شهر باستانی افس

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

پیشینه سکونت در شهر باستانی اِفِس که در محدوده مرزهای داخلی بخش سلجوقِ ازمیر واقع شده، به 9000 سال پیش از میلاد مسیح و جزو ویرانه های تاریخی پربازدید ترکیه می باشد. این شهر در سال 2015 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و بدین ترتیب محبوبیتش دوچندان گشته است. افس در گذشته یک نقطه گذر مهم تجارت بین تمدن های شرقی و غربی بوده و امروزه نیز به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان به شمار می رود.

نحوه دسترسی به شهر باستانی افس

1-دسترسی به افس از ازمیر

مسافت بین ازمیر-سلجوق 80 کیلومتر می باشد. این فاصله با مینی بوس 1 ساعت و با قطار نیز 1:15 طول می کشد. دسترسی با ایزبان از طریق مسیر ازمیر-سلجوق (ایزبان: سیستم قطار مسافرتی ازمیر می باشد)، راحت ترین و کم هزینه ترین گزینه است. از ایستگاه های هالک پینار (Halkapınar)، آلسانجاک (Alsancak)، یا سایر ایستگاه های ایزبان می توانید به سلجوق رفته و از آنجا هم سوار مینی بوس های افس شوید.

از ترمینال ازمیر سوار مینی بوس های سلجوق شده یا توسط قطار دنیزلی که از ایستگاه قطار باسمانه حرکت می کند، می توانید در ایستگاه سلجوق پیاده شوید. از این ایستگاه به سلجوق هر 40 دقیقه یک بار دولموش حرکت می کند. بعد دسترسی به سلجوق به راحتی می توانید با مینی بوس به افس بروید. قطار دنیزلی نیز که از ایستگاه باسمانه به راه می افتد، از ایستگاه سلجوق عبور می کند. سفر بین ازمیر-سلجوق با قطار حدودا 1 ساعت طول می کشد.

کسانی که با خودروی شخصی از ازمیر به افس می آیند، باید در مسیر اتوبان ازمیر-آیدین، از تقاطع سلجوق خارج شوند. در صورتی که مایل به استفاده از اتوبان نباشید، می توانید در مسیر جاده قدیمی ازمیر-آیدین، بعد عبور از توربالی تابلوی سلجوق را پی بگیرید. بعد رسیدن به سلجوق علایم را دنبال و در جهت راست و مسیر کوش آداسی پیش بروید. 2 کیلومتر بعد در سمت چپ تابلوی افس را خواهید دید.

2-دسترسی به افس از فرودگاه

نزدیکترین فرودگاه به شهر باستانی افس، فرودگاه عدنان مندرس ازمیر می باشد. شرکت های هواپیمایی: ترکیش، پِگاسوس، سان اِکسپِرِس و اُنور ایر، تقریبا از همه نقاط ترکیه دارای پروازهای مستقیم به ازمیر هستند. مسافت فرودگاه به افس 62 کیلومتر است. برای این که توسط سیستم حمل و نقل حومه شهر ازمیر (ایزبان) از فرودگاه به افس بروید، نخست باید به ترمینال محلی قاضی امیر سر بزنید. سپس با دولموش هایی که هر 40 دقیقه یکبار از این جا به افس حرکت می کنند، به سلجوق برسید. یک روش کم هزینه تر نیز این است که توسط ایزبان از فرودگاه به سلجوق رفته، از آنجا هم سوار دولموش های افس شوید. با اجاره خودرو نیز می توانید به راحتی به افس سفر کنید. سپس می توانید در مسیر ازمیر-آیدین، بعد عبور از توربالی تابلوی سلجوق را پیگیری کنید.

دیدگاه بگذارید