ساخت کیت های اندازه گیری تاثیرات شیمیایی استرس روی بدن در ترکیه

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

پروفسور دکتر اوزجان اِرَل (Özcan Erel)، دانشمند اهل ترکیه، کیت ملی «اندازه گیری استرس شیمیایی در بدن» را توسعه داد. بدین ترتیب وی توانست در زمینه پزشکی در لیست «مؤثرترین دانشمندان جهان» که با هماهنگی دانشگاه استنفورد انجام شد، جرو رتبه های برتر قرار گیرد.

«پروفسور اوزجان اِرَل» عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی بخش بیوشیمی دانشگاه «ییلدیریم بِیازیت (Yıldırım Beyazıt)» آنکارا و مسئول آزمایشگاه مرکز بیوشیمی بیمارستان این شهر، در اظهارات خود گفت: “علم حوزه ای جامع و گسترده است که هر روز خود را به روز کرده و ارتقا می یابد؛ از این رو، هر لحظه نیاز به انجام تحقیقات جدیدتر می باشد.” به گفته دکتر اوزجان ارل، اين مطالعه بين المللي در بين مقالات چاپ شده طی 60 سال گذشته در تمام زمينه هاي علمي، با نزديك به 7 ميليون نويسنده که آن را ارزيابي کرده اند، تنها %1.5 دانشمندان برتر که دارای 5 مقاله یا بیشتر بودند، در آن فهرست شده اند؛ نتایج این تحقیقات در مجله «PLOS Biology» منتشر و هماهنگی لازم برای انجام این مطالعه، به عهده دانشگاه استنفورد بوده است.

دکتر اوزجان ارل در ادامه می افزاید: “بواسطه این کار، مطالعات و فعالیت های 100 هزار دانشمند تاثیرگذار در کلیه زمینه های علمی اندازه گیری می شود. این بررسی ها تاکنون با 3 پارامتر مختلف ارزیابی می شد، اما اکنون معیارهای جدیدی برای آن معرفی شده اند، اما پیش از این، معیارهایی چون تعداد مقالات منتشر شده دانشمندان وجود داشت. اخیرا 35 معیار مختلف از قبیل تعداد نشریات تک نام و تعداد استنادات دریافت شده توسط انتشارات واحد نیز برای آن تعیین شده اند.”

تبدیل 10 مورد از مطالعات به محصولات واقعی

دکتر اوزجان ارل با بیان اینکه در سال جاری و طی این مطالعه تعداد زیادی از دانشمندان ترکیه نیز مشارکت داشته اند، گفت: “در فهرستِ 100 هزار دانشمند تاثیرگذار جهان، تعداد 196 نفر از آنها در این مطالعات همکاری داشته و 30 نفر از آنها دانشمندانی بودند که در حوزه پزشکی فعالیت می کردند. مهمترین عامل دستیابی به این موفقیت، کار خستگی ناپذیر است.” وی در ادامه اشاره داشت: “تاکنون 436 مقاله من به صورت کامل و در موضوعات بین المللی منتشر شده و بیش از 16 هزار استناد به این مقالات وجود دارد. علاوه بر این، 10 مورد از این مطالعات به محصولات واقعی تبدیل شده اند؛ این محصولات توسط محققین به کار رفته، در صنعت اعمال شده و در حوزه صنعت به تحقق رسیده و نهایتا به صورت ملی و داخلی تولید و به 25 کشور صادر می شوند. یکی از این محصولات که اولین و تنها محصول در این زمینه در جهان می باشد، یک کیت تشخیص با نام «استرس اکسیداتیو» می باشد که میزان استرس شیمیایی بدن را اندازه گیری می کند. نمونه مشابه این نوع کیت که در جهان وجود ندارد، با منابع ملی و داخلی خودمان توسعه، اجرا و گسترش دادیم و سپس آن را تبدیل به محصول کردیم. همچنین، ما یک كیت متفاوت تهیه كرده ایم كه مواد شیمیایی مختلف را در بدن اندازه گیری می كند؛ نتیج این مطالعه نیز در انتشارات بین المللی منتشر شده و به صورت صنعتی تولید خواهد شد.”

تاثیر در افزایش پیشرفت ترکیه در زمینه علمی

دکتر اوزجان ارل با بیان اینکه دانشمند بودن یک شیوه زندگی و نیاز به فداکاری زیادی دارد، ابراز کرد که انجام چنین کارهای حس خوبی به انسان می دهد؛ از این رو، همه جوانان را به حضور در فعالیت های تحقیق توسعه دعوت می نماید. وی با ابراز تاسف از اشتیاق کم بسیاری از دستیاران خود، گفت: “ما باید این اشتیاق را افزایش داده و تحقیقات را بطور جدی به سوی نوآوری تغییر دهیم. مطالعات نه تنها باید منجر به مطاله و استناد شود، بلکه باید با تبدیل به محصول، منافع فرد و جامعه، سود و ارزش افزوده ایجاد کند.”

عدم وجود مشکل برای علاقمندان به انجام فعالیت های علمی

دکتر اوزجان ارل با تاکید بر فعالیت های تحقیق و توسعه در فضایی شاد و مفرح، به صبوری در این حوزه نیز اشاره داشت: “امروزه یک دانشمند ترکیه ای، نسبت به 20-30 سال گذشته، تولید علم بیشتری نسبت به پتانسیل تولید در کشور می کند که این موضوع افزایش چشمگیری طی سال های اخیر داشته است.باتوجه به فرصت ها و انگیزه زیاد کشور ما در این حوزه، هیچ مشکلی برای کسانی که می خواهند کار علمی انجام دهند، وجود ندارد. ترکیه خیلی سریع در این زمینه پیشرفت کرده و محصولات داخلی خود را در بازارها به فروش می رساند؛ درست همانند سایر بخش های کشور، ترکیه در زمینه علمی نیز در حال پیشرفت روزافزون می باشد.”

دیدگاه بگذارید