانند ازمیر که دارای ظرفیت بالا در ساخت و ساز می باشند، ضررهای بسیاری خواهند دید. ما امروزه شاهد مهاجرپذیری بالای ازمیر در مقایسه با استانبول هستیم که موجب شده در بین 150 کلانشهر جهان قرار گیرد. این درحالی است که باتوجه به ویژگی ها و دستاوردهای ازمیر در حوزه املاک تا به امروز، شاهد هستیم طی 5 سال توانسته در رتبه دوم و پس از کشور آلمان به لحاظ ارزش بالای ملک، جای گیرد.”

ازمیر شهری محبوب و جذاب

بورچین اوندَر در خاتمه می افزاید: “خوشبختانه بواسطه تعامل اجتماعی در ازمیر و نیز فرصت های متعدد آموزشی فراهم شده برای کودکان، امکانات رفاهی-اجتماعی، رشد بالای اقتصادی، ظرفیت های پویای اقتصادی، آب و هوای گرم و معتدل، غذاهای مشهور و …، آن را به منطقه ای بسیار محبوب نه تنها در ترکیه که در جهان کرده است. از سوی دیگر، کمتر بودن هزینه ها در مقایسه با استانبول و آنکارا، حضور شعبات مختلف شرکت های مطرح بین المللی و جذب انبوه سرمایه گذاران داخلی و خارجی، موجب شده تا هرگونه فعالیت اقتصادی-تجاری، در ازمیر به فعالیتی بسیار سودآور و با آینده درخشان تبدیل شود. ازمیر با قدمتی در حدود 8500 سال، شاهد اقوام متعددی بوده که نتیجه آن، فرهنگ متفاوت و بسیار منعطف آن، نسبت به سایر نقاط ترکیه و نیز غنای فرهنگی در این شهر شده است.”

دیدگاه بگذارید