قلعه های ازمیر

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

شهر ازمیر بواسطه تاریخ کهن و قدمت طولانی خود، داستان های زیادی در رابطه با ساکنان پیشین خود برای ما دارد. بنابراین، اگر به تاریخ علاقه دارید، ما در این قاله 5 قلعه معروف ازمیر را به شما معرفی می کنیم.

  1. قلعه ایاسولوک در سلجوک (Ayasuluk Castle in Selçuk)

قلعه ایاسولوک که در سلجوک واقع شده، به عنوان یکی از بزرگترین موزه های روباز جهان شناخته می شود. این قعله باستانی که در تپه ایاسولوک قرار دارد، اولین مکان اسکان ساکنین افسس، یکی از مشهورترین شهرهای باستان بوده است. همچنین، قلعه ایاسولوک به دلیل منظره خود که مشرف به سلجوک می باشد، مشهور است. متاسفانه سال ساخت این بنا دقیقا مشخص نیست اما دیوارهای شهر که امروزه بجا مانده اند، متعلق به دوره های: بیزانس، آیدین گوللاری (Aydınoğulları)، و عثمانی، هستند؛ این دیوارها ساخته شده از: سنگ، آجر و گچ، توسط 15 برج محافظت می شدند. در قلعه ایاسولوک: خیابان های سنگی، سنگ فرش هایی با اندازه های مختلف و مسجدی در بالاترین نقطه که بر روی بقایای یک کلیسا ساخته شده، وجود دارد.

  1. قلعه چاندارلی (Çandarlı Castle)

قلعه چاندارلی در منطقه زیبای چاندارلی، قلعه ای باشکوه می باشد که تاریخ ساخت آن مشخص نبوده اما در قرن چهاردهم توسط ایتالیایی های اهل جنوا (Genoese)، مرمت و در قرن پانزدهم به دستور وزیر اعظم چاندارلی حالیل پاشا (Grand Vizier Çandarlı Halil Pasha)، بازسازی شده است. قلعه چاندارلی، که بین سال های 2009 و 2014 دستخوش بازسازی بزرگ دیگری گردید، در سال 2013 از سوی یونسکو به فهرست موقت میراث جهانی افزوده شد؛ این موضوع نه تنها به دلیل اهمیت تاریخی آن بلکه بخاطر نمای شگفت انگیز و بسیار با ارزش آن می باشد. اگر در تابستان از چاندارلی دیدن می کنید، می توانید با ترک خود به آبهای درخشان اژه از ساحل درست در جلوی قلعه خنک شوید و خستگی خود را فراموش کنید.

  1. قلعه چشمه (Çeşme Castle)

قلعه چشمه، که قرن ها از این شهر محافظت می کرده، همچنان مورد توجه کسانی است که آن را با دیده تحسین می نگرند. این قلعه که امروزه همچنان باشکوه می باشد، به عنوان موزه باستان شناسی چشمه مورد استفاده قرار می گیرد قلعه چشمه در سال 1508 توسط سلطان بایزید دوم عثمانی (Ottoman Sultan Bayezid II)، و به منظور محافظت از چشمه ساخته شده و به عنوان یک شهر تجاریِ استراتژیک شناخته می شده؛ ناگفته پیداست که این بنا یکی از مهمترین ارزش های تاریخی و فرهنگی چشمه محسوب می شود. زمانی که قلعه چشمه برای اولین بار ساخته شد، در حاشیه دریا قرار داشته ولی به مرور زمان و با پیشروی و گسترش ساحل، امروزه با فاصله از حاشیه دریا می باشد. قلعه چشمه با شش برج و سه سنگر که هنوز در آن موجود می باشند، پابرجاست. در مقابل قلعه، مجسمه فرمانده بزرگ الجزایریِ ترکیه «دریاسالار حسن پاشا (Admiral Hasan Paşa of Algeria)» با شیری در کنار وی، قرار دارد. برخی اوقات جشنواره های بین المللی و مسابقات موسیقی در این قلعه تاریخی برگزار می شود.

  1. قلعه کِچی/بُز در سلجوک (Keçi Castle)

این قلعه که در قله کوه آلامان (Alaman)، و نزدیکی روستای بِلوی (Belevi)، در سلجوک واقع شده، حدود 300 متر ارتفاع دارد. قلعه کچی حدود 300 پیش از میلاد و در دوره هِلِنیستی (Hellenistic)، بنا گردیده و در دوره های: روم، بیزانس، سلجوقی و عثمانی، به شکل گسترده ای از آن استفاد می شده. این قلعه که مسیرهای تجاری منطقه را کنترل می کرده، از نظر نظامی در یک نقطه بشاری مهم قرار داشته است، زیرا کل دشت مندرس (Menderes Plain)، از آن قابل رویت بوده؛ از همین رو طی قرن ها، جنگ های بسیاری در این منطقه به وقوع پیوسته است. درحقیقت طبق افسانه ها، یک فرمانده که سعی داشت قلعه را فتح کند، یک شب مشعل هایی را به شاخ صدها بز بسته و باعث می شود ساکنین قلعه تصور کنن یک ارتش بزرگ به آنها حمله کرده و از ترس قلعه را ترک می کنند؛ بدین ترتیب، قلعه کچی با این نوان خوانده و بدون ریخته شدن خون، نصرف می شود.

  1. قلعه سیغاجیک در سفرحیصار (Sığacık Castle in Seferihisar)

قلعه سیغاجیک در ساحل سفرحیصار، یکی از آرام ترین مناطق ازمیر می باشد که شهرت آن از مرزهای ترکیه نیز فراتر رفته است. این بنا که به دستور سلطان سلیمان معظم (Sultan Süleyman the Magnificent)، در 1515-1521 ساخته شده، شامل یک قلعه داخلی و یک قلعه بیرونی است. در قلعه ای که از سنگ های شهر باستانی تئوس (Teos)، در دیواره های آن بکار رفته، در گذشته به عنوان پایگاه دریایی مورد استفاده بوده است. امروزه در داخل قلعه: خانه ها، مساجد و مغازه های متعددی وجود دارند و با جنب و جنبش آرام شهر، فعالیت گردشگریِ جدی ای در قلعه سیغاجیک آغاز گردیده. در این شهر آرام و ساحلی، باغ های چای، کافه ها و رستوران های غذاهای دریایی فراوان برای لذت بردن شما، وجود دارد.

دیدگاه بگذارید