طی دهه های اخیر با پیشرفت ترکیه در حوزه های: اقتصادی، تجاری، آموزشی، درمانی و …، و بهبود شرایط کار، تحصیل و زندگی در آن، اتباع خارجی زیادی علاقه مند به اقامت کوتاه یا بلند مدت در این کشور شده اند. در این بین، با توجه به محبوبیت استانبول و با وجود بالا بودن هزینه های زندگی در این شهر، بسیاری از اتباع خارجی اجاره خانه در استانبول را جهت اقامت، ترجیح می دهند.

همانگونه که می دانید، هر کشوری دارای قوانین مختص به خود در امور مختلف بوده و درصورتی که شما به عنوان یک تبعه خارجی قصد زندگی، تحصیل یا فعالیت تجاری در آن را دارید، می بایست اطلاعات کافی از این قوانین و مراحل انجام امور داشته باشید. آگاهی از چنین نکاتی در ترکیه به عنوان کشوری که توانسته توجه سرمایه گذاران و اتباع خارجی زیادی را به خود جهت: کار و زندگی در شرایط مناسب، کار، انجام سرمایه گذاری های مطمئن و سودآور، تحصیل در دانشگاه های مطرح، بهره مندی از خدمات درمانی پیشرفته و …، به خود جلب نماید، یک الزام بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

بر همین اساس، به دلیل رونق و پویایی بازار املاک در ترکیه و حضور و علاقه اتباع خارجی به اقامت در شهرهایی مانند: استانبول، ازمیر، آنتالیا و …، بهتر است این افراد از نحوه اجاره یا خرید ملک در ترکیه اطلاعات کافی داشته باشند. از این رو، با توجه به محبوبیت استانبول و تمایل اتباع خارجی به اجاره ملک در این شهر بزرگ و تاریخی و به دلیل بالا بودن هزینه های زندگی، اجاره ملک در استانبول بویژه املاک مبله، اقدامی رایج بوده و به منظور آگاهی هرچه بیشتر شما، ما در ادامه نکات مهمی را برایتان عنوان خواهیم نمود.

مهاجرت به استانبول جهت اقامت

مهاجرت به استانبول یک تصمیم عالی است و می تواند یک تجربه زندگی باورنکردنی باشد. این شهر به دلیل تاریخ غنی و موقعیت منحصر به فرد خود، دارای ترکیبی از معماری امپراتوری بیزانس، عثمانی و مدرن بوده که فقط در این کلان شهر قابل مشاهده می باشد. علاوه بر این، وجود مراکز تجاری متعدد، بیمارستان های پیشرفته، دانشگاه های معتبر، زندگی شبانه پویا، غذاهای خوشمزه، جاذبه های فراوان گردشگری و تاریخی و …، از جمله عوامل محبوبیت استانبول جهت اقامت با وجود پرجمعیتی و بالا بودن هزینه  زندگی در آن می باشند.

البته لازم به ذکر است، بالا بودن هزینه های زندگی در استانبول را باید در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه دانست و اگر این موضوع را با بیشتر شهرهای مشهور در کشورهای اروپایی مقایسه نمایید، به سختی می توان استانبول را شهری پر هزینه برای زندگی و اقامت دانست.

اجاره ملک مبله در استانبول

امروزه به دلیل محبوبیت خانه و آپارتمان های مبله در استانبول، پیدا کردن چنین املاکی کار زیاد مشکلی نبوده و تنها کافی است به یکی از بنگاه های ملکی در منطقه دلخواه خود مراجعه کرده تا از طریق آنها، نه تنها سریع تر ملک مبله موردنظرتان را بیابید، بلکه از انجام قانونی مراحل لازم، اطمینان داشته باشید. در این رابطه، دو نکته مهم وجود دارد که عبارتند از: 1) متفاوت بود میزان اجاره ملک در بخش های آسیایی و اروپایی استانبول، 2) معمولا اجاره آپارتمان های مبله در استانبول با پیش پرداخت دو ماهه امکان پذیر است که باید این موضوع را با توجه به بودجه خود، در نظر بگیرید.

اجاره ملک در بخش اروپایی تا تراکیای استانبول (Thrace)

 در هر شهر و منطقه ای، قیمت خرید یا اجاره ملک به دلایلی چون: میزان دسترسی به سایر نقاط شهر، ارزش منطقه، وجود مراکز موردنیاز در اطراف آن و …، فرق می کند. درصورتی که شما نیز علاقه مند به اقامت در این منطقه از استانبول می باشید، می توان از مناطق مسکونی محبوب آن به: بی اوغلو (Beyoğlu)، تقسیم (Taksim)، و بشیکتاش (Beşiktaş)، اشاره داشت که غالب ساکنان آنها، شهروندان ترکیه ای هستند.

همچنین، علاوه بر وجود بسیاری از آثار تاریخی و بناهای مربوط به دوره روم باستان و عثمانی در منطقه اروپایی استانبول، این بخش از شهر میزبان تیم های مطرح فوتبال گالاتاسرای (Galatasaray)، و بشکتاش نیز، می باشد.

اجاره ملک در بخش آسیایی یا آناتولی استانبول (Anatolia)

در حالی که بسیاری از جاذبه ها و مناطق پرفروش استانبول، در سمت اروپایی بسفر قرار دارند، بخش آسیایی به دلیل کمتر بودن هزینه خرید یا اجاره ملک در مقایسه با بخش اروپایی استانبول، بیشتر مورد توجه اتباع خارجی قرار گرفته است؛ به همین دلیل، می توان دانشجویان و اتباع خارجی بسیاری را در این منطقه دید. همچنین، برخلاف تصور اغلب اتباع خارجی، بخش آسیایی استانبول نیز دارای بخش های تاریخی و زیبای متعددی بوده که از جمله آنها می توان به منطقه «کادیکوی (Kadıkoy)» اشاره داشت.

وجود بزرگترین بازار مواد غذایی در ترکیه، دانشگاه مرمره از مهمترین دانشگاه های کشور (Marmara University)، تیم فوتبال و محله معروف فنرباغچه (Fenerbahçe)، و نیز بارها و کافه های متعدد در امتداد تفرجگاه ها، از دیگر ویژگی های این منطقه می باشد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با هزینه اجاره آپارتمان در استانبول این مقاله را بخوانید: هزینه اجاره آپارتمان در استانبول

محبوب ترین مناطق جهت خرید ملک یا اجاره در استانبول

  1. تکسیم (Taksim)

منطقه تکسیم، در بخش اروپایی استانبول و ناحیه بی اوغلو (Beyoğlu)، که به خاطر میدان معروفش به همین نام، فروشگاه ها، رستوران ها و هتل هایش مشهور می باشد، به عنوان قلب استانبول مدرن نیز شناخته می شود. این منطقه به دلیل محبوبیتش نزد مردم محلی، به عنوان قطب اصلی حمل و نقل استانبول عمل می کند. از این رو، گزینه های مقرون به صرفه زیادی برای اجاره آپارتمان مبله در این منطقه وجود داشته، ولی باید درنظر داشت گاهی می تواند به شدت پر سر و صدا و شلوغ شود.

  1. برج گالاتا (Galata Kulesi)

برج گالاتا در منطقه ای به همین نام، در قرن چهارم ساخته و به نمادی برای منطقه گالاتا، بدل شده است. این برج که در مجاورت تپه ای بزرگ قرار دارد، به شما اماکن چشم انداز 360 درجه ای از کل شهر را خواهد داد. معروفیت این برج به قدری است که از دیرباز، همچنانان بسیاری از بناهای مسکونی قدیمی و تاریخی در آن وجود داشته و دارای کفپوش های چوبی و لوستر تزئین هستند. منطقه گالاتا، مکانی پرجنب وجوش و هنری است که مورد علاقه نسل جوان شهر و مهاجران سابق بوده و اگر شما قصد اجاره آپارتمان در آن را دارید، پس باید انتظار کمی سرو صدا و شلوغی را نیز، داشته باشید.

از دیگر ویژگی های منازل گالاتا، اتاق های عمدتا بزرگ با سقف های بلند بوده و دسترسی به سایر مناطق شهر، مراکز اصلی تفریحی مانند Tünel و İstiklal Caddesi، بواسطه تعدد خطوط حمل و نقل عمومی، آسان می باشد.

  1. شهر قدیمی (Eskişehir)

بخش «شهر قدیمی» استانبول که به نام «شبه جزیره تاریخی (Tarihi Yarımada)» نیز شناخته می شود، منزلگاه بسیاری از بناهای مربوط به دوره های مجلل بیزانس و عثمانی است. این منطقه که از سلطان احمد (Sultanahmet)، تا Eminönü/Sirkeci امتداد دارد، تقریبا تمامی مکان های آن با تراموا به هم متصل می باشد. برخلاف تصور اکثر اتباع خارجی، اجاره ملک در این منطقه از استانبول، ارزان تر از اجاره ملکی در حومه لندن یا پاریس است.

  1. جهانگیر (Cihangir)

منطقه جهانگیر که دقیقا در گوشه ای از میدان تقسیم واقع شده، محله ای مدرن و جوان است که می توان آن را از مناطق محبوب اتباع خارجی دانست که به تازگی به استانبول جهت اقامت آمده اند. با این حال، منطقه جهانگیر یکی از گران ترین مناطق استانبول بوده و پیدا کردن ملکی برای خرید  یا اجاره، کمی مشکل می باشد. از این رو، اگر خانه ای در این منطقه یافتید که دارای منظره رو به دریاست، پس بدانید که بسیار خوش شانس هستید.

  1. سلطان احمد (Sultanahmet)

این منطقه تاریخی با وجود وسعت کم خود، مملو از بناهایی با معماری باستانی در بخش اروپایی استانبول است که قدم زدن در خیابان های فرعی آن، مانند حس برگشت به گذسته و سفر در زمان را برایتان تداعی خواهد کرد. از بناهای مشهور و تاریخی منطقه سلطان احمد، می توان به: مسجد آبی (Sultan Ahmet or Mavi Camii)، ایاصوفیه (Hagia Sophia)، و کاخ توپکاپی (Topkapı Sarayı)، اشاره داشت. همچنین، در حالی که این منطقه مناظر سینمایی فوق العاده ای را از بسفر تا آسیا ارائه می کند، اجاره ملک در این منطقه معمولا بالا بوده ولی خوشبختانه گزینه های زیادی به لحاظ قیمت، اندازه و نوع ساختمان، در آن وجود دارد.

دیدگاه بگذارید