هزینه زندگی در ازمیر

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

ازمیر منطقه ای است که دارای آب و هوایی معتدل و مطبوع در تمام سال است و زندگی در آن، فواید بیشمار به همراه دارد، از این رو، مردم بسیاری ازمیر را به عنوان مقصد همیشگی یا آینده خود انتخاب می کنند.

وقتی مردم به عنوان گردشگر به ترکیه می آیند، از تجربه بی نظیر این کشور با میراث فرهنگی و تاریخ غنی، شگفت زده می شوند. برخی از افراد ممکن است عاشق شهرهای بزرگی مانند استانبول شده باشند و این در حالی است که برخی دیگر شهرهای نسبتا کوچکتری چون ازمیر را ترجیح می دهند و انتخاب می کنند. اما دلایلی که در سال های اخیر موجب شده ازمیر در مقایسه با سایر شهرهای بزرگی مانند استانبول و آنکارا، بیش از پیش مورد توجه قرا ربگیرد، برحسب شش شاخص های اصلی زندگی، در زیر به شما معرفی می گردند:

  1. خرید از بازار/سوپرمارکت ها

وقتی به جایی می روید که دارای غذا و فرهنگ متفاوتی نسبت به کشور شما هستند، موضوع تطبیق با سبک زندگی آنها بسیار مهم است؛ چراکه نه تنها باید بتوانید خود را با محیط اطرافتان وفق بدهید، بلکه باید بدانید دارایی نقدی خود را برای چه مواردی صرف نمایید. از این رو، بهتر است خرید مواد غذایی خود در ازمیر را در بازار انجام دهید که قیمت های مناسب تری دارند.

  1. پرداخت ماهانه قبوض حامل های انرژی

یکی از مهمترین موارد هنگام نقل مکان به جایی که جدیدا آن را اجاره کرده و باید درنظر داشته باشید، میزان اجاره بهایی که شامل قبوض ماهانه حامل هایی انرژی، نمی شود. هرچند، باید توجه داشت هزینه حامل های انژی در ازمیر، بسیار مقرون به صرفه تر از استانبول و آنکارا می باشد؛ در واقع مجموع گل قبوض حامل های انرژی در ماه، تقریبا درحدود 55 دلار می باشد که در مقایسه با سایر شهرهای اروپایی، بسیار ارزان است.

  1. هزینه ورزش و تفریح

ممکن است بسیاری از اتباع خارجی در مورد عزیمت به کشورهای دیگر شک داشته باشند، زیرا ممکن است نتوانند به زندگی موردعلاقه خود دست یابند. اما مطمئنا این موضوع برای افرادی به ویژه ورزشكاران بسیار خوشایند خواهد بود اگر بدانند كه هزینه باشگاه بدنسازی در ازمیر بسیار مقرون به صرفه بوده و همین امر می تواند تاثیر زیادی در تصمیم آنها برای ادامه زندگی در ازمیر داشته باشد.

  1. رفتن به رستوران

جزو هزینه هایی که باید در زندگی درنظر گرفته شود، قطعا غذاخوردن در رستوران می باشد. پس اگر به غذای ترکیه علاقه دارید، بهتر است بدانید نرخ رستوران ها در ازمیر به نسبت استانبول و آنکارا در همان سطح کیفی، پایین می باشد. البته، افرادی که می خواهند غذاهای بین المللی و باکیفیت بخورند، باید مبلغ بیشتری بپردازند.

  1. خرید کفش و لباس

ازمیر از جمله مکان های گردشگری است که حضور انبوه گردشگر بویژه در فصل تابستان، تعیین کننده قیمت پوشاک در ایین منطقه می باشد. هرچند قیمت انواع پوشاک در فروشگاه های مختلف متفاوت است، اما باید درنظر داشت بسته به کیفیت و شرکت تولید کننده (داخلی یا خارجی)، حق انتخاب فراوانی بای مشتریان وجود دارد که تمام سلیقه ها با هر امکان مالی را نیز، پوشش می دهند.

  1. اجاره ماهانه ملک

همانند هر جایی از دنیا، ازمیر نیز دارای مناطق خاصی است که با توجه به ارزش منطقه، چشم اندازهای زیبا، انواع امکانات دسترسی و …، مبلغ خرید ملک یا اجاره آن نیز، می تواند کمی بالاتر از سایر نقاط آن باشد. اما باید درنظر داشت که در حالت کلی، این مبالغ بسیار ازران تر از شهرهای دیگری چون استانبول و آنکارا هستند و همین موضوع به افراد با ​​حقوق های متوسط، اجازه می دهد یک آپارتمان تک خوابه را با قیمتی بین 150 تا 250 دلار اجاره کنند.

میانگین حقوق، حداقل دستمزد و نرخ بهره وام در ازمیر

به طور کلی می توان گفت همان اقلامی که در سایر مناطق ترکیه دارای قیمت بالایی هستند، در ازمیر نیز چنین می باشد؛ اما نکته قابل توجه، متفاوت بودن رقم آنها در مقایسه با یکدیگر است، بطور مثال: میزان متوسط حقوق در استانبول باتوجه به بالا بودن هزینه ها، نسبت به ازمیر بیشتر است اما آنچه مزیت مناطقی چون ازمیر را بیش از پیش بالا می برد، تنوع اقلام موردنیاز، امکان دسترسی و پایین بودن برخی هزینه هایی است که کمک می کند شهروندان این منطقه، در رفاه بیشتری نسبت به استانبول و آنکار قرار داشته باشند. لذا برای آنکه بتوانید به راحتی با زندگی جدید خود در ازمیر تطبیق پیدا کنید، توصیه می شود پیش از رفتن به آنجا موارد گفته شده را درنظر بگیرید.

حقوق متوسط $ 441.95 حداقل دستمزد $ 264 نرخ بهره وام بانکی 19.86%

هزینه زندگی برحسب شهرهای ترکیه

شاخص هزینه زندگی شهر
34.77 Ankara
33.78 Antalya
33.72 Bursa
37.85 Istanbul
34.03 Izmir

جدول هزینه های زندگی متوسط در ازمیر

متوسط هزینه رستوران
$ 3.78 غذا (رستوران ارزان قیمت)
$ 2.84 نوشیدنی های داخلی (0.5 لیتر)
$ 0.31 آب (0.33 لیتر)
متوسط هزینه بازار
$ 0.66 شیر (1 لیتر)
$ 0.44 قرص نان (500 گرم)
$ 1.86 تخم مرغ (12)
متوسط هزینه حمل و نقل
$ 0.57 بلیط یک طرفه
$ 30.75 ایاب ذهاب ماهانه
$ 1.21 گازوئیل
متوسط هزینه خدمات
$ 55.08 قبوض حامل های انرژی (آب، برق، زباله، سیستم تهویه)
$ 0.12 تعرفه 1 دقیقه مکالمه داخلی با تلفن همراه
$ 15.27 اینترنت (حجم نامحدود، کابلی یا ADSL)
متوسط هزینه اوقات فراغت
$ 25.81 باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای بزرگسال
$ 17.30 کرایه زمین تنیس (1 ساعت)
$ 3.78 بلیط سینما برای 1 نفر یا اکران بین المللی
متوسط هزینه لباس
$ 36.43 1 جفت شلوار جین (Levis 501 یا مارک های مشابه)
$ 25.29 1 دست لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای (Zara، و غیره …)
$ 60.98 1 جفت کفش پیاده روی آدیداس (رده متوسط)
متوسط هزینه اجاره
$ 249.30 آپارتمان (1 اتاق خواب)، در مرکز شهر
$ 155.71 آپارتمان (1 اتاق خواب)، خارج از مرکز شهر
$ 439.82 آپارتمان (3 اتاق خواب)، در مرکز شهر

میزان هزینه های یک فرد با متوسط درآمد در ازمیر

همانطور که پیش از این نیز بدان اشاره شد، هزینه زندگی در ازمیر در مقایسه با سایر شهرهای مهم ترکیه و جهان، بسیار پایین است. از این رو، پایین بودن هزینه: اجاره ملک، تهیه مواد غذایی و حمل و نقل، در مقایسه با استانبول و آنکارا، فرصت مناسبی را برای زندگی در اختیار شما قرار می دهد. بطور مثال، توسعه یافتگی و در دسترس بودن سیستم حمل و نقل عمومی در ازمیر، نه تنها بسیار کارآمد می باشد، بلکه تردد در آن را بسیار راحت و آسان نموده است؛ شما می توانید با استفاده از اتوبوس، تراموا یا مترو که موجب صرفه جویی زیادی در وقت و هزینه شما می شوند، از ترافیک رایج در شهرها در امان بمانید (هرچند به دلیل کم بودن میزان ترافیک در ازمیر، اصلا قابل مقایسه با سایر شهرها نمی باشد). همچنین، هزینه های استفاده از خدمات آب و برق و نیز تفریحات، چندان گران نبوده و هزینه بالایی را به شما تحمیل نمی کند.

دیدگاه بگذارید