دریافت امتیاز آب، برق، تلفن و اینترنت برای ملک شخصی در ترکیه

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳
دریافت امتیاز آب، برق، تلفن و اینترنت برای ملک شخصی در ترکیه

پس از خرید خانه، آپارتمان یا ویلای شخصی خود در ترکیه، شما ملزم به دریافت امتیاز حامل های انرژی خود می باشید. ما جهت کمک و آشنایی بیشتر شما در طی کردن فرآیند کسب امتیاز آب، برق، تلفن و اینترنت، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

دریافت امتیاز آب و برق برای ملک شخصی در ترکیه

روند دریافت امتیاز آب و برق در ترکیه بسیار سریع بوده و تنها 1 یا 2 روز طول می کشد. در ترکیه رسم است جهت دریافت امتیاز آب، برق و گاز، مبلغی را براساس میانگین الگوی مصرف منطقه ای که ملک شما در آن واقع شده، برای سه ماه محاسبه و پرداخت نمایید. بنابراین، اگر آپارتمانی را در یک منطقه مسکونی خریداری کنید که متوسط ​​مصرف برق آن ماهانه 100 لیر باشد -برای یک آپارتمان مشابه- علاوه بر هزینه های اصلی دریافت امتیاز، می بایست 300 دلار لیر نیز پرداخت کنید. درصورت فروش آپارتمان یا هنگام نق مکان، این مبلغ سپرده در صورتحساب نهایی محاسبه می شود.

به طور متوسط​​، مجموع هزینه دریافت امتیاز برق با درنظر گرفتن مبلغ سپرده، حداکثر 500 لیر می باشد؛ درخصوص آب، معمولا این هزینه کمی کمتر است. اما اگر خانه ای را خریدید که پیش از این در آن سکونت داشته اند، هزینه های دریافت امتیاز از مبلغ پرداخی کسر خواهد شد.

برخلاف سایر کشورها، صورتحساب آب و برق در ترکیه براساس محاسبه اولیه از میزان مصرف شما -که ماهانه مبلغی را پرداخت و صورتحساب نهایی پس از یک سال محاسبه می شود- انجام نمی گیرد؛ اما میزان واقعی مصرف شما هر ماه (یا هر 2 ماه، بسته به منطقه ای که ملک شما در آن قرار دارد)، محاسبه و پرداخت می شود. از نظر عملی، این بدان معناست که در صورت استفاده از تهویه مطبوع، قبض برق شما در ماه های گرم تابستان بالا خواهد رفت؛ در حالی که در طول بهار و پاییز، تقریبا مقدار آن تقریبا ناچیز خواهد بود.

قیمت هر متر مکعب آب در ترکیه، حدود 4 لیر و 1 کیلووات بر ساعت، تقریبا 0.40 لیر می باشد.

مدارک موردنیاز جهت دریافت امتیاز آب و برق در ترکیه

  • کپی گذرنامه صاحب ملک
  • کپی سند ملکی (Tapu)
  • کپی پایان کار (Iskan)
  • کپی بیمه DASK
  • شماره مالیات صاحب ملک
  • تکمیل و امضای هر دو پرسشنامه شرکت آب و برق

شما می توانید با در اختیار داشتن این مدارک، به دفاتر شرکت آب و برق رفته و هزینه و سپرده مربوط به امتیاز آب و برق را پرداخت نمایید. نیازی به معطل شدن نیست: در بیشتر موارد، در همان روز یا روز بعد، آب و برق را در ملک جدید خود خواهید داشت.

دریافت امتیاز تلفن و اینترنت برای ملک تازه ساخت در ترکیه

شما می توانید بطور همزمان و در یک مکان، بطور مثال در شرکت Turk Telekom، برای خط تلفن و اینترنت خود درخواست بدهید. بدیهی است، ضرورتی به ارائه درخواست همزمان برای اینترنت و خط تلفن نمی باشد، اما معمولا در ترکیه -همانند بسیاری از کشورها- ترکیبی از هر دوی این خدمات در قالب یک بسته کم هزینه، به متقاضیان ارائه می شود. نخستین گام، کسب اطلاع از شرکت ارتباطات تلفنی، درخصوص وجود سیم کشی های لازم می باشد؛ به عبارت دیگر، باید اطمینان حاصل کنید که ساختمان شما به شبکه ارتباطی متصل می باشد یا نه. اگر چنین باشد، می توانید از نمایندگی جویا شوید آیا خودشان حضورا به محل سکونت شما می آیند، یا شما می بایست به آنجا رفته و بسته مناسب و موردنظرتان را انتخاب و قراردادتان را امضا کنید. پس از آن، طی دو تا سه روز تکنسینی جهت فعال کردن خط تلفن، نصب و تنظیم مودم شما به محل سکونتتان مراجعه می کند که این خدمات رایگان و قراردادهایشان حداقل دو ساله می باشد؛ اگر پیش از موعد قرارداد خود را فسخ نمایید، ملزم به پرداخت جریمه خواهید بود.

اگر سیم کشی خانه شما هنوز انجام نگرفته باشد، باید با همسایگان خود صحبت کرده و درصورت علاقه مندی آنها به بهره مندی از اینترنت، درخواستی را با امضای 3 تا 5 نفر از آنها به دفتر شرکت موردنظر ارسال نمایید. پس از یک ماه، اینترنت شما برقرار خواهد شد.

مدارک موردنیاز جهت دریافت امتیاز تلفن و اینترنت در ترکیه

  • کپی گذرنامه
  • مجوز اقامت در ترکیه (Ikamet)

دیدگاه بگذارید