مناطق دیدنی حومه چشمه

۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳
  • ایلدیری: یک بخش تاریخی و مکانی است که می توان خستگی تفریحات شبانه اش را در آن از تن به در کرد. گردشگران در سواحل ایلدیر می توانند لحظات آرامش بخشی را سپری کرده یا در تورهای مناطق: چِلِبی، کوچوک اُدالار، یاسّی آدا، ساری آدا، تاش آدالاری، جزیره اِشّک و جزایر کاراباغ، شرکت نمایند. در کوچه ها ایلدیری عطر تاریخ به مشام می رسد و شهر باستانی اریترای از جمله مکان های دیدنی این بخش محسوب می شود. اگر به ارتفاعات تپه های بلند نیز بروید، می توانید بقایای: معابد، تئاتر باستانی، دیوارهای احاطه کننده شهر باستانی و کلیساهای تاریخی ساخته شده در دوره های بعدی را، ببینید.
  • اُواجیک: مرزهای روستای اُواجیک که در محدوده داخلی چشمه جای دارد، نهایتا به خط ساحلی می رسد که خط ساحلی جنوبی اواجیک یکی از مناطق منتخب گردشگری است. این منطقه با درختان چندین ساله و آب و هوا مطبوعش، آرامش را برای مسافران به ارمغان می آورد. در خاک های حاصلخیز این منطقه محصولات متنوعی پرورش می یابند؛ انگور مخصوص شراب سازی، خربزه، رازیانه و کنگر فرنگی، از جمله محصولات معروف این روستا می باشند. این روستا که به آب های زیرزمینی خود نیز معروف است، در انتظار گردشگرانی می باشد که 365 روز سال را در جستجوی آرامش هستند.
  • ایلیجا، از دریا و چشمه های آب گرم لذت ببرید: ایلیجا که با فراوانی چشمه های آب گرم و سواحل بزرگ و سفید رنگش یادآور جزایر گرمسیری می باشد، با گزینه های اقامتی متفاوت و مکان های گشت و گذارش، یکی از مناطقی است که با ذکر نام چشمه، به ذهن خطور می کند. ایلیجا با آب های خنک، ماسه های ریز و خط ساحلی 2 کیلومتری، همه گردشگران را شیفته خود می کند؛ همچنین، در ایلیجا می توانید بهترین غذای معروف چشمه یعنی قمری را بخورید.

مهمترین فاکتوری که اهمیت ایلیجا را افزایش می دهد، امکانات حرارتی آن می باشد؛ بدین معنی که در بسیاری از هتل های کوچک و پانسیون ها، آب های معدنی گرم وجود دارند. آب های گرم جوشان از: قلب دریا، ساحل ایلیجا و سایر سواحل حومه، آن را تبدیل به استخر آب گرم بزرگی کرده است. یکی دیگر از ویژگی های مهم ساحل ایلیجا نیز این است که از ساحل به سمت دریا، عمق آب از قد انسان بالاتر نمی رود.

  • دالیان کوی، مقصد تفریح و غذاهای لذیذ: دالیان کوی که یک محله ماهیگیری در فاصله 4 کیلومتری از مرکز چشمه است، با: خانه ها، بنادر، زیبایی های طبیعی، سواحل و اهالی اش، ویژگی های رایج منطقه اژه را بازتاب می دهد. امکان اقامت در هتل ها و پانسیون های باکیفیت واقع در دالیان کوی، به راحتی میسر می باشد.

دالیان که یکی از مقصدهای بی نظیر در چشمه و یک منطقه ماهیگیری قدیمی رومی می باشد، پس از تَرک این منطقه از سوی رومیان، تُرک های مهاجر از مناطق بالکان، در آن سکنی گزیده اند؛ تا به امروز نیز به لحاظ معماری و فرهنگی، همچنان توانسته ویژگی های تاریخی و حس و حال روستای ماهیگیری را حفظ کند. طبیعتا این منطقه به لحاظ رستوران های ماهی نیز غنی می باشد.

دالیان هم به واسطه رستوران ها و هم ساختار مسکونی اش، یک روستای گرم و صمیمی مدیترانه ای می باشد. ساحل آیایورگی واقع در دالیان، با جغرافیای بی نظیر و مکان های معروف تفریحی اش، همه نوع امکانات رفاهی را در قالب های مختلف عرضه می کند. لذا، روزها می توانید در آب های ولرم آیایورگی شنا کرده و از شنیدن موسیقی لذت ببرید یا در سواحل دنج «کوجاکاری یا علی بُستان» از آرامش فوق العاده بهره مند شوید.

  • چیفتلیک کوی-مقصد ماهی و محصولات دریایی: چیفتلیک کوی واقع در شبه جزیره ای که از سه طرف با آب احاطه شده و از ماه مارس تا اکتبر آفتابی است، به دلیل وزش باد در هر 4 فصل آن، یکی از مکان های مناسب برای موج سواری است. گورستان تاریخی رومی واقع در این منطقه، موزاییک های آن، خانه های سنگی دو طبقه و کوچه های تنگ، بازدیدکنندگان را مسحور می کند. ساحل های پیرلانتا و آلتین واقع در چیفتلیک کوی برای کسانی که قصد گذراندن روزی آفتابی و پر از تفریح رادارند، مناسب است.

چیفتلیک کوی یکی از بهترین مناطقی است که بادهای معروف چشمه در آن محسوس تر است. اگر می خواهید در گرمای طاقت فرسا کمی خنک شوید، بادی که از سمت دریا در این منطقه می وزد، حس مطبوعی را به شما خواهد داد. این بخش در فاصله 6 کیلومتری از مرکز چشمه واقع شده است.

در هر نقطه نزدیک به دریا که تصمیم به استراحت گرفتید، منظره شگفت انگیز جزیره ساکیز از توابع یونان و درختان مصطکی را خواهید دید. اگر نتوانید درختان مصطکی را با ساختار شاخه های گسترده و برگ های سبز تیره که بومی این منطقه است بشناسید، می توانید آنها را از بوی ماندگار مانند برگ ریحانش تشخیص بدهید. اگر بین ماه های ژوئن و اکتبر به این منطقه آمدید، می توانید از صمغ هایی که از بدنه این درختان ترشح می شود را جمع آوری کنید. اگر قصد شنا یا کایت سورفینگ را نیز دارید، حتما به سواحل پیرلانتا و آلیتن کوم سری بزنید.

  • شیفنه: شیفنه که با میانگین دمای 42 درجه و آب های گرم جوشانِ داخل حوضچه هایش مشهور می باشد، در طول سال میزبان گردشگرانی است که به آنجا می روند. در شیفنه که در فاصله 7 کیلومتری چشمه قرار دارد، می توانید غذاهای خوشمزه منطقه اژه را با تازه ترین محصولات دریایی امتحان کنید.
  • رئیس دره-محل دیدار صمیمیت رومِلی با نسیم چشمه: رئیس دره که در فاصله 2-3 کیلومتری خروجی اتوبان چشمه-آلاچاتی قرار دارد، از مسافران چشمه استقبال می کند. رئیس دره مانند یک «چشمه» کوچک است که در آن: مناظر فوق العاده، سواحلی که یکی از دیگری زیباتر است، غذاهای متنوع، زیبایی های طبیعی و معماری، همه در هم تنیده شده اند. رئیس دره که نامش را از دره ای که آن را به دو بخش تقسیم کرده، گرفته و روستایی است که مهاجران رومِلی به آن شکل داده اند. این مهاجرین با خود خونگرمیِ دیار رومِلی، ساختار معماری و چهره خندان مردمانشان را همراه آورده و آن را با مسافران این مرز و بوم به اشتراک می گذارند.
  • دریا و چشمه های آب گرم را یکجا تجربه کنید: رئیس دره درهم آمیخته با بخش شیفنه که در آن دریا همانند روکشی وسیع با سواحل زیبایش عجین شده، به حد کافی از منابع چشمه های آب گرم این منطقه نیز، بهره مند گشته است. هتل تِرمال شیفنه که بعد رستوران های ماهی در ساحل قرار دارد، باید در اولویت مکان های بازدیدی قرار گیرد. در اینجا، دریا و استخر آب های گرم شفابخش در فاصله چند متری از هم قرار داشته و در عرض 10 ثانیه قدم زدن، می توان به هر دو دسترسی داشت. اگر قصد سفر به رئیس دره را دارید، پس از استراحت در آب های آرام، رفتن به آب های گرمِ درمانی را فراموش نکنید. بعد آب های گرم نیز اگر فرصت کافی داشتید، حتما حمام گل و ماساژ را که به: پوست، بدن و روحتان آرامش خواهد داد، امتحان کنید.
  • گَرمیان: گرمیان، روستایی شکل گرفته زیر سایه توربین های بادی و مکانی ایده آل برای کسانی است که قصد دیدن فرهنگ گرم و صمیمی روستا و زندگی روستایی را از نزدیک دارند. در بازار اورگانیک این روستا، انواع محصولات طبیعی پرورش یافته و نیز بذرهای چندین ساله به ارث رسیده از پدران اهالی روستا، در گاری ها یا روی پله های کنار خانه به فروش می رسند.
  • پنیر کوپانیستی را امتحان کنید: گرمیان دارای نوعی نان به همین نام می باشد. طعم این نانِ تهیه شده از خمیر مایه ترش که روی حرارت هیزم پخته می شود، بی نظیر بوده و بوی خاک می دهد و به معنای واقعی کلمه، زبانزد همگان است؛ توصیه می کنیم همراه با نان گرمیان، پنیر کوپانیستی و زیتون منحصر به این منطقه که روی آن روغن زیتون ریخته شده را نیز امتحان کنید. قهوه خانه های این روستا که در آن تعداد زنان با مردان برابری می کند، به: چایی، چای اسطوخودوس و مریم گلی خود، مشهور می باشند.

دیدگاه بگذارید