وقتی صحبت از سرمایه گذاری سودآور در ترکیه بویژه برای سرمایه گذاران خارجی به میان می آید، حوزه املاک و خرید ملک در یکی از شهرهای ترکیه با توجه به رونق این بازار و نیز امکان دریافت اقامت یا پاسپورت این کشور (شهروندی)، از مواردی است که بسیار توصیه می گردد. اما بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک کدامند و چرا سرمایه گذاری در حوزه املاک ترکیه توصیه می گردد؟

به جرات می توان گفت از سال 2018 با تغییر در قوانین ترکیه در رابطه با امکان خرید ملک در ترکیه و تسهیل برخی شرایط و روند این اقدام، شاهد شکوفایی این حوزه و عملکرد آن به عنوان نیرو محرکه اقتصاد ترکیه دانست. بر این اساس، اتباع خارجی می توانند با خرید یک یا چند ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار (در یک بار خرید)، علاوه بر انجام یک سرمایه گذاری سودآور، اقامت ترکیه یا حتی شهروندی آن را نیز (پاسپورت)، بدست آورند. نکته مهمی که سرمایه گذاران خارجی باید به آن توجه داشته باشند، انتخاب درست یکی از شهرهای ترکیه جهت خرید ملک می باشد.

خبر خوش اینکه، با توجه به محبوبیت ترکیه به لحاظ گردشگری در سطح جهان و تعدد انواع چنین جاذبه هایی در اقصی نقاط آن، به همین دلیل خرید ملک در هر یک از شهرهای این کشور می تواند سودآور باشد. اما آنچه بین آنها تفاوت ایجاد می کند، اول از همه محبوبیت برخی شهرها نسبت به سایر مکان ها بوده و دوم، هدف شما از خرید ملک است؛ چراکه بطور مثال، اگر شما به دنبال مکانی آرام با آب و هوایی دلپذیر هستید، شهرهای حوزه اژه مانند ازمیر را انتخاب کنید؛ اگر به دنبال مکانی برای گذراندن تعطیلات هستید، شهرهایی مانند آنتالیا گزینه مناسبی هستند و اگر بیشتر هدف شما از خرید ملک در ترکیه کار و تجارت است، معمولا صرف نظر از شلوغی و هزینه های بالای زندگی و تردد، استانبول و آنکارا می توانند گزینه های مناسبی برای شما باشند.

اما همانگونه که اشاره شد، اگر هدف شما از سرمایه گذاری در حوزه املاک ترکیه، بیشتر مواردی مانند: کسب اقامت، زندگی و تحصیل می باشد، با توجه به ویژگی های هر یک از شهرهای ترکیه می تواند برخی را نسبت به برخی دیگر در اولویت قرار داد که در ادامه به آنها اشاره خواهید داشت.

همچنین، پیشنهاد می کنیم  این مقاله را بخوانید : مزایای خرید ملک در ترکیه برای سرمایه گذاران و اتباع خارجی

دریافت اقامت یا شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از اصلی ترین مواردی که خرید ملک در ترکیه را علاوه بر سودآوری بالا، مورد توجه اتباع خارجی قرار داده، دریافت مجوز اقامت در ترکیه (کوتاه و بلند مدت)، یا شهروندی این کشور (دریافت پاسپورت ترکیه ای)، از طریق خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار می باشد. هر چند تا پیش از سال 2018 نیز چنین اقدامی برای سرمایه گذران خارجی ممکن بود، اما قوانین حاکم بر آن و روند این اقدام، بسیار سخت و دارای مراحل پیچیده و قوانین دست و پا گیری بود.

اما از سال 2018 با اصلاح قوانین مرتبط، شاهد رشد و شکوفایی بیشتری در این حوزه بوده ایم که به موجب آن، اتباع خارجی زیادی اقدام به خرید ملک در شهرهای مختلف ترکیه جهت: زندگی، کار، تحصیل، درمان، تفریح و …، نموده اند. البته، روش های دیگری نیز برای دریافت شهروندی این کشور وجود دارد که عبارتند از: سرمایه گذاری و افتتاح حسابی به ارزش 500 هزار دلا در یکی از بانک های ترکیه و راه اندازی کسب و کار و استخدام حداقل 50 شهروند و نیروی کار ترکیه ای؛ از این رو، می توان دید که خرید ملک ارزان ترین و مطمئن ترین راه در این رابطه می باشد.

مزایای خرید ملک و زندگی در ترکیه

امروزه می توان ترکیه را بواسطه استفاده از فناوری های جدید، اقتصاد قدرتمند، تعدد جاذبه های گردشگری، روابط خوب سیاسی و تجاری با بیشتر کشورها، سطح بالای علمی مراکز تحصیلی آن، خدمات مناسب اجتماعی و رفاهی و …، یکی از کشورهای توسعه یافته و در حال رشد با سرعت بالا دانست. همین امر موجب شده تا سرمایه گذاران خارجی با اطمینان بیشتری در ترکیه سرمایه گذاری کرده و سود مناسبی نیز دریافت نمایند.

از سوی دیگر، تنوع آب و هوایی بویژه گرم و مدیترانه ای در غرب و جنوب غربی این کشور (سواحل اژه و مرمره)، انواع غذاهای خوش طعم و مشهور، نظام آموزشی به روز، مراکز درمانی پیشرفته، قوانین حمایتی از سرمایه گذاران خارجی، کم بودن هزینه های زندگی در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی و امریکایی، تاریخ و فرهنگ غنی، ساخت انواع ملک و شهرسازی با اصول و مصالح جدید و …، از جمله مزایای زندگی در ترکیه می باشند.

بر این اساس، خرید ملک در ترکیه صرف نظر از اینکه یک واحد کوچک در آپارتمانی در استانبول خریداری کرده باشید یا خانه ای لوکس در کنار دریا در ازمیر، مزایای بسیاری برای اتباع خارجی به لحاظ زندگی، کار، تحصیل و سرمایه گذاری دارد. در ادامه، 13 شهر ترکیه به لحاظ محبوبیت جهت خرید ملک و شرایط زندگی را به شما معرفی خواهیم کرد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای دریافت پاسپورت ترکیه این مقاله را بخوانید : دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک

 1. استانبول (Istanbul)

اگرچه آنکارا پایتخت ترکیه می باشد، اما با توجه به اهمیت و سابقه تاریخی استانبول، می توان این شهر را اصلی ترین قطب اقتصادی، مالی، آموزشی و گردشگری ترکیه دانست. این شهر که هر ساله گردشگران زیادی نیز از آن دیدن می کنند، معمولا اولین گزینه اتباع خارجی جهت اقامت در ترکیه است که می توان همین موضوع را یکی از دلایل بالا بودن هزینه های زندگی در استانبول و ازدحام آن دانست. همچنین، از آنجا که استانبول بزرگترین شهر ترکیه نیز می باشد، به همین دلیل امکانات و موقعیت های زیادی برای تحصیل، کار، درمان و سرمایه گذاری در استانبول وجود دارد.

از این رو، صرف نظر از حداقل ارزش ثابت ملکی که جهت دریافت شهروندی ترکیه (پاسپورت)، یا اقامت باید در استانبول درنظر داشته باشید (400 هزار دلار)، باید هزینه های بالای زندگی، تردد و بهره مندی از سایر خدمات اجتماعی-رفاهی را نیز، مدنظر داشته باشید.

 1. ازمیر (Izmir)

ازمیر به عنوان سومین شهر بزرگ کشور و نیز اروپایی ترین شهر ترکیه، بواسطه موقعیت عالی جغرافیایی و آب و هوایی، مشهور به «مروارید منطقه اژه» است. شهرسازی مدرن و زیبای این شهر در هماهنگی کامل با طبیعت زیبای آن، باعث شده ازمیر یک شهر رویایی برای زندگی، تحصیل، سرمایه گذاری، کار و تفریح باشد. پروژه های ملکی متنوع ازمیر (ویلایی، مستقل، مجتمع های مسکونی-تجاری، آپارتمانی ساده، لوکس و …)، سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته، آب و هوای دلپذیر، دانشگاه های مطرح، همجواری با دریای مدیترانه و اروپا و …، موجب می شود این شهر، یکی از بهترین گزینه ها برای خرید ملک و اقامت در ترکیه باشد.

 1. کوش آداسی (Kusadasi)

کوش آداسی از گردشگری ترین مکان های ترکیه که دسترسی هوایی به آن از طریق فرودگاه ازمیر با یک پرواز 55 دقیقه ای از استانبول ممکن می باشد، یک شهر ساحلی در کنار دریای اژه است. شاید بتوان همین ویژگی را، به عنوان اصلی ترین عامل جذب سرمایه گذاران خارجی جهت خرید ملک در این شهر دانست تا بتوانند تعطیلات خود را در آن سپری نمایند. قیمت املاک و مستغلات در کوش آداسی در مقایسه با شهرهایی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر پایین تر بوده و اتباع خارجی می توانند انواع خانه ها و املاک را از آپارتمان های مقرون به صرفه تا لوکس، خریداری نمایند.

 1. بُدروم (Bodrum)

بدروم از جمله شهرهای منطقه اژه بوده و به جاذبه های گردشگری خود معروف می باشد. این شهر که دسترسی هوایی به آن از طریق فرودگاه بدروم ممکن است، شاهد حضور گردشگران خارجی زیادی برای گذراندن تعطیلات یا زندگی در محیطی زیبا می باشد. استراحتگاه های تورگوترئیس (Turgutreis)، و یالیکاواک (Yalikavak)، از مراکز بسیار مورد توجه گردشگران در بدروم است.

 1. دیدیم (Didim)

دیدیم شهری کوچک در سواحل دریای اژه می باشد، دارای یکی از معروف ترین آثار تاریخی جهان یعنی «معبد باستانی آپولو» است. از دلایل محبوبیت این شهر نزد سرمایه گذاران خارجی، وجود زمین های رو به پیشرفت برای ساخت و ساز بوده ولی متاسفانه هنوز در برخی نقاط آن هنوز زیرساخت های لازم، وجود ندارد؛ از این رو، اگر به دنبال یک سرمایه گذاری بلند مدت هستید، انتخاب این شهر گزینه مناسبی خواهد بود.

 1. یالووا (Yalova)

خرید ملک در شهر زیبای یالووا که در 34 مایلی بورسا قرار دارد، زمانی توصیه می شود که شما قصد اقامت در ترکیه را داشته و در عین حال به دنبال کاهش هزینه های خود هستید. یالووا یک شهر ساحلی در کنار دریای مرمره بوده و خرید فروش ملک در آن اخیرا مورد توجه اتباع خارجی قرار گرفته و به همین دلیل، می توان از یک سبک زندگی نسبتا آرام در آن لذت برد؛ با این حال، تنها یک ساعت با شهر شلوغ استانبول فاصله دارد.

 1. بورسا (Bursa)

بورسا در شمال غرب ترکیه، هرچند یک شهر ساحلی نیست، اما محبوبیت زیادی نزد سرمایه گذاران خارجی داشته و شاید بتوان عمده ترین دلیل آن را: تاریخ، فرهنگ و غذای مشهورش دانست. این شهر که پیش بینی می شود طی سال های آینده بتواند توجه بیشتری را نزد خریداران ملک جلب نماید، در سال 2014 به فهرست یونسکو قرار گرفته و در نزد گردشگران داخلی و خارجی بابت پیست اسکی در دامنه «کوه اولوداغ (Uludag)»، محبوب می باشد.

 1. آلانیا (Alanya)

شاید بتوان آلانیا را بعد استانبول، در رده دوم به دلیل تنوع جمعیتی و چند فرهنگی بودن، دانست (بیش از 80 ملیت). از نکاتی که سرمایه گذاران خارجی را به این شهر جلب کرده، هزینه های مقرون به صرفه ملک، زندگی و نیز تمیزی محیط آن می باشد. آلانیا شهری ساحلی با آب و هوایی مطلوب بوده که بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران اروپایی است.

 1. آنتالیا (Antalya)

آنتالیا از معروف ترین شهرهای گردشگری ترکیه، یکی از بهترین شهرها جهت کسب درآمد از طریق خرید ملک و اجاره دادن آنها به گردشگران می باشد؛ از این رو، سرمایه گذاری در حوزه املاک در آنتالیا، اقدامی سودآور بویژه برای اتباع خارجی است.

 1. فتحیه (Fethiye)

شهر ساحلی فتحیه که به «ریوریای ترکیه (Turkish Riviera)» نیز شهرت دارد، به آن «ساحل فیروزه ای» نیز می گویند و محبوب ترین مکان در این شهر، «تالاب آبی» می باشد. در سال های اخیر با سرمایه گذاری های فراوان در حوزه مسکن و زیرساخت های محلی، فتحیه به سرعت پیشرفت کرده و تبدیل به گوهری بویژه در حوزه ملک و نیز گردشگری ترکیه شده است؛ استراحتگاه های معروف آن عبارتند از: اولودنیز (Oludeniz)، اواچیک (Ovacik)، حیصارونو (Hisaronu)، و جالیس(Calis).

 1. ترابزون (Trabzon)

طبیعت بکر، زیبا و ةرامش بخش ترابزون، اصلی ترین عامل مورد توجه قرار گرفتن آن نزد خریداران خارجی ملک می باشد. ترابزون در دامنه رشته کوه کاجکار (Kackar)، چشم انداز فوق العاده زیایی به فلات خیره کننده «آیدر (Ayder)» و «دریاچه اوزونگل (Uzungol)» در مجاورت آن دارد.

 1. آنکارا (Ankara)

آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه و شهری که همانند استانبول هزینه زندگی و تردد در آن نسبت به سایر شهرهای ترکیه بالا می باشد، از جمله مکان هایی است که ارزش ملک در آن بالا بوده و توانسته سرمایه های داخلی و خارجی زیادی را در انواع پروژه های ساخت ملک، جذب نماید؛ همین امر موجب شده آنکارا جایگاه چهارم را به لحاظ درآمدزایی از طریق اجاره ملک، در ترکیه بدست آورد. از این رو، کسانی که مایل به سرمایه گذاری در حوزه املاک مسکونی هستند، می توانند از فرصت های خرید ملک در آنکارا استفاده نمایند.

 1. کوجالی (Kocaeli)

کوجالی شهری صنعتی و شلوغ در شمال غربی ترکیه در سواحل دریای سیاه بوده که رتبه 6 را در کشور به لحاظ درآمدزایی از طریق اجاره ملک را داراست. افزایش قیمت فروش ملک به ازای هر متر مربع در کوجالی، یکی از مهمترین عوامل در جذب سرمایه و رونق بازار املاک می باشد.

دیدگاه بگذارید