قیمت ملک در ترکیه

قیمت ملک در ترکیه

با افزایش چشمگیر میزان تقاضای اتباع خارجی برای خرید ملک در ترکیه طی 4 سال گذشته و مزایای بسیاری که این امر برای آنها دارد، شاهد رشد و شکوفایی صنعت ساخت و ساز و بازار املاک در ترکیه بوده ایم. مزایایی مانند: دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار، سودآوری سرمایه گذاری، کاهش هزینه ویزای طلایی، رشد بالای اقتصادی و …، از دیگر عوامل تاثیرگذار بر این موضوع هستند.

از سال 2018 با تسهیل در قوانین خرید ملک توسط اتباع خارجی و ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار املاک ترکیه، امروزه این کشور دارای یکی از سودآورترین بازار املاک در دنیا و مطمئن ترین سرمایه گذاری ها می باشد. این درحالی است که ترکیه توانسته در کنار صنعت پررونق گردشگری خود، آب و هوای مطلوب، رفاه اجتماعی بالا، خدماتی بهداشتی-درمانی با کیفیت، تاریخ و تمدن کهن، غذاهای عالی و …، گردشگران را برای اقامت های طولانی مدت و خرید ملک در ترکیه، علاقمند کند؛ علاوه بر این، رشد اقتصادی بالا، نظام مالی شفاف، قوانین حمایتی، نظارت دقیق، استقبال از سرمایه خارجی، نظام آموزشی با کیفیت، مراکز و کادر درمانی مجرب، روابط خوب بین المللی و …، از مزایای اقامت در ترکیه می باشد.

در همین راستا، محبوب ترین شهرهای ترکیه نزد سرمایه گذاران حوزه املاک و اتباع خارجی برای خرید ملک طی سال 2021، عبارتند از: استانبول با 19.2% افزایش فروش ملک به تعداد 11,356 واحد، آنکارا 5,653 واحد و ازمیر 3,298 واحد. شاید جالب باشد بدانی حتی در زمان شیوع کوید-19 نیز حوزه املاک در ترکیه توانست پویایی خود را حذف کرده و براساس آنچه در ژوئیه 2019 توسط موسسه آمار ترکیه (Turkstat)، منتشر گردیده، 4192 ملک به اتباع خارجی فروخته شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 46.7% افزایش داشته است؛ سهم استانبول از این میزان، 1,903، آنکارا 249 و بورسا، 217 ملک بوده است.

در یک بررسی دیگر توسط همین سازمان، درحالی مجموع کل املاک به فروش رفته در جولای 2019 حدودا 66.6% افزایش داشته که در ماه پیش از آن یعنی ژوئن، تنها شاهد 17.5% بوده است. این بدان معناست، هرچند شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهان تاثیر منفی گذاشته، اما با تداوم شرایط عادی سازی، می توان وضعیت بهتر و چشمگیری را حتی در مقایسه با ماه قبل انتظار داشت.

متوسط هزینه خرید ملک در هر یک از شهرهای ترکیه

هرچند ارزش هر مترمربع در شهرهای مختلف ترکیه با توجه به عواملی چون: پیشرفت شهری، دسترسی به مراکز مختلف، نوع آب و هوا، محبوبیت نزد مردم، میزان مهاجرپذیری، حضور گردشگران، تعدد جاذبه های: گردشگری، تاریخی، طبیعی، درمانی و …، متفاوت می باشد، اما می توان متوسط قیمت ملک در ترکیه را برای هر مترمربع، حدودا 400 یورو درنظر گرفت. در جدول زیر، متوسط قیمت املاک در هر 100 مترمربع در شهرهای محبوب ترکیه بر یورو، اشاره شده است:

متوسط قیمت املاک در هر 100 مترمربع (یورو) شهر
74,600 موغلا
63,205 استانبول
47,700 ازمیر
41,295 آیدین
41,150 بورسا
35,019 آنتالیا

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با قیمت ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید:عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت ملک در ترکیه

خرید هوشمندانه ملک در ترکیه

خرید هرگونه ملک در ترکیه، تا حدود زیادی وابسته به هدف شما از این اقدام می باشد. به بیان دیگر، انتخاب شهر، منطقه ای که ملک در آن واقع شده، امکانات آن و میزان دسترسی، از جمله مواردی هستند که می تواند در این رابطه تاثیر گذارند. بطور مثال، اگر شما به دنبال ملکی برای گذراندن تعطیلات خود در ترکیه هستید، پس احتمالا باید ملکی در یکی از شهرهایی گردشگری ترکیه که در مجاورت جنگل، کوهستان یا دریا می باشد، خریداری نمایید. اما اگر هدف شما تجاری است، یعنی می خواهید از ملک خریداری شده به عنوان مکانی برای دسترسی راحت تر به دیدارهای کاری و حرفه خود رسیدگی کنید، پس باید ملک شما در نزدیکی مرکز شهرهایی مانند استانبول و آنکارا باشد.

در حالت سوم، اگر هدف شما از خرید ملک، ورود به بازار املاک و مستغلات به عنوان حرفه است، پس باید مناطقی را انتخاب کنید که دارای ارزش منطقه ای بالا و با آینده مطمئن اقتصادی می باشد تا بتوان در زمان فروش، سود مناسبی بدست آورد. اما اگر هدف شما اقامت در ترکیه و زندگی همراه با خانواده است، ضرورتی ندارد حتما ملک شما در مرکز شهر، شهرهای شلوغی مانند استانبول و آنکارا، در حاشیه شهر (برای دوری از شلوغی یا ارزان بودن زمین)، و موارد از این دست باشد؛ چراکه در سایر شهرهایی مانند ازمیر که رو به رشد بوده و به لحاظ جایگاه، موقعیت اقتصادی، مدارس مطرح در ترکیه، سطح بالای خدمات رفاهی-اجتماعی و …، موقعیت های بسیار مناسبی برای زندگی و تامین آینده خانواده و کسب و کار وجود دارد.

متوسط قیمت اجاره ملک در ترکیه

یکی از روش های درآمدزایی در حوزه املاک و سرمایه گذاری، اجاره ملک می باشد؛ لذا، بر اساس آنچه تاکنون گفته شده، واضح است که اجاره ملک نیز در ترکیه همانند خرید یا فروش آن، بسیار پرمنفعت و مورد توجه شهروندان، اتباع خارجی و سرمایه گذاران (داخلی و خارجی)، می باشد. یکی از دلایل این امر، حضور گردشگران بسیار در فصل های مختلف در ترکیه برای بازدید از انواع جاذبه های: تاریخی، تفریحی، طبیعی، دریایی، غذایی، فرهنگی و نیز بهره مندی از خدمات بهداشتی مراکز درمانی یا چشمه های آب گرم، می باشد

بر همین اساس، متوسط قیمت اجاره یک آپارتمان در ترکیه برای هر 100 مترمربع و برحسب یورو، به شرح زیر می باشد:

متوسط قیمت اجاره آپارتمان در هر 100 مترمربع (یورو) شهر
264 استانبول
222 ازمیر
135 آنکارا
135 بورسا
132 آنتالیا

توجه داشته باشید که تمام قیمت ها در حال حاضر می تواند متغیر باشد.

دیدگاه بگذارید