دریافت گواهی رعایت الزامات بهداشتیِ گردشگری در ترکیه

«برنامه صدور گواهی رعایت الزامات بهداشتیِ گردشگری» در ترکیه، مجموعه گسترده ای از اقدامات در رابطه با موضوعاتی چون حمل و نقل و اسکان کلیه شهروندان ترکیه و نیز گردشگران خارجی که قصد گذراندن تعطیلات خود در ترکیه را دارند، تعریف و توصیه می کند.

موسساتی که تمایل به استفاده از این برنامه غیراجباری را دارند، می توانند با مراجعه به موسسات معتبر بین المللی استاندارد، نسبت به دریافت این گاهی اقدام نمایند. این برنامه که اولین در نوع خود برای صدور گواهی رعایت الزامات بهداشتیِ گردشگری می باشد، به سرپرستی وزارت فرهنگ و گردشگری و با مشارکت: وزارت بهداشت، وزارت امور کشور، وزارت امور خارجه و برخی سازمان های ذی نفع در صنعت، تهیه شده است.

بر این اساس، موسسات استانداردی که مجاز به بازرسی امکانات اقامتی و نحوه ارائه خدمات غذایی و آشامیدنی مطابق استانداردها و معیارهای مختلف بین المللی برای صدور مجوز گواهی رعایت الزامات بهداشتیِ گردشگری هستند، بازرسی و ارزیابی های یلازم را در حوزه بهداشت و سلامت، انجام می دهند. پس از این مرحله، موسسات مربوطه یافته های خود را طی گزارشاتی که بصورت دوره ای و بوسیله بازرسان تهیه می گردد را مراجعه ذی ربط ارسال می نمایند تا از رعایت پروتکل های تعین شده، اطمینان حاصل کنند.

در ادامه، اسامی مراکزی که موفق به دریافت این تاییدیه ها و گواهی شده اند، در وب سایت وزارت فرهنگ و گردشگری اعلام و به آنها نمادی مبنی بر دریافت گواهی رعایت الزامات بهداشتیِ گردشگری اعطا می گردد تا با قراردادن آن در داخل مجموعه خود، دریافت این تاییدیه را به مراجعین خود اعلام نمایند. در کنار تمامی نمادهای ارائه شده، یک آرم QR کد وجود دارد که مهمانان و مشتریان با اسکن کردن آن، می توانند به داده ها و گزارشات بازرسی های انجام شده، دسترسی پیدا کنند؛ به این ترتیب، کل این روند با شفافیت همراه خواهد بود.

شرایط و روند دریافت تاییدیه

 1. انجام بازرسی های دوره ای ماهانه
 2. اتمام یک روزه روند بازرسی
 3. عدم امکان بازرسی از راه دور
 4. انجام بازرسی های مخفیانه علاوه بر بازرسی های دوره ای، در قالب مشتری هر دوماه یک بار (نتیجه این بازرسی ها نیز گزارش شده و هزینه اضافی دربرنخواهد داشت)
 5. اتمام مراحل تایید، حداکثر ظرف سه روز پس از بازرسی های میدانی
 6. احتمال لغو تاییدیه و گواهی درصورت مشاهده تخلف و استمرار عدم رعایت معیارهای تعیین شده
 7. درج یک QR کد روی گواهی تایید (پس از انجام بازرسی)، که به مشتریان امکان دسترسی به گزارشات درج شده در رابطه با رعایت معیارهای لازم را می دهد. (کد QR در دسترس همه بوده و در صورت اسکن، مواردی چون: تاریخ بازرسی، نام بازرس، نواقص و نارسایی هایی که پس از بازرسی برطرف شده اند و سایر جزئیات مرتبط را، نشان خواهد داد.)
 8. گزارش بازرسی در برگیرنده اصلی ترین موارد لازم و ضروری جهت رعایت و اعمال می باشد
 9. پس از بازرسی، برچسب هایی که روی درهای ورودی و سایر مناطق قابل رویت نصب می گیرند که حاکی از رعایت موارد تعیین شده می باشند (مراکز اقامتی بابت این برچسب ها پاسخگو و مسئولیت خواهند بود.)
 10. ثابت بودن هزینه های بازرسی برای درج گزارش
 11. هزینه بازرسی و درج گزارش شامل: مدارک تایید و برچسب ها خواهد بود (هزینه های ایاب و ذهاب بازرس شامل آن نمی شود)
 12. کلیه هزینه ها بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، به لیر و بصورت ماهانه خواهد بود که تا پایان سال 2020 معتبر می باشند

علاوه بر این، TURKAK (سازمان استاندارد ترکیه)، مسئول تایید موسسات بازرسی و موارد لازم برای بررسی بوده و سایر موسسات و شرکت هایی که مایل به عضویت در این برنامه به عنوان بازرس هستند، در صورت ارائه مدارک لازم و دریافت مجوزهای مرتبط از TURKAK، قادر به انجام این بازرسی ها خواهند بود. برای اطلاعات کسب اطلاعات بیشتر، می توانید به وب سایت: https://www.turkak.org.tr/، مراجعه نمایید.

معیارهای لازم برای عضویت به عنوان بازرس سازمان استاندارد

معیارهای انتخاب موسسات مجاز به بازرسی از اماکن اقامتی و مرتبط با فروش اغذیه، بر اساس استانداردهای بین المللی تعیین و مدنظر گرفته می شوند؛ ابراز صلاحیت و واجد شرایط بودن این موسسات نیز که توسط سازمان استاندارد ترکیه انجام و مورد تایید قرار می گیرند، به منظور شرکت در این برنامه و امکان صدور «گواهی رعایت الزامات بهداشتیِ گردشگری» ملزم به رعایت و دارا بودن شرایط زیر می باشند:

 • دارا بودن گواهی ISO 17020 (استانداردی بین المللی که تعیین کننده الزامات لازم جهت ارائه اعتبار به موسسات علاقمند به ارائه خدمات بازرسی به نهادهای مرتبط با سازمان استاندارد کشوری می باشند)
 • دارا بودن گواهی ISO 17021 (استانداردی بین المللی که به گواهی های صادر شده توسط موسسات فعال در این زمینه ارائه خدمات بازرسی، اعتبار می بخشد)
 • داشتن سابقه در ارائه خدمات بازرسی (بهداشت مواد غذایی و ایمنی، بهداشت و ایمنی شغلی یا سیستم های مدیریت محیط زیست)
 • در اختیار داشتن کار گروه بازرسیِ دارای سابقه کار مرتبط (بر اساس معیارهای داخلی و خارجی ذی طلاح)

سایر معیارهای لازم برای موسسات علاقمند به ارائه خدمات بازرسی بهداشتی

 • عدم فعالیت موسسه متقاضی در مشاغل تولید محصول (فعالیت صرفا در زمینه بازرسی، تجزیه و تحلیل و کنترل عملکرد)
 • فعالیت بصورت مستقل (عدم زیرمجموعه بودن یک شرکت دیگر)

باید توجه داشت، وزارت فرهنگ و گردشگری که مسئول اصلی صدور گواهی برای مشاغلی چون هتلداری است، ملزم به اعلان موارد مورد بررسی جهت صدور گواهی های لازم از مجاری قانونی و مشخص می باشدکه از تاریخ اول ژون سال 2020، در وب سایت این سازمان اعلام گردیده است.

دیدگاه بگذارید