هزینه اجاره آپارتمان در استانبول

استانبول به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری در ترکیه، مورد توجه اتباع خارجی بسیاری نیز جهت اقامت می باشد. این موضوع را که می توان یکی از دلایل ازدحام جمعیت در این کلانشهر و نیز بالا بودن هزینه زندگی نسبت به سایر شهرهای ترکیه دانست، باعث شده هزینه اجاره آپارتمان در استانبول بین 10000 تا 37000 لیر باشد.

اگر شما هم جزو آن دسته از اتباع خارجی هستید که قصد دارید استانبول را به عنوان مکان اقامتی خود در ترکیه انتخاب کرده و ملکی مانند آپارتمان را برای زندگی کردن انتخاب نمایید، باید درنظر داشته باشید که بطور کلی، اجاره آپارتمان در سمت آسیایی آن نسبت به سمت اروپایی استانبول، ارزان تر می باشد؛ از این رو، بیشتر دانشجویان و اتباع خارجی را می توان در سمت آسیایی استانبول دید که اقامت می کنند که این موضوع به هیچ عنوان به معنای نامناسب بودن املاک سمت آسیایی استانبول یا پایین بودن سطح اجتماعی نیست.

نحوه پیدا کردن آپارتمان های اجاره ای در استانبول

رایج ترین و مطمئن ترین روش جهت خرید یا اجاره ملک در ترکیه و تمامی شهرهای آن، مراجعه به بنگاه های ملکی و استفاده از خدمات مشاوران املاک است؛ چراکه آنها علاوه بر معرفی چندین ملک به شما، از قیمت ها مناسب اجاره هر نوع ملکی اطلاع داشته و می توانند اجاره نامه را نیز به شکل قانونی تنظیم کنند تا منافع مالک و مستاجر نیز حفظ گردد.

نکات مهم:

 1. شما می توانید با جستجو در اینترنت و توصیه های دوستان خود نیز، املاک اجاره ای را پیدا و اجاره نمایید، اما این روش ها زمانی به اتباع خارجی توصیه می گردد که حتما بازدید از ملک و تنظیم اجاره نامه، توسط بنگاه ملکی صورت بگیرد.
 2. قرارداد اجاره، زمانی در نظام اداری و قضایی ترکیه معتبر خواهد بود که به امضای طرفین رسیده و در دفترخانه اسناد رسمی به ثبت برسد.

متراژ آپارتمان ها در استانبول

در حالت کلی، می توان متراژ آپارتمان ها در استانبول را بین 12 تا 180 متر، در نظر گرفت. بر این اساس، آپارتمان های 12 متری به عنوان استودیو آپارتمان یا آپارتمان ها مجردی نیز شناخته می شوند (Studio or Bachelor Apartment). مناسب برای دانشجویان و معمولا با حداقل امکانات هستند؛ البته این به معنای نبود سرویس بهداشتی نبوده و صرفا فضای کمتری در اختیار شما خواهد بود.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای مقایسه قیمت های ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: مزایا و مقایسه قیمت خرید ملک در ترکیه با اروپا

میزان اجاره ملک در استانبول

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، استانبول از شهرهای پرازدحام و پرهزینه ترکیه بوده و هرچند هزینه خرید ملک در استانبول و اجاره در آن همانند آنکارا و در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه بالاتر می باشد، ولی نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است. بر این اساس، صرف نظر از اینکه سمت آسیایی یا اروپایی استانبول را جهت اقامت و اجاره آپارتمان انتخاب کرده باشید، میانگین اجاره ها بین 10000 تا 37000 لیر ، می باشد.

انواع آپارتمان اجاره ای و میزان اجاره آنها در استانبول

انواع آپارتمان در استانبول قیمت برحسب متر مربع
آپارتمان 1 خوابه 8.67 یورو
آپارتمان 2 خوابه 8,53 یورو
آپارتمان 3 خوابه 9,15 یورو
آپارتمان بالکن دار 9,83 یورو
اندازه (0-50 متر مربع) 8,53 یورو
اندازه (50-100 متر مربع) 8.29 یورو
اندازه (100-150 متر مربع) 9.08 یورو

نکته مهم: تمام قیمت ها حدودی و متغییر می باشد.

محبوب ترین مناطق استانبول برای اجاره آپارتمان و قیمت هر متر مربع از آنها

 • بشیکتاش (Besiktas): 163 یورو
 • سریر (Sariyer): 92 یورو
 • شیشلی (Sisli): 126 یورو
 • ایوپ (Eyup): 51 یورو

نکته مهم: تمام قیمت ها حدودی و متغییر می باشد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید: معروف ترین محله های استانبول در بخش اروپایی

اجاره بلند مدت آپارتمان های مبله یا غیر مبله در استانبول

منظور از اجاره بلند مدت ملک در ترکیه، مدت اعتبار قرارداد اجاره حداقل برای یک سال بوده که پرداخت اجاره آن نیز ممکن است ماهانه، هر 2 یا 3 ماه یکبار، یا حتی 6 ماه به صورت پیش پرداخت باشد. نکته دیگر، انتخاب منطقه مناسب جهت اجاره در استانبول می باشد که در حالت کلی، می توان گفت اجاره بهای سمت آسیایی استانبول در مقایسه با سمت اروپایی آن، ارزان تر و بیشتر مورد توجه دانشجویان و اتباع خارجی است.

همچنین، شما با درنظر گرفتن بودجه و امکانات خود (در اختیار داشتن اثاثیه یا لوازم زندگی یا توانا مالی و قصد خرید آنها)، باید مشخص نمایید که به دنبال آپارتمان مبله هستید یا غیرمبله؛ چراکه معمولا صرف نظر از اندازه، ویژگی ها و موقعیت آپارتمان ها، اجاره انواع مبله آنها گران تر از آپارتمان های غیر مبله می باشد.

مناسب ترین مناطق در بخش های مختلف استانبول جهت اجاره آپارتمان

 1. در بخش آسیایی استانبول (حدودا بین 5000 تا 10000 لیر): کادیکوی (Kadıkoy)
 2. در بخش اروپایی استانبول (میانگین اجاره بها بین 6000 تا 15000 لیر): بی اوغلو (Beyoğlu)، تقسیم (Taksim)، و بشیکتاش (Beşiktaş)

نکته مهم: تمام قیمت ها حدودی و متغییر می باشد.

نکات مهم هنگام اجاره بلند مدت آپارتمان در استانبول

 • انتخاب منطقه مناسب با شرایط مالی و نیازهای شما به لحاظ دسترسی
 • انتخاب آپارتمان مبله یا غیر مبله
 • میزان اجاره بها و نحوه پرداخت آن بصورت ماهیانه یا هر چندماه یکبار
 • مسئولیت پرداخت قبوض حامل های انرژی، هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان، شارژ آپارتمان، مالیات نظافت محیط زیست و …
 • مدت قرارداد اجاره و نحوه تمدید آن
 • مبلغ پیش پرداخت یا ودیعه مورد نیاز
 • میزان دسترسی آپارتمان به سایر مراکز مهم شهری (مراکز درمانی، مدرسه بچه ها، محل کار و …)، ویژگی های بنا (نوساز یا بازسازی شده)، امکانات آپارتمان، دسترسی به سیستم حمل و نقل عمومی، امنیت محله و …
 • هزینه بنگاه ملکی

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای اجاره ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: قوانین مالک و مستاجر در ترکیه

مراحل اجاره آپارتمان در استانبول

پیش از هر چیز، اکیدا توصیه می کنیم جهت اجاره هرگونه ملک در هر شهر ترکیه، حتما از بنگاه یا مشاوران املاک کمک بگیرید؛ چراکه آنها علاوه بر آشنایی کامل به منطقه موردنظر شما، با اصول مذاکره، قیمت های مناسب اجاره بها متناسب با ویژگی های بنا و بودجه شما، امکان معرفی چندین ملک، اطلاعات مربوط به هر بنا و سایر مواردی که لازم می باشد، می توانند اجاره نامه را به شکل صحیح و قانونی تنظیم کرده تا منافع مالک و مستاجر در آن حفظ شوند.

نکته مهم 1: معمولا امکان جستجو و یافتن ملک موردنظر از طریق اینترنت یا توصیه های دوستان نیز ممکن می باشد، اما این دو روش زمانی توصیه می گردند که بازدید از ملک و تنظیم اجاره نامه، حتما توسط یک بنگاه ملکی صورت گیرد.

نکته مهم 2: به یاد داشته باشید، تمامی توافقاتی که بین شما، مالک و بنگاه ملکی صورت می گیرد، باید حتما در اجاره نامه نیز بدون قلم خوردگی قید شده و به امضای طرفین یا نماینده قانونی آنها برسد (باید دارای وکالتنامه رسمی باشند).

نکته مهم 3: بنا بر قوانین ترکیه زمانی اجاره نامه رسمیت پیدا می کند که در دفترخانه اسناد رسمی، به ثبت قانونی برسد؛ در غیر این صورت، با توجه به اینکه اصولا قوانین ملکی به نفع مالک می باشند، شما قادر نخواهید بود از منافعتان دفاع نمایید.

دیدگاه بگذارید