اشتراک گیری اینترنت و گاز طبیعی برای اتباع خارجی در ترکیه

۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳

اتباع خارجی ساکن ترکیه نیز می بایست نظیر شهروندان ترکیه ای، به منظور دریافت اشتراک: آب، برق، گاز و اینترنت برای املاک اجاره ای یا خرید شده، اشتراک ایجاد کنند. بنا بر قوانین ترکیه، اشتراک مربوط به آب، برق و گاز مورد استفاده در واحدهای مسکونی و تجاری، باید متعلق به افرادی باشد که به طور قانونی از خانه استفاده می کنند.

در سال های اخیر، جمعیت اتباع خارجی قابل توجهی در شهرهایی همچون: استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا و بورسا، در حال زندگی می باشند؛ از این رو، در ترکیه و به ویژه در شهرهای مذکور، افزایش چشمگیری در اجاره و فروش مسکن به اتباع خارجی به چشم می خورد. علاوه بر این، در سال 2018 با تعیین سقف سرمایه گذاری لازم برای اخذ شهروندی ترکیه به 250 هزار دلار، سرمایه گذاران خارجی ترکیه را برای سرمایه گذاری در املاک ترجیح می دهند. به طور کلی، اگرچه اشتراک ها به نام صاحبان املاک می باشد، اما اخیرا با بروز مشکلات زیاد در این رابطه، می توان گفت تعداد برنامه های اجرا شده برای انتقال این اشتراک ها به نام اتباع خارجی، در حال افزایش می باشد. به لحاظ، ان دسته از اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت معتبر در ترکیه هستند، هنگام اجاره یا خرید مسکن، باید اشتراک های: آب، برق، آب، گاز و اینترنت را به نام خود انتقال دهند.

نحوه دریافت اشتراک برق اتباع خارجی در ترکیه

بطور کلی، اتباع خارجی برای دریافت اشتراک برق، باید به شرکت های توزیع برق در منطقه ای که در آن اقامت دارند، مراجعه کنند. اگر ساکن استانبول باشید، می توانید برای اشتراک به شرکت های مختلفی از قبیل: Bedaş، Enerjisa و CK Boğaziçi Elektrik، که توزیع برق مناطق مختلف را به عهده دارند، تقاضا دهید. در سایر شهر نیز می توانید از شرکت های مختلف توزیع برق اشتراک دریافت کنید. درخواست های اشتراک جدید از طریق اینترنت یا شعب مختلف براحتی قابل انجام بوده و جهت ایجاد اشتراک جدید توسط اتباع خارجی، مدارک زیر باید به طور کامل ارائه گردند:

 • کارت شناسایی اتباع خارجی (که باید حاوی کد شناسایی ویژه اتباع خارجی باشد)
 • سند نشان دهنده مالکیت مانند: سند، اجاره نامه و … (فقط در صورتی که برق ملک موردنظر، قطع نشده باشد)
 • در صورت وجود، شماره نصب یا اشتراک مربوط به محل استفاده (یک قبض قدیمی)

برای اتباع خارجی اجاره نشین

 • نام و نام خانوادگی صاحب ملک
 • اگر مالک ملک، شخص حقوقی مثلا یک شرکت باشد، شماره مالیات، نام، نام خانوادگی و اطلاعات عنوان شرکت
 • بیمه اجباری زلزله (DASK)
 • در صورت وجود، شماره حساب بانکی بین المللی (IBAN)

امروزه، بیشتر مراحل دریافت اشتراک برق در استانبول، به صورت اینترنتی بوده و بطور مثال، برای اشتراک گیری از شرکت Boğaziçi Elektrik Dağıtım، می توانید به لینک https://websube.ckbogazici.com.tr/ مراجعه و بر روی دکمه «ثبت» در صفحه زیر کلیک کنید تا ابتدا حساب جدید کاربری برای خود ایجاد کنید.

با پر کردن اطلاعات شخصی خود در صفحه باز شده می توانید در سیستم ثبت نام کنید. اگر شماره شناسایی ترکیه را ندارید، می توانید با شماره شناسایی اتباع خارجی ثبت نام کنید.

 

 

 

 

 

 

پس از تکمیل مراحل عضویت، می توانید از صفحه زیر وارد سیستم شده و اشتراک خود را همراه با اطلاعات آدرس در سیستم تکمیل کنید.

 

 

 

نحوه دریافت اشتراک برای اتباع خارجی در ترکیه

نظیر دریافت اشتراک برق، اتباع خارجی برای اشتراک گیری گاز در ترکیه نیز، موظفند تا مطابق قانون، اشتراک را به نام خود ثبت کنند. برای این منظور، دو روش در ترکیه به طور عمده وجود دارد که عبارتند از: استفاده از قبض و پیش پرداخت. به طور معمول در روش استفاده از قبض، ابتدا مشترک گاز مورنیاز خود را مصرف و هزینه آن به طور ماهانه به شکل قبض محاسبه و دریافت می گردد. در روش پیش پرداخت نیز، مشترکین پس از شارژ کارت ارائه شده به آنها و قرار دادن آن در کنتور گاز، می توانند از سهم خود استفاده کنند. شرکت های İGDAŞ در استانبول، Başkent Gaz در آنکارا و İzmirgaz در ازمیر، عمدتا توزیع کنندگان گاز طبیعی برای مجتمع های مسکونی هستند.

شما می توانید به صورت آنلاین و از طریق وب سایت شرکت های توزیع کننده، عملیات زیر را انجام دهید: قرارداد اتصال گاز طبیعی، قرارداد اشتراک (استفاده)، درخواست فسخ قرارداد، مشاهده وضعیت تایید پروژه، استعلام بازکردن گاز، قرار ملاقات جدید یا تغییر تاریخ ملاقات؛ در خصوص قبوض نیز می توانید: استعلام اطلاعات قبض، محاسبه قبض، تعهد قبض، پرداخت قبض، قرارداد ثابت پرداخت، اعتراض دهی برای قبض و درخواست کنترل کنتور را، انجام دهید. با استفاده از لینک های زیر می توانید برای اشتراک گاز در شهرهای مختلف درخواست دهید:

مدارک مورد نیاز جهت درخواست اشتراک گاز، به شرح زیر می باشد:

 • شماره محل مصرف برای مکانی که قرارداد برای آن تنظیم خواهد شد
 • کپی سند (در صورت صاحب ملک بودن)، یا کپی اجاره نامه (در صورت مستاجر بودن)
 • کارت شناسایی رسمی ترکیه برای شخص طرف قرارداد یا شماره شناسایی خارجی برای اتباع
 • در صورت انعقاد قرارداد توسط شخص ثالث، کپی وکالتنامه با تایید محضری ضروری بوده و در وکالتنامه نیز باید عبارت «عملیات گاز طبیعی» قید شود

نحوه دریافت اشتراک آب برای اتباع خارجی در ترکیه

نخست باید بدانید دریافت اشتراک آب در استانبول از طریق İSKİ و در آنکارا از طریق ASKİ، امکان پذیر است. شما می توانید برای دریافت اشتراک آب در شهرهای استانبول و آنکارا، به دو روش اینترنتی و مراجعه به شعب، اقدام کنید. مدارک لازم عبارتنداز:

 • کارت شناسایی (شماره شناسایی برای اتباع خارجی)
 • سند یا قرارداد اجاره (اگر ثبت آدرس NVİ (اداره کل امور جمعیت و شهروندی)، در ملک مورد قرارداد وجود داشته باشد، نیازی به این مدارک نیست)
 • هزینه 144 لیر
 • هزینه های جاری آب فاضلاب و کانال کشی

با دنبال کردن مراحل زیر، می توانید یک حساب کاربری آنلاین و جدید از طریق ISKI باز کرده و اشتراک آب خود را دریافت کنید. برای این منظور، نخست باید به آدرس: https://esube.iski.gov.tr/giris.aspx?eno=20، از شعبه الکترونیکی متعلق به İSKİ وارد شده و روی لینک ثبت عضویت، کلیک نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

اگر شخصا برای مسکن خود درخواست اشتراک می دهید، پس روی گزینه «اشتراک شخصی» و چنانچه برای محل کار درخواست می دهید، روی گزینه «عضویت شرکت» کلیک کنید.

 

اگر می خواهید برای اولین بار اشتراگ خود را دریافت کنید یا اشتراک موجود را تحویل بگیرید، باید ادامه مراحل را از قسمت «شماره قرارداد ندارم» در سمت راست، دنبال کنید (همانند شکل).

 

 

 

علاوه بر شماره کارت شناسایی ترکیه یا شماره شناسایی اتباع خارجی در فرم اشترک، با افزودن آدرس پست الکترونیکی و رمز، می توانید عملیات دریافت اشتراک را تمام کنید. تنها کاری که پس از این فرآیند باید انجام دهید، این است درخواست خود را همراه با اطلاعات مورد نیاز برای اشتراک گیری جدید از صفحه اشتراک، تکمیل کنید.

نحوه دریافت اشتراک اینترنت برای اتباع خارجی در ترکیه

ترکیه جزو معدود کشورهایی است که توانسته از سال 2021، اینترنت فیبرنوری را با کیفیت استاندارد بالا فراهم کرده و دسترسی آن را تقریبا برای سراسر کشور، فراهم نماید. به همین دلیل، علاوه بر اپراتورهای مختلف تلفن همراه در ترکیه، سال هاست شرکت های مختلف در قالب شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت، فعالیت می کنند. از سوی دیگر، در برخی بسته های اینترنت خدمات بیشتری از قبیل: اشتراک تلویزیون، پخش شبکه های ملی و …، نیز ارائه می شود. برای درخواست، ارائه: شماره شناسایی اتباع خارجی، آدرس، تلفن و ایمیل، کافی بوده و در صورتیکه برای اولین بار درخواست اشتراک می کنید، می توانید از کمپین های آشنایی رایگان 2-4 ماهه برخی اوپراتورها نیز بهره مند شوید.

اگر می خواهید برای اشتراک اینترنت خانگی درخواست دهید، به طور کلی بسته ها با ظرفیت های خاص ماهانه 80-40 لیر و بسته های با ظرفیت بین 250-90 لیر، متغیر می باشند. با این حال، از آنجا که اختلافات قیمت با توجه به نوع اپراتورها مشاهده خواهد شد، قطعا باید هنگام اشتراک گیری جدید، آخرین قیمت ها را از اپراتور خود بپرسید. علاوه بر آن، حتما ضمن فرآیند، اشتراک قراردادها و ضمانت های لازمه را بطور صحیح و کامل مطالعه کنید.

دیدگاه بگذارید