حاکی بودن شرایط از بازگشت سرمایه گذاران خارجی به ترکیه

محدودیت انجام سفرهای بین المللی و اقدامات قرنطینه ای که به دلیل همه گیری کرونا در ترکیه اعمال شده بود، به طور طبیعی مانعی برای خرید مسکن در این کشور از سوی سرمایه گذاران خارجی گردید؛ با این حال، اخیرا با روند عادی سازی، توجه سرمایه گذاران خارجی به حوزه مسکن، حاکی از بازگشت به دوران پیش از کرونا را دارد.

با توجه به انبوه تقاضاها برای خرید مسکن توسط اتباع خارجی پیش از دوره اپیدمی، خوشبختانه طی 5 ماهه اخیر دوباره شاهد چنین روندی در بازار ترکیه می باشیم. بر این اساس، حوزه املاک در ترکیه که طی دوره اپیدمی بیشترین تاثیر منفی را از این جریان گرفته بود، توانست به لطف حمایت های اقتصادی دولت و نیز امکان دریافت وام از با بهره پایین از بانک های دولتی، موفق به پشت سر گذاشتن رکود ناشی از پاندمی و کاهش میزان فروش مسکن گردید.

همزمان با مشاهده نخستین مورد ویروس در ماه مارس، فروش مسکن به اتباع خارجی برای نخستین بار در سال های اخیر شروع به پسروی کرد که با شروع روند عادی سازی در ماه مه، مجدا رشد آن آغاز شد. بدین ترتیب، فروش مسکن به سرمایه گذاران خارجی در ماه سپتامبر سال 2020 به 5249 واحد رسید و به عنوان بالاترین میزان فروش در سال جاری و در کل تاریخ کشور ثبت شد. همچنین، فروش مسکن به اتباع خارجی در ماه سپتامبر %26.1 نسبت به مدت مشابه سال قبل و نیز %35.3 نسبت به ماه پیش از آن، افزایش داشته است. بر اساس داده های سه ماهه نخست سال 2020، در مجموع 26 هزار و 165 واحد مسکن به اتباع خارجی فروخته شده، درحالیکه این رقم در مدت مشابه سال گذشته 31 هزار و 925 بوده است. اگرچه این ارقام نشان دهنده کاهش 18 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال 2019 است، اما پیش بینی می شود که شتاب افزایش در سه ماهه آخر سال همچنان ادامه یافته و با وجود پاندمی کرونا بیش از 40 هزار مسکن در سال 2020 به اتباع خارجی فروخته شود.

شایان ذکر است، بیشترین میزان فروش مسکن به اتباع خارجی در ماه سپتامبر با رقم 908 واحد متعلق به ایرانیان و بعد آن، عراقی ها با 826 و روس ها با 48 واحد مسکن در رتبه های بعدی قرار گرفتند. بدین ترتیب ایرانیان با خرید 4716 واحد مسکن، در سال 2020 پیشرو شدند.

افزایش علاقه اتباع خارجی به سرمایه گذاری در حوزه مسکن

افزایش 26.8 درصدی فروش مسکن به سرمایه گذاران خارجی در ماه سپتامبر، پیش بینی های خوش بینانه تری را برای ماه های آینده فراهم می کند. از این رو، تقاضای سرمایه گذاران خارجی روز به روز برای خرید مسکن در ترکیه بیشتر و به نظر می رسد با کاهش اثرات همه گیری کرونا، همچنان روند علاقمندی اتباع خارجی به سرمایه گذاری در حوزه مسکن، بیش از پیش افزایش یابد. ثبات ترکیه در روند اپیدمی و سیستم بهداشتی قوی و کارآمد این کشور، اعتمادِ لازم را در سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده و داده های بدست آمده در بخش فروش مسکن به اتباع خارجی نیز، خود گواه بر این موضوع می باشد. از سوی دیگر، اگرچه افزایش نرخ ارز تاثیر منفی در کشور گذاشته، اما این وضعیت مزیتی برای توجه سرمایه گذاران خارجی به بخش مسکن را ایجاد می کند؛ به همین دلیل، انتظار می رود در ماه های آینده میزان فروش مسکن به سرمایه گذاران خارجی بیشتر شده و علاوه بر آن، تاثیر مزایایی چون اهدای حق شهروندی در ازای خرید مسکن به اتباع خارجی، یکی از دلایل افزایش تقاضا در این زمینه به شمار می رود.

انتظار افزایش فروش مسکن به اتباع خارجی

طی دوره شیوع ویروس کوید-19، آن دسته از سرمایه گذاران خارجی که تصمیم به عدم عجله در خرید و سرمایه گذاری طی دوره شیوع اپیدمی کرونا گرفته بودند، اکنون با توجه به موفقیت آمیز بودن عملکرد ترکیه در مقابله با ویروس کرونا، جهت بازگشت مجدد به بازار مسکن روزشماری می کنند. بدیهی است که این میزان تقاضای که انتظار آن نیز می رفت، به سرعت در بخش مسکن تاثیرات خود را نشان خواهد داد. همچنین، به نظر می رسد اخیرا علاقه سرمایه گذاران خارجی به پروژه های مسکونی موجود در ترکیه به تدریج در حال افزایش بودده و با تاثیر افزایش نرخ ارز در ترکیه، سرمایه گذاران خارجی شرایطی را که سال ها در بخش املاک به دنبال آن بودند، اکنون پیدا کردند. علاوه بر این، به لطف دفاتر نمایندگی که اخیرا در کشورهای مختلف افتتاح گشته، سرمایه گذاران بالقوه ساکن در خارج از کشور بدون نیاز به آمدن به ترکیه می توانند به راحتی به خرید و فروش ملک بپردازند.

دیدگاه بگذارید