جلوگیری از کلاهبرداری با تایید پیام کوتاه دولت الکترونیکی در دفاتر ثبت

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

اخیرا بروز برخی موارد هنگام ثبت سند، حاکی از ضرورت انجام بعضی اقدامات احتیاطی و بیشتر جهت اطمینان بیشتر در مراحل قانونی کار می باشد. فروش ملک از طریق شناسنامه یا فردی با هویت جعلی، موجب شده تا شهروندان دقت بیشتری در خرید و فروش ملک داشته و برای اطمینان بیشتر، اقدام به دریافت تاییدیه از سامانه دولت الکترونیکی (e-Devlet)، بصورت پیام کوتاه باشند.

متاسفانه اخیرا در ترکیه مشاهده می شود که کلاهبرداران به دلیل رونق بازار املاک، توجه خود را به این حوزه معطوف کرده و موجب بروز برخی مشکلات شده اند. این قبیل کلاهبرداری ها که بدیل اقدام به خرید ملک از مجاری نامعتبر و نامطمئن صورت می گیرد، با استفاده از شناسنامه های جعلی یا شخصی که خود را به دروغ فروشنده معرفی می کند، رخ می دهد. خوشبختانه دولت برای مقابله با این موضوع و تضمین معاملات املاک برای خریدارن، با اجرای طرح دریافت پیام تایید از سیستم دولت الکترونیکی توسط پیامک، و نیز همکاری مامورین اداره ثبت اسناد در بالا بردن دقت خود، توانسته تا حد زیادی جلوی فعالیت این قبیل افراد را بگیرد.

روش عجیب کلاهبرداران

با توجه به روش عجیب کلاهبرداران طی دوره اخیر و همانگونه که پیشتر بدان اشاره شد، به لطف توجه مسئولان اداره ثبت اسناد مرکز فاتح در استانبول، از فروش غیرقانونی یک ملک به ارزش 2.5 میلیون لیر جلوگیری شد. کلاهبرداران که قصد فروش زمینی را داشتند، در حال اجرای نقشه خود بودند که کارمندان اداره ثبت اسناد و املاک فاتح، متوجه مغایرت امضای درخواست فروش و امضای وکالت نامه شده و به لطف این دقت عمل، نه تنها از کلاهبرداری جلوگیری شد، بلکه اطلاعاتی نیز در مورد آنچه شهروندان می توانند انجام دهند، بدست آمد.

ضرورت دریافت تاییدیه تلفنی از e-Devlet جهت ممانعت از کلاهبرداری

دولت ترکیه در پی چنین حوادثی، در جهت جلوگیری از بروز آن اقدام به راه اندازی سامانه جهت دریافت تایید از سیستم دولت الکترونیکی (e-Devlet)، نمود تا علاوه بر کوتاه کردن دست کلاهبرداران، امنیت و اطمینان از انجام هرگونه معاملات ملکی را افزایش دهد. برای این منظور، کافی است با ثبت شماره تلفن خود در سند ملکی و ثبت آن، در هر معامله درخواست کد تایید انجام شود تا با دریافت کد تاییدیه برای تلفن مالک، شهروندان از هر اقدام در رابطه با املاک خود مطلع شوند.

نحوه ثبت نام برای دریافت پیام کوتاه

  1. ابتدا از طریق لینک: https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama، وارد سیستم دولت الکترونیکی (e-Devlet)، شوید.
  2. رفتن به صفحه مربوط به اطلاعات تلفن برای ثبت اسناد و املاک
  3. پر کردن بخش های مورد نیاز و ثبت شماره تلفن خود

 

دیدگاه بگذارید