اعلام برنامه عادی سازی توسط رجب طیب اردوغان

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

رئیس جمهور اردوغان با بیان این مطلب که روند بازگشت به زندگی عادی به تدریج آغاز شده، از آماده بودن برنامه عادی سازی خبر داد. وی در بیانیه ای که در خاتمه جلسه آنلاین کابینه دولت اعلام شد، اظهار داشت: “اکنون در ارتباط با کووید- 19 که ترکیه را نیز تمام جهان ترکیه را نیز تحت تاثیر خود قرار داده، به یک نقطه عطف مهمی رسیده ایم.”

به گفته رجب طیب اردوغان، عملکرد ترکیه از همان ابتدا در مقابله با این بیماری، متشکل از 4 هدف اصلی بود که عبارتند از: تامین فاصله فیزیکی، پایداری سیستم بهداشت، تولید ملزومات اساسی، عدم ایجاد وقفه در زنجیره تامین و استمرار نظم عمومی. در حالی که حتی توسعه یافته ترین کشورها در تامین این موارد اولیه نیز دچار مشکل شده بودند، خوشبختانه دولت و مردم ترکیه مبارزه کم نظیری را رقم زدند. بدین ترتیب، نه تنها ترکیه توانست میزان مرگ و میر را در سطح پایینی نگه دارد، بلکه به طور موفقیت آمیزی جلوی سرعت انتشار بیماری را گرفته شد؛ درنتیجه، تعداد بیماران نیازمند به تجهیزات تنفسی و بستری در بخش مراقبت های ویژه دائما رو به کاهش قرار گرفت و تعداد بیمارانی که بهبود یافتند، بشکل ملموسی افزایش پیدا کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: “در نتیجه تلاش های فداکارانه کلیه متخصصان مراقبت های بهداشتی، پزشکان، پرستاران و تکنسین ها، شاهد هیچ رخداد دلخراشی نبودیم.” اردوغان با بیان این مطلب که از روز اولِ مشاهده بیماری در ترکیه، تمام مراحل به صورت آگاهانه، مصمم و در اسرع وقت انجام گرفت، افزود: “ما با توجه به توصیه ها و ارزیابی های کمیته علمی که در وزارت بهداشت تشکیل شد، انواع اقدامات احتیاطی را انجام داده و به تدریج مرزهای هوایی و زمینی خود را با کشورهایی که این بیماری در آنها رخ داده است بستیم. در ادامه نیز با تعطیلی موقت مدارس، به تعویق انداختن کلیه: جلسات، رویدادها و برنامه های مشابه، توقف کامل یا محدود کردن فعالیت های مشاغلی که مردم در آن حضور دارند و نهایتا انتقال عبادت از مساجد به خانه ها، سعی کردیم در همه بخش های ممکن، الگوی کار در خانه را فراهم کنیم.”

اردوغان با بیان این که با محدودیت حمل و نقل اعمال شده بین شهرها، میزان جابجایی شهروندان به مقدار قابل توجهی کاهش یافته، اذعان داشت: “ما برنامه های حمایتی را برای همه گروه های درگیر، آماده کرده ایم. میزان بسته های تامین مالی و پشتیبانی اجتماعی که دولت در خدمت آنها قرار داده، از مرز 200 میلیارد لیر فراتر رفته است. همچنین، برای کسانی که حق دریافت مزایای اجتماعی دارند، امکان بهره مندی از کمک های نقدی را نیز فراهم کردیم. بر این اساس، با دو برنامه اول حمایت اجتماعی، به هر یک از 4 میلیون و 400 هزار نفر از شهروندانمان، کمک نقدی 1000 لیری انجام دادیم و با سومین برنامه حمایت اجتماعی که بسیار جامع تر نیز می باشد، برنامه هایمان در ارتباط با سایر موارد، همچنان ادامه خواهد داشت.”

تداوم همکاری با جامعه جهانی درخصوص مطالعات مربوط به تهیه واکسن و دارو

رجب طیب اردوغان با اشاره به راه انداری کمپین جدید «ای مردم ترکیه! ما برای کمک به یکدیگر بی نیاز از غریبه ایم»، میزان کل کمک های ارائه شده در این راستا را حدود 1 میلیار و 910 میلیون لیر اعلام کرد و اظهار داشت: “این کمپین همچنان در حال فعالیت می باشد و مردم ترکیه بواسطه این کمپین، بار دیگر در این روزهای سخت از یکدیگر حمایت کرد و رفتارهای همبستگی نمونه ای را به نمایش گذاشتند.”

رئیس جمهور ترکیه در ادامه اظهاراتش افزود: “در حالی که این اقدامات در ترکیه در حال انجام می باشد، شهروندان خارج از کشور نیز فراموش نشده اند؛ لذا با پل های هواپیمایی ایجاد شده، نزدیک به 65 هزار نفر از شهروندانمان را به کشور برگرداندیم که این آمار به تنها از 16 آوریل، شامل 29 هزار نفر می باشد. این شهروندان، مشروط به گذراندن قرنطینه 14 روزه در خوابگاه ها، سپس به خانه های خود فرستاده شدند و بدین ترتیب از خطر انتقال بیماری از فراسوی مرزها، پیشگیری کردیم.”

رئیس جمهور اردغان همچنین بیان نمود: “ما نه تنها در زمینه هایی چون تهیه ماسک و لباس ویژه، بلکه در زمینه تهیه کیت تشخیص، دستگاه تنفسی و…، خودکفا بوده و حتی به 57 کشور نیز کمک های مختلف ارسال کردیم. اخیرا نیز علاوه بر کمک های پزشکی، دستگاه های تنفسی ساخت داخل به سومالی ارسال شده که به عنوان اولین دستگاه تنفسی در این کشور به بهره برداری رسیدند. به همین ترتیب در چارچوب برنامه ریزی نیازهای خود نیز، تجهیزات پزشکی بسیاری را به کشورهایی از جمله ایالات متحده، ارسال کرده و این کار را ادامه می دهیم. همچنین، در زمینه تولید دارو و واکسن با جامعه جهانی همکاری می کنیم.»

متاسفانه در سراسر جهان، دیگر هیچ چیز به حالت عادی باز نخواهد گشت

در پایان این بیانه، طیب اردوغان سخنان خود را چنین به تنها رساند: “ترکیه علیه کووید- 19 مبارزه ای مثال زدنی از خود به نمایش گذاشت. ما شیوه های منحصر به فرد خودمان را برای تشخیص و درمان بیماری تهیه و پیاده سازی کرده ایم. به این ترتیب، نه تنها میزان مرگ و میر را در سطح پایینی نگه داشتیم، بلکه جلوی سرعت انتشار بیماری را نیز گرفتیم؛ درعین حال، باید توجه داشت متاسفانه در ترکیه نیز همانند سایر کشورهای جهان، اوضاع به معنای واقعی به حالت عادی باز نخواهد گشت.”

تقویم عادی سازی ترکیه

  • افراد بالای 65 و زیر 20 سال، می توانند 1 روز را در دوران قرنطینه برای 4 ساعت بیرون بروند.
  • محدودیت ورود و خروج به 7 استان برداشته می شود اما برای سایر استان ها به مدت 15 روز تمدید شد.
  • فروش ماسک با تعیین حداکثر قیمت، مجاز خواهد بود.

5 مه: در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر طرح پلاک های زوج و فرد برای تاکسی های تجاری برداشته می شود.

11 مه: مراکز خرید از تاریخ 11 مه آماده خدمت رسانی خواهند شد. محل کارهایی نظیر آرایشگاه های زنانه، مردانه و سالن های زیبایی از تاریخ 11 مه می توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

13 مه: کودکان زیر 14 سال در 13 مه بین ساعت های 11-15 با حفظ فاصله اجتماعی می توانند بیرون بروند.

15 مه: رده سنی 15-20 سال روز جمعه 15 مه با شرایط مذکور و همان ساعات می توانند بیرون بروند.

31 مه: فرآیندهای ترخیص سربازی از 31 مه آغاز خواهد شد.

20 ژوئن: آزمون مرکزی تحت سیستم ورود به دبیرستان (LGS)، در این تاریخ برگزار می شود.

27-28 ژوئن: آزمون موسسات آموزش عالی (YSK)، در این تاریخ ها برگزار خواهد شد.

دیدگاه بگذارید