ناروا نیست اگر بگوییم شهر استانبول  از دیرباز بواسطه شهرت، اهمیت و تاثیر زیاد آن، مترادف با نام ترکیه بوده و بسیاری از اتباع خارجی با شنیدن نام این کشور، ناخواسته با یاد استانبول و پیشینه آن می افتند. این شهر مهم که بارزترین ویژگی جغرافیایی آن، تنگه بسفر، دریای مرمره و تنگه داردانل می باشد، استانبول را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم کرده است؛ همچنین، دریای سیاه از شمال و دریای اژه در جنوب، علاوه بر افزایش اهمیت و نقش تاثیرگذار آن در طول تاریخ، این منطقه را به یکی از مهم ترین شبه جزیره های ترکیه بدل کرده است.

از سوی دیگر، با توجه به ویژگی های جغرافیای این شهر و وجود بندرگاه های فعال، قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم و نیز نزدیکی به اروپا، همیشه مورد توجه حکومت های مستقر در منطقه بوده و همین امر از اصلی ترین دلایل برای وجود مراکز مهم تجاری، رونق و پیشرفت بالا، حضور بیشمار اقوام داخلی و خارجی، دردسترس بودن امکانات فراوان و بسیاری امتیازات دیگر بوده است.

به همین دلیل، امروزه نیز استابول همچنان دارای بیشترین امکانات رفاهی و اجتماعی، خدمات شهری و سیستم حمل و نقل عمومی، مراکز مهم تجاری و اقتصادی، بیمارستان ها و مراکز آموزشی پیشرفته و بسیاری امتیازات دیگر در سطح ترکیه بوده که همه این عوامل در کنار هم، باعث علاقه مندی شهروندان ترکیه و اتباع خارجی به کار، تحصیل و اقامت در این کلان شهر را داشته باشند.

خرید ملک در استانبول

بنا بر آنچه گفته شد، ناگفته پیداست هرچند استانبول دارای با ارزش ترین مناطق برای خرید ملک در ترکیه بوده و هزینه های زندگی در آن بالا ی باشد، اما جزو اولین گزینه ها به ویژه نزد اتباع خارجی برای خرید خانه در این شهر می باشد. این در حالی است که از سال 2018 با تغییر در قوانین خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی و امکان دریافت شهروندی این کشور از طریق خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار یا کسب مجوز قامت ترکیه با خرید ملکی به ارزش حداقل 200 هزار دلار، بیش از پیش شاهد حضور خریداران و سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به خرید ملک در استانبول، در این شهر می باشیم.

 • نکته مهم 1: لازم به ذکر است، برای واجد شرایط شدن جهت کسب شهروندی ترکیه (پاسپورت)، یا مجوز اقامت کوتاه مدت این کشور، ملک خریداری شده شما در استانبول، می توان شامل این موارد گردد: خانه، ویلا، مغازه، واحد اداری، واحد تجاری، مزرعه و زمین.
 • نکته مهم 2: برای حائز شرایط شدن جهت دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه یا پاسپورت این کشور (شهروندی)، نیازی نیست شما حتما یک ملک به حداقل ارزش های تعیین شده خریداری کنید. به بیان دیگر، شما می توانید با خرید چند ملک در بازه های زمانی مختلف که مجموع ارزش آنها به حدنصاب های اعلام شده رسیده باشد، از این مزایای استفاده کنید.

بهترین مناطق استانبول برای خرید ملک

پیشرفت و توسعه استانبول طی قرن ها و مخصوصا سال های اخیر به قدری بوده که علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان و معروف، دارای جاذبه های متعدد شهری، مراکز خرید، پارک ها، مراکز درمانی پیشرفته، مراکز آموزشی معتبر و امکانات رفاهی بوده که باعث شده اند زندگی در این شهر آسان شود. همچنین، تنوع سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول که شامل: تاکسی، ون، مینی بوس، اتوبوس، متروبوس، مترو، تراموا و اتوبوس دریایی می شود، از عواملی هستند که دسترسی به نقاط مختلف شهر را بسیار آسان و سریع کرده اند؛ لذا، به لحاظ تردد در استانبول یا نزدیکی به مکان های موردنظر، فرقی نمی کند شما در کدام سمت (آسیایی یا اروپایی)، یا منطقه از شهر اقدام به خرید ملک کرده باشید، چراکه در هر صورت، پراکندگی مراکز خدماتی و دسترسی به آنها آسان است.

اما، وقتی سخن از سرمایه گذاری در حوزه املاک ترکیه، خرید ملک در استانبول جهت زندگی یا فعالیت شغلی، افزایش سرمایه، بودجه موردنظر برای خرید ملک، درآمد فرد خریدار برای گذران زندگی، تعداد نفرات همراه جهت زندگی/کار (برای انتخاب اندازه واحد آپارتمانی، ویلا یا خانه حیاط دار)، امکانات ملک موردنظر، ویژگی های هر منطقه به لحاظ ارزش ملکی و مواردی از این دست به میان می آید، مهم است که شما با مناطق مختلف و محبوب استانبول برای خرید لک و زندگی، آشنا شوید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

محبوب ترین محله های استانبول برای خرید ملک

با توجه به امکانات، ویژگی ها و میزان دسترسی مناطق مختلف استانبول به یکدیگر یا ارزش ملکی آنها و نیز ساختار شهری آن منطقه (بافت تاریخی یا مدرن)، برخی از مناطق و محله ها در سمت آسیایی و اروپایی، نسبت به سایر مناطق و محله ها، محبوبیت بیشتری نزد ساکنین استانبول و خریداران یا سرمایه گذاران خارجی دارند؛ محبوب ترین مناطق استانبول برای خرید ملک در هر سمت آن، عبارتند از:

در سمت آسیایی در سمت اروپایی
کادیکوی (Kadıköy) اِمین اونو (Eminönü) سلطان احمد (Sultanahmet)
مودا (Moda) سیرکِجی (Sirkeci) فِنِر (Fener)
فنرباغچه (Fenerbahçe) کاراکوی (Karaköy) خیابان استقلال (İstiklal Street)
خیابان بغداد (Bağdat Avenue) میدان تقسیم (Taksim Square) بشیکتاش (Beşiktaş)
اوسکودار (Üsküdar) اورتاکوی (Ortaköy) بِبِک (Bebek)
کوزگونچوک (Kuzguncuk) آوجیلار (Avcilar) گالاتا (Galata)
جِنگِل کوی (Çengelköy) شیشلی (Şişli) بالات (Balat)
بِیلِر بِی (Beylerbeyi) باشاک شهیر (Başakşehir) بی اوغلو (Beyoğlu)
کارتال (Kartal) روملی حصاری (Rumeli Hisari/Rumelihisari)
آتاشهیر (Ataşehir)

بهترین مناطق استانبول برای سرمایه گذاری در حوزه املاک

اگر شما هم جزو آن دسته از اتباع خارجی هستید که اصلی ترین هدفتان از خرید ملک در استانبول، سرمایه گذاری است، پس باید بهترین مناطق استانبول برای سرمایه گذاری یا خرید ملک را بشناسید؛ چراکه بدین ترتیب، سود سرمایه گذاری شما هنگام فروش یا تکمیل پروژه، افزایش قابل توجه تری یافته و سرمایه شما را چند برابر خواهد کرد.

 • نکته بسیار مهم: بنا بر قوانین دولت این کشور، آن دسته از اتباع خارجی که اقدام به خرید ملک جهت اخذ شهروندی ترکیه (پاسپورت)، یا مجوز اقامت آن می کنند، تا 3 سال نمی توانند ملک موردنظر را به فروش برسانند. در چنین شرایطی، ارزش ملک آنها نیز طی این مدت، رشد بالایی پیدا کرده و به نفعشان خواهد بود.
در سمت اروپایی در سمت آسیایی
زیتون برنو (Zeytinburnu) کادیکوی (Kadıköy) آتاشهیر (Ataşehir)
کاغذ خانه (Kağıthane) عمرانیه (Ümraniye) کارتال (Kartal)
باشاک شهیر (Başakşehir) چکمه کوی (Çekmeköy) سانجاک تپه (Sancaktepe)
بیلیک دوزو (Beylikdüzü) سلطان بیلی (Sultanbeyli)
اسنیورت (Esenyurt)

مناطق ممنوعه استانبول

طی سال های اخیر، استقبال خریداران و سرمایه گذاران خارجی در خرید ملک در استانبول به اندازه ای شده که دولت ترکیه به منظور ممانعت از برهم خوردن بافت شهری و پراکندگی جمعیتی استانبول (بویژه اتباع خارجی)، خرید ملک در 14 منطقه استانبول را برای اتباع خارجی ممنوع اعلام کرد. این بخش ها که عمدتا در مناطق «اسنیورت»، «بی اوغلو» و «فاتح» می باشند، به شرح زیر هستند که درمورد برخی از اتباع خارجی، استثنائاتی نیز وجود دارد:

 • دانشجویانی که پذیرش آنها از دانشگاه، قطعی شده و امکان دریافت گواهی دانشجویی داشته یا ویزای تحصیلی دارند.
 • سرمایه گذاران خارجی که هدف آنها از خرید ملک در استانبول، صرفا سرمایه گذاری بوده و قصد اقامت ندارند.
 • اتباع خارجی که از طریق مجوز اقامت خانوادگی، صرفا جهت درمان به استانبول آمده اند.
نام منطقه ممنوعه نام محله
آوجیلار (Avcılar) Denizköşkle
باشاک شهیر (Başakşehir) İkitelli Osb, Ziya Gökalp
بیلیک دوزو (Beylikdüzü) Beylikdüzü Osb
بشیکتاش (Beşiktaş) Yıldız
اسنیورت (Esenyurt) Alevler, Gökevler, Koza, Piri Reis, Yeşilkent, Zafer
فاتح (Fatih) Balabanağa, İskenderpaşa, Katip, Kasım, Kemalpaşa, Mesihpaşa, Mimar Hayrettin, Mimar, Kemalettin, Molla Gürani, Muhsine Hatun, Nişanca, Saraç Ishak
بی اغلو (Beyoğlu) Bülbül, Çukur, Kamer Hatun, Kocatepe, Şehit Muhtar
کوچوک چکمجه (Küçükçekmece) Beşyol
ساریر (Sariyer) Maslak
شیشلی (Şişli) Ergenekon, İnönü, Mecidiyeköy
شیله (Şile) Meşrutiyet
عمرانیه (Umraniye) Dudullu Osb
زیتون بورنو (Zeytinburnu) Maltepe
توزلا (Tuzla) Aydınlı-Kosb

فرآیند کلی خرید ملک در ترکیه و استانبول

پیش از هرچیز، اکیدا توصیه می کنیم اگر قصد شما از خرید ملک در استانبول، کسب پاسپورت (شهروندی)، یا دریافت مجوز اقامت ترکیه بوده و این کار را برای اولین بار است که انجام می دهید، پس حتما از خدمات مشاوران حرفه ای املاک و مستغلات که تجربه و سابقه خوبی در این زمینه دارند، استفاده کنید؛ چراکه آنها به دلیل آشنایی کامل به مناطق مختلف استانبول و ظرفیت های سرمایه گاری هر منطقه، می توانند بهترین و سودآورترین گزینه ها را به شما معرفی کنند. همچنین، با توجه به آشنایی با قوانین خرید و فروش ملک در ترکیه و مراحل اداری آن در استانبول، می توانند شرایط را برای شما آسان تر و تسریع ببخشند.

بر این اساس، روند کلی خرید ملک در استانبول به شرح زیر می باشد:

 • مشاوره با کارشناس ملکی و بازدید از گزینه های مناسب با بودجه و شرایط شما.
 • بررسی و مقایسه گزینه های موجود و تحقیق در را بطه با آنها.
 • انتخاب گزینه مورد نظر و هماهنگ شدن با فروشنده جهت توافقات لازم از طریق مشاور ملکی.
 • دریافت گزارش «تعیین ارزش ملک» از کارشناس رسمی شهرداری.
 • اقدام برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه و دریافت کد مالیاتی برای واریز مبالغ مربوط به خرید.
 • واریز پیش پرداخت.
 • تهیه ترجمه رسمی مدارک خریدار خارجی مانند پاسپورت به ترکیه ای و حضور یک مترجم قسم خورده درصورتی که خریدار به زبان ترکیه ای آشنایی نداشته باشد.
 • مراجعه به یک دفترخانه در ترکیه جهت ثبت رسمی معامله.
 • پرداخت مالیات مربوط به خرید ملک که 4% ارزش ملک خریداری شده بوده و بطور مساوی بین خردار و فروشنده تقسیم می گردد.
 • امضای قرارداد خرید ملک و پرداخت مابقی مبلغ برای انتقال سند ملکی موسوم به «تاپو (Tapu)».

مدارک مورد نیاز

 • اصل و کپی پاسپورت خریدار.
 • 6 قطعه عکس بیومتریک (باید حتما جدید باشند).
 • شماره حساب در یکی از بانک های ترکیه.
 • کد مالیاتی ترکیه.

نحوه خرید خانه ارزان در استانبول

اگر شما به منظور مدیریت هزینه ها و با توجه به بودجه خود، قصد خرید خانه ای ارزان در استانبول را دارید، پس باید به دنبال خانه هایی در مناطق و محله های کمتر معروف استانول یا دورتر از مراکز مهم شهری بگردید. همچنین، اگر قصد شما از خرید ملک در استانبول، کسب شهروندی ترکیه یا مجوز اقامت این کشور نیست، می توانید گزینه هایی مانند: املاک کوچک یک یا دو خوابه، نسبتا قدیمی، دارای امکانات کمتر و …، باشید. از سوی دیگر، اگر بتوانید برای ملک موردنظر خود از یکی از بانک های ترکیه که به اتباع خارجی وام خرید مسکن می دهند، وامی دریافت کنید، این موضوع نیز تا حدی می تواند به شما در خرید خانه ارزان در استانبول کمک کند (هرچند، معمولا این شرایط برای تمامی اتباع خارجی میسر نیست).

در ترکیه و استانول نیز برخی پروه های درحال ساخت یا تکمیل شده با شرایط «خرید اقساطی» به صورت محدود موجود بوده که در چنین شرایطی، شما باید در موعدهای مقرر شده، مبالغ موردنظر را واریز کنید. لازم به ذکر است، کمک گرفتن از مشاورران املاک معتبر و مجرب و شرکت هایی که نماینده رسمی سازندگان انواع پروژه های ملکی در ترکیه هستند، می توانند مانع از پرداخت هزینه های مازاد و غیرضروری شده و کمک زیادی به مدیریت بودجه شما بکنند.

بهترین زمان خرید ملک در استانبول

هر چند ترکیه دارای یکی از متنوع ترین آب و هواها در جهان می باشد، اما شاید بتوان به منظور اجتناب از مواجه شدن با انبوه گردشگرانی که هر ساله در فصل تابستان به ترکیه بویژه استانبول می آیند یا بارش باران در پاییز و سرمای هوا در زمستان، بتوان فصل بهار را بهترین زمان خرید ملک در استانبول دانست. در چنین شرایطی، شما علاوه بر امکان بازدید از انواع جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی در استانبول، شرکت در رویدادهای مفرح تابستانه، استراحت در پارک های سرسبز و سواحل زیبا، می توانید به راحتی در هوای مطلوب به چندین پروژه سرزده و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

«ما همواره، تا آخرین مراحل خرید ملک در ترکیه و اخذ شهروندی و مجوز اقامت این کشور، در کنار شما خواهیم بود!»

تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منابع:

دیدگاه بگذارید