زندگی در ازمیر

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

قاطعانه می توان گفت، مزایای زندگی در ازمیر به تمام شک و تردیدهای آن دسته از اتباع خارجی که قصد مهاجرت و زندگی در ازمیر دارند، بطور کامل می ارزد. ما می دانیم تصمیم برای شروع یک زندگی جدید در مکانی تازه که دارای: زبان، غذا و فرهنگی متفاوت هستند، تصمیمی مهم و تغییری بزرگ در شیوه زندگی است.

دلایل علاقه مهاجران به مروارید اژه

هنگامی که شما مسائل مهمی چون: پیدا کردن مکان زندگی، دریافت مجوزهای اقامت و احساس غریبگی را پشت سربگذارید، این درست زمانی خواهد بود می توانید آرامش را احساس و زیبایی و شکوه ازمیر را مشاهده کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید آیا این کار، اقدامی درست می باشد یا نه، پس حتما دلایلی که برای این امر ذکر شده را مطالعه کنید.

پیشگام در روند و زندگی اجتماعی

ازمیر که در عصر باستان آن را با نام سمیرا (Smyrna)، می شناختند، امروز از سوی ترکیه ای ها با نام «ازمیر» رسمیت پیدا کرده، و آن را به عنوان شهری پیشگام در روندهای نوین و مدرن می شناسند. جو بین المللی ازمیر موجب جذب اتباع خارجی فراوانی از سراسر جهان شده و جایگاه ویژه ای در قلب مردم ترکیه دارد. بنا به اظهارات شرکت مالی Mastercard، این شهر مقام اول را در فهرست استاندارد زندگی در ترکیه دارا می باشد؛ همچنین، وزارت توسعه ترکیه نیز ازمیر را در رده نخست فهرست «شاخص سرمایه اجتماعی» خود قرار داده و تنوع تجاری آن را دلیل قرار گرفتن ازمیر در رده دوم محبوبترین شهرها جهت سرمایه گذاری (پس از استانبول)، دانسته است.

این شهر که سومین شهر بزرگ ترکیه می باشد، هر ساله پذیرای 1.8 میلیون گردشگری است که برای لذت بردن از سبک زندگی مدرن ترکیه، به این منطقه می آیند. ازمیر که همیشه شهر و استانی پیشگام بوده، با همین ویژگی در ترکیه شناخته و در حافظه تاریخ و آینده این کشور، حک شده است. از این رو، علاقه مندان به نقل مکان به ازمیر برای: تجارت، کسب و کار، تحصیل یا حتی صرفا سرمایه گذاری در حوزه املاک، فرصت های بسیاری را در حوزه های مختلف خواهند یافت.

تنوع مکانی

وقتی مردم درباره استان ازمیر صحبت می کنند، بیشتر مدنظرشان خودِ شهر ازمیر می باشد، اما در حقیقت این نام، به منطقه وسیعی از این شبه جزیره اشاره دارد که شامل استراحتگاه های ساحلی و روستاهای بسیاری زیبایی در حدود داخلی آن، می گردد. از این رو، مهاجرانی که بطور جِد، قصد مهاجرت به این منطقه را دارند، می توانند یکی از 30 واقع در استان ازمیر را انتخاب نمایند. لذا، اگر قصد تجربه زندگی سنتی به سبک ترکیه را دارید، پس باید از مسیرهای معمولی چون Tire و Odemis که مقصد گردشگران و علاقه مندان به فعالیت های تجاری است، خارج شوید؛ درنتیجه، اگر در مناطقی چون: بورنووا، بوجا و کوناک، که در مرکز شهر جای دارند، زندگی کنید، همه چیز از مدارس مختلف گرفته تا: فروشگاه، بانک و مسیرهای حمل و نقلی و ارتباطی عالی، همگی در دسترس شما خواهند بود.

بر این اساس، استراحتگاه های ساحلی ای چون: آلاچاتی، چشمه، فوجا و دیکیلی، که شهرت آنها در بین ترک ها و گردشگران خارجی نیز گسترش پیدا کرده، از مناسب ترین مکان های تفریحی و ساحلی می باشند. اما در عین حال باید توجه داشت که ویژگی های منحصر به فرد هر یک از مناطق ازمیر (هر 30 منطقه)، افراد بسیاری چون: خریداران، افراد پیر و جوان، با بودجه های کم یا هنگفت را، متناسب با سلیقه هایشان به سوی خود جذب می کنند.

بهداشت و درمان در ازمیر

مهاجرانِ مقیم ازمیر قادرند پس از گذشت یک سال از اقامتشان، از سیستم عمومی بهداشت و درمانِ ترکیه استفاده نمایند؛ البته مشروط بر اینکه سهم بیمه خود را در طول این مدت واریز کرده باشند. در همین خصوص، هرچند تعداد مراکز عمومی ارائه دهنده خدمات بهداشت و درمان در ازمیر به تعداد کافی موجود می باشد، اما بسیاری از مهاجران و اتباع خارجی ترجیح می دهند به منظور استفاده از خدمات بیمه های خصوصی (تکمیلی)، به مراکز خصوصیِ درمان مراجعه نمایند.

این امر عمدتا به این دلیل است که بسیاری از پزشکان و متخصصین حاضر در مراکز عمومی بهداشت و درمان، به زبان انگلیسی صحبت نکرده ولی درطف مقابل، کادر پزشکی مراکز خصوصیِ درمان، از این توانایی جهت برقراری راحت تر ارتباط با بیماران و مراجعه نندگان خود، استفاده می نمایند؛ از جمله چنین مراکزی می توان به: Ozel Deniz Hastanesi، Ozel Tınaztepe Hastanesi و بیمارستان مرکزی BatıAnadolu، اشاره داشت.

آموزش در ازمیر

فرزندان مهاجران ساکن در ازمیر، می توانند از خدمات آموزشی و تحصیل در مدارس دولتی ترکیه، استفاده نمایند؛ با این حال، از آنجا که زبان تدریس شده در این کلاس ها ترکی استانبولی است (برخلاف استاندارد کشورهای اروپایی)، فرزندان اتباع خارجی می توانند از مدارس بین المللی یا خصوصی که معمولا از سیستم و برنامه های درسی: بین المللی، انگلیس یا آمریکا، پیروی و دروس را به زبان انگلیسی تدریس می کنند، بهره ببرند.

اصلی ترین مدرسه بین المللی موجود در ازمیر، مدرسه بین المللی MEF ازمیر است که بسیاری از مهاجران، فرزندان خود را به آنجا می فرستند. در همین راستا، ازمیر دارای هشت دانشگاه در خود شهر و دو دانشگاه در مناطق مجاور می باشد. قدیمی ترین این دانشگاه ها «دانشگاه ایونیِن (Ionian)» می باشد که در سال 1920 تاسیس و از بهترین دانشگاه های موجود به شمار می آید؛ سایر دانشگاه های حاضر در ازمیر نیز عبارتند از: دانشگاه Ege، دانشگاه Dokuz Eylül و دانشگاه اقتصاد ازمیر (University of Economics).

حمل و نقل در ازمیر

پیش از هرچیز، باید درنظر داشت مهاجران ساکن در ازمیر، تا زمانی که دارای ترجمه معتبری از گواهینامه خود (به زبان ترکیه ای و تایید شده از سوی مراجعه معتبر)، یا «گواهینامه رانندگی بین المللی» باشند، می توانند از گواهینامه رانندگی خود که در کشورشان دریافت نموده اند، استفاده نمایند. نکیه مهم دیگر اینکه، باوجودیکه ازمیر به عنوان شهری بزرگ، دارای زیرساخت های جاده ای بسیار خوبی می باشد، اما در برخی مناطق روستایی و اطراف آن، نیاز به دقت بیشتری جهت رانندگی و تردد می باشد.

همچنین، با توجه به اینکه ترافیک و قیمت بالای بنزین، امری رایج در تمام شهرهای بزرگ می باشد، بسیاری از مهاجران ساکن در ازمیر بجای رانندگی، ترجیح می دهند از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند. از این حیث، ازمیر دارای شبکه گسترده ای از سیستم اتوبوسرانی با دسترسی آسان و هزینه کم می باشد. در عین حال، سیستم مترو Rapid Transit نیز در ازمیر درحال توسعه و ساخت می باشد. در حاب حاضر نیز قطارهای بین شهری که از ترمینال Alsancak حرکت می کنند، درکنار شبکه کارآمد مسافربری بزرگ که روزانه بیش از 10,000 مسافر را به نقاط مختف جابجا می کنند، وجود داشته و بخوبی فعالیت می کنند.

ازمیر در مقایسه با استانبول

برای بسیاری از مهاجران و اتباع خارجی همانند خود مردم ترکیه، شبه جزیره ازمیر گزینه ای ایده آل به نسبت استانبول می باشد، چراکه ازمیر نیز درست هم تراز با استانبول، خدمات و فرصت های برابری را عرضه می دارد: نکته قابل توجه و مهم در این خصوص، پایین تر بودن هزینه های مرتبط با این موارد، در مقایسه با استانبول است. لذا، نه تنها اعتبار و خوش نامی ازمیر در رابطه با: زندگی شبانه، مراکز خرید، تجارت، تحصیل و امکانات بهداشتی و درمانی، با سایر شهرهای بزرگ ترکیه برابری می کند، بلکه ساکنان این شهر از شانس پرداخت کمتر هزینه ها در قبال چنین امکانات و موقعیت هایی نیز، بهره مند می باشند. در همین رابطه و بنا به گزارش روزنامه Daily Sabah در سال 2017، بالغ بر 16,000 ترکیه ایِ ساکن استانبول، به دلایلی که در فوق به آنها اشاره شده، به این شبه جزیره (ازمیر)، نقل مکان کرده اند. از جمله سایر عواملی که این روزنامه به آنها اشاره داشته، عبارتند از: ترافیک کمتر، وجود فرصت های بهتر و بیشتر (در عرصه های مختلف)، کاهش هزینه خانوار و میزان کم استرس.

دیدگاه بگذارید